Může roční dítě dort?

hanule112
31. črc 2015

Ahoj holky.Synovi byl včera rok a zítra má oslavu,kde bude mít i marcipánový dort.Zajímalo by mě,jestli by mohl kousek dortu ochutnat.Máte zkušenosti?Díky

laja64
31. črc 2015

Já malé v roce dávala komplet vše, něco už i v 10. měsíci. Pokud toho dortu nesní půl kila, aby mu bylo zle tak klidně může, coby ne 🙂

smallinka
31. črc 2015

no já bych udělala spíš nějaký "dětský" - nějaký asi tvaroh, ovoce a piškoty (ikdyž ty bych si asi raději udělala sama méně sladké) také by mě zajímal nějaký recept, tak šup sem někdo s ním 😉

margot_ka
31. črc 2015

No vzhledem k tomu,ze to jsou jeho narozeniny, proc neprizpusobite dorr tak,aby ho mohl bez problemu? Treba svarena jablicka s pudinkem a piskoty nebo jogurtovy dort s ovocem a piskoty?
Marcipan samozrejme v roce muze stejne jako pulrocni dite gulas a rizek... A sampzrejme to pro nej neni zdrave a ma na podobna jidla jeste more casu 😉

dannyblakely
31. črc 2015

Já jsem trochu dala. Jinak malá jí více méně zdravě, zakládám si na tom, ale jednou za rok kousek dortu neublíží, no ne? 🙂 Akorát ten marcipán jsem jí fakt nedala, to je fuj i pro mě.. Jen vnitřek..

krystalka
31. črc 2015

No, teď už je asi pozdě, dort už je pravděpodobně hotový, ale pro příště bych udělala nějaký takový, u kterého bych nemusela přemýšlet, jestli ho oslavenec bude moci ochutnat....vždyť jsou to jeho narozeniny, tak proč neudělat takový dort, aby si ho mohl dát třeba i dva kousky, když bude chtít? Jinak tedy marcipán bych taky asi nedala, ani já ho nemám ráda, takže bych dala ochutnat asi jen ten vnitřek....my jsme na oslavy dělali domácí piškotové těsto a na něj nakrájené ovoce a trochu šlehačky (ne sprejové), časem jsme pak začali sypat strouhanou čokoládou...

svetlus_pepca
31. črc 2015

Náš mrňous měl k prvním narozeninám jen svůj malý dortík - marcipánový 🙂 Piškotové těsto, vanilkový krém, marcipán. Beztak z něj moc nesnědl. Ale to, jak ho "rozebral" bylo prostě nejlepší 😀 A pro ostatní hosty byly cupcakes 😉

scvrcek
31. črc 2015

Proboha jsou to jeho narozeniny, proc neudelate normalni domaci dort, na ktery se muze vrhnout?? Piskotove tesro, krem ze zalysane smetany nebo tvarohu, ovoce..... To pred nej postavite marcioanovy dort, udelate fotku jak sfoukava svicku a pak mu ho seberete?? Je to jeho oslava, takze vse by melo byt pro nej....
Marcipanovy dort bych nejedla ani ja, takze rocnimu diteti ne...

krystalka
31. črc 2015

@scvrcek - vidím to podobně, přijde mi divné udělat dítěti na oslavu dort a pak teprve řešit, jestli si bude moci kousek dát....přece by to mělo být přizpůsobené všechno jemu, ne? Ale možná jsem ovlivněná tím, že mi ty marcipánové luxusně nazdobené dortíky přijdou takové nějaké umělé, nepřirozené....jako jsou pěkné, barevné, ale rozhodně ve mně nevzbuzují chuť, abych si kousek dala....

love12345
31. črc 2015

no tak nevím, naše malá stejnak v roce moc nesnědla, abych ji učila patlat jídlo po stole nebo se v něm hrabat rukama taky ne... takže jjme udělalli klasiku, dala jsem ji z toho jen ten piškot a byla spokojená...myslím že žádné trauma z toho neměla a navíc jsem se nemusela péct se zákusky pro ostatní

jamia
31. črc 2015

Oloupej jí ten marcipán (kor jestli se pod slovem marcipán skrývá ta nechutná potahová hmota, co je teď bohužel často k vidění) a klidně jí kousek dej, ona jí z toho druhá hlava nenaroste.

mollyweasley
31. črc 2015

Oběma dcerám jsem dělala dort s marcipánem, piškotové těsto, ovoce, krém ve kterém bylo i máslo. Starší v roce snědla asi tři lžičky, mladší dala lžičku do pusy a hned vyplivla. Tím pro ně jezení dortu skončilo a já osobně jsem tedy neviděla důvod, proč dělat dítěti nějaký spešl zdravý, proč si myslet, že tvarohový krém a kupované piškoty jsou lepší, než domácí korpus a krém klidně z másla.
Ráda bych podotkla, že dbám na výživu dětí, sladké to mladší (16 m) vůbec nejí, rohlík měla asi třikrát a nejedla, ale prostě narozeninový dort je mi úplně zbytečné řešit 🙂 Hlavně ať je dobrý a hezký 🙂

andrrriiik
31. črc 2015

Taky bych udělala klasický klidně,však je to jednou za čas,a nesní toho moc 🙂

bludickaaa
31. črc 2015

Nj, ale ty "detsky" dorty, ktery muzou deti jist nevypadaji na fotkach tak luxusne a honosne 😀

hanule112
autor
31. črc 2015

Díky moc.Názory byly ruzné a dost se lišily.Já zvolila marcipanovy dort pouze z toho duvodu,ze jsem chtela vylozene detský dort,tak jsem malemu nechala zhotovit auto.Jak jsem se ptala,zdali bych mohla dát synovi dort,tim jsem samozrejme nemyslela přeslazený a chemický marcipán,ale nybrz ten vnitrek a nemysĺela jsem cpat ho tim.Spíš mě zajimalo,zdali dort jedli vaše děti a jestli jim chutnal.Celkem dost dbam na to,aby jedl zdrave a nic nezdraveho mu nedavam.

myrha
1. srp 2015

já bych ho v roce už dala, ale jen tenhdy, pokud by ho hodně vyžadoval, záleží na tom co má ozkoušeno atp. Já se snažila dávat málo sladké věci ještě po celý druhý rok, ale na oslavě bych mu prostě kousíček dala, stejně toho to dítě nesní moc a rozpatlá to....

