Narození sourozence a chození do školky staršího syna

chuan1973
2. led 2013

Ahoj všichni, můžete mi prosím napsat vaše zkušenosti a doporučení ohledně chození do školky staršího syna? Mám 14 denní miminko a a skoro tříletého syna, který chodí o září již do školky. Ve školce se mu celkem líbí, chodíme tam do oběda. Nyní se nám narodilo miminko a vůbec nevím, jak to bude zvládat. Dnes s ním šel manžel a pak budou chodit babičky, před tím jsem s ním chodila vždy já. Je lepší ho nechat doma s mimčem nebo ho dávat do školky jako před tím, než se miminko narodilo? Chtěla jsem ho tam naučit spinkat, protože doma nespí po obědě a pak je hrozně přetažený, ale to asi nechám za delší dobu, bylo by to na něj moc. Uvidíme jak to bude zvládat, zda se nezměni v chování. Po narození mimča začal doma více zlobit, vztekat se a bouchat do nás, to si dříve moc nedovolil, ale bereme to jako reakci na miminko. Prosím napiště zkušenosti, doporučení. Děkuji moc, moc

alma13277
2. led 2013

Ahoj, zkušenost mi říká, že je vhodné zachovat staršímu maximum toho co probíhalo před sourozencem, takže i školku bych zachovala. I pro Tebe bude dobré mít čas jen pro sebe a miminko 😉 Nechat staršího spinkat ve školce určitě bude lepší až později, aby si to nevztáhnul k sourozenci. Změny v chování po narození dalšího pídi jsou v pořádku, máte zdravého kloučka, když se tak projevuje. Ať se daří 🙂

chuan1973
autor
2. led 2013

Moc děkuji, snad to bude zvládat dobře, je toho na něj moc a než si to vše sedne tak to asi bude chtít také tak půl roku.

lucajdak
2. led 2013

Ahoj mame to podobne, akorad me se druhy syn narodil v cervnu a ja dala starsiho do skolky az v zari, mela jsem taky strach ale v pohode, chovani zmenil taky a upoutaval vic pozornost na sebe, tak jsem malicke vzdy jen prebalila, nakojila a ulozila do postylky abych si mohla hrat se starsim, zapojovala jsem ho do hry o peci o miminko, dala jsem mu panenku a vozik co ma jako na nakup a tak mi pomahal a hrozne ho to bavilo. Ted jak byl parkrat nemocny uz zjistil, ze ja zustavam doma a nechodim do prace jako tatinek tak vecer vymysli kraviny aby mohl zustat s nami. Preji pevne nervy.Urcite to zvladnete.

chuan1973
autor
2. led 2013

děkuji, také to tak dělám zatím malý spinká celkem hezky, tak mám na Matýska čas a hodně si s ním hraju, malého přebalím a nakojím a snažím se ho zapojovat o péči o něj, ale zase, aby neměl pocit, že je tady jen pro to 🙂, dneska byl ve školce a celkem dobrý, uvidíme, jak to půjde dál. Nervy to jsou a doufám, že mi vydrží. Už abych měla alespon pár měsíců za sebou a vše si více sedlo.
@lucajdak

veruska007
2. led 2013

Kdyz se narodil mladsi, starsi chodil na dva dny v tydnu do skolky, pak ho vzali do statni. Chodi do skolky velmi rad, kazdy den, kazdy den tam spi. Do skolky jsem malyho vzdycky vodila ja (neni tam bezbarierovy pristup, takze s miminkem v satku nebo babyvaku), vyzvedava odpo manzel. Vyhovuje nam to. Kdyz prijde manzel se starsim ze skolky, tak mu treba dam mladsiho a venuju se chvili jen starsimu. On si rekne, co chce. Nekdy si chce hrat sam, nekdy se honi s mladsim, nekdy se zavre se stavebnici a jindy chce neco podnikat jen s jednim z nas. Nehrotim to, neplanuju to, neorganizuju to - a deti se k sobe chovaji moc hezky, takze myslim, ze to delame dobre.

veruska007
2. led 2013

@chuan1973 Ohledne toho spani, starsi doma nespi, ale ve skolce ano. Takze tam spava. Kdyz je doma, tak mladsi spi v jine mistnosti v cestovni postylce a starsi musi byt v posteli - muze si cist nebo hrat s plysaky, ale z postylky nesmi, leda vycurat. Kdyz neposlouchal a vybihal, tak jsem ho strcila do detske postylky z ohradkou... vzal to v pohode a krasne tam spal skoro 3 hodiny. A od te doby ze sve postylky zas nevyleza.

