Mít druhé dítě? Nejsem si jistá

rebe30
29. kvě 2015

Dobrý den, chtěla bych zda některá z vás to měla stejně nebo podobně jako já. A omlouvám se za slohovku.
Máme s manželem 2-letého syna a nedávno mě manžel překvapil s tím že by rád začal pracovat na druhém. Už před narozením našeho prvního jsem oba chtěli dvě děti, nejlíp kluka a holku 🙂 Jenže s narozením našeho syna se vše se mnou změnilo. Měla jsem lehčí formu laktační psychozy. Vždy jsem chtěla dvě děti, ale teď už si tím nejsem jistá. Nejsem si jistá jak bych miminko a dvouleťáka zvládala fyzicky i psychicky. Syn je živé dítě ale dokáže se zabavit i sám ale s ním jsem už zvykla(zpohodněla) na jeho vstávání (7.hod.) to že už nenosí plíny, nemá bolesti břicha, ... Nevím jestli bych zvládla znovu kolotoč plínek, kojení (při prvním jsem přišla o mléko ve 4.měsíci a i tak to byl boj udržet alespoň něco), koliky a vše kolem znovu od začátku. Vím že syn by měl parťáka na hraní a že ve dvou je to vždy lepší, ale já si nejsem jistá jestli bych se z toho nezhroutila. S manželem moc počítat nemůžu, má nepřetržitý provoz. Měla jste to některá stejně? Máte nakonec to druhé?
Děkuji za odpovědi.

maxinkaa
29. kvě 2015

Měla jsem těžký porod, s manželem jsme si řekli,že druhé ne,ale ve 2,5letch naší holčičky přišel, že by druhé miminko chtěl. Taky jsem na vážkách, ,taky už máme zajetý režim, malá je hodně samostatná, v září jde do školky a já bych měla do práce, která mě ale nebaví. Nevím, každý den nad tím přemýšlím. Zároveň nechci, aby malá byla sama, rozmazlená. V srpnu jí budou 3, tak aby nebyl velký věkový rozdíl, bylo by na čase.... Navíc žijeme v dvougeneračním domě s rodiči manžela. Tchýně si na začátku bydlení malou přivlastňovala, že nechtěla jít ani za mnou. Takže si to nedokážu představit s druhým dítětem, aby malá si nepřišla odstrčená a neutíkala a za babičkou a dědou 😒

evcann
29. kvě 2015

@rebe30 já jsem tedy trochu jiný případ, ja už od začátku vedela, ze nechci deti hned za sebou, ze bych to nezvladla a hlavne si to neuzila a nechtela jsem to mit tak, abych to mela odbyté. Ted cekam druhé a prvnímu synovi je 8 let, je to pro me idealní, uz se o sebe postrara, na brasku se tesi a ja budu mit klid na mimco a uziju si to. Takze jestli se na to necitis nesla bych do toho. Vidim okolo sebe hodne vystresovanych maminek s detma blizko od sebe a neni ani na nic cas. 🙂

maxinkaa
29. kvě 2015

@evcann 8 let mi už příjde moc,ale zase každý se rozhoduje sám za sebe 😉

evcann
29. kvě 2015

@maxinkaa me to neprijde moc, me to prijde dobre, mame to i v rodine a vztahy jsou super, me se zase nelibi si deti odbyt 🙂 kazdeho vec 🙂

