Koktání

kebulka
25. čer 2009

Ahoj,

hledám radu ohledně syna Marti.

Jsou mu nyní 2 roky a 8 měsíců. Už půl roku mluví v celých větách, zcela bez problémů. Má opravdu velkou slovní zásobu a dosud s ním nebyl žádný problém, ani výchovný. Je veselý, hravý jako každé dítě jeho věku. Sám sebe moc neprosazuje, mezi dětmi se drží spíš zpátky, spíš typ otloukánka 🙂 Na začátku února se mu narodila sestřička. Jediný problém, který vůči ní očividně má je její pláč. Naštěstí brečí minimálně - jednou dvakrát týdně 5 minut. Odmala je Marťas citlivý na hluk. Okamžitě se běží schovat a prohlašuje, že se mu to nelíbí. Hluk ho opravdu vystraší a pláč mezi něj počítá. Jinak se zdá, že sestřičku přijal pěkně. Nosí ji hračky, pusinkuje ji, výjimečně chce, abych ji odložila a věnovala se tomu, co chce zrovna on. Tím, že je malá hodná, mám na něj naštěstí dost času a nemyslím, že by byl opomíjen.
Tolik pozadí a teď v čem je problém. Asi před 4 dny začal najednou koktat. Věci, které říkal zcela bez problémů najednou koktá a to dost silně. Zopakuje jednu slabiku třeba 8x a někdy to dané slovo ani něřekne. Volala jsem dětské lékařce a ta mi řekla, ať to zatím vůbec neřeším, že půjde pravděpodobně o překotný vývoj řeči a problém časem sám vymizí. Pustit to z hlavy však dost dobře nemůžu. S každým slovem, které říká a nejde mu to, se trápím s ním a nevím, jak mu pomoci. Můžete mi poradit, jak k tomuto problému přistoupit? Dělat jakoby nebyl? Nebo u pomoci slova dokončit? Jak dlouho může trvat, než to odezní, pokud to je opravdu překotný vývoj řeči? Na tom mě překvapuje to, že už delší dobu mluví hodně a bez problémů a teď to přišlo jako blesk z čistého nebe ...
Nemáte někdo podobnou zkušenost?
Děkuji a přeji všem pěkné léto!

hulda
12. pro 2014

@123lilly Ahoj, chci se zeptat, jak to u vás vypadá? Přetrvává to zlepšení??? Doufám, že ano.

123lilly
12. pro 2014

@hulda Tak se taky po čase hlasím, po zlepšení už bohužel ani památky, teď opět období, kdy to prostě nejde z pusinky, u nové logopedky vůbec nekoktá, dělá s ní obrázky, hry, ale jak mi chce doma něco sama vyprávět, tak opakuje slabiky, pak zase některá písmena jakoby nemůže vyslovit, prostě hrůza, jestli je to tím předvánočním napětím, nevím! Čerty jsme samozřejmě nezvali.., jsem z toho hodně zklamaná, už jsem si dělala naději, že z toho vyroste, ikdyž už to trvá 2 roky! Ani nechci vidět co s ní udělají vánoce a návštěvy babiček...atd, to bude zase příliv emocí!☹( Všem držím palce, ať už je jen líp!!!

123lilly
12. pro 2014

@hulda Ještě k té změně logopedky, možná bych to ani nedělala. My ji teď změnili a sice nechce vyprávět pohádku, to se malá styděla, ale jinak si myslím, že říká taky to samé, mluvit pomalu, vytleskávat, zpívání, básničky..., taky to máme z ruky a k té staré už se vrátit nemůžeme!🙂)

hulda
12. pro 2014

@123lilly Tak to mě mrzí... Ta naše nová logopedka říkala, že to u malého ještě pořád může být vývojový problém. Sice nedodala, jestli to znamená, že to zmizí, ale já jsem se rozhodla, že to tak určitě myslela 🙂 . Navíc vy máte velké plus, že je to holčička, u těch je daleko menší pravděpodobnost, že by jim to zůstalo. Určitě to bude dobré, uvidíš, nějak to prostě cítím. U nás ještě vkládám naději v tu kraniosakrální terapii, byli jsme tam zatím třikrát, tak uvidíme. A teď začalo Tomíkovi naskakovat "ř", to je moje další naděje. Minulý víkend jsem z toho byla tedy hodně špatná, mluvil hrozně, ale možná to bylo i tím, že se mu pak rozjely neštovice. Každopádně pořád doufám, že to bude v pohodě. Musí být!

