Nástup do jesliček - co musí dítě umět?

p_ch
16. dub 2013

Maminky co všechno musí dítě zvládnout aby ho vzali do jesliček? nebo co by měl umět v 16m??

veruska007
16. dub 2013

Já měla staršího v miniškoličce cca od 1,5 roku, mladšího od 20 měs.
Pokud jde o státní jesle, většinou chtějí po dětech větší dovednosti než ty soukromé.
Z těch hlavních dovedností asi:
- sedět na židličce
- nechat se nakrmit od cizího
- nechat se hlídat od cizího (v některých školičkách plačící děti vracejí i na 3 měs.!)
- umět se napít (jak kde, někde chtějí umělohmotný kelímek, jinde stačí malá petka s pítkem, ...)
- usnout na postýlce v kolektivu dětí
- umět si hrát sám
- ujít kousek pěšky
- plínky určo nevadí, děti převléknou také, bryndáky mívají vlastní, doporučuji s sebou oblíbeného plyšáka, oběma prckům velmi pomohl

p_ch
autor
16. dub 2013

@veruska007 sedět umíme, krmit ani hlidat ho nikdy nikdo nezkoušel 🙂 , pije s hrnku, sklenice i s pet lahve ale musi mu to nekdo držet, dojde sam, hrát si sám umí..... no uvidíme :D

veruska007
16. dub 2013

@p_ch Tak ho nauc pit z takove te male netekouci petky, byvaji v tom ta detska piti - mne z toho pili kluci sami cca od 8 mes. S tim hlidanim a krmenim uvidis, nektere deti si zvykaji rychle, jine hur. U nas nastesti docela v pohode (rev jsem nemela nikdy, akorat cca po 2. - 3. navsteve byla krize, ze treba nechteli jist nebo spat, ale to se pak zas brzo spravilo).
Nasi kluci treba spavaji ve spacim pytli, takze jim s sebou davam i ten.

ululul
16. dub 2013

Já osobně jsem před mateřskou v jesličkách pracovala jako "teta", podotýkám že v soukromých jesličkách a k dětem jsme tam přistupovali naprosto individuálně. Jak maminky řekli že jsou zvyklé spát, tak spali, z čeho byli zvyklé pít, z toho pili, co byli zvyklé baštit, dostali. A myslím, že podobně to dneska mají ty soukromé jesličky všechny. Ve státních většinou určitou disciplínu vyžadují,no.
Co se týká zvykání..většina dětí to z počátku obrečí. Některé víc, jiné míň, ale máma je máma a na cizí si prostě zvyknout musí. Najednou nemají pozornost jen pro sebe, jsou v cizím prostředí..když se k němu ale budete stavět jako k hrdinovi - ty jsi byl šikulka, krásně jsi to s tetama zvládl, s dětičkama sis pohrál a né jako k chudáčkovi - po příchodu ho zuřivě objímat, protože tam byl chudák sám, zvládne to rychleji a snáz 🙂
Jen mé zkušenosti..vím, že praxe je jiná. Mám ročního syna a jsem na něm tak fixovaná, že to snad až není zdravé :D
hodně štěstí 🙂