V marcipánu jsou mandle (pokud jde o pravý), tak nevím, da je máte ozkoušené.... Ale pokud je kupovaný, možná tam ani žádné mandle nebudou

myrha
1. srp 2015

@smallinka malý měl na narozeniny studený piškotový - je vděčný, mají ho rádi i dospělí a je v něm vše co může víceméně (podle toho jak je člověk zaměřený) dítě i v půl roce

(kys.smetana, piškoty a ovoce)

myrha
1. srp 2015

@hanule112 aha, malý v roce ten dort jedl, snědl asi 3 velké kousky, na oslavě jeden, druhý den ještě pak dva.

ve dvou letech dort už ho nezajímal. Ve 2,5 ho zajímalo jeho pečení, nikoliv konzumace. Každé dítě je jiné ;).

Ale podle mě v dortu nic moc nezdravého není, pokud je připraven poctivě, neříkám, že je to nějaké nutričně hodnotné, ale ani ten marcipán není nic jedovatého, ani obarvený.
Pokud to není ten kupovaý váleček, který přežije oslavence.

fredericka
1. srp 2015

Já jsem v roce dala, piškotové těsto, pudinkový krém s ovocem. Vzala si lžičku, hned vyplivla. Rozhodně tedy nejsem matka, co dělá vše doma, aby to nebylo moc sladké nebo více zdravé. Nemám pocit, že by se dítě normálním jídlem mělo otrávit, navíc pokud to má skutečně jen výjimečně, tak to nemá vliv na zuby, ledviny ani játra. Neříkám, že dám dítěti tlačenku, ale stačí podle mě selský rozum na udržení zdravé rovnováhy. Extrémy ani na jednu stranu nejsou v pořádku.

prdecek
1. srp 2015

oddělala bych marcipán a kousek ochutnat dala, určitě ho to nezabije

alcar
1. srp 2015

Tak my nechali dort upect tak, aby ho mohli jist vsichni - piskot, slehackovy krem s banany a visnemi, potazeny marcipanem. Mala dostala jen vnitrek (snedla trosku) a my dospelaci jsme si pochutnali i na marcipanu (u nas ma rad marcipan kazdy). Na rozpatlani bych ji ten dort urcite nedala, nevidim duvod, proc by mela po sobe neco patlat, natoz jidlo - divny to zvyk... Ja myslim, ze rocni ditko uz muze dostat v malem mnozstvi vse, ani ten marcipan by mu urcite nic neudelal. 🙂

andrrriiik
1. srp 2015

@alcar Souhlasím,taky jsem nikdy nepochopila,co je to za trend nechat dítě patlat se v jídle.Je to nechutné 😕

irinka
1. srp 2015

Já myslím, že toho dortu nesní kilo, tak proč mu ho nedat? Má narozeniny tak si to má užít. Ne koukat po ostatních, že jedí dort a on nemůže.

ilonkaseda
1. srp 2015

Taky myslím,že se to dnes s opatrností přehání.Když toho nesní hromady,tak mu to nemůže ublížit i když to nebude zovna předpisová strava..Všeho s mírou ve všem,ochutnat bych mu rozhodně dala.

andrrriiik
1. srp 2015

@ilonkaseda Pamatuju si,jak jsem to šíleně řešila u dcery,všichni si ťukali na čelo.Však toho nesní moc,tak co řeším.A měli pravdu,dcera byla a je nejedlík,takže snědla tak jednu lžičku.Zpětně si uvědomuju,jak jsem byla v tom hrocení směšná.

ilonkaseda
1. srp 2015

@andrrriiik směšná ne, možná přehnaně úzkostlivá 🙂

andrrriiik
1. srp 2015

@ilonkaseda Jj,ale mě to přijde směšné 😀 Naštěstí už taková nejsem,a u syna se řídím svým rozumem 😉

terezapetrova
1. srp 2015

@hanule112 stejne by jsi s tim asi uz nic neudělala i kdyby Ti 100 maminek napsalo rozhodne mu to nedávejte

alcar
1. srp 2015

@andrrriiik Jasne, cloveku to proste neda se zamyslet nad tim, ze davam defacto jeste kojenci dort (i ja jsem takova a s odstupem casu se tomu smeju 😀). Ale nic se nema prehanet a par lzicek ditku nic neudela. Vsak pak uz zase muze jist zdrave. 🙂

misimisi
1. srp 2015

Však znáte svoje děti, ochutnat nic neuškodí 😉 Samo, nejlepší jsou ty ovoce, smetana... Jen děti opravdu nesmí ořechy, tak na ty fakt pozor 😉

shine2015
1. srp 2015

Naše holky měly na jednom roce upeceny dort z piskotoveho těsta, uprostřed rozpuleny kde byl krém a marmeláda a na tom ovoce, želé a šlehačka.....obě něco snedly,nebylo toho málo..... a úplně v klidu..... 😉 já bych to nehrotila.