Návrat do práce po rodičovské

k1k1k
13. lis 2017

Ahojte, přihlásila jsem se do MK když jsem nemohla a chtěla otěhotnět před pár lety a tak rychle to uteklo, že začínám řešit návrat do "reality" 🙂 za půl roku mě čeká návrat do práce, ale jako většina žen po mateřské, nemám práci jistou a po pravdě pro mě s dvěma dětmi nevyhovující ☹ Jak jste třeba psaly životopis - potřebuji zdůraznit, že žádám o práci se směnami tak abych mohla odvádět a vyzvedávat děti z MŠ a byla vždy po ruce, protože můj muž nemůže...je mi jasné, že zaměstnavatele to nezajímá, ale nemáme ani babičky a chůvy, peněz taky není nazbyt, že bych zůstala déle doma a do toho ještě dojíždění...určitě neseženu práci na plný úvazek a práce z domu není pro mě...jak dlouho dopředu jste to řešily vy a jak jste popř. oslovovaly zaměstnavatelé se svými časovými možnostmi ? Vracím se po necelých třech letech (u první dcery jsme ještě měli babičku která ráno vodila do MŠ a já jen vyzvedávala, teď musím vše zařídit já). Děkuji za jakékoliv tipy a reakce 🙂

blahova_andrea
13. lis 2017

já to také teprve řešit budu. ve spoustě nabídek míst rovnou uvádějí jejich představu nebo časové potřeby, takže se ani neozývám na ty, kde rovnou píší o třísměnném provozu, 12ti hodinových směnách apod. taky jsou pro mě děti víc než práce, jenže to člověk úplně na pohovoru říct nemůže 😅 jako pokud je práce, kde nesmíš mít u sebe telefon, kde nemáš fakt ideální směny nebo možnost částečně klouzavé pracovní doby, tak to s dětmi snad ani nemá smysl zkoušet ☹ dost asi záleží na tom, co jsi dělala před mateřskou a co by jsi ráda dělala po ní 😉

veveruse14
13. lis 2017

řeším to samé- do původní práce se vrátit nemůžu kvůli nevyhovující pracovní době. už hledám nějakou dobu a zjistila jsem že najít rozumnou práci na zkrácený úvazek je nadlidský výkon, takže spíš hledám mezi plnými úvazky s flexibilní pracovní dobou, nicméně to stejně bude vyžadovat spolupráci muže nebo někoho z rodiny popř. na nějaký den v týdnu zaplatit paní, která děti vyzvedne a dovede domů. prostě samotný člověk pokud opravdu nemá práci hned vedle školky(státní) to podle mě při jejich otevírací době nemá šanci zvládnout (pokud tedy není možnost to kombinovat třeba s prací po večerech z domu, což ale taky každý nevítá). Sice se všude říká, jak teď fakt nepracuje jen ten kdo nechce, ale s těma dětma to tak snadné není, ovšem taky dost záleží na tom co člověk dělat chce nebo co je ochoten dělat.

blahova_andrea
13. lis 2017

@veveruse14 to je fakt. bez zapojení někoho dalšího to není reálné stíhat. pokud se dá domluvit, že jeden rodič vodí, druhý vyzvedává, tak se to dá. ale pokud má být na vše jen matka a ještě nebydlí ve městě a nemá školku a práci tak nějak rozumně, tak s dojížděním nejde stíhat pracovní dobu, časy dojezdů, spoje a provozní dobu školky. zatím stále doufám, že to půjde s tím kratším úvazkem, ale ač je práce teď dost, tak ty zkrácené nebo HO tolik nepřibyly :-/

maruska116
13. lis 2017

Obávám se, že s tím co jsi napsala máš možnosti opravdu strašně omezené. Nejlepší by pro tebe byla práce min. od půl 8 tak do 14.. jenže to je taková pracovní doba. Budeš si asi muset hledat něco jen na částečný úvazek - ideál tak na 4 hod. denně..
Otázka je ale opravdu taková co jsi dělala předtím, jaké máš vzdělání, co bys chtěla dělat.. atd.

ann_87
13. lis 2017

@k1k1k Ahoj, mně tedy chtěli do práce dřív sami, takže se mi ozvali a šlo to jak po drátkách. Pak jsem ale po čase odešla, sehnala jsem práci v místě. Nicméně pomohlo mi do životopisu nepsat mateřskou ani nic podobného. Znevýhodnila bych se tím hned na začátek a proč to dělat. Takže když došlo na pohovory a na řeči okolo stávající práce, tak jsem uvedla, že v tom časovém období jsem byla na mateřské. Ale vždy je lepší mít možnost to okecat osobně. Samozřejmě jsem vždy uvedla, že ikdyž jsem se synem sama, že hlídání v případě nemoci mám a bylo vyhráno. Držím pěsti 😉

veveruse14
13. lis 2017

@blahova_andrea je to tak, půl úvazků je prostě málo a je tam dost žalostný výběr i co setýče druhu práce. Já se snažím si najít něco s nějakou perspektivou do budoucna a to na zkrácený úvazek musí mít člověk asi štestí nebo nevim.

