Odnaučit od dudlíku. Kdy asi?

stazina
30. kvě 2011

Ahoj , ráda bych vás poprosila, aby jste mi písli, kdy jste své děti odnaučili do dudáka? Klukům budou koncem června dva roky, myslím, že by byl docela už čas, ale teď se potýkáme ještě s odnaučováním od plín a v listopadu se jim narodí sourozenec, tak se bojím, aby toho na ně nebylo moc...dudáka mají jen na spaní, po spaní , my ho podají, dáme na poličku a pak si ho vezmou, až když jdou zase spát..zatím jsem je odnaučila pít mléko z flašky s dudákem ,ale na ten razantní krok to zatím nevidím...bojím se, že pak budou miminku dudáka brát a budou naštvaný, že oni ho mít nemůžou a mimi jo..nemáte zkušenosti? Nebo ho mám vzít co nejdřív, aby si do listopadu zvykli? To pro ně ještě za měsíc, dva plánujeme přestěhování do pokojíčku....takže jsem v rozpacích. Díky za názory 😉

kammka
30. kvě 2011

hmm, do listopadu..tak to ti neporadím. my jsme přesvědčili malou, aby ho dala Mikulášovi, že za to dostane dobrůtky..a povedlo se...když pak ječela, že chce aby jí Mikuláš donesl zpátky dudánka, řekli jsme jí, že by musela vrátit ten košíček s dobrotama..a byl klid 😎
jinak jsem slyšela, že ho hodili rodiče za asistence dítka z mostu na vlak, do řeky a td...pak jel dudánek do světa, plaval do moře..
další tip: počkej, až bude mimi na světě a jak bude ječet, tak řekni, že mimi pláče, že nemá dudánka a že by se daly ty jejich vyměnit za jednoho novýho pro mimi..aby neplakalo..tohle udělala mooje šéfová kdysi, měli v baráku extra uječené mimi u sousedů a malej se tomu podivoval, až mu řekli, ať jí teda dá svýho a ona nebude plakat 🙂 a vyšlo to, akorát se pak divil, že pláče i s tím dudánkem...

sussanah
30. kvě 2011

@stazina Taky jsem to nedavno resila, maly ma dudla presne na spani, jak popisujes, po vyspani poda a je klid. Ale my jsme se rozhodli, ze to nechame, az se mimco narodi, ze mu jakoze dudlika prenechame. Uz ted o tom porad mluvim, ze dudu bude pro mimi a posledne uz mi strkal dudlika do pupiku 😀 Takze uvidime, snad to klapne. Termin mam skoro o 2m driv, tak ti potom muzu napsat, jeslti to vyslo 😉

dadous
30. kvě 2011

@stazina bych jim řekla, že se při stěhovaní do pokojíčku ty dudlíky ztratily 😵

neu.sona
30. kvě 2011

Já tedy další mimi nečekám, ale taky to aktuálně řeším. Malému jsou dneska 2 roky a má taky pomalu čas. Má ho jen na noc, přesně jak popisuješ.
On v poledne a večer krásně usíná sám, ale mám strach, že, když mu vezmu dudlíka, tak se to utne a nebude chtít spát. Spoustu maminek popisuje, že děti přestali v poledne spát po tom, co jim vzali dudlíka. Jenže já chci, aby ještě pořád spinkal a uspávat ho nechci :(.
Takže moc neporadím, sama jsem v koncích, ale aspoň nejsi sama 🙂

anicka164
30. kvě 2011

My ustříhávali 🙂 Každý ráno kousek. Za dva týdny byl dudlík najednou k ničemu. A to v tom ještě byla krátká přestávka, když ho měl kompletní během hlídání u babičky.
Měl ho pak ještě chvíli na usínání v ruce, ale pak jsem mu ho jeden večer nedala a už ho nechtěl.
Ale je fakt, že dudlíka měl v puse pořád, nonstop, vyndaval ho jenom na jídlo. Možná kdyby ho měl jenom na spaní, tak bych se bála, jak to vezme. Takhle to bylo ráno, když byl odpočatej a ještě z toho měl vždycky srandu.

