Mají vaše dítka taky nožičky do X?

evcounek
16. črc 2012

Ahojky maminy, chtěla bych se zeptat jestli měli vaše dítka taky nožičky do X. Náš synek (2roky a 2,5 měsíců) je má tak že se nám s manžou zdá až vyboulené . Myslím směrem dovnitř. Zkoušeli jsme je dát k sobě, ale moc mu to nešlo 😖 . Dá se s tím něco dělat nebo se mu to časem srovná? Tchýně přiznala že Manža měl taky nožky do X, ale buzeruje statečně 😠 K dr. se prý chodí až ve 3 letech a na předešlích kontolách bylo vše v pořádku (takhle to má asi od roka). Myslíte že pomůžou botičky ze specializované dětské obuvy. Přiznávám, že botky nakupujeme v daichmanu, ale máme i na zahradu nové.
Z dr. má Luky paničkou hrůzu a hysterické záchvaty tak bych to chtěl řešti nějak jinak pokud to půjde.
Prosím poraďte. Předem děkuji za odpovědi

jijitka
16. črc 2012

@evcounek
Ahoj, tak můj syn má podobný problém, ne tak s koleny, ale hlavně s levým kotníkem. Já si toho všimla hned jakmile začal chodit, říkala jsem o tom Dr., ale ta to v té době nijak neřešila. Pak jsem malého měla náhodou s sebou u svého ortopeda ( to měl asi rok a 8 měsíců), který se nabídl, že mu taky nožičky zkontroluje. Měl úplně ploché nohy, což by nebyl takový problém, protože klenba se tvaruje snad do 3 let, ale hlavně levý kotník výrazně do X. Doporučil cvičení (jako chůze po špičkách, stoj na špičkách, turecký sed, později plavání s ploutvemi atd.) a do bot dávám ortopedickou vložku. U toho sedu pozor - hodně dětí, které mají nohy do X si rády sedají tak, že je v kolenou ohnou jakoby vedle sebe - pravý opak tureckého sedu - nedovolit !! Jinak určitě doporučuji k ortopedovi zajít, čím dřív se vada začne léčit, tím samozřejmě lepší výsledky. Malý se nemusí ničeho bát, vyšetření probíhá tak, že ho Dr. postaví na takové podsvícené zrcadlo, kde se zobrazí tvar nohou, mému synovi se to moc líbí 🙂

evcounek
autor
17. črc 2012

děkuji dnes budu volat naší dr. jestli nemá dovču. no i tak se bojím náš synek má alergii na sterilní prostředí 😀 (dokktorské, i jen třeba na úřadech a podobně ).
Uvidíme kam nás pošle. My jsme z Rakovníka. Nevíš o nějakém dobrém otropedovi? Klidně i z Prahy a Kladna.
Syn mě za tu cestu stojí

jijitka
17. črc 2012

@evcounek ahoj, tak s ortopedem ti neporadím, jsem odjinud. Jinak doporučení od svojí Dr. nutně nepotřebuješ, možná to někde vyžadují, ale já byla bez něj a jen jsem jí pak donesla záznam z ortopedie.

eficenka
17. črc 2012

ahoj holky... ono je prvně fyziologické, že děti mají nohy do x, a postupem času jak se vyvíjí kyčle, tak se to upraví.... u někoho teda méně 🙂

evcounek
autor
17. črc 2012

Tak nám dr. řekla, že to je docela dobré (máme povolené klouby), nožky do x sice má, ale nic hrozného. říkala, že máme cvičit ( na špičky a na paty, turecký sed...) máme střídat pevní paty u bot a taky ho necht běhat bosky jen v ponožkách (tchýně asi praskne už to mám povolené od dr.) a ve 3 letech se prý uvidí. Tatínek má taky ixovky tak to má prý dědičký. Až budeme zkoušet holčiku tak máme dát pozor aby nožky podědila po mě 😀

jijitka
17. črc 2012

@evcounek koukám, že ti doporučila to samé, co ortoped nám. Musím tedy říct, že malému se nožky zlepšily, možná je to přirozeným vývojem, možná pomohlo i cvičení.
@eficenka no, u malého právě že méně 🙂 ve srovnání s jinými dětmi měl nožičku viditelně křivější a ploché nohy jsou taky v rodině.