maxinkaa
29. kvě 2015

@evcann JJ, děti nejsou věci 😉

lucka662006
29. kvě 2015

Já si vždy myslela, že budu spokojená s 1 dítětem, ale pak jsem zjistila, ze jsem tehotna, kdyz bylo dcerce 12 mesicu, nebyla jsem z toho nadsena, ale rekla jsem si, ze to nezmenim a zacala se dceri max. venovat, abych si ji naplno uzila jeste tech 9 mesicu. Kdyz se narodil syn, nebyl cas nad nicim premyslet, ale s tim miminkem se to dalo zvladnout, protoze hodne spal a tak jsem se male venovala, kdyz spal venku v kocarku a my jsme byly na hristi nebo na prochazce. Neni to zadna prochazka ruzovym sadem, hlavne vycitky svedomi, ze se clovek ani jednomu diteti nemuze venovat na 100%. Ale to druhe dite se tak trochu "veze", clovek uz tak hrozne neproziva jeho detske briskove neduhy, zapojil se manzel... Zvladly to miliony pred nami, dame to take🙂

sisstin
29. kvě 2015

@evcann my budeme mít rozdíl taky přesně 8 let 😉 já původně chtěla 100% jen jedno dítě, ted s novým partnerem jsem svolila druhé. První syn je už poměrně samostatný, na miminko se těší, dá se s ním na všem domluvit atd. Já jsem zas zásadně proti malému rozdílu, vím, že bych to nezvládla ani fyzicky ani psychicky 😉

evcann
29. kvě 2015

@sisstin máme to naprosto stejne 🙂

mandala
29. kvě 2015

Chtěla jsem děti s odstupem, abych na ně měla dostatek času a abych i já to měla trochu ulehčené a ejhle - neplánovaně jsem otěhotněla po půl roce. Myslela jsem, že mě švihne. Nejstarší přes den skoro nespala, v noci jakbysmet, takže jsem vstávala k oběma, manžel nepomáhal, má svojí práce kolem baráku dost, babičky v práci, do toho záněty prsu, čtyřicítky horečky, když se sušilo seno, musela jsem přes den, kdy nikdo nebyl doma s oběma otáčet... a tak bych mohla pokračovat, ale řeknu ti, že jsem strašně ráda, že to osud zařídil za nás, nikdy jsem toho nelitovala, neplánovaná dcerka je to nejhodnější dítě, jaké jsem si kdy mohla přát a dcerky jsou dobré partačky, vždy si spolu vyhrály a hrají dodnes, samozřejmě se i pohádají, ale to k tomu patří. Podle mne je dobré o tom nepřemýšlet, jak jsi v tom koloběhu, už ti nepřijde za těžko přebalování a kojení, jde o to, jestli si to chceš sobě ulehčit a nechat větší rozestup mezi dětmi, nebo jestli ti jde o synka, aby měl někoho k sobě. 😉

shine2015
29. kvě 2015

@mandala my mame holky o 13mes a ted čekáme třetí a bude od nejmaldší o 3roky...upřímně, mě to nepřišlo tak strašné, když to vidím zpetne, navíc hodně spolu drží, mladší byla ted na očkování, starší ji začala bránit před náma i lekařem i sestrou, vše spolu prožívají, je to paráda...a navíc spí spolu v pokojíčku už dlouho, já už jsem si odvykla vstávat v noci atd....jsem zvedava, jak se zase zajedu 🙂)) ale snad to bude vše dobre. a holky nastoupí spolu do školky...do stejne třídy atd...jako má to sve výhody. jenom když bylly hodne malé a obe nemocné, tak asi 2x manžel měl očr....ale naštěstí nemají špičku v tech stejných dnech. ale vyhrají si spolu, myslí na sebe...je to krásné a já si neumím představit mít od sebe o rok segru. když vidím,jak se smějí, až se za bříška popadají....to je nádhera. Je ale take potřeba říci, že starší jsme nikdy neříkali jsi starší, musíš....máme kočár pro dvojky, vedle sebe a nejaké velke rozdíly jsme nedelali, nechteli jsme, aby mela starší pocit, že to je na její ukor...spíš jsme je brali jako dve malé deti a nejak bez rozdílu....žádné ty musíš pěšky, atd

