Má se chození nechat na dítěti? Nebo ho vodit za ruce?

gabcule.m
25. kvě 2008

Ahoj, mám ročního syna, který se plazí, lozí (více se ale plazí, méně lozí), sedí, staví, chodí kolem nábytku, ale sám zatím ne. Nevím, jestli mu mám pořídit na doma bačkůrky a jestli je vhodné s dítětem chodit za ruce. Někde jsem četla, že se chození má nechat zcela na dítěti a takto mu vůbec nepomáhat. Co si o tom myslíte Vy? Děkuji Gabka

konoupek
25. kvě 2008

Ahoj gabi,tak naše malá taky ještě sama nachodí, jen kolem nábytku.Ptala jsem se dr. ,jestli koupit capáčky a říkala,že jo,tak jsme koupili na doma papučky,strašně ráda je má teda na sobě 🙂 ,ven zatím nic,myslím,že je to zbytečný pokud sama nechodí a když tak ty papučky jí stačí i na venek zatím na těch jejich pár krůčků co jí držíme.
A za ručičky se vodit nemá,když už tak jí dežet kolem tělíčka ,pže pak z toho je prý vadný držení tělíčka a co já vím co ještě.Spíš by to opravdu mělo být na dětech a nechat je až k tomu samy dospějí.My malou teda taky držíme za tělíčko,když chce capat ,hodně jí to baví a tak jí to po chviklách párkrát denně dopřejeme 😉

majaaita
25. kvě 2008

Gabcule, za ruce určitě ne, dítě pak spíš visí za ruce a ničí se rovnováha - plus nepřiměřeně zatěžují zádíčka, správně to cítíš 🙂
botičky se dávají, když dítě víc chodí, než leze, ale pevná obuv, kvalitní, s pevným opatkem a ukotveným nártem pomáhá díťátkům udržet rovnováhu a pevný postoj.
Syn se časem rozchodí, času na to má ještě spoustu.
Klidně ještě podporujte lezení - např. víc volného prostoru, teď je krásně, může lozit i v trávě venku, hezky mu zesílí zádové svalstvo.

gabcule.m
autor
26. kvě 2008

Ahoj, já bych ho klidně nechala venku "lozit", jenže on kousek leze a pak s sebou plácne na bříško a plazí se. Nevím, nevím, jestli je to v trávě vhodné, aby si nějak neublížil Zkusím a možná se venku na trávě, resp. na dece (samozřejmě vyberu vhodné místo) více rozleze. Doma vždycky začne lézt a pak zjistí, že to není ono a plazí se :o) Když s ním občas jdu za ruce, tak ho držím tak, že jdu pozadu, on čelem ke mně, takže ruce nemá vůbec směrem nahoru ale dopředu. Ale asi to taky není ono. Nechám to teda raději na něm a občas ho budu držet za tělíčko. V kočárku na procházkách ho to totiž po chvilce nebaví, začne být protivný, kroutí se, ... musím ho uplácet křupkama, které ho aspoň na chvíli zabaví. Jinak pevné botky už má navenek, ale pořád váhám, jestli mu dát na doma ty papučky nebo ne??? Dost často stojí třeba u gauče nebo u konferenčního stolku a chodí kolem něj nebo na něm vozí autíčko, ... V poslední době více stojí nebo sedí nebo leží.

ronie
26. kvě 2008

Já Oliho v trávě lézt nechávám, máme taky strašně moc dek, tak sem tam se drží ve vyhraničeném teritoriu,ale jak pochopí, že může dál, tak ho nic nezastaví 😀

Botičky kotníčkové kožené až když dítě více stojí a chodí, do té doby bez bot-tvoří se kotník a je tu riziko šmajdání 😉 Botičky nejlépe ze zdravotních potřeb atp. 😉

Za ruce opravdu nevodit-to už napsala maja, jen ještě dodám, že je možné místo vodění nabídnout ruku k opření se-nejlépe si kleknout k dítěti, podat ruku a dítě tak může udělat nějaký ten krok s oporou stejně jako když obchází nábytek, ale pokud ještě dává přednost plazení před lezením určitě to zbytečně neuspěchávej 😉

susik77
26. kvě 2008

ahojte, ronie: moja mala prave uz neuznava ziadne teritoria, leze mi uz po celom byte 😎 tak sa bojim vonku na trave ju nechat... s tym vodenim za ruky - ja ju ani nechce nejak urychlovat, ona nekedy za mnou pride postavi sa a poda mi ruky...tak teda lepsie je asi ju chytit za telicko a tak jej dat oporu, ze?
mozte mi tu niekto poradit? co mam robit s malou, ked nechce ani za svet boticky a stale zohyba spicku, takze nemam sancu jej ich obut, ani ked su uplne odsnurovane?