jinak co se týče životopisu-asi je dost rozdíl jeslti hledáš přímo po rodičáku nebo si mezitím ještě pracovala v původní práci-já tam mateřskou mám=vykládám karty na stůl a mám jistotu že když si měpozvou, nemají s tím problém. a na pohovory chodím, i když možná méně než kdyby to tam nebylo. přesto mi to přijde lepší a myslím, že si tak ušetřím nejedno zklamání.

k1k1k
autor
13. lis 2017

mno, právě že to není o tom co bych chtěla dělat, ale o tom jaká práce bude v tu dobu, kterou potřebuji ☹ občas mě to štve tady v ČR, pořád se chlubíme jak jsme světoví, ale zaměstnavatelé moc vstříc nevychází, flexibilní musím být hlavně já ne oni, chlapa doma to nezajímá on je živitel atd... a nakonec musím já své zkušenosti a znalosti odsunout stranou a jít třeba uklízet v noci...☹ (tím nechci říct, že je to podřadná práce-udělat jí někdo musí), zaměstnavatel mě chtěl taky zpátky dřív, ale nebyl ochoten mi změnit prac. dobu ani o půl hodiny ☹

veveruse14
13. lis 2017

@k1k1k jojo, je to tak, ale asi bybylo fajn se dohodnout s manželem= my jsme dohodnutí, že já jakmile nastoupím, on trochu ubere, a budeme se starat o děti rovnějším dílem než teď kdy jsou ty finance fakt víceméně na něm... je hrozná škoda že schopné ženské se zkušenostma a vzděláním pak musí ustupovat a brát práce které nejsou pro ně adekvátní jen pro....proč vlastně že jo?!?!

k1k1k
autor
13. lis 2017

@veveruse14 já se moc nedomluvím, manžel je hlavní plátce úvěru a jezdí třeba ve 3 ráno do Prahy a přijede až přijede (podle situace v Praze) atd... jednou to do 16 h stihne a potom 7x ne, na to se spolehnout nedá a on si určitě jinou práci hledat nebude (dělá to celý život), nucena jsem byla vždycky já 🙂 mně to nevadí, přizpůsobím se lecčemu a naučím se hned, jen mě to občas štve, že s tím všichni počítají a na pohovoru, i když by se ptát neměli první řeší děti, nemocnost, jestli ještě půjdu na mateřskou, jestli mi má kdo hlídat děti...a hledat práci na půl úvazku se mi zase nevyplatí (leda by mi dali manažerský plat), protože bych to vše projela ☹

blahova_andrea
13. lis 2017

@veveruse14 tak já tu perspektivu ani tak nehledám. prostě teď jsem pro rodinu a jde mi o to ten půl úvazek najít, i kdyby v nějaké neperspektivní práci. prostě abych něco dělala, ale stíhala v klidu i děti. však mě tolik nebudou potřebovat věčně 🙂

k1k1k
autor
13. lis 2017

@blahova_andrea tak nějak podobně, dokud nejsou samostatní, tak vše řeším pro ně a pak třeba časem budu hledat práci pro radost 🙂 a co by mě bavila a naplňovala 🙂

veveruse14
13. lis 2017

@k1k1k tak v tom případě je jedine řešení najít si dobre placeny fulltime s tím, ze některé dny v týdnu vyzvedne placená chůva😉

veveruse14
13. lis 2017

@blahova_andrea no právě, nebudou mě potřebovat věčně- až nebudou bude mi přes čtyřicet a to mi přijde pak pozdě,no každý to má jinak 😉

k1k1k
autor
13. lis 2017

@veveruse14 bála jsem se, že si nakonec přečtu něco podobného ☹ třeba přemluvím muže na 3tí dítě a o min. 2 roky toto dilema posunu 😅😂👶

veveruse14
13. lis 2017

@k1k1k tak taky to jde no😅

blahova_andrea
13. lis 2017

@k1k1k tak mě třeba sami nabídli 6-7h a částečně klouzavé to v práci máme. takže se asi pokusím nějak rozumně domluvit. na určitou pozici bych možná ještě žaludek měla. na všechny oddělení už bohužel, ani na to své původní. každopádně i tak mi bylo řečeno, že maminky, co nastupovali po rd a dojížděly, tak to postupně vzdaly, že se to fakt nedá ☹

blahova_andrea
13. lis 2017

@veveruse14 pozdě na co? na kariéru? 😲 já ji teda nebudovala nikdy a ani nehodlám, takže mě je to jedno. ale i tak mi teda ve 40 pozdě nepřijde. vždyť pracovat musíme pomalu do smrti. ale zase je to o povolání. vystudovat, pak se věnovat dětem a ve 40 začít kariéru nemůže třeba takový lékař, že?