evcounek
autor
19. črc 2012

@jijitka Prosím tě jak dlouho a kolikrát za dne jste cvičili? My začali před spaním to je v poledne a večer + chození po špičkách během dne (no tak 7x,ale záleží jakou má náladu).

jijitka
19. črc 2012

@evcounek jak se povedlo 😀 Když jsme začínali, byl ještě dost malý a ne vždycky chtěl spolupracovat. Takže několikrát za den jsem zkusila jak bude spolupracovat a cvičili pak tak dlouho jak se mu chtělo. Všechno jsem s ním spíš dělala formou hry - po špičkách jsme chodili spolu, na ledničku dala magnetky, tak aby musel na špičky (dokud nepřišel na to, že si může donést stoličku z koupelny 😀 ), stejně tak něco na kuch. linku. Dobrá je taky chůze po vnějších hranách nohou. A velký úspěch u nás měl žebřík - buď položený na zemi a našlapovat na šprusle nebo opřít a lézt trochu do výšky. No, zpočátku jsem se opravdu poctivě snažila cvičit každý den několikrát, později už jsem zapomínala, ale zase běhá venku naboso a tak. A na ploché nohy je ještě dobrá akupresurní podložka ze zdrav. potřeb nebo obyčejné kamínky na koberečku a našlapovat. Já se právě snažila cviky střídat, aby ho to bavilo.

frufrunka
19. črc 2012

Ahoj, tak tohle botky nesrovnají... Je to přesně, jak píše jijitka, chce to cvičit. My jsme to bohužel zanedbali a začali cvičit pozdě, takže malý už to má myslím napořád, že už se to úplně nesrovná, i když se to hodně zlepšilo... ☹ Teda - možná by srovnalo, kdybych cvičila vojtovku 4x denně opravdu pořád poctivě, ale manžel to odmítá a máme syna ve střídavé péči (nežijeme spolu), takže je to nereálné... Je to prostě zborcená klenba, já měla ten samý problém, tenkrát se to neřešilo - jen pasivní oporou v botě a bylo to. A dneska, ve svých 31 letech, mám oddělaná kolena... Takže cvičení se určitě vyplatí, na nic bych nečekala!

kittysha
11. kvě 2015

@jijitka
@evcounek
Mám s dcerou 2r stejný problém. Můžete prosím poradit nějaké cviky, které máte ozkoušené? Sice chodíme na RHB, ale nechce spolupracovat a vzteká se, tak bych potřebovala něco spíš formou hry.

@frufrunka kolik bylo prosím synovi, žes psala, že už se to nesrovná?

frufrunka
11. kvě 2015

@kittysha Byly mu 4,5 roku, teď je mu 7 a pořád má zborcenou klenbu, prostě je to stejné, jako to mám já... ☹

meindzi
12. kvě 2016

Obnovuji diskusi☺ dcerce byly 2 roky a mesic,kdyz jsem si vsimla,ze vtaci spicky.zasly jsme na ortopedii a diagnostikovali ji ploche nohy a nozky do x.doporucili nam nejake cviceni,backory na doma a na vsechny boty dat nalepit 0,5cm klinky po cele delce bot. Ortoped me upozornil,ze podrazka na botach nesmi byt moc strukturovana,protoze pak na ni ty klinky nalepit nejdou. Zajima me,jak se to resi v zime,kozacky maji strukturovanou podrazku. Kdyby na ni ty klinky nalepit sli,tak oni jsou zas v podstate hladke,tak by ta bota stejne klouzala. Resil to nekdo? Jde to vyresit napr. nejakymi vlozkami do bot?☺

katyxq
12. kvě 2016

@eficenka @marukm koukněte výš, to jsou zas diagnózy a rady od dr ☹

eficenka
12. kvě 2016

@meindzi
rozhodně od takového ortopeda co nejdál, zničí decerce nejen nohy, ale i celou páteř!!!
naopak ji doma i venku na trávě, v lese nechávej co nejvíce naboso a nebo v měkkžch kožených capáčkách!
vložky do bot až tak od 5ti let s velikou ortopedickou vadou!!!

marukm
12. kvě 2016

@meindzi Jediné, s čím se dá souhlasit, je to cvičení (o kterém navíc doufám, že je správně zvolené!), bačkory doma ani náhodou, klínek už vůbec ne! Naopak nohy co nejvíc trénujte na různorodých površích (doma choďte po fazolích, v měkkém, po kulatém apod., venku totéž). Doufám, že vás ortoped poslal k fyzioterapeutovi, se kterým tedy cvičíte.