Jinak rytmus dne mam podle starsiho, mladsi se musel prizpusobit. Nez se sladili vc. vsech spani, tak to trvalo skoro rok, ale ted uz je to pohodicka.

Mne prave prijde narocny v poledne vyzvedavat starsiho ze skolky - protoze u nas je to ve 12.45 - coz uz mi mladsi doma davno spi, v kocarku venku moc nenaspi... a starsi kdyz prijde treba v jednu domu, tak uz taky spat nechce, protoze se rozdivoci po ceste.

chuan1973
autor
3. led 2013

jojo, je to lepší, když spí ve školce, bohužel Matýsek chodí od září a spal tam první týden, pak mi učitelky řekly, že by bylo lepší po obědě, že je ještě malinký a ted když se narodilo druhé mimi, tak mi to přijde,že by to na něj bylo moc ho tam najednou nechávat spát, samozřejmě by nám to dost ulehčilo. Ve školce se mu docela líbí, ale ráno je to na hodinu, než ho oblékneme a odvedeme, celou dobu se vzteká, nechce se oblékat a chce být doma, ale nakonec ve školce je to v pohodě...tak že i tak je to dost náročné. Nemá to tak, že tam hrozně ráno chce, i na tu školku si zatím pořád zvyká. Možná tak za pár měsíců ho tam zkusíme nechat spinkat...uvidíme. Snad si to za pár měsíců sedne trošku víc. Na malého je někdy hodný, ale pak je přetažený a začně hrozně zlobit a malého začal bouchat při kojení do hlavy a tahat za nožičky...tak že je to někdy dost náročný.

kamila1979
4. led 2013

Náš Ondra je radši ve školce, protože říká, že ve školce je větší zábava než s mladším bráchou. On teda chodil do školky, ještě před tím než se Matyášek narodil, takže ani po porodu se nic nezměnilo a chodil jako předtím od 7:45 do 16:00.

chuan1973
autor
5. led 2013

Jsem to různě konzultovala a názory se dost liší, ale většina říká, že by ho nechali ve školce spinkat, že nebude mít ani moc čas přemýšlet nad tím, že je to kvůli mimču, což vlastně není, spíš proto, že on doma už spát nechce, jen občas a já vidím, že je unavený a určitě by ve školce spinkal. Paní učitelka říkala, že je ve školce v pohodě, že to zvládá, ale že si to musíme rozhodnout sami. Tak to možná zkusíme příští týden a uvidíme. Bylo by fajn, že by měl daný režim, protože takhle jednou spí a jednou nespí, jen se bojím, aby třeba pak ještě víc nežárlil na malého nebo aby si na něj zvykl, když bude půl dne pryč....no jsem pořád nějaká nerozhodnutá a nevím pořádně co je dobré, tak uvidíme.

chuan1973
autor
6. led 2013

@veruska007 jojo, takhle by to bylo fajn, že by Matýsek spinkal ve školce, jen nevím, zda by to na něj nebylo moc. Mimčo doma a on najednou místo po obědě by tam spinkal, mám z toho celkem dilema, jak toudělat, protože na druhou stranu by zase bylo fajn, že ho vyzvedne tatka po praci a ja budu mit vic casu namimi. Bojím se, aby nezačal ještě více žárlit na malého, uplně v pohodě to není, někdy je na něj hodný a jindy zkouší co si může dovolit a to i na nás, začal víc zlobit, vztekat se a bouchat do nás, má období vzdoru, tak to stojí za to. A ještě ho budou vodit babičky do školky místo mne, tak že další změna. Tak nevím...?

veruska007
7. led 2013

@chuan1973 A nemůžeš to udělat tak, že bys vodila ráno a babičky by vyzvedávaly ? Já chodila do školky s babyvakem nebo šátkem a bylo to v pohodě. Nebo se zeptej staršího, jestli by nechtěl ve školce spát. Jednou mu to zdůvodni, aby to vyzkoušel... a třeba se mu to bude líbit. Můj starší se dnes ráno vzbudil, skákal radostí po postýlce, že se těší do školky, jak si bude hrát s klukama a nebude mu to žádné mimino bourat. A na spinkání si nosí děti plyšáky a on se vždycky těší, vedle koho bude spinkat... je z toho úplně nadšený. Doma jde spát po obědě jen z donucení.

Já si nemyslím, že školka je důvod k žárlení. Můj starší chodil do soukromé školky na 2 dny, když se narodil malý a vůbec se netvářil, že by mu vadilo, že on je ve školce a mimčo doma s maminkou. On se opravdu vždycky těšil.

