Koktání

kebulka
25. čer 2009

Ahoj,

hledám radu ohledně syna Marti.

Jsou mu nyní 2 roky a 8 měsíců. Už půl roku mluví v celých větách, zcela bez problémů. Má opravdu velkou slovní zásobu a dosud s ním nebyl žádný problém, ani výchovný. Je veselý, hravý jako každé dítě jeho věku. Sám sebe moc neprosazuje, mezi dětmi se drží spíš zpátky, spíš typ otloukánka 🙂 Na začátku února se mu narodila sestřička. Jediný problém, který vůči ní očividně má je její pláč. Naštěstí brečí minimálně - jednou dvakrát týdně 5 minut. Odmala je Marťas citlivý na hluk. Okamžitě se běží schovat a prohlašuje, že se mu to nelíbí. Hluk ho opravdu vystraší a pláč mezi něj počítá. Jinak se zdá, že sestřičku přijal pěkně. Nosí ji hračky, pusinkuje ji, výjimečně chce, abych ji odložila a věnovala se tomu, co chce zrovna on. Tím, že je malá hodná, mám na něj naštěstí dost času a nemyslím, že by byl opomíjen.
Tolik pozadí a teď v čem je problém. Asi před 4 dny začal najednou koktat. Věci, které říkal zcela bez problémů najednou koktá a to dost silně. Zopakuje jednu slabiku třeba 8x a někdy to dané slovo ani něřekne. Volala jsem dětské lékařce a ta mi řekla, ať to zatím vůbec neřeším, že půjde pravděpodobně o překotný vývoj řeči a problém časem sám vymizí. Pustit to z hlavy však dost dobře nemůžu. S každým slovem, které říká a nejde mu to, se trápím s ním a nevím, jak mu pomoci. Můžete mi poradit, jak k tomuto problému přistoupit? Dělat jakoby nebyl? Nebo u pomoci slova dokončit? Jak dlouho může trvat, než to odezní, pokud to je opravdu překotný vývoj řeči? Na tom mě překvapuje to, že už delší dobu mluví hodně a bez problémů a teď to přišlo jako blesk z čistého nebe ...
Nemáte někdo podobnou zkušenost?
Děkuji a přeji všem pěkné léto!

123lilly
15. črc 2015

@hulda Tak se opet hlasim z odstupem casu. Bohuzel u nas koktani stale pokracuje, na dovolene to byla katastrofa, pritom pohoda, blbnuti v mori..., ted je obdobi lepsi, ale porad to tam je☹(! Jak to vypada u vas?

hulda
15. črc 2015

@123lilly Ahoj, jsem ráda, že ses ozvala. Mrzí mě, že to u vás stále pokračuje... U nás to teď bylo dva měsíce lepší, malý se zadrhl párkrát za den. Nezmizelo to, ale řekla bych, že ten, kdo o tom neví, by si toho asi nevšiml. Minulý týden na dovolené se to ale opět zesílilo 🙂 . Nejspíš ta spousta nových zážitků a taky to, že tam marodil, to se mu to zhoršuje vždy. Čekám, co bude teď, když je zpátky doma ve svém prostředí a fit. Kéžby se to vrátilo do stavu před dovolenou!

123lilly
16. črc 2015

@hulda Ahojky, tak to jsme na tom podobne, u nas taky na dovolene zhorseni a ted lepsi, ale porad to tam je, nekdy mam taky pocit, ze si ostatni treba ani nevsimnou, ale na te dovolene, to opakovala slabiku treba 10x na kazdem slove, to opravdu neslo prehlednout!☹ Ted se to vratilo do takove obvykle podoby, vetsinou opakuje slabiku na zacatku vety, pak uz ji dopovi normalne. Porad si rikam, ze z toho snad vyroste, ale u nas uz to trva 2,5 roku☹(. Drzim palce, at vam to hezky povida..., L.

janinapd
24. srp 2015

tak můj syn začal koktat zničehonic před měsícem a něco,na konci prosince mu budou tři.Nejdřív říkal au auto a na náklaďák,s dcerou jsme ho chtěli opravit a nešlo to,pak se to hodně zhoršilo,za týden asi,byli jsme pryč a zamrzelo když se po něm lidi dívali a smáli se i dospěláci,jedna paní on špatně mluví,co?Potom začal natahovat ty první slabiky.Teď se mu to taky střídá lepší a horší dny,není to tak katastrofální ale jako na začátku,chodíme na logopodii,nacvičujeme dýchání a vytleskávání slabik.Všude nám říkají,to přejde,tak v to doufám,zpočátku jsem z toho byla opravdu zoufalá.Ještě vlastně se někdy nemohl vůbec vyjádřit,chtěl říct ahoj a jenom áá,pak řekl já to neumím nebo nezvládnu.Pořád s ním něco řeším,zvracíval asi půl roku,pak zácpa,teď koktání.Asi je i dost citlivý.