hakanka
30. kvě 2011

U nás jsme vyměnili dudana s čápem za motorku. Synek je evidentně dobrý obchodník 🙂. Večer trochu kňoural, uspávání bylo týden těžší, ale pak v pohodě.

blandik
31. kvě 2011

Říká se, že do roka by se ideálně mělo dítě zbavit dudlu. U nás pomohla nemoc, rýma a kašel, nemohl dudlat, a po pěti dnech už to bylo lehčí, síce asi měsíc se budil o ho'dku dřív a večer déle usínal..ale pak ok, a noci byly klidnější...Jinak malý měl tuším 14M, když jsme se ho zbavili. Jinak spíše te¨d řeším, jak malého odnaučit od UM, stále ho pije ráno a večer..

lucie777
1. čer 2011

@stazina Já bych nečekala a vzala jim dudlíky hned, do listopadu zapomenou a budou v pohodě, Karolínka dudala taky jen při spaní a vzala sem jí ho ve 14 měsících, asi to bylo jednodušší, byla menší než tvoji kluci, ale už bych jim ho dýl nenechávala.. 🙂 A než se přestěhujou do pokojíčku, už o dudlíku taky nebudou ani vědět..

miarosa
1. čer 2011

@stazina Zrovna to taky řeším, protože všude čtu že do roka by už dítě nemělo dudat, už kvuli zoubkům. Náš prcek usne i bez dudánka a když to tady tak čtu tak mu ho vezmu asi co nejdřív, děti jsou pak chytřejší a víc si pamatujou. Jinak když to vidím když sme venku s jinými dětmi tak on bere dudlíky i jim. Takže si myslim že až kluci uvidí u miminka dudlík nebo flaštičku, tak si ji vezmou stejně. Buď bych jim je tedy ještě nechala a nebo hned vzala a pak jim řekla že ten malej dudlík je miminka. Snad nebudou smutní 🙂

zevina
1. čer 2011

@stazina nelámala bych to přes koleno, náš starší se dudlíka odmítal dobrovolně zbavit jakýmkoliv způsobem, nabízeli jsme výměnu u Mikuláše za dárečky, později Ježíškovi, nebo že dáme popelářům, zamáváme mu a oni mu za týden dovezou kokino, že zasadíme na zahrádku, bude ho zalévat a vyroste mu z něj stromeček, nebo že ho schováme pro minko, co jsme tenkrát čekali...
všechny pokusy marné 🙄 🙄 měl ho sice jen na spaní, víceméně se už za něj styděl, okamžitě po probuzení ho schovával, ale taky chránil jako svůj poklad 😉

nechtěla jsme na něj extrémně tlačit, jednak je dost cíťa a taky aby nežárlil na ségru, případně jí ho nekradl...
na každé naše naléhání měl jedinou odpověď, nedám, já to bez něho nezvládnu 😅
zlom došel náhle ve 3,5 letech, kdy se sám o sobě rozhodl, že ho v obchodě vymění za nějakého úžasného dinosaura 😉 tak si vybral dinoša, vykulené paní prodavačce odevzdal dudlíka a od té doby po něm ani nevzdechl, ptž tam bylo vědomí, že to bylo jeho rozhodnutí 🙂

a bavili jsme se o tom s naším zubařem, kdy říkal, že odebrat dudlík, než se začne prořezávat stálý chrup, tyhle myšáky, i když jsou dudlíkem vystrčené, tak se dokáží samy vrátit časem zpátky (u nás byl po půl roce bez dudana lehký předkus ještě patrný, po roce v pohodě 🙂 )
a právě zubař říkal, že pokud se stím dítě nesmíří, je lepší dudlík klidně zase na čas vrátit, než bude ochotné se ho vzdát, že dudoš deformuje jen zuby, pokud dítě místo něj začne cumlat palec, tak můžou být ošklivé defermace patra a zažil i případy, kdy se pak muselo chodit k psychologovi 😒

