Miminko přes den spí jen se mnou

janicka_tkanicka
28. srp 2017

Ahoj, chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a triky. Mám doma čtyřměsíčního chlapečka, který má od narození potíže se spánkem přes den. Usíná především u kojení a spí jen se mnou. V kočáře neusne, když ho tam položím spícího, do půl hodiny je vzhůru. V noci spí v postýlce, ale usíná zase jen u kojení.

Párkrát se stalo, že jsem ho nosila po bytě, uklízela jsem a najednou koukám, že mi dítě bezvládně visí na ruce. Po odložení do postýlky do pěti minut budíček.

Zkoušela jsem všechno možné, tmu, klid, světýlko, písničky, povídání, houpání, háčku, autosedačku, kočár, šátek. Různý malý vliv to má, ale jak ho nedržím, nespí dýl než půl hodiny.

Kdyby mu nespat (nebo spát málo) nevadilo, nenutím ho, jenže on je celý mrzutý, nic ho nebaví, očička má zarudlá. Když je vyspaný, je to růžový miloučký chlapeček.

Když jsem utahaná, dáchnu si s ním, jenže jindy mám dost energie a taky dost práce, znáte to. Říkám si, co bych všechno ráda, zatímco spí. Občas si říkám, že bych si aspoň skočila na záchod. A místo toho jsem živá matrace 🙂

Chápu, že je maličký, že mě potřebuje. Ale nechci ho na nic navykat, co až těch dětí bude víc? Mám doufat, že se to změní samo? Že třeba bude spát v kočáře? Klidně bych s ním celý den lítala po venku, jen kdyby chtěl.

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@karlajasmine na jednu stranu to dává smysl, ale na druhou stranu se dětem drží hlavička právě proto, aby k většímu záklonu nedocházelo. Tak nevím. Ale lomený oblouk mě " nalomil". Proberu to s manželem, je to stavař 🙂

karlajasmine
28. srp 2017

@janicka_tkanicka to ano, ale je rozdil mezi podeprenym zaklonem kdyz dite spi a o neco se opira (treba o vas 🙂 ) nebo o matraci (hodne deti spi s velkym zaklonem hlavicky na posteli v lehu), a tim, kdyz je dite bdele a hlavicka mu 'spadne dozadu', protoze je moc tezka.. v tom satku mu muzete prave tu hlavicku hlidat 🙂

rebe
28. srp 2017

@janicka_tkanicka Pro názornost 🙂

rebe
28. srp 2017

@janicka_tkanicka Moc se mi líbí, jak dáváš na svůj instinkt a nestydíš se to přiznat. To je mi hodně blízké. Protože objektivních informací se nedobereš. Jak píšeš, komunita má tendenci utvrzovat se ve svém přesvědčení, naopak u fyzioterapeutů zas nikdy nevíš, jestli mají přesné informace o nošení a o čem tedy vlastně mluví. Spousta z nich vidí nošení v šátku stejně jako v nosítkách-visítkách, přitom nám, laickým matkám, ten rozdíl přijde zásadní. V otázce nošení i ve spoustě dalších nakonec nemůžeme dělat nic lepšího, než se podle svého nejlepšího svědomí rozhodnout, a věřit, že naše instinkty jsou správné. Já jsem o nošení přesvědčená a instinkty i moje děti mi dávají najevo, že jsem se rozhodla správně. Ale ty dej zase na své instinkty, měj otevřenou mysl, kdyby tě argumenty přesvědčily, ale nejvíc naslouchej sobě. Myslím, že to je ta nejlepší cesta.

mikula77
28. srp 2017

@janicka_tkanicka ne to nemyslím,vůbec ne,pročby,kdyż to chce tak vyhovět,taky to tak dělám,měla sem na mysli spíše sebe,že dítě už je starší a přijde mi to u něj hlavně v noci jako zlozvyk,vzhledem k tomu že se budí ve stejné hodiny...

prostejina
28. srp 2017

Mám to stejně. Dcera ma skoro 10 měsíců a 2x denně spí jen doma - u prsa. Jen někdy, když jsem u rodičů, tak usne ve starým drncavym kočárku a spí na zahradě - max 40 minut, pak vstavacka. Už jsem si zvykla, obvykle koukam na mobilu na film, poslouchal písničky, ctu si. Všichni mi tvrdí, ze to přejde samo, postupně.
Vůbec neporadim, jak to odbourat. Já za sebe to zkoušela, ale pak jsem pochopila, ze to prostě musím přijmout a abych to vydržela, tak jsem si to začala zprijemnovat právě tema chvillama pro sebe. Měla jsem dlouho pocit, ze jsem špatná a ze to dělám špatně, ze to musím změnit, aby to ostatním nepřišlo divný. Ted na to kašlu. Jediný, co nejsem schopna ji dopřát, je společný spaní, to jen někdy. Protože se s ni nevyspim, roztahuje se a furt by byla prisata 😀 takže radši za noc 5x vstanu, nakojim a dam ji do postylky.