123lilly
6. led 2015

@hulda Ahojky v Novem roce, tak jak to u vas vypada? Snad lepe!!! U nas opet spatne, ty svatky a navstevy, asi toho bylo nejak moc, myslim tech dojmu, navic jsme byli na chalupe, takze i zmena prostredi. Ja uz jsem z toho fakt spatna, porad jsem si rikala, at ten novy rok zacneme lepe a zatim nic!☹( Jeste k tomu pohlavi, ja slysela, ze holcicky sice koktaji mene nez kluci, ale kdyz uz to nejakou holcicku potka, tak ta sance na vyleceni je prave mensi!☹( Ale uz dost pesimismu, musim myslet pozitivne, ikdyz jde to uz cim dal hur!☹ Mej se krasne, L.

brambuurka
21. led 2015

@123lilly
@hulda ja sama koktam uz od skolky, pry je to tim, ze me nutili ucit se" ř" urcite vetu nedokoncovat a neupozornovat na to. Ted je mi 23, sem tam se zadrhnu, vetsinou ve stresových situaci nebo mam takova svoje obdobi. Ve skole se mi spousta deti smalo, bylo mi hrozne! Ucitele me nastesti chapali a nezvali me pred tabuli. Chce to mluvitt hezky v klidu, pomalu. Staci kdyz se na danou osobu krici, neni stredem pozornosti a hned je ohen na strese. Drzim Vasim brouckum pesti, aby se jim polepsilo. (kolikrat je mi trapne i ted, kdyz se zakoktam u pokladny, pres telefon nebo jinde pred cizími lidmi.

hulda
23. led 2015

@123lilly Ahoj, tak se také ozývám. U nás je teď o něco lepší fáze, tudíž jsem zase víc optimisticky naladěná. O to horší frustrace to bude, až se to zase zhoupne zpátky. Ale mám pocit, že, jak je Tomík už větší a samozřejmě o tom problému ví, i když ho na to neupozorňujeme, snaží se mluvit pomaleji a umí to trochu sám korigovat. Aspoň doufám, že to tak je, že to může částečně ovlivnit vůlí. Nevím, kolik je vaší malé, ale Tomíkovi bylo v listopadu 6. Pořád doufám, že je to jen vývojová záležitost a že platí to, co jsem sem před pár tydny zkopírovala, a sice, že do sedmi let to pořád ještě není koktavost jako diagnóza. Kéžby!!!

123lilly
25. led 2015

@hulda Tak to je moc dobre, ze se to u vas zlepsuje, nasi dceri je 5 let a 4 mesice, kokta od 3 let a 2 mesicu, ted taky trochu lepsi, ale kdyz si vzpomenu, jak krasne mluvila ve 3 letech!☹ Taky se snazim byt optimisticka, ale spis si to preju, nejak si to neumim vnitrne naprogramovat, ze se to opravdu zlepsi. Jinak si myslim, ze zatim o koktani nevi, nikdy jsme o tom nemluvili, ani se me na to nikdy nezeptala, chodi do skolky, logopedicke tridy, tam se ji nikdo nesmeje, kazdy tam ma nejaky svuj problem, ikdyz s koktanim je tam sama. Porad premyslim, zda nezkusit kineziologii, ale mam z toho trochu strach, mej se krasne a budu rada, kdyz zase napises, L.

123lilly
25. led 2015

@brambuurka Ahojky s tim Ř je to zajimave, uz jsem i slysela, ze jakmile naskoci, tak muze koktani ustoupit, ty ho rikat umis? Nase mala zatim ne, tak porad doufam🙂, hezky vecer, L.

brambuurka
25. led 2015

@123lilly ano nerackuju ale strasne hodne mi delalo problem rikat slova kde je treba "kr" jako krasny "br" a pod a sliva na r a ř zacinajici i ted mi sem tam delaji problem a hledam slova cim to slovo nahradit krasny-pekny. Logopedka mi davala cvik na jazyk, mit zavrenou pusu a objet zuby, horni a dolni jako hodinova rucicka ( zuby zvenku) lip to popsat neumim 😃