A můžeš třeba staršímu slíbit, že bude 4 dny ve školce spinkat a pak mu uděláš prázdniny a necháš ho jeden den doma (občas).

kamila1979
7. led 2013

@chuan1973 tak Ondra doma taky Matyáška pořád pošťuchuje a provokuje. Ale do školky chodí rád, to říká, že si aspoň odpočine od ubulenýho mimina (pro něho bude malý mimino asi pořád). 😅

kamila1979
7. led 2013

Jinak Ondra taky po obědě doma nespí a ve školce většinou ano. A do školky začal chodit ve 2,5 letech, ještě před narozením mladšího.

chuan1973
autor
7. led 2013

Moc děkuji, necháme ho tento týden jen do oběda, aby si zvykl, že chodí s babičkami. Já bych s ním ráda, ráno šla, jen že zatím mi to vždy vyjde, že malý chce nakojit a já to nestíhám...musela bych obléknout malého, ted v zime je to celkem nářez a pokud bude ošklivě, tak ven nebudu moci chodit vůbec, myslím tím pod -5, tak že ho zase moc nechci zvykat, že s ním budu chodit já, to třeba až na jaře. Máme taky školku celkem daleko, příští týden ho tam necháme spinkat třeba jeden den a uvidíme. Myslím, že on nebude mít problém tam spinkat, ale bojím se, aby se nezhoršil vztah k malému a jeho žárlení, aby na něj nebyl víc agesivní nebo ošklivý, o to my hlavně jde. Jinak Matýsek řekne, že se mu ve školce líbí, ale ráno dělá scény, že nejde a pokud bych se zeptala, jestli tam chce spinkat, tak mi většinou neodpoví nebo řekne pyžámko necháme doma...tak že asi tam spát nechce..ale pomalu ho to naučím a uvidíme. Do školky také začal chodit ve 2,5 letech než se Jonášek narodil, tak že je to jen pár měsíců co tam chodí a z toho také několik týdnu byl doma nemocný. No je to prostě těžké se správně rozhodnout.....

chuan1973
autor
7. led 2013

jo zatím hlavně nemáme žádný režím, Jonáškovi jsou 3 týdny, tak že já si právě nedokážu představit, že bych Matese vodila do školky já, protože jeho jen obléknout trvá třeba hodinu, protože nechce se oblékat nic, a do toho pak když řve mrnous, tak nevím, jak bych to dělala...zatím nejsem schopná to sladit 😅

kamila1979
7. led 2013

@chuan1973 Nám pomohlo to, že jsme mu říkali, že doma by byl sám a ve školce je hodně kluků s kterýma si může hrát. No pár dnů mu to trvalo, ale zvykl si. Tak hodně štěstí, ať i u vás to proběhne v klidu a Matýsek si zvykne na spinkání ve školce.

chuan1973
autor
7. led 2013

Moc moc děkuji za rady a tipy, moc mi to pomáhá. Určitě mu to budu říkat a i říkám, že tam má kamarády - kluky a holky a děti. Tak snad to zvládneme.

rozarka86
12. únor 2013

maly zacne chodit do skolky od zari 2013 a ja mam na osmeho zari termin porodu , tak jsem zvedava jak to zvladnem, mozna skolku o mesic posuneme.

alisek
11. bře 2013

ahoj holky, taky řeším stejnou situaci,synovi budou na začátku července 3r., už je přijatý (od dubna) v jedný vesnický smíšený školce ale nejsem z ní zrovna dvakrát nadšená ale jinde by ho asi nepřijali. Na konci května se nám má narodit další prcek a pravděpodobně se v září budeme stěhovat,takže vůbecnevím zda ho v to září poslat do školky,nebo totrochu odložit aby toho nebylo na něj moc...sourozenec, stěhování, nové bydlení a ta školka.

daisyr
13. bře 2013

@chuan1973 ahoj, taky myslím zachovat, co bylo, dávat do oběda a spaní až později, aby toho na něho nebylo hned moc. Chápu s tím voděním do školky, já bych to nezvládala ani teď.... my máme problém, že syn by měl jít v září a není moc společenský, tak jsem zvědavá, jestli ho tam dostanu nebo ne. Ráda bych měla trochu více času na mladšího a aby se starší pomalu zapojoval. No, třeba se do školky nedostane a bude to vyřešené. Máme to podobné jako @alisek, taky se asi budeme stěhovat, ale ještě nevím kdy. Já si myslím, že taky hodně záleží na povaze dítěte, jestli je společenský, má rád děti, rád si hraje a vydrže bez tebe, tak bych se toho tak nebála. Náš se dětí bojí ☹, moc si sám nevyhraje, musím dost asistovat a tak. Ale jestli se narodí už v květnu mimi, tak do září by se to mohlo zvládnout a mohli byste to zkusit. Pokud nemusíš hned odmítat školku, tak bych to nechala být a rozhodnout až před zářím

