Nechce lézt po čtyřech, ale staví se na nohy. Je to ok?

ladybugie
26. lis 2010

Ahojky, prosím o radu a vaše zkušenosti. Dcera má 8 a půl měsíce. Od šesti a půl měsíců leze, teda spíš se plazí. Položí ručíčky a přitáhne prdelku, ale nezvedá jí. Na 4 leze akorát u nás v posteli pár kroků, ale jinak vůbec. Za to se staví na nožičky, začala, když jí nebylo ani 8 měsíců. Je normální a zdravé pro páteř, že přeskočila období lezení po 4?? Díky

jmisa
26. lis 2010

No ideál to není, ale některé děti to tak prostě mají. Na rehabilitaci apod. by se jim to moc nelíbilo (chodili jsme tam).
Náš prcek začal oboje dělat tak nějak najednou asi v tom stejném věku.
Stejně s tím nic moc nenaděláš.

mamkamarketa
26. lis 2010

Tomas se taky plazil od 7 mesicu, takovym stylem,ze kazdy kdejaky vojak ve vycviku by mu mohl zavidet. me Dr. rekla,ze se to stava, neni to nic neobvykleho ani spatneho. dulezite je,aby dite chapalo stridavy pohyb. proste nahradi jednu pohybovou fazi druhou. pokud chape ten stridavy pohyb, neresila bych to 😉

petra.a
26. lis 2010

Tobik sa zacal plazit v 7 mesiaci, pred 8. mes. sa najprv postavil a posadil a asi az mesiac na to, zacal liezt po 4. Myslela som, ze ani stvronozkovat nebude, ale prisiel na to 😉 , niekde som citala, ze je mozne, ze dieta tuto fazu proste preskoci...ale nezaoberala som sa tym, zda je to dobre.

smardik
27. lis 2010

Tomášek po 4nelezl nikdy ale skákal jak žabka, náš dr. nás s tím nikde neposlal a to je hodně pečlivý

kristipa
27. lis 2010

ne, není to problém. náš syn (teď rok a půl) neleze po čtyřech a asi nikdy lézt nebude, místo toho se pohybuje skákáním po zadku a teď začíná chodit. na neurologii řekli, že je to je možné a že lezení po čtyřech je prostě jenom forma pohybu a není podstatné jestli ji dítě využívá nebo ji přeskočí.

eps
27. lis 2010

Madlenka mi taky nelezla, začala po 4 zároveň se samostaným chozením, to znamená v 15 měsících. Plně se ztotožňuji s příspěvkem kristipa, Madla měla podobný vývoj, jen o ždibek rychlejší 😉
Na neurologii jsme nikdy nebyli, doktor to věděl a neřešil, za svou praxi se s tím už setkal 🙂

lucka.adis
27. lis 2010

Tak naše malá začla lézt po čtyrech před týdnem... předtím se plazila jako voják v poli 😀 když jsem to probírala s dr. a myslela si, že nás pošle na cvičení, tak mi řekla, že některé děti vůbec nelezou a rovnou skočí na chození. No a taky že jo, začla sice lozit, ale zároveň si už u všecho stoupá a kolikrát se i pustí. Jasně, podle tabulek, to není zrovna ideální, ale když je jinak dítě zdravé, nic mu nechybí... tak proč to nafukovat. Myslím si, že tvoje dr. kam s malou chodíš, by určitě nic nezanedbala a kdyby se jí něco nezdálo, tak by Vás poslala s malou jinam 😉

lukza
27. lis 2010

já chodila na rehabku a to víš tam jenejraději vidí když dítě apson 2měsíce leze než se postaví,ale mě Luky se prostě plazí teda jako voják coš je dobře pak přesně jak píšeš je na kolínkách a uleze jen kousek a přitom se už staví a obchází nábytek ale na rehabce mě řekla že stejnak stím nic neudělám a že začne aji lozit ale prostě si to jen přehodil🙂)

bocinka
28. lis 2010

nemyslím, že je to problém.... malá se plazila taky od půl roku a tak to vymakala, že po čtyřech se naučila až po desátém měsíci, doktor mi na to neříkal nic, že to začneme řešit až v roce, tak jsem se přestala stresovat a je to v pohodě....

kristia
28. lis 2010

Moje malá sestra po plazení po zemi přešla rovnou do chůze, takže se žádné lezení po čtyřech nekonalo. Doktorka říkala, že je to v pořádku. Teď je v pubertě a žádné problémy se zády ani s páteří nemá 😉

olii
28. lis 2010

Vojtik se do roka jen plazil a peroval na kolinkach, drive nez lezl, tak se zacal stavet u nabytku..., presne v roce zacal lezt 🙂 a v roce a tyden zacal chodit. Doktorka v tom problem nevidela... pry na lezeni maji do roku cas...ja jsem treba nelezla vubec, rovnou jsem zacala chodit a zadne problemy s pateri nemam... 😉 . Takze bych nepanikarila, proste kazdy si jde svym tempem 🙂.