shine2015
29. kvě 2015

@rebe30 pokud nemáš žádnou pomoc, manžel v práci a ty cítíš, že toho je na tebe hodně, nelámala bych to přes koleno.... 😉 třeba to za pul roku bude jinak a když si pořídíte i po 5ti letech, tak co....já si myslím, že neexistuje ideální plán rozdílu věku dětí, protože vždy záleží na otci a matce a podmínkách....pokud bych byla na deti sama, hodně bych se rozmyšlela....protože pak to není prča....a někdy holt jako žena pořebuješ pomoci a musíš se vyspat, odpočinout

lv
29. kvě 2015

Oboje má své výhody a nevýhody, jak menší věkový rozdíl - sotva ses vymotala z plin, kolik, nočního nespani na nové a + děti si spolu budou hrát, doplňovat se. U většího rozdílu zas jedno je zcela samostatné, umí i pomocí s miminkem, ale zas má jiné potřeby, zájmy.
No to jsem ti pomohla, že.
Tak chvíli ještě počkej, když se teď necitis..

evulina77
29. kvě 2015

@rebe30 než se druhý zadaří a než se narododí, bude mít první 3 roky. Bude to úplně jiný dítě, může už chodit do školky a ty budeš mít na druhátko čas. Tři roky rozdíl mezi dětmi je v pohodě. Já mám holky po třech letech a je to v pohodě, pokud teda není nemoc apod.

hansed
29. kvě 2015

@rebe30 tak si řekni, že by synovi už byly skoro 3 roky, až by se mimčo narodilo. Já jsem 2 děti chtěla, mám je. První rok a půl byl očistec, napřed jsem měla vlastně 2 novorozence (vývojově), teď mám 3letou velkou slečnu, která pomůže, ale taky umí zlobit, a skoro 5leté miminko, co neumí ani sedět..... chceme časem ještě jedno dítě, ale netuším, jak zvládnu těhotenství (nosit Adunku apod.). Ale i tak, chci to. Pokud se na to necítíš, promluv si s manželem a nechte tomu volný průběh 😉

millyh
29. kvě 2015

Ahoj 🙂 Za mě : mám dva kluky 22 měsíců rozdíl. Manžel má 12 ky. S klukama jsem 90% času sama. Pomoc mi nemá kdo. Tchýně byla tři roky zpátky sama ale najednou si našla chlapa z jiného kraje a ani když jsem teď byla víkend s blinkáním a průjmem na oba sama. Jeden den jeden druhý den druhý. Pomoc nepřišla ikdyž to věděla...
Kdybych před třemi roky dala na svou intuici a nenechala se oblbnout jak to bude super když budou blízko od sebe tak si pořídím druhé až tak v sedmi toho prvního.
Kluci jsou super ale strašně trpí tím jak jsem na ně sama a neodpočinutá máma za to fakt nestojí.
Doporučuji ti zvážit pokud máš někoho kdo ti pomůže tak jo ale pokud by jsi na to měla být sama tak ti to vůbec nedoporučuji.
Kluci jsou každý úplně jiný a pohodu s oběma jsem za ty dva roky zažila snad jen tak co by se na rukách dalo spočítat. Btw ten starší nedostatkem pozornosti celkem dost trpěl a trpí. Mladší mi v kočárku spinkal tak půl hodinky a pak se chtěl nosit. Motoricky je hodně rychlý takže miminko jsme měli krátce. V sedmi měsících už stál a jezdil po skluzavce s bráchou. Ještě byl strašně těžký v těch sedmi měsících měl přes 9 kilo.
Dnes mě občas chytnou slzy jak moc mi chybí ten čas kdy jsem mohla být se starším a užívat si ho tak jak jsem dnes s tím mladším. Občas si to i výčtu když už se silama nemůžu.
Ale každá to máme jinak. Někdo si to užívá a někdo ne. Asi hodně záleží na povaze dětí. Nemáme žádné kam mě posadíš tam mě najdeš, takže já si to určitě neužívám tak jak bych chtěla a mohla 🙂
Přeji ti ať se rozhodneš správně 😉