takže podle mé zkušenosti, nechala bych to na nich a spíš občas zkusila předhodit nějakou variantu, že už jsou velcí a kdyby chtěli, dá se nepotřebný dudlík za něco "hodnotného" vyměnit 😉

zevina
1. čer 2011

a jen tak dodávám, že náš zubař je ortodontista 😉 říkal, že jenom z dudlíku křivé zuby rozhodně nebudou, ptž postavení mléčného chrupu absolutně nemá vliv na to, jak vyrostou druhé zuby, pokud zoubky dudlík povystrčí, mají schopnost se samy hezky srovnat 🙂
takže pro chronické a závislé dudlače (anebo cucače palce) je na hranici tak ten čtvrtý rok, kdy by se to mělo opravdu vážně řešit, dřív než se začne prožezávat stálý chrup, pak už by bylo pozdě a na problém opravdu zaděláno...

ale to už je takový extrém, to uvádím jen abys neměla výčitky svědomí, že už jsou velcí a měli by, nebo naopak neměli, něco dělat nebo mít (třeba dudlíka 😅 ) pokud na něm lpí, klidně jim ho i rok dopřej, třeba tě překvapí sdělením, že vyrostli a o dudlík nestojí, daleko dřív 😉

usounek25
2. čer 2011

Náš Adam měl dudyna do dvou let - z toho od roku jen na spaní nebo spíše usínání, protože v noci ho stejně vyflusl a byl bez něj. Furt jsme se odhodlávali k tomu, že mu ho sebereme, protože sám od sebe by ho určitě nedal, ale ne a ne se rozhoupat. Až prostě jednoho dne jsem ho vzala a hodila do koše a jelikož jsme ten den byli u kamarádky, která má malé mimi, tak jsme mu řekli, že jsme dudynka dali Sašence, že je malička a že ho potřebuje víc jak on. Asi tři dny se po něm ptal, ale jen když šel spát, pak už si nevzpoměl a vždy stačilo jen říct, že jsem ho dali miminku. Musím říct, že jsem byla mile překvapená, jak to přijal - děsila jsem se hysteráků apod. Ikdyž ho měl do dvou let, tak se zoubky žádný problém neměl a nemá. Jediné co se změnilo po tom co jsme se dudyna zbavili je to, že přestal chodit spát přes den - bylo to šílený, tak jak dřív usnul do 10ti minut, tak najednou mu to trvalo půl hodinu až hodinu a většinou vůbec neusnul, takže jsme to po čase vzdali. Ale zase do 20.30 je v posteli, vytáhne flašku mlíka a chrní a my máme aspoň večer chvilku klidu 🙂 Takže asi záleží na tom jestli jsou děti opravdu velcí závisláci a nebyl by to pro ně velký šok 😉 , ale buď bych ho sebrala teď anebo zatím ponechala, určitě nebrat v době kdy se narodí mimi 😉

dagina
16. čer 2011

@zevina ve 3,5 letech říkáš.... . TAké nechci malou nějakým násilným způsobem zbavovat dudlíka..., občas na ni zkusím, že vyměníme za nějakou věc..., a ona že ne. Tak jí nějak netlačím. Už jsme došly k tomu, že si nechá jen jednoho dudlu (má 3), za koloodrážedlo...jakože napíšeme dřív ježíškovi.... . Naší je 2 a půl.