lorreine
25. led 2015

Ahoj holky, dostala som sa do tejto diskuse vlastne nahodou, Ale mam tiez podobny problem s dcerou. Zacala sa zadrhavat. Opakuje niekolkokrat prvu slabiku a k tomu ma aj opakujucu sa mimiku. Ja som to prave zatial vobec nechcela riesit. Ale manzel je z toho na prasky. Dovodom je, ze on sam sa zadrhava od malicka a nikdy mu to nepreslo. Skusali na neho vsetko mozne. Samozrejme viem, ake tazke to pre neho bolo v skole atd. On sam tvrdi, ze sa mu to stalo zo stresu doma, z rodicov a ich vychovy a tak nejak naznacuje, ze som na dceru prisna. Podla mna to tak nieje. Pouzivam RaBR, snazim sa o kontaktne rodicovstvo, nikdy nepouzivam telesne tresty. Nekricim, iba niekedy zvysim hlas. Myslite, ze aj nejakym mojim vnutornym stresom (ktory mam), mozem posobit na dceru az tak, ze sa zadrhava?

hulda
26. led 2015

@lorreine Ahoj, já vůbec nemůžu radit, sama u svého syna nevím, co s tím a jak na to, Každopadně to, co píšeš (že by to mohl způsobit přístup rodičů), je věc, kterou celou dobu řeším a trápím se tím. Všude píšou, že pokud má k tomu dítě nějaké vrozené dispozice, stačí málo a spustí se to...

hulda
26. led 2015

@123lilly Ahoj, kineziologii jsem zkoušela, nevím, jestli jsem to tady už psala. V našem případě to nebylo k ničemu.

lorreine
26. led 2015

@hulda No, tak to si ma nepotesila ☹. Manzel hlavne ani neveri nejakej rodinnej predispozicii, skor to hraje na tu vychovu a pristup. U nich v rodine je on totiz jediny, co sa zadrhava. Vsetci (aj doktorka) hovori, aby sme pockali, ze je to prekotny vyvoj reci. Musim povedat, ze nasa dcera to nema jednoduche. Zijeme v CR ale ja som Slovenka a manzel Poliak. Kazdy na nu hovorime vo svojom rodnom jazyku a okolo ma cestinu. Zacala nam hovorit neskoro a teraz pridava hromadu slov. Tak si hovorim, ze je to mozno sposobene aj tym. Na druhu stranu ma pri tom zadrhavani uplne rovnaky vyraz ako moj manzel. Pockam asi do toho tretieho roku a potom sa uvidi.

hulda
26. led 2015

@lorreine promiň, nechtěla jsem tě nějak vyděsit. Jestliže malé ještě nebyly tři, hlavu bych si s tím na tvém místě tolik nedělala, v tomto věku má tenhle problém spousta dětí. Další vyčtená věc 🙂 . Držím palce!

123lilly
27. led 2015

@lorreine Ahojky, ja taky nevim co poradit, pravdou je, ze u nas obcas zvysim hlas, ale na starsi dceru, je ted v puberte, tak trochu bourlive obdobi, na malou nekricim vubec. Je fakt, ze taky mam v sobe takove urcite napeti, mozna to prenasim, ikdyz se snazim o opak, nevim! Pred 3 rokem to muze byt opravdu jen vyvojove, to by melo ustoupit behem nekolika malo mesicu, dle logopedu, ale vzhledem, ze mate zadrhavani v rodine bych to pak uz asi resila, dedicne je to urcite!! Moji kamaradky manzel taky kokta a koktaji i 2 z jejich 3 deti, tezko radit, snad z toho vyroste, kdyz je takhle mala. Hezky den, L.

123lilly
27. led 2015

@hulda ja si taky porad rikam, jestli jsem to nejak nezpusobila ja, to asi resi kazdy rodic, ale snazim se uklidnovat tim, ze nikde to neni idealni a vsude prece obcas zvysi hlas a ostatni deti tento problem nemaji, spis je to kombinace slabsi psychiky a pak nejakeho toho vystupu, kde se treba zvysi hlas. Nase mala je mene prubojna a je takovy mamanek, jeste ji chodim uspavat, ve skolce je jen na dopoledne, ale treba i s vekem se tohle trochu zlepsi, deti budou starsi, zralejsi a budou nas rodice min potrebovat!🙂

hulda
27. led 2015

@123lilly U nás byl asi velký problém s žárlivostí na mladšího sourozence, ke kterému jsme byli s manželem shovívavější a prostě celkově jsme se mu museli věnovat víc než Tomíkovi. A teď, jak tomu mladšímu už budou tři a ty rozdíly v našem přístupu se setřely, mám dojem, že se i tohle u Tomíka hodně zlepšilo. Doufám, že to bude mít vliv i na tu řeč. Zítra jedeme na logopedii, tak jsem zvědavá na její názor. Subjektivně mám pocit, že je to lepší, ale nechci to zakřiknout...

