Mám dávat 2,5 letého syna do školky? Prospěje mu to?

lsx
24. led 2013

Ahojte, zajímal by mě váš názor. Staršímu synovi bude 2,5r a přemýšlím, že bych ho posílala na 1 den v týdnu do školičky. Ještě máme doma půlročního druhého klučinu. A teď otázka, prospěje mu to? Když mu bylo něco přes dva roky, zkusila jsem to, ale po třetí návštěvě školky tam už nechtěl a začal se počůrávat (naštěstí to trvalo jen dva dny a bylo po problému.), tak jsem to utla.
Nechtěl tam jíst. Když mu řekly, ať se jde vyčůrat, tak vypotil pár kapek a pak za chvíli se počůral do kalhot.

Chtěla bych ale mít aspoň jeden den trochu víc času na miminko a taky aby se starší otrkal. Děti má rád, nebojí se. Chvilku kouká, ale pak jde a zapojí se. Dokonce i u kamarádky zůstane sám, když po chvíli jsem mu řekla, že musím jít třeba nakoupit, tak ani po mě netouží a zůstane se tam hrát.
Taky bych chtěla, aby bral i jiné autority, než mně. Od ostatních nepřijímá skoro žádné rady. Poslední dobou mi přijde, že se fakt už doma nudí, i když se ho snažim zabavit, ven chodíme a tak.
Nechci ale jít do toho za každou cenu. Co myslíte? Díky

naty
24. led 2013

otázka je, jak si to zkoušela? odvedla ho tam a nechala třeba celý dopo? některý děti si zvykají hůř...my to máme tak ve školce, že sem tam s ní šla prvně na dvě hodiny, celou dobu sem tam byla, pak za týden na dvě hodiny, ale na tu druhou sem šla pryč, další týden na dopo s tím, že sem před obědem přišla a byla u jídla, další týden už sem přišla až po obědě...prvně prý chvilku plakal, ale od tý doby už v pohodě a těší se tam...možná to na něj bylo moc rychlý...jim ten čas letí trošku pomaleji než nám 🙂

lsx
autor
24. led 2013

@naty No právě, to je to. Asi jsem na to šla hrrr. Bylo mi řečeno, že je lepší, když jim nebudu bourat rytmus a vyzvednu si ho po obědě (následně pak i po spaní), že by to ostatní rušilo. To byla asi jedna chyba. A další jsem udělala já, že jsem zmizela po anglicku. V té době jsem si myslela, že by nepochopil, že teď "musím" odejít a že si pro něj přijdu.

Teď bych se s ním před odchodem chtěla rozloučit, aby věděl. A ještě první návštěvy bych chtěla být s ním. Jen mu třeba řeknu, že jdu na chvíli ven, že jdu uspat bráchu...?

veruska007
24. led 2013

Náš starší měl skoro 2,5 roku, když se mu narodil bráška. Do soukromé školky chodil na dva dny v týdnu a bylo to super. Jemu se tam moc líbilo a já měla klidněji, nakoupila jsem, navařila, oběhala úřady, obchody... hrozně mi to bodlo. Ale je fakt, že malý chodil do té školky už rok před tím a od začátku se mu tam líbilo. Vozila jsem ho tam sice přes půl města... no, nechceš zkusit jinou školku? Třeba to bude jinde lepší. Tady měli na 12 dětí 2 tety plus několik stážistek, kolikrát to bylo skoro 1:1 a malý tam byl nadšený už v 1,5 roce - to teď je ve stejném věku náš mladší a nedovedu si představit, že to takové "miminko" v kolektivu zvládlo bez maminky 😀

naty
24. led 2013

@lsx určitě rozloučit, on neví, kam ses poděla a najednou mezi cizíma lidma je o pro něj o to stresující, protože neví, jestli a kdy se vrátíš...já šla "za paní doktorkou", pak "do práce", abych ho už tak nějak připravila, ale vždycky sem se rozloučila a řekla, a´t tam chvilku počká, že se brzy vrátím...některý děti to berou v pohodě, ale u nás je to takhle a funguje to...

lsx
autor
24. led 2013

@veruska007 tak to je super poměr 1:1. To by se mi taky líbilo.
Jojo, určitě teď zkusím jinou školku. Určitě by si to pamatoval a nechtěl by tam. Je taky možný, že mu nesedla ta teta. Ale to se holt v životě stává. Ve škole se ho taky nikdo ptát nebude 😀

mapurka
24. led 2013

já bych nedávala a alespoň do těch 3 let vydržela, nic tím nezanedbáš, ba naopak. Vyhnete se marodění alespon na dobu, kdy budeš mít mladší dítko alespon trošku starší a bude mít zralejší imunitní systém. Můj nejstarší šel do školky v 5letech, mladší ve 4 a nejmladší půjde taky ve 4 letech. Pokud nemusíš do práce, tak v tomto směru není kam spěchat.

martulinecek
25. led 2013

já budu dávat mladší ted v září asi,má tam segru tak snad to bude ok.bude mít skoro dva a půl.ale pokud to nepůjde,nechám ji doma do 3let.pokud je hodně mezi dětma tak bych se na to vyprdla apočkala do 3let.ale moje holky jsou samy,nikoho u nás nemají tak chci aby byly hodně s dětma a taky bych potřebovala do práce aspon na částečnej

leni78
25. led 2013

Neprospěje, neotrká. Na otrkání má času dost .-) , nech si ho doma. Můj první šel v čerstvých třech letech na 4 hodiny denně a byla to blbost už bych to neudělala.

lsx
autor
25. led 2013

@leni78 v čem to byla blbost? Jak to probíhalo?

m.magdicka
25. led 2013

Starší syn ve dvou letech šel do jesliček. Ze začátku tam nechtěl, ale zvykl si (spíš mu vadilo ranní vstávání, což mu vadí i ted ve školce). Hodně se toho naučil. Pak šel do školky a taky to zvládl, začlenil se během pár dnů a bylo to i bez pláče. Mladšího syna chci dát taky do školky ve 2,5 letech. Ale před tím zas absolvuje rok v jesličkách. Upřímně, musím říct, že kdyby nebylo jesliček, tak bych ho před 3-tím rokem do školky nedávala. A samozřejmě školka u staršího měla za následek spoustu nemocí, kterými si pak samozřejmě nakazil i ten mladší.

baris
25. led 2013

@lsx ahoj záleží na dítěti, ale asi bych ho tam teď nedávala.