lucista
24. črc 2011

tak já jsme malou odnaučila v 17 měsících rychleji než jsem vůbec doufala od nějakých cca 15 měsíců měla jen na spinkání a pak už ho měla takový dost ožužlaný jednou večer mi ho zkoušela strčit do pusy a já jsem na ni začala (ani nevím jak mě to napadlo) dělat bléééé fůůůj on je hnusnéééj to ty papáš? fůůůj blééé a ona se řehtala jak blázen, pak mi ho dala do ruky já ho schovala na noc nedala, do rána byla maličko neklidná aleo d té doby si ani nevzpoměla... 😀 ani jsme nečekala že to půjde tak snadno...

jmisa
24. črc 2011

Náš syn měl dudáka jen na usínání a nedávno začal dělat furt fuj a umýt, přitom dudák čistý a umytý. Chtěla jsem mu ho sebrat, až se prořízne poslední zub, protože ty noci hůř spí, ale před pár dny jsme mu ho večer nedali, že to zkusíme, po asi dvaceti minutách vykládání, že si ho odnesl pán fousatej, toho on má jako strašáka, někde ho viděl a děsně ječel, a ře už je velký a dudlík je jen pro miminka a kamarád Vaší už dudlík taky nemá atd,. Usnul. Ale teda před každým spaním báchorku zatím musíme opakovat, tak uvidíme.

Mně to nějak nevadilo, měl ho jen na to usínání, ale muž už pořád říkal, že je velký atd. přitom jako miminko o dudlík nestál, až tak v době, kdy mu začal růst první zoubek.

dagina
24. črc 2011

Ahojky, jsem tu znovu. Začínám mít pocit, že u nás odnaučení bude velký problém. Starší začala cucat dudlíky mladší, vždycky se někam zašije aby nebyla viděna a cucá. I přes den vyžaduje dudlání, třeba když není úplně v pohodě. Nemáte některá zkušenosti s odnaučováním, když je doma mladší sourozenec. Jinak mě překvapila s tím, že ze dne na den je na noc bez plínky, stále jí měla dost nacucanou, tak jsem si říkala, že bude mít plenky ještě min. rok. Už je to přes týden, kdy řekla, že plínku nechce a fakt se nepočůrá. Jednou v noci si řekne na čůrání. Třeba s dudlíkem to bude podobně, až to budeme nejméně čekat, nebude ho chtít 😅

iluss
24. črc 2011

Tak naše malá se zbavila dudlíka ve 13 měsících. Měla dva dudlíky, oba dva hodila za postel, tak už jsem je nevyndavala a nechala je tam a řekla jsem jí, že je tam zahodila a že už teda nejsou. Tak ona ještě dva dny chodila a říkala "dudu není", ale po dvou dnech už si na dudlík ani nevzpomněla. Takže to šlo krásně a bez pláče a kononce i usínání bez dudlíku šlo 😉
Myslím si, že je snadnější odnaučit od dudlíka mladší dítě, které tomu ještě moc nerozumí a rychleji na to zapomene, než dítě, které ve dvou letech už má dost velký rozum a o dudlík si prostě řekne a vydupe si ho.