odula
28. srp 2017

@prostejina mam to dost stejny,snad mimo tech vycitek 😉 apropos - doporucis pls dobrou knizku nebo film? Cumim pro uspavani na netflix ale taky bych obcas neco jinsiho 😉

prostejina
28. srp 2017

@odula jestli mas tablet, tak na sledujufilmy.cz mas už i to, co je v kinech 😀 nedávno jsem koukala třeba na Všechno nebo nic, to se mi líbilo, Pohádky pro Emu... Spis oddychovky, no 🙂 možná by už mohl byt přístupný film Po strnisti bos, to je krásný... Nebo Kráska a zvíře (ta napůl animovaná nejnovější verze - poradnej dojak!)

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@rebe jsem za tu podporu vážně vděčná, občas si člověk hájí to svoje hlava nehlava. Nemám ráda, když na sebe maminky házejí špínu jen pro jiný názor. Přece každá děláme to nejlepší, co umíme. Vertikální úvaz jsem zvažovala a díky argumentům lomeného oblouku a pasení koníčků o něm znova přemýšlím. Bez nich bych měla pocit, že mu ničím záda jen proto, abych to měla jednodušší. Co jednodušší, naopak těžší, protože já to miluju, když na mně takhle leží. A jsem vděčná za tuhle diskusi, že mi pomohla si to uvědomit 🙂

@prostejina
@odula
Asi jo, jsou to krásný chvilky, mít to mímo v náručí 🙂 ani se nenaděju a bude to "fuj, mámo, nech mě" :D je to od vás milý, uklidnily jste mě. Jinak já jsem velkej čtenář a filmovej fanda, čtu všechno a na všechno koukám, takže ráda doporučím i si nechám doporučit. O jaký žánr je zájem?

prostejina
28. srp 2017

@janicka_tkanicka romantikaaaaa 😀 (te se mi už moc nedostává 😀 )

michalusenka
28. srp 2017

dcera mi driv spavala dvakrat denne a pak jsem zkusila s ni jit spat do postele (snadnejsi uspavani, pri hudbe behem prvni pisnicky nekdy hned tuha) tak spala 2-3 h a tim padem jednou denne....jelikoz v noci se budi na mliko a spatne spi tak mi to nevadi pres den s ni jit spat - prvni cast kdy spi nejtvrdeji si neco podelam a pak k ni lehnu protoze asi po hodce se vzbudi a ja ji utisim a spi dal....v kocarku ci postylce by se davno vzbudila

odula
28. srp 2017

@janicka_tkanicka prave, dneska jsem byla s klukem ve skole, tak mi dal pusinku a jak se objevil jeho velkej kámoš tak hned "mámo už toho neeech" a utek :D takže tohle muchlavý prťavý miminko si užívám dokud to jde. ;) jinak já mám ráda fantasy, psychárny a komiksárny - asi uplne nejvic ty komiksárny u čeho člověk úplně vypne mozek. co mas rada ty?

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@prostejina jé, tak zrovna romantický knížky mě míjej. Mám ráda český autorky, nejblíž romantice jsou asi Bábovky od Radky Třeštíkové. No a pak Gabriel Garcia Marquez Sto roků samoty, to se četlo ohromně. Ale filmy, to zase jo, třeba Madisonské mosty, ty jsou super 🙂