blahova_andrea
13. lis 2017

@k1k1k njn, ale tím ten problém jen odsuneš. rozhodně ho nevyřešíš 😀 nám se to pusunulo už 2x neplánovaně. jednou jsem otěhotněla mimo plán, což bylo fajn. syn prosincový, do školky nástup až další září...co s ním? tak jsem byla doma s dalším a syna si obstarala. druhé dítě srpnové, šance, že v září půjde do školky a já třeba do práce byla. no a ono to zas nevyšlo, nevzali ji a já si vzala v práci rok neplaceného volna. takže jsem vlastně skoro tam, kde jsem byla 😀

veveruse14
13. lis 2017

@blahova_andrea nemyslim uplne karieru, spis pozici. jsem vs, ne tedy zrovna lekar, a pracuju mimo obor ale tak neco jsem si vybudovala, nekam jsem smerovala a myslim ze cim driv v tom budu pokracovat tim lepe zamestnatelna budu a mene mi treba bude hrozit vypoved treba kdyz se bude propoustet, nebo potom v takovem tom osemetnem veku 50+, ale zaroven nemam ambici byt reditel zemekoule😉

jitka0a
13. lis 2017

@k1k1k V nabídkách je většinou uvedeno jakou požadují pracovní dobu, aby jsi dodržela. Kdy budeš začínat a končit se asi dozvíš na pohovoru. Když by jsi dělala na zkrácený úvazek, tak někdo to má třeba tak, že děláš jen pár dní v týdnu, kamarádka to tak má, dělá tři až čtyři dny i víkendy, ale to je chlap doma, takže je s dětmi.

andrejka_je
13. lis 2017

@k1k1k 'Těhotná žena i člověk pečující o dítě do patnácti let – což je přirozeně i matka nebo otec po mateřské či rodičovské dovolené – si podle zákoníku práce může v práci říct o zkrácení úvazku nebo úpravu rozvrhu týdenní pracovní doby a zaměstnavatel mu musí vyjít vstříc. Jedinou výjimkou jsou „vážné provozní důvody“ na straně zaměstnavatele, které by ohrozily nebo znemožnily chod podniku či úřadu a které musí být zaměstnavatel schopen jednoznačně prokázat, dojde-li na soudní spor.'

andrejka_je
13. lis 2017

@k1k1k ale to je samozrejne pouze u stavajiciho zamestanavtele, kam se z rodicovsky dovoleny vracis.. Spoustu lidi tohle nevi, ale pokud to tu firmu doslova nepolozi (coz treba u kancelarsky prace urcite ne), tak je ten zamestnavatel povinnej to umoznit 😉

k1k1k
autor
13. lis 2017

@andrejka_je děkuji, to jsem nevěděla, ale má práce musí být na plný úvazek(je to jediný člověk ve firmě, který tuto práci vykonává), zaměstnavatel mi nabídl jinou pozici - pokladní na částečný úvazek za min. mzdu - po odečtu všeho a zaplacení vlaku mi zbude cca 2000 Kč... kdyby mi alespoň nechali plat, který jsem měla předtím a z toho mi vypočítali částečný úvazek, už po návratu z první mateřské jsem šla s platem o 3000 Kč dolů - čím déle jsem ve firmě tím méně mám peněz, noví zaměstnanci dostávají větší základ jak já po x letech ve firmě...mně se to zdá nelogické, ale u nás to tak funguje ☹

blahova_andrea
13. lis 2017

@k1k1k to je teda strašný přístup. jako s takovými počty se ti vlastně ani nevyplatí jezdit do práce a honit se. to bych se raději o ty 2000 někde uskromnila. to mi přijde šílený. i to, že teda ty po xy letech jsi na tom mnohem hůř než nově nastupující, kteří se teprve musí zaučit ☹ to je strašná logika

astyna
13. lis 2017

Také neuvažuju o návratu do původní práce - za prvé se změnilo vedení a s novým se nedomluvím, pořád to všeho remcají, dřív jsem vše dělala sama a to bylo nejlepší, za druhé pracovní doba je úplně mimo, končívala jsem kolem půl sedmé a za třetí to mám hodinu cesty do práce a z práce přes celé město.

Já mám vidinu takovou, že od 2,5 roku nejmladšího mi končí rodičák a chci si najít něco na půl úvazku a je mi jedno kde - na štěstí všude kolem berou na půl úvazku, zkusmo jsem se zeptala i v Bambuli u nás nebo v Pepcu a nikde nebyl problém. Navíc to mám asi 100m od domu...Druhá varianta je kratší stáž na mšmt, abych se mohla zaběhnout do toho, co jsem vlastně vystudovala a mohla bych pak nastoupit tam. Ale člověk míní...

blahova_andrea
13. lis 2017

@astyna nad těma prácema v obchodech jsem taky přemýšlela, ale většinou je to v nákupních centrech a tudíž se tam taky směnuje a jede i víkendy a svátky. nebo jsi zjistila něco jiného? to by bylo fajn. sice nic takového nemám za rohem, ale i tak. kdyby se tam dalo chodit jen na dopolední směny, bylo by to super. ale docela o tom pochybuju. to by pak chtěli všichni zaměstnanci 😅