laska.nezna.hranic
24. črc 2011

já jsem kvůli mimču pokus o oddudlánkování provedla před nedávnem, ale nic moc. nakonec sice malý usnul, ale celou noc se budil a kňoural. (přitom normálně ho chtěl jen na usnutí a pak mu vypadl. hledal ho vždy až ráno, na dospání). tak jsem se smířila s tím, že to nemá cenu hrotit a stejně jako plenky jsem se rozhodla to postupně omezovat, až tu bude mimi a trošku se zžijeme, aby mu malý nezáviděl. ale tuhle si ho malý večer někam odložil a já ho nemohla najít, tak jsem mu řekla, že dudu není a že to budeme muset zvládnout bez něj. radost jsem neměla, protože mi bylo jasné, že bez něj bude mrzutý, ale kupodivu to vzal sportovně a usnul i bez něj. ráno se probudil a hledal ho. už si nenechal vysvětlit, že není, ale když se zklidnil, tak na něj zapomněl a už jsme bez něj třetí den a vůbec ho nehledá. vůbec jsem nečekala, že to půjde takhle snadno (zvlášť, když to bylo neplánované), ale stačilo počkat, až malý do toho období "dospěje" a zrovna se povedlo ztratit ho ve vhodnou chvíli 🙂 to samé snad bude i s plenkou, ale bojím se, že když se teď odnaučí, začne se mi s příchodem mimíska zase počůrávat, takže to zatím nechám být. ale dudlíček už pak snad vyžadovat nebude, když ho měl jen před usnutím... mimčákovi se ho taky budu snažit nedat. ale jestli bude jako jeho bráška, tak ho vyfasuje už v porodnici. což se mi tenkrát moc nelíbilo, ale dneska už je to jedno 🙂
takže můžeš to zkusit (máš to horší o to, že musíš učit dva najednou), ale když se to nepovede, nehroť to. zkus to třeba po měsíci znovu. a pokud i tak nebude výsledek dle tvého očekávání, nech to být, ať si ještě chvíli podudlají. alespoň nebudeš muset řešit to, že budou sourozenci závidět. však oni s ním k maturitě nepůjdou 😉

mady
20. črc 2012

Ach jo tak nás taky čeká boj 😒 malé jsem vzala v květnu prso a vyměnila ho za dudlík ale tak že ho má i přes den né jen na spaní a nechce ho dát ani za nic 😒 právě mám strach z té deformace zoubků se mi zdá že ty 2 přední má jakoby vepředu více 😒 ach jooooooooooooooo to zase bude boj 😒

kazy
22. črc 2012

Náš Jenda měl v prosinci 22 měsíců. Dudal dost i přes den. Taky jsme měli strach z odebrání...jelikož je to ale zvědavka neposedná, chodil s manželem i na záchod a díval se do mísy, jak táta čůrá. Nějak to chtěl okomentovat a šup...dudan v míse. Toho jsme nemohli nevyužít, takže jsme ho "jkože" spláchli.. Den na to měla být Mikulášská, což se mi zrovna nehodilo, aby byl nějaký řev po cestě nebo při akci, ale museli jsme to zkusit a obešli jsme se bez něj. Takže na neustálé dotazy po důďovi jsme opakovali "uplaval do kanálu", dva večery bylo usínání trochu delší, třetí den už jen komentoval důďu v kanále a bylo. Leckdy se podle mě víc bojí rodiče a děti to pak zvládají dobře🙂 musíme jim věřit a zároveň být rozhodnutí, že to tak chceme! pokud je nerozhodný rodič, dítě to vycítí.

kristynapavelkova
24. lis 2012

@zevina naprosto souhlasím.......my řešíme tenhle problém už víc jak rok,kdy jsem navštívili zubařku a ta mě hned,,zprdla,,když viděla že oba kluci mají dudlíky......nekompromisně jim je vzala a přikázala mi že je nesmít dát a příště je už nechce vidět! Tak kluci pochopili že je to špatně a první den si na dudlík nevzpoměli,ovšem až do doby než šli spát,to byl kravál........tak starší(3)si to nechal vysvětlit ale mladší(2) proplakal celou noc,tak jsem mu ho hned ráno zase vrátila.......starší vydržel asi týden usínat bez dudlíku ale pak se běžně stávalo že ho začal brát mladšímu a dělal mi scény a já nejen že jsem se nevyspala ale nevěděla jsem si vůbec rady! tak jsem se naštvala,vzpoměla si na doby kdy já jsem byla malá a nosila dudlík do 5ti let! 🙂 a klukům jsem je opět vrátila.Do dneška jsme se jich stále nezbavili,naštěstí už je mají jen na spaní a u toho staršího vsázím ještě na blížícího se mikuláše.....jinak žádné domluvy,dohody ani výměny zatím nepomohly,prostě ho chce tak ať ho má......já mám předkus od mala a nikd ymě to netrápila,rovnátka jsem taky nenosila a žiju.A řeči ostatních jaká je to ostuda že jsem je to ještě neodnaučila,prostě ignoruju! Je to moje výchova a věřím že to dítě si samo uvědomí že je na čase dát dudlík pryč........u nás to tak funguje se vším,na všechno si přijdou sami a zatím jsem se takhle všechno dokázali naučit........jo a akorát kluci dostali panický strach ze zubařky a to nás čeká v prosinci další návštěva! 🙂 Takže trpělivost,všechno má svůj čas..... 😉

