Necháváte dítě do 1 roku samo jíst?

blandik
17. čer 2009

ahojte,

nedávno jsem četla, že dítě kolem 8M má chu't samo zkusit jíst a že v tomto období začíná být krmení problém. Prý není nejpodstatnější, kolik toho dítě sní. Má se mu umožnit se zapojit do krmení - nechat ho šahat na jídlo - prý si to nabere do ruky a plácne na pusu, dávat mu kousíčky potravin na talířek... U nás se snaha se sám krmit už začala projevovat - sahá mi po lžičce, chce do kelímku s jídlem. Jaké máte s tím zkušenosti? Necháváte je nějak "jíst" samotné? Díky.

atreides
17. čer 2009

ahojky,
Niny jí sama kousky jídla jako je chleba nebo jí vrznu do ruky banán, ale kaši teda ne - to by vypadalo 😅 ale má v ruce druhou lžičku a při krmení si v tom rýpe

shaula
17. čer 2009

Blandik, u nás to vypadá podobně jako u Vás, kluci sahají po lžičce, občas mi ji vyrazí z ruky. Kousky jim dávám rovnou do pusinky, ovšem často si je vytáhnou, prohlídnou, a zase vrátí zpět🙂 Samotné jsem je zatím krmit nenechala, protože ještě nemáme krmicí židličky, krmíme v autosedačkách. Kluci si totiž zatím neumí sami sednout "normálně" (sedí jen na patičkách nebo v překážkovém sedu), tak jsem je zatím neposazovala.
Ovšem už brzy (asi příští týden) chci židličky jít koupit a pak to asi vyzkouším, co to udělá🙂 Myslím to samostatné krmení. Mám totiž problém se sama najíst, kluci se mi staví ke stolu a hrabou mi do talíře. Zatím kvůli nim jím v obýváku u konferenčního stolku, takže tam dosáhnou. Až budou židličky, budeme jíst spolu v kuchyni u normálního stolu, tak si od toho slibuju, že se zabaví vlastním jídlem a já budu mít čas konečně jíst🙂

kulimka
17. čer 2009

Ahoj, tak já malému dávám taky maximálně chleba, jednou jsem mu dala lžičku a misku s obědem, protože se mi po tom sápal, ale lžičku hodil na zem, chytl misku a ponořil do špenátu celý obličej. 😅 Tak jsem mu nabrala lžičku dala mu jí do ručičky a on si jí vrazil málem do oka. To mu bylo tak 8 měsíců, od té doby jsem to nezkoušela... 😀

blandik
autor
17. čer 2009

přesně - sahá po lžičce, po láhvi, po nádobce s jídlem - a já jsem jinak hodně klidná,m ale když si rozmazává po pusině kaši, kterou si vytáhl z pusiny na ruce - tak se mám co držet. Bohužel nedáváme zatím lepek (a nedáme do roka), ani žádné syrové ovoce. A taky nesedí - mám ho v lehátku. Taky se chystám, že až dáme židličku, tak dostne svou mističku s nějakými kousky a bude to zkoušet. Jen mám obavu, aby ho to nepřešlo. Když mu bylo tam 5-6M, tak si chtěl držet lahvičku a já jsme mu to moc nedovolila a te'd už to nezkouší a vzteká se, když mu chci dát ručičky na lahvičku (zato je zvyklý, že si lahvičku vezme až dopije a má z toho šílenou radost).