tominka29
26. kvě 2008

jejda, to jste mě polekali, já malou vodím za ruku už celých čtrnáct dní. já ji teda dím jen ukazovaček a ona se ho chytne a takhle chodí skoro celý den.nachytali jsme ji jak chodí sama, ale ona je to asi pohodlnější když se drží. Doufám že ji neublížím. Moje doktroka v tom nevidí problém, už je velká. Vodit se nemají děti kolem desátého jedenáctého měsíce, to je brzy.

ronie
26. kvě 2008

tomi, voděním za ruce se tu myslí takové to klasické jak si stoupněš nad dítě, ono vzpaží a chytne se rukou nebo prstů a jde. Problém je, že když jde s takto vzpaženými rukami( dá se říct že visí), tak má úplně jinde těžiště než by měla mít, pokud jí jen podáš prst a ona za něj nevisí, pouze se semtam opře, aby vybalancovala případný pád, tak to nevadí 😉

susik to samé co tomi-pokud jí jen podáš ruku tak to nevadí, jen aby za tebe nevisela, hlídej, aby stále oběma nohama na zemi a sama vyrovnávala rovnováhu, jde si takto posílat dítě i mezi rodiči-pořád se bude přidržovat něčí ruky(stejně jako třeba nábytku) aale nebude viset 😉 S těma špičkama se ti zeptám zítra 😉

maddla
27. kvě 2008

holky s jak to delate ted ve vedrech venku kdyz deticky jenom lezou a nechodí? Máte je jenom v ponožtičkách nebo máte capáčky? a uzavřené? a dáváte třeba kraťásky nebo dlouhé kalhoty? děkuji moc za odpověď

majaaita
27. kvě 2008

Maddlo, venku nechávám malého lézt na trávě, dávám lehké tepláčky, hodně tenké, na kraťásky to nejde, ani doma, od koberce pak má úplně rudý kolena. Dávám na ven sandálky - normální ortopedickou obuv na chození, už si dost stoupá a chodí kolem věcí, takže nechci, aby chodil venku jen tak. Doma je teda bosky.
Jinak, kolínka má vždycky špinavý - tak holt máme tepláčků víc 🙂

Susik, pocitově bych řekla, že jí vadí, že má omezený prostor u špiček - zkoušeli jste sandálky s otevřenou špičkou? Nebo jí vadí určitý typ ponožek? - některé mívají dost tvrdý lem u prstíčků, tak jí to třeba najednou tlačí?

maddla
27. kvě 2008

Majaaito takze myslis ze muzu koupit misto capacku uz normalni sandalky na chozeni? A se spinavyma kolinkama to znam, peru jak divá 😝

majaaita
27. kvě 2008

Maddlo, opravdu záleží, jak moc už popochází - jestliže je většinu času venku ve stoje a obchází cokoliv, určitě bych na ven dávala pevný boty - přijde mi, že i tak líp trénuje pevný postoj.

Nicméně - zase je velmi zdravé na chodidla, nechávat na trávě běhat dítě bosky, ale na to mi přijde ještě poměrně chladno (chodíme ven ráno a navečer, kvůli sluníčku), i když zrovna dneska už bych si to asi lajsla.

Pokud spíš leze, dávala bych ještě capáče, nebo jen ponožky, protože příliš těžké a objemné boty zbytečně nutí dítě přehazovat chodidla do nesprávné polohy.

susik77
28. kvě 2008

maajita: neskusali, vsade som citala, ze maju byt plne topanky, tak uz ma 2 - ty 2. stali 900 kc, manzel by uz byl dobre nas...keby som kupila 3. 😝

susik77
28. kvě 2008

inak, vsimla som si, ze niekedy ma trochu pokrc. spicku aj ked stoji pevne na zemi na celom chodidle a bosa.

carlisse
28. kvě 2008

Ahoj holky,
chodíme s maloucvičit Vojtovku a ptala jsem se na tohle fyzioterapeutky, tak prý za ruce sice ne často, ale kdy už, tak držet ruce pod úrovní ramínek a "netahat", jen je nabídnout jako oporu.

majaaita
28. kvě 2008

Susik, tak o tom bych se zmínila doktorce, jestli třeba nemá zkrácený některý šlachy na nártu nebo v chodidle, když krčí špičky i normálně. Nebo má jen citlivá chodidla a něco jí lechtá 🙂
Susik, pevné boty ano, ale můžou mít volnou špičku - případně lépe - polovolnou.