Motorický vývoj. Jak se vyvíjely vaše děti?

dlabinecka
23. pro 2011

Ahoj maminky, chtěla jsem se zeptat, jen tak anketně, jak se vaše děti vyvýjejí, či vyvýjela? kdy se začali otáčet na bok, pak na bříško, zpátky, kdy se začali plazit, lézt, posadili se, postavili, chodili atd 😉

majdula
23. pro 2011

Zajimave, ja si to pisu do diare 😀 tak to jdu vyhrabat, aspon porovnam oba kluky...

otoceni na bok - R1 3,5 mesice - R2 3,5 mesice
otoceni na brisko - R1 4,5 mesice - R2 4 mesice
druhe vzprimeni (na rucickach) - 5 mesicu - R2 4,5 mesice
perovani na kolinkach - R1 6,5 mesice - R2 6,5 mesice
lezeni - R1 7 mesicu - R2 7,5 mesice
klekani a stoupani u nabytku - R1 7,5 mesice - R2 7,5 mesice
samostatne posazeni - R1 9 mesicu, R2 8 mesicu
samostatne stani - R1 11 mesicu
prvni samostatne krucky - R1 11,5 mesice

Uf 😀

jasekd
23. pro 2011

Ahoj, pridam dite z druheho konce spektra... Porod v terminu, bez komplikaci, dite dle lekaru zdrave, cili line?!?
ot. na bok M. 4 mesice, V. 3,5 mesice
ot. na brisko M.4,5 mesice, V. 4 mesice
na rucickach, pivotovani atd. M. asi 6mesicu, V. o neco driv
Ot. z briska na zada M. 7 mesicu (nepocitam asi dva nahodne "pady" ve 2 mesicich), V. temer hned jak umela na brisko, umela i zpatky, ted na 8 mesicich couva, vali sudy a pivotuje, ale dopredu to zatim nejde.

a ted uz jen M...
plazeni cca 10 mesicu
na kolinkach cca 11 mesicu
lezeni cca 12,5 mesicu
stoupani u nabytku (s nakrocenim, ne vytahovanim, to bylo driv) asi 15,5 mesicu
chuze kolem nabytku 16,5 mesicu
prvni samostatne krucky 19,.5mesicu
plnohodnotna chuze ???

dlabinecka
autor
23. pro 2011

@majdula KLuci, jak přes kopírák, ne? 🙂
Moc děkuju, kolem mě všichni řeší, jak jejich dítko dělá to a tamto, todle dělat má a nemá. TAk by mě jen zajímalo, kolik děti tak asi sedí do tabulek 😅 To moje první totiž tabulky zcela ignoruje, u druhého brzy soudit 🙂
@jasekd Ty jo, Vendy už je 8měsíců?!? To je síla...

mamkamarketa
24. pro 2011

otoceni ze zad na bricho necele 3 mesice
otoceni z briska na zada 4,5 m
valeni sudu za ucelem presunu 6m
plazeni 7m
stoupani u nabytku 8m
sam si sednul v necelych 8m (obzvaste zajimavym zpusobem 😅)
lezeni po ctyrech ho nikdy moc nebralo,ale zkusil to v 8,5m
chozeni s choditkem 9,5m
samostatna chuze 11m

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@mamkamarketa 🙂 Rychlík teda...

mamkamarketa
26. pro 2011

@dlabinecka no s mluvenim si dava mlady pan nacas 😅

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@mamkamarketa Tak ono někdy možná i lepší, ne? 😅 naše Elí vykládá, ale rozumět je jí tak polovina. Pak něco rozumíme my ddoma a něcčemu podle mě nerozumí ani ona 😅

mamkamarketa
26. pro 2011

@dlabinecka no,na jednu stranu klid je super 😀 ale ty pohledy a dotazy chytrych matek,ktery mu nezapomenou rict,ze je ostuda,protoze mluvi malo,tak ty chytre pani bych serezala 😀

jasekd
26. pro 2011

@mamkamarketa koukni na muj prispevek nahore, u nas zas poslouchame kecy, jestli je normalni a ze je ostuda, ze nechodi... Mluvi docela hezky, tak aspon neco.
@dlabinecka vsak ty uz taky nemas novorozence 😀 leti to hrozne...