@odula Mám to hodně podobně, sci-fi spíš než fantasy, ale jinak mě hodně bavil Jonathan Strange a pan Norrel od Susan Clarkové. Tlustá knížka, člověk se dlouho začítá, ale záměrně, úvod je totiž o panu Norrelovi, kterej je děsnej suchar 🙂 jinak mám dost ráda Neila Gaimana, v porodnici jsem četla Severskou mytologii, ale u něj jsem ještě nesáhla vedle. A taky mě hodně baví Josef Formánek, to je hodně psychologický. A smutný. Je to totiž novinář, má rád lidský příběhy a tak píše, co se stalo. Když byl v léčebně a odvykal alkohol, psal si deník. Respekt mu ho vydal na pokračování a pak to vyšlo jako knížka. Hodně drsný čtení, ale poučný. No a taky nedám dopustit na naši Tučkovou, Vyhnání Gerty Schnirch (o odsunu Němců po válce) a Žítkovské bohyně, tuhle knížku četl snad každý :D Letos jí má vyjít nový román a já už bych si nejradši stoupla do fronty před knihkupectví 🙂 No a z filmů, jé toho by bylo, hlavně to sci fi, to u nás hodně frčí. Teď s manželem po večerech koukáme na kovboje Bebopa, to je anime. Má to hodně zajímavé myšlenky. Taky jsme zkoukli všechny Black Mirror, to je tuším i na Netflixu a je to... je to sci fi, který vždycky rozvíjí nějakou myšlenku, většinou něčeho, co už částečně funguje. Co by kdyby. Co kdyby místo včel fungovaly drony. Co kdyby existovali roboti k nerozeznání od lidí. Co kdyby sociální sítě rozhodovaly o našem životě. Je to dost mrazivý. No, to bych mohla psát celou noc, tolik mě toho napadá :D

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@prostejina romantika, já jsem blbec, no Anna Karenina, přece 🙂 to mě mělo napadnout hned.

odula
29. srp 2017

@janicka_tkanicka anna Karenina je strasliva hysterka. Zprotivilo mi to Lva,od te doby bije moje srdce uz jenom pro Fedora (Dostojevskeho). Jo,na nej jsem zapomnela. To je moje srdcovka. 😍

janicka_tkanicka
autor
29. srp 2017

@odula žejo, já si taky říkala "bože, to je koza". Ale možná to právě tak chtěl napsat. Ženská ztracená ve svých emocích, trochu prostá, protože to není pletichářka jako všichni ostatní v Moskvě. Já jí navíc nemohla odpustit, že se kvůli šamstrovi vzdala syna.

prostejina
29. srp 2017

@janicka_tkanicka ty jsem četla (Bábovky) a moc me to nechytlo ☹ dřív jsem četla takovou fakt náročnou prózu, pak jsem šla do prace a potřebovala jsem spis oddychovky.
Mám docela rada Johna Greena (Papírová města,...) a hodně jsem přečetla od Haliny 🙂 pak doporucuji Ivana Krause, třeba Ma rodina a jiná zemětřesení (je to bratr Jana K. a vypráví rodinný příběhy - neskutečná sranda a dobře se to čte).
Jinak - je 9:17 a me dítě stále spí (ještě aby ne, 5x v noci vstavacka na kojení), hadejte kde 😀 v naší posteli u prsa 😀

janicka_tkanicka
autor
29. srp 2017

@prostejina jj, taky na mně teď visí. Pusu má prázdnou, ale dudlá furt 🙂 Krause si půjčím 🙂 Halina je čtivá, tak mě napadá, že by se ti mohlo líbit Hrdý Budžes a pokračování Oněgin byl rusák. To sice není romantika, ale sranda to je velká. Znala jsem jen to divadelní představení a byla jsem překvapená, že to má knižní předlohu. No a pak deník moderního fotra, ten je online a sice trochu drsnější, ale smála jsem se tak, až jsem málem probudila mrňouska.

To je paráda moct si povídat o knížkách, v mým okolí nikdo nečte krom technické literatury. A ta mě teda nebere.

aktakd
29. srp 2017

Ja se vmisim do diskuze. Takova nova romanova knizka, ktera stoji za precteni jsou Okamziky stesti od Patrika Hartla. Takova klidna oddychovka 🙂

prostejina
29. srp 2017

@janicka_tkanicka tak se hlásím opět z postele 😀
Ještě doporucuju Lolitu...je to docela tlustá kniha,ale...❤ nádherná!!! Mela jsem to precteny snad za ani ne týden. Je to ten typ knížky, co prostě MUSIS číst dal, jsi je to zravy 🙂

prostejina
29. srp 2017

*jak je to žravý

janicka_tkanicka
autor
29. srp 2017

@aktakd o té jsem četla, ráda zkusím. Ještě se těším na Kosmonauta z Čech, až bude v knihovně - zakázala jsem si kupovat knížky, pokud to není něco naprosto osvědčeného, už to nemám kam dávat.

@prostejina. U té si už dlouho říkám, že bych měla doplnit vzdělání, ale váhala jsem. Takže děkuju za doporučení, když je to čtivý, určitě si ji půjčím a nějaký to odpolední dáchnutíčko mi vydrží. Mám ráda tlustý knížky, není mi hned líto, že už skončily 🙂 třeba Egypťan Sinuhet byl boží 🙂