zitaje
17. čer 2009

U nas od toho veku az dodnes vyhravaju cestoviny, varena / dusena zelenina (mrkva, brokolica, karfiol, hrasok, zelena fazulka atd.) a banan, tie vie odmalicka spapat sama. Kase, polievky a pod. jej samozrejme davam ja lyzickou. Take male dieta si este netrafi lyzicou do pusy - moja ma 15 mesiacov a teraz si zacina napichovat detskou vidlickou, casto sa jej to nepodari pripadne cestou spadne, ale rukami to zvladnu aj drobci. Len treba davat vhodne potraviny a sledovat ho, keby sa zacalo drhnut. 😉

kubaka
17. čer 2009

no jo, zkouší cokoliv, ale sami se nenají. Kousek jídla na hraní a zkoušení to ano, ale určitě by se z toho neuživil. Náš po tom ani zvlášť neprahnul - neměl čas vklidu sedět - byla jsem ráda, že ho vůbec nějak šlo nakrmit

katullka
17. čer 2009

ja uz obcas nechavam drobcov samych jest, ale mam vzdy druhu lyzicku a medzi tym ich este krmim. Ale tiez im samym nedovolim jest kasu al. puding. A kusky ovocia al. zeleniny im davam, no niekedy to iba rozzuvu a povypluvaju po celom byte 😝 . Takze radsej im davam rovno do pusy.
Ja som ich vsak az teraz zacala nechavat samych jest a celkom sa aj dobre nakrmia obcas aj navzajom, no samozrejme, ze by sa este aj nejake sliepocky pod stolickami najedli 😀

stvura
18. čer 2009

Moj uz jedol sam v 6 mesiacoch mrkvicku /vid foto v mojom albume/ a trafil si teda do pusi velmi krasne......xixi. Ale nakolko bolo viac vedla ako v nom tak sme to odlozili, no uz znova zacal siahat po lyzicke, takze ak mam nieco hustejsie ho necham, nech si je sam, ked je to redsie tak ho krmim ja.

roka96
18. čer 2009

no to by dopadlo... on aj ked ho ja krmim tak v sekunde kým sa obzriem tam má obe ruky a rád sa s tým hrá tak, že to rozotrie po celej jeho stoličke...absolutne si neviem predstavit, že by jedol sám... teda také tekuté potraviny ako banán, rožok, a pod papá sám ale aj to je najviac všade okolo....

kalo
18. čer 2009

Já nechávala a nechávám.. Po jídle vždy všechno do prádla, převléct a vysát a vytřít podlahu 🙂

soanpe
18. čer 2009

tak kaše atd. samozřejmě krmím já, ale třeba už týden Sofince dávám doručičky měkkou hrušku, jabko nebo banán a ona sama kouše a má z toho radost 😵
a před 14ti dny měla poprvé kukuřičnou bio křupku a věděla si s ní sama rady 🙂
když něco upadne, tak to hold vytřu, bryndák máme s rukávy, na klíně plínku a jsme obě spokojený 😀

gabinaf
18. čer 2009

Tak naše dítě se začalo pokoušet o krmení asi v 10ti měsících. Nejdřív jsem s ním bojovala a pak to vzdala. Dopadlo to tak, že od 16ti měsíců se sám nakrmí (vidličkou, lžičkou), nemá bryndák a málokdy se ušpiní např. jogurtelm. Stálo mně to dost nervů, ale stálo to za to. Neřešila jsem, jestli na to šahá rukama, kolik toho vyhodí na tác, atd., prostě jsem ho nechala. Takže už pár měsíců jídlo ohřeju, prcek si ho odnese k židličce, já ho tam posadím a jdu si po svým 😅 stojí to za to holky 😉

mirri
18. čer 2009

nechavam maleho,at si jidlo osaha.je tim nadseny a i vice sni..je to asi 2 tydny co sedi sam,tak mame zidlicku a uziva si to.. 😀 po jidle jde vse do pradla,utru,vytru.. 😉

susika
18. čer 2009

ja som nechávala. malje som tiež dala do ručky lyžičku a "papali" sme splu.ona sa v tom s nou aspon babrala. neskor už, čo sa jej nalepilo aj ona "papala".bola to zábava ju sledovať.bola maličká do sedačky pri stol, tak som ju krmila v detskej autosedačke vajičko, bola dosť velká, zmestila sa tam aj ako jednoročná. no a tý , že malá papala ako papala, tak som ju drhla po každom papaní. 😀 nepomáhalo ani obkladanie uterákom alebo osuškou. ale prežili sme.