123lilly
5. únor 2015

@hulda Ahojky, tak co na logopedii? My byly taky ted a pripada mi, ze to koktani nijak neresi, porad rika, at cvicime L, coz nevim, jestli je dobre, vsude pisi, ze vyslovnost se nema trenovat, dokud trva neplynulost, jenze nase mala pred ni vubec nekokta, jeste ani cestou domu nekoktala az potom vecer, nechapu to! Bohuzel si zacinam myslet, ze si vadu zacina uvedomovat a proto pred ni nekokta!☹ Jeste jsem se zapomnela zeptat, jestli maly kokta, kdyz si hraje s hrackama a mluvi na ne, u nas je rec s plysaka naprosto plynula, to je fakt zajimave! Mejte se krasne a zase pisnete, my ted zaciname 2 dny s bylinkovym cajem, ale chapu to spis jen jako doplnek!🙂

klaaaara
5. únor 2015

Ahoj maminky, tak já se přiznám že s koktáním mám problém od Te doby co umím mluvit. Ani nevíte jak me to strašně trápí, kolik jsem se kvůli tomu nabrečela, ale tak nějak jsem se s tím naučila žít. Nevím čím to je, myslím že pozůstatek ze stesujícího dětství, ale moje sestra nekoktá. A logopedka mi řekla, že to vůbec není z leknutí nebo tak, že to je mýtus. Prej je to nemoc jako každá jiná. Když mam někam volat tak mam srdce az v krku, mam hrozny strach že se ztrapním a nevymáčknu ze sebe ani slovo. Je to hrozné ,,postižení,, děcka ve školce a ve školce se mi smály a ja kvůli tomu tolik brečela. Prijde mi, ze cim jsem starší tím je to lepší. Mam kamaráda, kterému není skoro rozumět když mluví, chudák. A logopedka mi vůbec nepomohla, u ní jsem mluvila krásně protože jsem se snažila a nestydela jsem se před ní zakoktat(pro to jsem tam šla že). Prostě čím jsem nervoznější tím je to horší. Přeji Vašim dítkám aby toto období prekonaly a bylo zase dobře.

miaflgl
11. únor 2015

Ahoj všem,píšu po několika měsících Syn zadrhava stále ale není to úplně nejhorší. Dokonce mel den kdy vyprávěl příběh co viděl na DVD a mluvil krásné ani neznal koktavost i.Byla jsem tak nadšená ze bych poslouchala pořad☺byl ale už večer tak šel spát ráno mluvil porad krásné. Bohužel už po školce to tak čistě neznělou😢.Jak jste na tom vy?

hulda
19. únor 2015

@miaflgl
@123lilly Ahoj, tak se také ozývám. U nás byl leden celkem dobrý, malý sice zadrhával pořád, ale bylo to většinou jen na začátku věty, než se "rozjel". Říkala jsem si, že je to ve snesitelné míře a kdo o tom problému neví, tak si toho možná ani nevšimne. Pak začátkem února se to zase zhoršilo, teď poslední dny je to přímo hrůza ☹ . Lilly, když si povídá pro sebe, je to také lepší. Nejvíc se to projevuje, když něco vypráví a asi neví, jak to má vyjádřit. Přitom slovní zásobu má dobrou. A druhý typ situací je, když je malý v zápalu hry a mluví překotně, rychle. To ty první slabiky opakuje pořád. Jinak na logopedii jsme dostali tip na knížku, která nedávno vyšla a jmenuje se Klárka hezky povídá. Psala ji logopedka ve spolupráci s maminkou holčičky, která zadrhávala. Jsou tam hezké cviky na plynulost formou hry. Zatím se mi nedaří malého přesvědčit, ale je pravda, že si to nejdřív musím sama projít, aby to při procvičování "odsejpalo" a abych tudíž malého u toho udržela. Uvidíme. Budu ráda, když se zase brzy ozvete, jak to vypadá u vás 😉 .