coxa
28. lis 2010

Ladybugi starší syn se také nejdřív dlouho jen plazil, pak se postavil a až teprve začal lézt. Mladší se zatím také jen plazí, tak uvidíme. 😉 Někde jsem četla teorii, že pokud je koberec, tak děti lezou, pokud jsou plovoučky, lina, prostě dřevěné podlahy tak se plazí. U nás by to tomu odpovídalo. 😉

bufina
28. lis 2010

Bych v tom problém neviděla. Dcerka se taky hrozně dlouho plazila. Chodili jsme na rehabilitace, tam samozřejmě na mě doktorka skoro hulákala že musíme pořádně cvičit, že má malá asi slabý záda, tak mně asi nikdy nepoleze atd. No to bylo ve středu a v sobotu už krásně lozila po čtyřech a za 14 dní si začala stoupat. Tak sem si řekla že mně na rehábkách můžou všichni políbit pr... a už sme tam nešli. Hodněkrát sem někde četla že dítě vůbec lézt nemusí, ale oni tam mají svoje tabulky podle kterých si jedou.... no ale to je asi do jinýho tématu. Malej je úplně to stejný, taky se plazí, i když teda na kolínkách je dost, ale když se chce někam dostat, tak po bříšku.

romana29
28. lis 2010

Daneček začal přesně v této době, co je teď tvoje dcerka a to z minuty na minutu. A tvoje začne určitě brzo taky a když ne, tak ne, každé dítě je jiné, ale v pořádku je určitě, neboj 😵

sarihy
29. lis 2010

Ellča začala lézt v 10 měsícíh a nikdo to neřešil...v klidu, času dost !!

pablinka
29. lis 2010

Já třeba jako dítě vůbec nelezla, ani se neplatila, prostě jsem jen seděla, pak jsem najednou stála, a pak chodila. Nijak mě to nepoznamenalo (myslím 😀). Jen chudák mamka si tehdy zkusila od doktorů, jak dostávala kvůli mně vyhubováno. Naše doktorka mi říkala, že některé děti to lezení prostě přeskočí. Vítek se vůbec neplazil, pak šel najednou ze sedu na všechny čtyři, jen prostě nelezl. Doktorka říkala, že jakmile umí ze sedu na všechny čtyři, znamená to, že by prostě lézt mohl, kdyby chtěl, že je jen líný, tak ať ho nechám. V 10,5 měsících začal chodit za ruce a kolem nábytku, týden nato začal lézt, ve 13 m. začal chodit sám 🙂 Jsem za ten "opožděný" vývoj ráda, protože jsem tak měla 10,5 měsíců naprosté pohody 😀 😎

lenkavano
29. lis 2010

můj nejstarší kluk začal na roce teprve lézt a chvíli na to začal hned chodit.nevidím v tom žádný problém 🙂

zuzau2
29. lis 2010

Ahoj, je určitě lepší, když začne dítě nejdřív lézt a pak se teprve stavět. Vím, že mojí kamarádky syn se začal také nejdřív stavět a doktorka jim řekla ať ho prostě sundávají. Ale tomuhle podle mně nezabráníš.Spousta dětí začne lozit až když chodí, myslím si, že tak jak to má to dítě nastavené, tak to dělá. Asi bych dcerku začala k lezení motivovat...jako např. přelézat přes tvoje nohy za hračkou nebo tzv. trakárek apod. Zatím volí asi způsob, který je pro ni rychlejší...a to je to plazení. Ale jestliže to umí, tak je to jen otázka času, kdy to začně používat. Hodně zdravíčka. Zuza

mates22
30. lis 2010

My to máme úplně stejně, malému je 9 měsíců, od šesti měsíců se plazí - máme dřevěné podlahy, hezky mu to jezdí. Na kolínkách se kolíbe, ale neleze -myslím, že ho to nenutí. Začíná si stoupat. Dcera zase vůbec neplazila po bříšku, lezla rovnou po čtyřech, protože sme měli všude koberce. Všechno je v pořádku, každé dítě má svojí rychlost a svůj systém.....

heresta
30. lis 2010

ahoj ani u nás se nelezlo taky přešla z plazení rovnou na chůzi 😒

esterka610
30. lis 2010

Ahoj, Kuba taky nelezl, jen se plazil a pak rovnou do stoje. Jeho sestra- dvojče- zase dlouho lezla,než se rozhodla postavit, takže každý dítě je jiný a udělá si to po svým. 😉