mamkamarketa
26. pro 2011

@jasekd no jo,hlavne,ze jsou zdravi kluci,ze? ale ty autorky chytrych rad a dotazu bych strilela 😀

berenika39
26. pro 2011

@dlabinecka nevím, jestli tě to uklidní, ale petr nedělal v ten pravý čas 😝 vůbec nic. přesně nevím ale motal se až po pátém měsíci, plazil v osmi, lezl v devíti a něco, chodil po třináctém měsíci, inteligentně mluvil až dost po 2,5 letech - a hele - je úplně v pohodě. Já si myslím, že když není známá nějaká patologie - jakože všechno jde, ale děsně pomalu, takže je to jen o tom, aby si máma řekla KLID. To srovnávání je na psychiku děsná fuška☹.

jasekd
26. pro 2011

@mamkamarketa fakt, jeste ze nemam cim strilet 😝 Dva nasi znami se nas na ferovku zeptali, zda to dite je fakt NORMALNI ?!!!! Proc s tim jako nic nedelame (oba bezdetni), a vcera manzelova babi zhodnotila kluka, ze tohle jeste nevidela a ze je jak postizenej (chodil po kolinkach vzprimene, dobrovolne proste po dvou zatim nechodi, jen leze nebo chodi po kolenou), po N. roce nas ceka opet kontrola na neuro. Zatim doktor stale tvrdi, ze kluk je zdravej. Ale neprida to.
@berenika39 Motoricky vyvoj vaseho Peti bych brala vsema 10 😀

berenika39
26. pro 2011

@jasekd já vím, že to máš složitější, psala jsem to hlavně kvůli tomu srovnávání - mě stačilo i v rámci rodiny - to pepíček už touhle dobou to a to...na budku. Petr se narodil o měsíc dřív (kvůli mé blbosti - spadla jsem a zlomila si nohu na salát) a já měla výčitky, že za to může ten porod, no....i když samozřejmě s odstupem už vidím, jak jsem se nervila zbytečně. Po bitvě je každý generálem🙂.

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@mamkamarketa No jo, já pořád poslouchala o zubech, nošení v šátku, neustále něco o plínách a tad., vždycky se nějakej chytrák najde 🙂
@jasekd Máš pravdu, už je to taky velkej kluk, s těma dvěma dětma ten čas neskutečně frčí 😅 A každej večer jsem štastná, že už je večer 😀
@berenika39 Tak já jsem klidná, naše Elí šla taky uplně mimo. Otáčet se z bříška na záda začala v necelých 4 měsících, asi za 2-3týdny i zpět. a pak dlouho dlouho nic. Plazit nějak kolem osmého měsíce, sedět v deseti, lézt těsně před rokem, chodit ve 14ti měsících, časem jsem se naučila to neřešit (pravda my měli menší problém následkem porodu a cvičili jsme votovku), Ale ted mám druhé dítě, jsem naprosto v pohodě. Ale zaražejí mě otázky některých lidí, jestli už dělá to a tamto. Co by jako měl ve třech měsících dělat, že? 😅 Jen, že holky řeší, že sousedovic Pepa je o týden mladší a už dělá kdesi cosi, tak jsem si jen chtěla ověřit, že podle tabulek jede minimum dětí (nejspíš proto, že jim někdo nepřečetl nebo co?!? 🙂 .

berenika39
26. pro 2011

@dlabinecka já vím čím to je, ty pomalejší děti se i pozdě učí číst a tím pádem nemají nastudované ty tabulky a nevědí, kdy s čím začít🙂.
Nechci to zlehčovat, je blbost zanedbat jen kvůli lehkomyslnosti nějaký problém, ale selský rozum ještě funguje - každé détě je jiné.
Zrovna dneska jsem se potichu bez jediné jízlivé poznámky musela smát: příbuzná, má slečnu přesně na den o rok mladší než Petr. Takže ted 2 a čtvrt. V tom věku petr nemluvil, a ona mi říkala, že by bylo dobré začít s ním někam chodit. Logo, psycho...přitom sdílel, opakoval, znakoval o sto péro, komunikoval v pohodě. Jen nemluvil souvisle. A dneska jsme se viděli, malá ve stejném věku nemluví. Opakuje krátká slova, žvatlá, ukazuje. Ani ve snu by mě nenapadlo to řešit🙂))).

jasekd
26. pro 2011

@berenika39 Martin je v terminu, 10-10-10, udajne uplne OK, a stejne je to s nim takovy divny, takze ja uz se na poradnou chuzi uplne tresu, rada ho budu nahanet po vsech certech, on i po tech 4 je jak blesk 🙂 Vendy nesrovnavam, jen bych nerada druhe dite stejne jako Martin 😅 Ale vzhledem k tomu, ze mame i jiny problemy, tak pokud budou jen liny a neni to nejakou nemoci, tak at chodi az budou chtit 🙂
@dlabinecka nejhorsi jsou ty dotazy v cekarne u pediatra... A jak mas ty deti brzo za sebou, je jich jeste vic, lidem nestacej prsty na ruce a kapacita mozku, jak pocitaji, o kolik ty deti mam a kdy jsme tu holku udelali 😀 Uz sem si vyslechla i to, ze je malej zanedbanej kvuli tomu, ze mame holku.