suzief
12. kvě 2016

Ne, se synem pro jistotu chodím jen tak na ortopedii na kontroly se radit ohledně obuvi apod., poprvé byl v 6. Měsíci a teď v19. Měsíci, daldi pak až ve 3 letech

meindzi
12. kvě 2016

Ja sama jsem si vsimla,ze mala chodi divne,ze dava nozky do x,casto rikala,ze ji nozky boli,kdyz chodila. Ortopedka diagnostikovala,ze ma ty nozky do x vic,nez by mela. Mala dosud doma chodila jen v ponozkach,jen jak se ucila chodit,tak mela kotnickove backory. Loni mi venku zasadne chodila jen v botach a ponozkach,nebylo mozne ji primet chodit ve trave bosa nebo tak.bez ponozek si nestoupla ani na deku na trave.tenhle rok to uz v tomhle ohledu vypada lepe,uz ji to tolik nevadi.v byte je lino a dlazba a bylo mi receno,ze pokud je tvrdy povrch,ma mit doma backory.cvicit mame akorat chuzi po spickach,po patach,tohle zvlada,pak po vnejsich hranach,nebo jakoby krcit prsty a posouvat tak chodidlo dopredu,nebo zvedat prsty kaminky.tyhle veci jeste neumi. Je pravda,ze mi prijde,ze jak ma ty klinky,tak chodi lepe a take nerika,ze by ji boleli nohy. K zadnemu fyzioterapeutovi nas nikdo neposlal.jsou tady dva detski pediatri,ten druhy je vlastne pro dospele,ale obcas bere i decka. Koukam jeste po nejakem podiatrovi,at se na ni koukne. Na kontrolu mame jit v rijnu.

terezapetrova
12. kvě 2016

@meindzi to co mate cvicit se většinou tyka plochych nohou coz s nohama do x nekdy souvisi, mohu se zeptat je to Vas pripad ?

meindzi
12. kvě 2016

@terezapetrova ortopedka male diagnostikovala jak nohy do x,tak ploche nohy

blecha94
12. kvě 2016

@eficenka Barefoot asi taky není pro každou nohu... Já koupila dceři měkké kožené capáčky od LBL v domění, jak dělám dobře, a ona mi v nich šmajdá a pravou nohou chodí po hraně chodidla, takže se jí při každym kroku vpáčí kotník... Přešla jsem na středně tvrdou obuv s rovnou podrážkou a je po problému.

eficenka
12. kvě 2016

@blecha94
každému každá bota nesedne, zkoušeli jsme jednou kidofit a hrůza, ale třeba takové skeanie a v pohodě...
chce to hledat a více zkoušet, ale jako klín atd NIDKY pro dítě mladších 5ti let!

eficenka
12. kvě 2016

@meindzi
jestli jste ochotni dojet do Hradce ,mů žeme zkonzultovat ,ale klíny rozhodně ne, na kolik procent si netroufám trvrid, ale odnese to v době dospívání páteře ( skolioza atd)

meindzi
13. kvě 2016

@eficenka do hradce se bohuzel nedostanu. 😕

eliska_t
11. bře 2017
Uživatel eliska_t je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od eliska_t.

Ahoj, našla jsem super článek s fotkami nejčastěji se vyskytujících vad dětských nožiček, sice to není hezká podívaná, ale třeba by mohlo pomoct... Velká část je způsobená nevhodnou obuví... :-/ http://www.modadeti.cz/nemoci-ohrozujici-detskou-nohu/

kituska20
11. bře 2017

Dcera 2 roky ten samý problém. Kupuji jí jen bf boty

baja40
19. říj 2018

Připojuji se k diskusi. Dcera 4 roky, ploché nohy, tzn.vtočené kotníky a kolena. Cca rok používáme ortopedicke vložky. Cvičení bojkotuje. Teď návštěva u fyzioterapeuta ..prý je potřeba se na věc dívat zvrchu, tzn.špatné držení těla, ochablé svalstvo bříško, záda. Tzn.doporučil dýchací cviky na zpevnění středu těla, ovšem toto dcera rovněž odmítá. Tzn.babo raď😕

alkuska
19. říj 2018

@baja40 Jj, prý nohy do X souvisí s oslabenýma šikmýma břišákama. Třeba poradí
@eficenka