tripisek
28. led 2016

Ahoj maminky, chci se zeptat zda ma vliv koktani starsiho dite na mladsi dite, ktere se uci mluvit. Mam strach, ze to pochyti

tomasektom
11. dub 2016

Dobry den vsem, cetl jsem vase příspěvky, moje dcera kokta od 3 let, nyní ji bude 7 let, vyzkouseli jsme ruzne logopedie, eeg, ale zadne zlepseni. Muzu se zeptat, zda vase deti z toho vyrostly, jak dlouho koktani trvalo a co nejvíce zabralo, diky Tom

milly1983
3. lis 2016

Ahoj holky, my mame taky takovy problem, snazim se neveset hlavu a doufat. Nas maly (2,5 roku) ma maleho bratricka (2 mesice) a pred 3 dny najednou zacal koktat. Ma-ma-ma-ma-mama prisla a pod, opakuje pocatecni slabiky. Docela casto, kazdych nekolik vet. Mluvi docela hezky, ale doma ma dva jazyky a v jeslich treti, zijeme v zahranici. Kokta v obou domacich jazycich a zjistujeme, jestli i v tom tretim. Nevim, jestli je to strese, z domu, prichodem miminka nebo vyvojem, ale doufam, ze to prejde, nepreju mu koktave detstvi ☹ je to hezky inteligentni klucik. Zatim delame jakoze nic, a on sam to taky neresi, ale vcera pry chtel manzelovi neco rict a zakoktal se a pak rekl, ze to nejde. Tak nevim, ale jsem z toho hodne frustrovana ☹ ☹ ☹

babenka33
20. lis 2019

@hulda
@123lilly
Ahojte, môžem sa opýtať s odstupom času ako sú na tom Vaše detičky z koktaním?
Prechádzame si s niečim podobným a čítala som ako ste aj vy bojovali s tým pred 4mi rokami...

janinapd
20. lis 2019

Já jsem sem taky psala,syn koktal,už si nepamatuji jestli rok nebo víc,ale trvalo to dlouho,střídali se různá období, horší,lepší...Začal ve 2 a půl letech, teď mu je skoro 7 a už několik let nekoktá.

babenka33
21. lis 2019

@janinapd dakujem, dufam ze budeme aj my ten pripad. pomohli logopedi?

janinapd
21. lis 2019

@babenka33 logopedi nevím...taky kreslil kolečko a u toho měl mluvit,tam mu taky vše šlo,spíš bych řekla,že tak nějak samo to časem přešlo

xhonolulu
5. pro 2019

@hulda
@123lilly
Dobrý den, můžu se zeptat, jak dlouho jste nakonec u dětí řešili koktání? Jsme v podobné situaci, tak mě zajímá, jak dlouho to může trvat.

babenka33
6. pro 2019

@xhonolulu ja som sa ich uz pytala, myslim ze tubuz asi nechodia:/ toez riesim tento problem u chlapceka 3,5 a trva nam problem uz 10 m:(

martiina_k
7. pro 2019

@babenka33 Jestli to trvá 10 měsíců, tak už to není fyziologická koktavost, ale incipientní koktavost, kde není na co čekat. Čím déle čekáte, tím se dítě dostane do fáze fixované koktavosti a bude o dost těžší s tím něco dělat. Je takové nepsané pravidlo - pokud u malého dítěte zadrhávání nepřejde do 3 měsíců, je potřeba vyhledat odborníka.

babenka33
7. pro 2019

@martiina_k my uz chodime na logopediu a dodrziavame pravidla podla pokynov uz dlhsie. Cvicenia eate nerobi priamo logopedka s nim, ale v podstate sprostredkovane cez nas... dokonca sme aj obmedzili skolku na 3x do tyzdna a obmedzili sme zbytocne rozrusenia ako napr teraz Mikulas a pod... dokonca sme boli aj u psychologa, ktory vylucil psychologicke pozadie tochto problemu... uvidime ako sa to bude vyvyjat dalej, robime maximum co sa da.... a nasa klinicka logopedicka ma specializaciu na zajakavanie, tak dufam ze nam pomoze. ono to najhorsie obdobie v oktobri co bolo preslo a teraz je to lepsie, ale neplynulosti pretrvavaju stale

martiina_k
7. pro 2019

@babenka33 no tak to děláte všechno, víc dělat nemůžete. U koktavosti je bohužel "problém" v tom, že se řeší následky, ale nevíme příčinu, takže je to těžké. Je dobře, že to řešíte a držím palce, ať to vede k úspěšnému konci.