bjoucik.15
29. kvě 2015

@rebe30 ahoj, no tak pokud chceš druhé tak do něho jděte... umíš si tohle představit třeba za 5let? teď jsi aspoň torchu "zajetá" v těch plínkách a dudlíčkách a mlíčkách 🙂 Ono pak tolik podle mě řešit nebudeš... došlo mlíko, nejde kojit? no tak dáš flašku, nu co... Prckovi když teď otěhotníš ( a bohužel vím, že to tak snadno nejde) budou už skoro 3 roky a už to bude více na pohodu, bude více samostatnější a rozumnější 🙂 pokud chcete druhé, tak směle do toho 🙂 Syn bude mít parťáka/parťačku 🙂

luuciee83
29. kvě 2015

@rebe30 my věděli, že chceme určitě alespoň ty dvě děti, já mám jednoho sourozence, přítel tři, takže jsme pro syna parťáka/parťačku chtěli. Syn byl a je taky takový živější, ale nikdy jsem neměla pochyby, že bylo správn rozhodnutí mít děti po necelých 3letech od sebe. Dneska je jim 8 a 5 a vyhrajou si spolu 😉 a kojení může být v pohodě - já prvního syna kojila 2,5měsíce a dceru jsem musela ve 2letech odstavit, ta by sála pořád a žádný problém nebyl... Možná to bylo tím, že byla druhá a já už byla klidnější... Ale je samozřejmě jen na Tobě a manželovi, jak se rozhodnete. Pro někoho je lepší mít děti hned za sebou, pro někoho později 😉 ...

bjoucik.15
29. kvě 2015

no ještě k tomu věkovýmu rozdílu... kamarádka mě skoro 9ti letou dcerku, kterou měla dost mladá a na druhé dítko je stále mladá, ale už je to maminka zajetá svým režimem. Druhé by chtěla, ale.. dcera jí řekla, že když bude mít dítě, tak uteče z domova, že žádnýho sourozence nechce a je opravdu strašně proti tomu... Takže kámoška dítě nemá a ani ho neplánuje, protože přece nechce mít nešťastnou dcerku! Nikdo neví jaký ten starší sourozenec bude a jak to bude brát.. Je fajn, že se starší děti na miminko těší, ale je jich dost co by miminko do svého života nepřijali.... Ségra je ode mě 5 let, je starší a cítila se strašně opuštěná, když nastupovala do školy a potřebovala maminku, maminka nebyla! měla mladší na starost, byla nevyspalá a tedy bohužel se to na ségře dost projevilo, i teď když je dospělá a sama má syna. A vztah jsem si k ní našla až když jsem vyšla střední!! a do teď mě to mrzí, protože jsem zjistila, že je fajn a že si rozumíme, že jsme stejné povahy!
Takže nikdo nedokáže říct zda je menší či větší věkový rozdíl lepší...

janesafari
29. kvě 2015

Já mám mezi dětma rozdíl 10,5 roku-NEPLÁNOVANĚ !!! První vztah nevyšel a dlouho trvalo,než sem potkala manžela...
Dceři je 12 let a už má prostě svoje-svého brášku (22 měsíců ) miluje,ale přece jen je to velký rozdíl a mám doma dva jedináčky,takže se právě snažíme o třetí...Chci aby měl prcek partáka k sobě a nebyl tak sám a rozmazlený jako starší dcera !!!
Taky se toho všeho už trochu bojím,přece jen už nejsem nejmladší,a zase porod a šestinedělí a ty první měsíce nebudou sranda,ale pro Tobiho to ještě podstoupím 😉

bjoucik.15
29. kvě 2015

@janesafari to dáš levou zadní 😀

janesafari
29. kvě 2015

@bjoucik.15 Tak to velice díííky za podporu 😅 Budu muset,že? Ale třetí a končím...už rození ráda přenechám druhým 😉