adelle007
15. čer 2013

Když si to tady čtu, jaký je to boj odnaučovat na dudlík, tak se je pomalu chystáme vyhodit. Náš špunt má 5 měsíců a četla jsem, že základní instinkty u miminek trvají do 6 měsíců a pak si už začínají "vymýšlet". Úplně je tedy zatrhneme, dokud není úplný závislák a čím dřív, tím líp. Raději chvíli breku teď, když se s nimi dá ještě pracovat, než hysťáky ve dvou a více letech.

blahova_andrea
15. čer 2013

@stazina náš malej ho má v roce a půl taky jen na spaní a nebo když je delší dobu v kočáře, tak se v něm prostě nudí a pokud něco nežvýká, tak chce dudana. když s ním nechodí celý dny, tak to až tak neřeším, ale nejpozději čertovi a mikulášovi ho asi odevzdáme s tím, že už se nevrátí. možná ho na dovči hodíme rybičkám a hotovo 😀 uvidíme. se spaním sám v pokojíčku nemá problém, ale to odplínkování, to teda fakt nevím kdy se dočkám. vím, že je zatím čas, ale ve 13m mi začal bojkotovat nočník, naučil se chodit na záchod na stojáka a pak mi začal bojkotovat i to. tak teď v roce a půl začínáme znovu zkoušet nočník (no v těch 10m to mělo větší úspěch 😀) a holt budeme bojovat, no. můžu se zeptat jak jste s těma dudlíkama nakonec dopadli? kdy a jak jste je odnaučili? koukám, že si pro velký úspěch dáte zase opáčko 😉

stazina
autor
15. čer 2013

@blahova_andrea Ahoj , jojo , opáčko bude🙂takže ted to řeším u malého , pro změnu. Má rok a půl , dudáka na noc a občas,když je nějakej velkej problém - spadne, je hodně unavený atd...ale to spíš výjimečně. Plíny má, ale dneska měl jen dvě, protože uspěšně čural do nočníku...spíš než dudáka bych ho chtěla odnaučit od plín, na noc si myslím, že je ješět může mít, ale na den,.no, nechám tomu volný pruběh. Jinak u dvojčat, nyní už 4 letých se to stalo tak, že jednoho krásnýho dne, asi 2 roky a dva měsíce, si ho Matěj nakousnul, a tatka ho vzal a říká,,podívej, ted je už uplně zničenej" a celýho ho dolomil...domluvili se, že už ho zahodí , že už je velký kluk.. a pohoda...pak přišel večer a druhému z dvojčat sme ale dudáka dali...tak byl trochu boj... druhý den jsme jeli k babičce, na spaní přes oběd jsem vzala dudáka , a ejhle ,večer jsem přijeli domů a dudáka jsem nechali u našich. Tak jim musel Románek zavolat a babička mu řekla, že ted tam byli čerti a dudáka si vzali a prý mu tam za něj nechali něco dobrýho, že je šikovnej.. a tak to bylo uplně v pohodě. Asi tři noce se víc budili, ale pak dobrý. Takže držím palce, ale radši to nechat o měsíc dýl a vychytat ten správenj čas, než to lámat přes koleno. Hodně štěstí🙂

kristynaeli1234
1. bře 2019

Dobrý den doporučím u kluků až se miminko narodí vysvětlit jim ze dudlík potřebuje miminko a že musejí být velcí kluci a dát ho miminku aby neplakalo..