Starší dceru jsem zkusila dát ve 3letech do školky - jen na 4hod denně a vůbec to neprošlo. Celou dobu to tam probrečela. Navíc jsme se v té době už 2roky léčili (sama si způsobovala zácpu) a po těžce vydřeném zlepšení došlo opět k rapidnímu zhoršení. Tak jsem jí stáhla a nastoupila znovu až ve 4 letech a to už šlo 🙂

lsx
autor
26. led 2013

Moc všem děkuji za odpovědi a za názory. Většinou se shodnete, že ne. Shodou okolností jsem objednaná k psycholožce, kde to můžu taky probrat.
Včera jsem tam byla s ním na zkoušku, dvě hodiny, celkem vypadal spokojeně. Jen jsem teda nemohla ani odejít do jiné místnosti přebalit mladšího syna.
Na "tetu" ve školičce reagoval ignorací a spíš pak běžel ke mně ☹ Při odchodu jí ale nadšeně mával.

amallie
26. led 2013

@lsx ja davam dcerku od dvou let na jedno dopoledne v tydnu, od dvou a pul uz zacala na tri cele dny, mezitim v lete chodila cely mesic na primestsky tabor, skolicku miluje a tesi se tam, hodne se naucila a celkove v tom vidim jen sama pozitiva, ted zacne chodit na ctyri dny (ale uz ji byly tri roky)
Nevim, ale do jake skolky ho chces posilat, v nasi skolicce je maximalne 6 deti na den, ale spis mene a nejdriv jsme tam chodily na krouzek, tudiz prostredi znala, vsechny ucitelky se detem individualne venuji
Do klasicky verejny skolky se spoustou ruznejch deti ji neposlu ani ted ve trech letech, na to ma, podle me, jeste casu dost a o nic neprijde

lsx
autor
26. led 2013

@amallie Je to soukromá školička pro děti od 1,5r. Je tam taky max 10-12 dětí. Jsou na ně dvě tety.

amallie
26. led 2013

@lsx tak to takové chodí moje holčička a je nadšená, dávala jsem ji postupně a místo nudy doma má zábavu, kamarády a moc hezky se rozvíjí, což bych jí já teď dopřát nemohla
do státní školky bych ji ale rozhodně nedala
v těhle miniškolkách jsou i jiné typy dětí a rodičů, berou to trochu jinak, tudíž u nás se třeba nestane, že by tam přišlo nastydlé dítě, neb většina maminek nepracuje a je doma s druhým dítkem, tudíž tam nastydlé dítě nepošlou, ve státní školce však povětšinou chodí mamky už do práce a kvůli každé rýmě nemůžou nechat dítko doma

lsx
autor
26. led 2013

@amallie Tak to je super, že si tam tvoje dcerka tak hezky rychle zvykla. Já musím přijít na to, jestli je syn takovej cíťa a nebo to jen "hraje" a má mě tím omotanou kolem prstu.

leni78
27. led 2013

@lsx Viděla jsem změny v chování, myslím, že takové nepřirozené. Podle mě i to, že se tříleté dítě zničeho nic dá do školky, je šoková změna, i ty 4 hodiny denně byly dlouhé, nebo spíš pro to dítě takhle najednou nepochopitelné. On nějak nebrečel, ale podle mě má na to času dost. Samozřejmě pokud mamka musí do práce, tak tam je priorita jasná, uživit rodinu, ale pokud nemusí, dala bych dítě do školky až v posledním roce před školou, nic mu neuteče. Jako samozřejmost beru to, že maminka žije sociální život, tedy mezi dětmi, dospělými, přirozeně, ne v izolaci. Myslím, že pro dítě je přirozené, se setkávat a seznamovat s okolím přes matku, na oddělení a odevzdání do kolektivu k " paní učitelce " má čas. Toť můj skromný názor. 🙂

lsx
autor
27. led 2013

@leni78 A když tam přestal chodit, vrátilo se jeho chování k normálu? Díky. 🙂

leni78
30. led 2013

@lsx Bohužel, nejsem schopna posoudit, protože velkou roli i dle mého názoru hrálo očkování, začal koktat, ale z té školky si myslím, že měl změnu chování v podobě přecitlivosti a agrese vůči dětem. To se vrátilo postupně do normálu, díky mé péči. Bohužel do školky jsem ho musela dávat i nadále a to i mnohem více, protože jsme se rozešli s manželem a odešli jsme do Prahy, kde jsem musela tvrdě makat, abychom si mohli vzít hypotéku, takže ten můj malej prdelka se musel snažit taky. Jinak mít možnost volby, děcku bych se věnovala a takové rady typu, prospěje mu to, musí do kolektivu, ty bych ignorovala, nejsou na místě. Důležitá je dle mého názoru rodina a kolektiv postupně za přítomnosti matky. Popř. otce, sourozenců., babičky, dědy .-).