shine2015
29. kvě 2015

@millyh já si myslím, že tchýně nemá povinnost vám hlídat neo pomáhat, i když by jak babi mohla. Problém vidím v tom, že manžel je hodně pryč a prostě ty jsi sama, zase když má 12h smeny, mel by mít zase více volna než když y měl 8h smeny...nemůže nekdy hlídat jen on sám, aby ty ses vyspala, odpočinula, zašla s kamoškou zacvičit, na kafe nebo si vyvetrat hlavu?? nemyslím diskoteky apod....já si myslím, že až budou větší, se to zase zlepší, ted malemu není ani dva roky...a je to určitě i o povahach dítěte. Naše holky taky zlobí, nebo zlobí, jsou hlučné, běhají, skákají, se prostě rozjedou a je hotovo, ale manžel přestože měl náročnou práci a i má, tak prostě pomáha. večer je uspí, já uklidím kuchyn, vezme je na zahradu, abych byla taky někdy sama i třeba při uklidu nebo si dala sprchu v klidu, nebo hlídá když chodím ke kadeřnici, baše babičky taky nefungují, jedna chodí do práce a hlídá pořád segře, ale holky má ráda moc a druhá je daleko a zájem moc není....takže po uřadech, lekařích, vše jsme vyřizovali s manželem.....bud jsme jeli všichni nebo jsme hlídali jeden a druhý jel....a zase naopak,když jsem videla, že je manžel hotový, tak jsem hlídala a on šel spát.....a on byl často i 14h v práci, na telefonu atd....zkus zapojit víc manžela, to že chodí na 12h směny je náročné, ale pro tebe doma to taky není dovolená....i třeba o víkendu dopolko nebo odpolko nebo na večer, at kluky vezme na hřiště atd....a ty s nimi nechod...bud doma a běž spát. třeba 😉 protože jakmile jsi na vše sama a táhneš to delší dobu, je to na blázinec...

shine2015
29. kvě 2015

@janesafari ono to uteče. My čekáme třetí a deti malé, ale už spí atd, taky si říkám,že jsem si zase navymýšlela 🙂))) že zase nebudu spát celou noc atd...ale však sama víš, jak uteče miminko a hned batole a chodí a mluví atd.....určitě děláš dobře, že chceš tři děti 😉

michaela_2
29. kvě 2015

@evcann Já mám děti 22 měsíců od sebe a rozhodně mi nepřipadá, že bych si je nějak ,,odbyla'' 🙂. Po narození syna, kdy dceři ještě nebyly ani ty dva roky, to sice byl chvilku mazec, to přiznávám, ale teď? Je úplně neskutečně dojemný, vidět je spolu, jaký mají krásný vztah 🙂

A připadá mi super, že budeme podnikat věci spolu, dcera už jezdí na kole, za rok začneme učit i syna a budeme jezdit všichni. To samé třeba s lyžováním. Prostě když už je starší dítě větší, tak se nepřizpůsobí tomu miminku, tak moc. Já si zase nedovedu představit, učit se mezi kojením miminka se školákem, dělat s ním úkoly, ráno jej vodit do školy....v tom je právě ta pohoda, dokud je i to starší ještě malé a můžeš si režim přizpůsobit podle sebe, bez nějakých povinností, jako je škola. Znám maminku, která má mezi dětmi 6 let a byla úplně zničená z toho, o kolik věcí u staršího syna přišla - besídky, závody a tak, když se jí narodil druhý a nemohla se tolik věnovat staršímu, jak byla zvyklá.
Ale každá to máme prostě jinak a když je spokojená maminka, jsou spokojené i děti 🙂

michaela_2
29. kvě 2015

Ono je to nakonec asi jedno. Jakmile má člověk více, než jedno dítě, tak má vždycky méně času na oba, na všechny tři atd. 🙂 A je fuk, jestli to starší ,,šidí'' v tom, že si s ním v jeho 2 letech nestaví kostky a nemaluje, tak často, jako před druhým miminkem......nebo jestli přijde o jeho vystoupení a výlety, protože s novorozencem a častým kojením, se člověk zpočátku mezi lidi moc nedostane.......