chuan1973
autor
15. bře 2013

@daisyr Ahoj, tak Matýsek už chodí do školky a spinká tam od ledna a zvládl to skvěle, je to nakonec lepší, protože tam spinká a doma nespí a pak je přetažený. Trošku se mi po něm stýská, ale zase mám více času na miminko. Naštěstí mi vodí Matýska ráno babičky a odpoledne pro něj chodíme spolu s manželem. Na Jonáška si už celkem zvykl a je to už mnohem větší pohoda, protože na začátku žárlil a byl takový víc zlý na nás, ale to už je pryč, teď je spíš více uknouraný, ale to je pořád lepší a na Jonáška je hodný i když někdy zkouší co dělá jeho ručička a tak, ta žárlivost tam bude vždycky, což je asi normální. Určitě ale záleží na povaze dítěte, Mates je hodně živý a děti má rád. Chce to asi vše postupně a co jsem četla hodně ho na příchod miminka připravovat, vše mu ukazovat, kde bude spinkat, jak byl malinký, co miminka dělají atd. Já to teda moc nestíhala, ale myslím, že je to dobré. Ve školce si hlavně hodně vyhraje z vrstevníky, hodně se naučí a je mnohem víc samostatnější - oblíkání atd.

chuan1973
autor
15. bře 2013

@alisek Ahoj, to už bude celkem dlouhá doba po porodu miminka, tak že bych ho tam začala dávat, co mi říkali, takhle kamarádky, které to měli podobně, tak to děti zvládli. Držím palce, je to náročné tyhle rozhodnutí, teda určitě pro mne.

fiverka
5. dub 2013

Ahoj, synkovi bylo 2 roky a 9 měsíců, když se narodila dcerka a kvůli ní jsem ho do školky nedala. Pravděpodobně by nám ho stejně ještě nevzali, ale po zkušenosti mojí sestry, jsem to tak zařídila...starší dítě jí nosilo ze školky spoustu nemocí viróz nachlazení atd, takže její mladší miminko mělo první ATB už v šestinedělí... takže synka ze školky stáhla.
Syn nastoupil nyní o rok později a od září se potácíme v bacilech úplně všichni, nejen děti...Takže jsem ráda, že jsem to nemusela řešit s tím mini miminkem🙂
Nyní je ze školky nadšený ,bývá do oběda, ale občas i spí a líbí se mu tam🙂Jsem ráda, že to takhle má. Akorát nějak nemůže zkousnout jinou kuchyni🙂ale už je to lepší než v začátku,
Na dcerku nežárlil, choval se k ní hned moc hezky, ale když viděl, že malá brečí a my ji bereme na ruku, taky asi 2 týdny zkoušel jestli to nebude i u něj🙂 pak to přestalo a je to ok...

lennetfrigg
25. kvě 2013

Ahoj, my taky školku odložili....jednak k vůli nemocem a taky proto, že mimi nám hodně ponocovalo a já byla ráda, že nemusím ráno vstávat do školky a mohla to dospat. Malý školku snášel ale špatně, takže doma byl rád a přijde mi, že tomu vztahu mezi nimi to i prospělo. Znovu do školky nastoupil, až měla Dorotka rok a jak už tady psaly maminky, začal se točit kruh nemocí. Takže jsem i já byla ráda, že jsem počkala. Třeba díky tomu, mi už malá v 19. měsících prodělala neštovice a byl to celkem děs.

brisalek
26. kvě 2013

@veruska007 manzel odpoledne vyzvedává? to chodí tak brzo domů, to máte fajn. I máš docela spící děti, to je pak pohoda. Kdyby to u nás taky tak šlo....dcera už teď povídá, že kdybychom měli miminko jako ta a ta kamarádka, mohla by chodit po obědě🙂 a to žádné zatím nečekáme🙂...a když ve školce náhodou usne tak jdem spát v 11 večer.

veruska007
26. kvě 2013

@brisalek No, já mám právě nespícího manžela a děti. Ve všední den chodí manžel do práce na 5. - 6.h (má pružnou pracovní dobu), cca 15.30 je doma i s prckem ze školky (někdy teda má jednání nebo hodně práce, tak přijde později, ale většinou je to takto). Děti vstávají také kolem 5.h, když se nezadaří, tak i před 4. Kluci si pohrají, než jde nejstarší do školky. Po obědě většinou spí a když nespí, musí být v postýlkách. Vyzvedávání po obědě u nás nehrozí, je to ve 13h - to mi mladší spí, v kočárku by usnul na pět minut a pak už by nespal vůbec, jen byl protivný a řval až do večera.