jasekd
26. pro 2011

@berenika39 no clovek jim to neoplati, ale trochu skodolibou radost ma, ze 😀

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@berenika39 Já jsem nikdy neřešila, kdy co Eliška dělá, ale bylo mi divné, jak se plazí -jednostranně a hrozně dlouho. Máme v rodině dětskou fyzioterapeutku, a ta ní koukla a řekla, že by pro jistotu bylo lepší cvičit. Porod byl kleštěma, takže se nějaké následky trochu čekat nechaly...
No jo, mluvení, kamarádka zas ted řeší, že její 14ti měsíční chlapeček nenapodobuje zvířátka. Fakt malér... Eliška sice napodobuje i čápa, ale taky jsme si zvykly dost znakovat, takže možná proto. Jinak mi ale doted neřekla třeba "bába". Mluví sice dost, ale nesrozumitelně. Teda já jí rozumim. a tak mi přijde hezký, že to je pak jen mezi námi dvěma 😅

berenika39
26. pro 2011

@jasekd hele já ani nepípla, jsem o dost starší, nechci mentorovat jen z pozice zkušenější, ale upřímně jsem si říkala - rok se s rokem sešel🙂)))

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@jasekd Jo jo, jasně, taky mi to všichni řikaj. A proč proboha máme druhé dítě, když jsem měla tak hnusnej porod a Eliška byla takovej uřvan atd. že Elišku oblíkam jako kluka, aby to mohl brácha dědit a tak 😅 Prdim na ně. jsem štastná, že je mám. a upřímně řečeno, moje segra má děti od sebe 2 a 1/4 roku, nad tím se nikdo nepozastavuje a jsem si teda uplně jistá, že já to mám mnohem víc pod kontrolou, než ona 😀

ofelieee
26. pro 2011

šmarjá to je hrozný... mě rozhodí i na "cvičeníčku" - "Kubíček ještě neleze? Nojo tak s tímhle cvikem na něj ostatní ještě počkají..." brrr. On se třeba z bříška na záda neumí přetočit dodnes, nebo možná umí, ale prostě to nedělá, nepotřebuje to. Plazit se začal v 5,5... a stejnou divnou technikou se tak plazí dodnes, skoro 4 měsíce... neleze, ale staví se a skoro pořád jen stojí... k čertu s tabulkama 🙂

pajapoj
26. pro 2011

hezký večer, nedá mi to a hodím příklad z druhého konce tabulek. Na začátek musím napsat, že ani moje dítě do tabulek zrovna nezapadá a i já jsem poslouchala spoustu "keců" pomale typu, jak jsem hrozná matka a jak to dítě týrám...

takže u nás:
přetočení na břicho: 4m
přetočení z břicha na záda: 4,5m
točení se po vlastní ose na břiše: 4,5m
pérování na kolínkách: 5m a týden
samostatné lezení: 6m a 1 den
sám si sedl: 6m a týden
postavil se přitažením o nábytek: 7m
samostatná chůze (bez opory, bez držení): 9m

takže to jen pro ukázku extrém z opačného konce a můžu vás ujistit, že co jsem si já vyslechla od některých chytrých matek tak nebylo nic úžasnýho a vyznělo to jakože chudák bude celej pokřivenej a kdesi cosi...

takže děvčata pečme na tabulky a hlavně rady ostatních jedním uchem dovnitř a druhým ven... 😉

jasekd
26. pro 2011

Tabulky jsou dobre na to, aby se ramcove vedelo, co kdy ma delat, nesmi se z toho delat dogma.
@ofelieee na "cvicenicko" nechodime, co by tam asi tak delal, mame na to chodit tak k rocnim detem 😅 Nebudu se tyrat, jemu by to asi bylo jedno, ja bych byla ve stresu. To je pohodicka, maminky, cvicenicko, skolicka, a pak tam poslouchas takovyhle kecy 😅 Urcite ne vsude, muze to byt asi fajn, ale holky, co tam chodi , mi dost casto vypraveji takovehle prihody, jak se matky predhaneji, kdo ma chytrejsi, sikovnejsi, hodnejsi dite, a obcas z toho maji spis stres nez poteseni 😔 Nechodime ani na plavani, nesmime kvuli necemu jinymu, a ted jsem i rada, vzdyt by byl akorat pozadu a "trapnej".