Já osobně více jak jedno dítě doporučuji, sama za sebe. Protože vidím, že byť se snažím vychovávat, mám děsný sklony k rozmazlování. Zvládám to i u dvou dětí 😀 A dokážu si představit, jaké by to bylo, kdybych všechny svoje city a nadšení soustředila jenom na jedno.................

kocour1
29. kvě 2015

Mám děti přesně dva roky od sebe...otěhotněla jsem tak trochu rychleji, než jsem chtěla🙂...ty by si je měla až kolem tří let a to máš reálnou šanci, že by si aspoň na dopoledne mohla dávat starší do školky...ale k věci - celé těhotenství jsem řešila sama v sobě, zda to zvládnu, jaké to bude mít další dítě a co chudák prvorozený na to?...až porodem se vše změnilo, najednou do sebe vše pěkně zapadlo a jsem ráda, že jsem do toho šla...je to na román, ale většinu tvých otázek odpovídám na svém blogu, např. v tomto článku - ale jsou tam v archivu kolem ledna i další🙂 http://materskadovolena.blogspot.cz/2015/01/dru...
A jen závěrem - určitě se nebudou opakovat stejné zmatky jako s prvním...máš už více zkušeností, víš co a jak a hlavně, nemáš čas tolik řešit🙂))

janesafari
29. kvě 2015

@shine2015 No právě-přece jen mám za sebou 37 a ještě si užít jedno těhu a mazlit se s bříškem a pak ještě s maličkým mimíškem a hotovo-uteče to právě strašně rychle-vidím to na Tobiškovi...teprve sem měla na testu dálnici a cobydup a za 2 měsíce bude mít na dortu 2 svíčky 😲 A fakt někoho k sobě potřebuje-je mezi dětma uplně jiný,než když je jen se mnou...Tak přece mu ještě toho partáka neodepřu... 😅

A zakladatelce otázky-nenechala bych se tlačit do kouta,pokud se na to necítíš ,ale udělala kompromis-pro dítě partáka,ale třeba za rok-já se toho bojím mín,protože vím,že jak porodím třetí,tak to druhé bude ve školce a bude to snad trochu snažší,ne?
Já zas nikdy nechtěla jen jedno dítě-ikdyž sem oba porody měla sakra těžké a i po nich další komplikace-stejně sem sebrala odvahu na třetí-od malička sem snila o tom mít tři děti... 😅

radapokec
9. črc 2015

Ahoj, já mám děti od sebe s rozdílem 2 roky 2mesice. Mala byla zlaté miminko, sikulka. Naštěstí, syn - starsi- dával zabrat. Problémy s kakanim, od nauč od dudliku, malou bil po hlavičce,tvrdohlavý az az....... Otěhotněla jsem naprosto plánované, vzhledem k věku 33 jsem nechtěla druhé dítko moc odkládat. Tento měsíc bude mala slavit rocek. Je super pozorovat ty dva jak už se skadli, hrajou, maji tu svou sourozeneckou rec. Me teda hodně pomáhá manžel, přichází ve 4 odpo a dětem se věnuje. Taky jsem se náhodou seznámila s mamkou která ma stejně staré děti,kluci půjdou spolu ted do školky. Ten rok byl zahul,ale máme dva krásná zlaticka 🙂 za sebe mohu říct,ze rozdíl 2 roky a 3 roky je už podstatně znát. Syn je ted mnohem chytřejší. Kdybych byla mladší určité ještě rok pockam. Mužů ale říct, ze ted jsem už rada, ze mám trhu a porod už za sebou a jsme ve fázi kdy už mala bude chodit. Moc rozmysleni taky někdy je na škodu......