123lilly
19. únor 2015

Ahoj vsem, tak u nas ted dost spatne, zacatek unora jeste celkem dobry, ale ted jsme na horach, kazdy den lyzovani a asi to moc nesvedci, ikdyz je pohoda, cely den na vzduchu, zadny stres, proste uz nevim, cim to muze byt!☹ Slabiky opakuje, pak zase prodluzuje a kdyz chce honem vypravet, jak lyzovala do telefonu, tak je to uplne tragedie. Zajimave je, ze treba rano, kdyz se vzbudi a povidame si v posteli, tak treba prvnich 15 min vubec nekokta, ale pak to bohuzel nejak naskoci! Ta knizka muze byt v celku zajimava, mozna ji koupime. Jinak u nove logopedky take zadny pokrok, ikdyz pred ni vubec nekokta, tak to vypada, ze si to snad vymyslime!🙂 Nekde jsem cetla, ze na jare maji vsichni zhorseni a pak jeste na podzim, tak snad to horsi obdobi, ktere ted mame zase odezni!! Vsem preji hodne sil a co nejlepsi rec...!!! L.

hulda
19. únor 2015

@123lilly U nás je to po ránu taky naprosto plynulá řeč. Jestli to je tím, že je dítě odpočaté a s přibývající únavou se to horší... A přesně, vždycky tak 15min 😕 .

fajn
19. únor 2015

ahojte. Já už mám sice 18 letou dceru ale taky koktala. Logopedka ji toho zbavila sice to byla nejvíc moje práce ale díky ní to zvládla. Dávala nám básničky u kterých se čmáralo pastelkama. Pamatuju si některé věci jako třeba : Motám motám klubíčko podívej se babičko. Básničku jsme říkaly pomaličku a u toho pomaličku malovali klubíčko. Je fakt že jsme trénovali každej den třeba 20min 3x. V létě jsme malovaly štětcem namáčenym do vody po chodníku a pořád říkaly ty básničky,nebo třeba do písku. Když nemohla některy věci vyslovit vždycky mi logop. říkala že je máme pohladit a říct tu věc třeba AUTÍČKO a u toho ho hladit třeba i na obrázku. Vypadá to sice divně ,nikdy bych nevěřila že to pomůže ale pomohlo. Trvalo to asi rok a dcera přestala koktat. Jo a ještě když budete hodně zpívat (myslím děti) tak u zpívání koktat nebudou a tím to trénujete taky .

hulda
19. únor 2015

@fajn Ahoj, díky moc za příspěvek, který dodává optimismus 🙂 . Ještě se chci zeptat, kolik dceři bylo, když to u ní začalo?

fajn
20. únor 2015

bylo ji asi tak 2 roky a začalo to jedno odpoledne po spaní ,prostě začala pořád dokola říkat A-A-A-a-auto

123lilly
21. únor 2015

Tak to zni optimisticky, ikdyz jestli to dobre chapu, zacalo to u vas ve 2 letech a trvalo rok, tedy do 3 let, tam se zrejme jednalo o koktavost vyvojovou, ale stejne si rikam, porad jsou to deti a mozek se porad vyviji, takze nadeje je tam snad porad!!! U nas ted spise horsi obdobi, ale nejak si nechci pripustit myslenku, ze to tak bude naporad! Zpivame hodne, delame basnicky a skladame takove karticky, co nam dala logopedka, treba konev a kyticka, najdou se obrazky k sobe a pak rekne, konvi se zalevaji kyticky, vetsinou u toho nekokta vubec, ale pak v bezne reci zadne zlepseni nevidim. Nekdy slabiky prodluzuje, jindy opakuje, sama nechapu, jak se ji muze rec takhle porad menit, ale bohuzel tam porad neni ten navrat k plynule reci, jak tomu bylo do jejich 3 let a 3 mesicu!☹( Ted chceme vyzkouset bylinky, manzel je privezl od nejakeho lecitele, tak dam vedet, jestli to zabralo, je to jen slaby caj pro dite, tak uskodit snad nemuze! Mejte se zatim vsichni krasne a at se tem nasim detickam ta rec uz jen lepsi!!!!

hulda
6. kvě 2015

@123lilly Ahoj, tak jak to u vás vypadá? U nás pořád totéž, tak doufám, že mi dodáš optimismu 🙂 .

123lilly
15. črc 2015

Tak se opet hlasim z odstupem casu. Bohuzel u nas koktani stale pokracuje, na dovolene to byla katastrofa, pritom pohoda, blbnuti v mori..., ted je obdobi lepsi, ale porad to tam je☹(! Jak to vypada u vas?