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@pajapoj Taky dobrý. Mě jde hlavně o to, že jsou vlastně asi nakonec skoro všechny děti mimo jakési tabulky. Elí měla brzy zuby, pozdě chodila atd. Taky má moc dlouhé vlasy - někteří lidé se fakt zabívají hroznými nesmysly...

pajapoj
26. pro 2011

@dlabinecka 😀 😀 no tak třeba já jsem měla v roce na hlavě asi 5 vlasů, náš malej měl zuby úplně mimo normu a mimo všechny příručky jak by ASI MĚLY zuby růst a beztak mu nakonec vyrostly všechny...
Já bych na tohle fakt nehleděla, ony ty děti z 99% mezi druhým a třetím rokem všechno doženou nebo se se vším spomalí a jak jdou ve 3 letech třeba do školky tak jsou na tom všechny stejně - všechny chodí, všechny jsou schopný se domluvit, najíst se, oblíct se,... a nikdy se jich nikdo nebude ptát, kdy se otočily z bříška na zádíčka a kdy se poprvý usmály na maminku...
Prostě některý matky musí tyhle věci řešit (ano přiznávám se, já aktuálně řeším, že všechny děti v okolí zvládají nočník, jen mé dítě má v plíně bobek a je mu to buřt)... a stejně jejich životní úspěšnost jim to nijak nepředurčuje, takže bych vyčkala a popřípadě se s ostatníma předháněla až moje dítě třeba úspěšně vystuduje, najde si slušnou práci a bude slušnej a spokojenej člověk a já si budu moct říct - jo, dobře jsem to zvládla 😉

sisstin
26. pro 2011

@pajapoj no tak všechny děti ve třech letech tak schopné nejsou. Ty tabulky jsou od toho, aby se hlídal případný problém ve vývoji. Ty tabulky jsou nastavené dostatečně široké, aby se tam vlezlo dítě, které má vývoj i v širší normě (tj. opoždění o cca šest měsíců oproti průměru).

Druhá věc je ta, že často maminky nevědí, jak ty tabulky jsou nastavené a srovnávají pouze podle průměru a často i lékaři, to je věc druhá 😉 Jinak určitě jsou hodně důležité, ale musí se vědět, jak s nimi pracovat 😉

třeba co se týče toho motorického vývoje, tak na samostatný sed je čas až do 18m, na chůzi do 24m atd. Bohužel se neustále u dětí řeší jen ten motorický vývoj, ale dost často se zapomíná na ten vývoj mentální...ale to už by bylo na jinou debatu 😉

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@pajapoj 😀 😀 Tak u nás nočník řeší jenom babička, já na něj občas pomyslím a Elí ho má uplně na salámu 😀
Nejvíc mě deptá, že to nejvíc řeší moje tchýně a třeba konrétně Eliška je zcela , ale zcela po mém manželovi, když mi švagrová vyštarachala jejich deníčky, tak jak když to vypisuju Elišce, krom teda těch zubů. Zuby měla Eliška dřív, než je v tabulkách, což má zase asi po mě, já měla taky brzy. Ale já dost brzy seděla, chodila atd. Manžel to měl fakt jak naše Eliška :_-) A vlasy máme oba s manželem dlouhé a dost husté a pěkné, prostě se enchalo čekat, že to Eliška podědí. Naopak jsem byla dost překvapená, když se narodil Filípek, že měl jen kratoulinké vlásky 🙂Navíc teda mám dvě děti a už ted -kdy jsou mladšímu tři měsíce, vidim, jak jsou každý uplně jiný. A přesně, jak píšeš - ve školce už se to nepozná a všem to bude fuk 🙂

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@sisstin To není tak uplně pravda, zcela v normě je chůze do 18ti měsíců, pak by to chtělo odborníka 😉 Tabulky nejsou zase tak široce nastavené. Naše Eliška byla jakžtakž v tabulkách do těch 4-5měsíců, ale tpak už nic moc.

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@sisstin A hlavně je teda mnohem důležitější, jak děti dělají, co dělají, než to co ještě nedělají. Což ovšem pediatři taky neřeší.

sisstin
26. pro 2011

@dlabinecka norma je do 18m, širší norma je 24m 😉 od těch 18m by se to už mělo hlídat, ale stále je to prostě širší norma..to je právě to 😉