Opožděná hrubá motorika v 1 roce

Chtěla bych si sem zajít pro uklidnění, ale možná se na mě snese sprška nepříjemných komentářů, ale zkusím to - poslední dobou sem už skoro vystresovaná, malé byl teď rok a v podstatě jediné, co dělá je, že se plazí. KOlem Vánoc se mi přestala přetáčet a jiný pohyb nevykazovala, prostě ležela na zádech a "povídala" si (bylo jí 9 měs). Tak sem si od mudr. vyžádala rhb, abych prostě slyšela, jestli dělám něco špatně, jestli nemá nějaký neurologický problém nebo tak. Závěr je, že malá je totálně zdravá, pevná, rovná a nic ji nechybí. I tak sme dostali takové úplně lehké cvičení od Bobatha, s tím, že do třech týdnů se malá rozplazila. Po další kontrole nás na rhb chtěla vyřadit, ale já zaprotestovala, že aspoň než poleze nebo si sedne. Teď je jí rok a asi 2 týdny, jde na 4, na těch si i hraje, snaží se jakoby přitahovat do kleku, pokouší se o šikmý sed. O pár cm se občas na těch čtyřech posune, ale lezení to není. V noci chce spát jen na bříšku, ale když se v noci probere, chce se asi posunout nebo něco, tak se převáží a spadne na zádíčka, začne okamžitě ječet, sama se prostě neotočí 😞 Má úžasnou jemnou motoriku, zvládá hračky pro dvouleté děti, povídá si pořád (i když nic extra smysluplného). Já nevím, už se na mě začíná snášet i kritika okolí, jakože je jí rok a nechodí. Co chůze....mně by stačilo lezení a sezení. I když sem ji zkoušela posadit a chvíli v sedu vydrží. Řeším to moc? Já nevím, dle rhb je v pořádku, tomu i věřím, ale prostě toho dělá málo, i mudr. říkala, že doufá, že to všechno do prohlídky v 18 měs. dožene, jinak že to nemá jak vykázat pojišťovně.... možná sem už i zoufalá. Porodila sem ji o 14 dnů dřív, ale oficiálně je už donošená, měla jen 2 kg při porodu a abkm. Pořád si vyčítám, že být u mě dýl, třeba by to takhle neměla....nevím, prostě. Jako ano, některé děti chodí až v roce a půl, nemám s tím problém, ale podle mě toho prostě ona dělá málo. A já nevím, co dělat, třeba ji i špatně motivuju...
Díky všem, kteří to dočetli až sem.
pucmelinka
9. kvě 2018
Mne jedna fyzio rikala,ze plavani neni idealni,pokud ma dite nejakou asymetrii...my nechodili, jsem atopik,tak se bojim,aby to malej nemel po mne...
mish02
10. kvě 2018
@irisv tak se od toho odprosti, musi to byt tezke, ale Ty jsi mama a je to Tvoje dite a jestli je nekdo kolem Tebe rypavy a negativni, nech to plavat a uzivej si miminka ☺ ja s prvni dcerou taky nekam porad "pospichala" a byla rada, kdyz neco brzy umela a ted s druhou si uzivam, ze je to takovy maly mimi jeste v roce, co nechodi a ma dole jen dva prvni zoubky 😄 pokud je podle vysetreni v poradku, asi si jen dava na cas 😉 jinak holky Ti radily, jak motivovat, jeste bych se mozna mrkla na tipy na lezeni u deti od Evy Kiedronove, bud pres net nebo do knizky Rozvijej se, detatko. Urcite lezeni/plazeni pres peekazky i ten mic, jde cvicit i s tim malym icem gymnastickym, podlozit pod brisko, dite si tak vlastne naklekne a trenuje to tak 🙄
irisvautor
15. kvě 2018
Holky, takže sem se nakonec "odhodlala" a šla na placenou rhb pro malou. Výsledek? Opravdu je opožděná. Záda má v kyfoze kulatá, netuší jak se obracet a měla by se sama aspoň zkoušet posadit. Takže dostala spoustu cviků, a pokud do měsíce nepředvede něco nového, tak už je v podstatě průšvih. No ječela u toho neskutečně, prostě hysterka po tchýni 😞 Sem ráda, že sem nakonec dala sama na sebe a šla se tam "ujistit", že je vše ok, i když není. Sem za to ráda. Kdyby měla mít už takhle brzo kulatá záda a další problémy...no nevím. Snad se brzy někam posune. Každopádně děkuji všem tady, že sme se vyjádřily a podpořily mě (ať tak či onak) 🙂
pucmelinka
15. kvě 2018
@irisv tk je jedine dobre,ze jste tam zasly...rhc na pojistovnu stoji za prd...
utrikocku
15. kvě 2018
@irisv skvěle, že ses postavila za svoji intuici. Bude to dobré. Znám těžké případy a pomohlo to moc a teď jsou to zdravé a sportovní děti 🙂
martiina_k
16. kvě 2018
Teď napíšu něco, za co se na mě určitě snese kritika, ale já nechápu, jak můžete být všechny tak "flegmatické". Že se mezi sebou pořád uklidňujete, že je to vše OK a bude to dobré. Moc nerozumím, že jste tu rhb neřešila už dřív. Koukám, že včerejší zpráva od vás je, že jste změnila rhb. To jsem chtěla napsat, že bych se šla poradit ještě jinam, protože to, že se v roce "pouze" plazí rozhodně není v normě. Chápu, že se děti nemají srovnvat, ale nějaké normy prostě jsou a jsou dost široké, aby i ty pomalejší děti se do nich vešly.
My chodili na rhb od pátého týdne protože prcek byl hodně natočený doprava a moc neotáčel hlavičku doleva. Uznávám, že jsem "postižená" svým povoláním a řešila jsem to hodně brzo, ale ve třech msících byl prcek srovnaný a úžasně šikovný a je toteď. Byli jsme na rhb na pojišťovnu (to jen k tomu, že ty na pojišťovnu stojí za prd) a fyzioterapeutka byla úžasná, šikovná, velice milá a moc nám pomohla.
Držím palce, ať se vám malá po těch nových cvicích rozleze, posadí a začne postavovat. Možná u cvičení bude chvíli plakat, ale vy víte, že to děláte pro ní. Zkuste ten první měsíc fakt poctivě cvičit, ať se malá co nejvíc posílí.
irisvautor
16. kvě 2018
@martiina_k Rhb sem řešila od jejího 8.měsíce...bohužel i tam mně uklidňovali, že malá je v pořádku. Navíc po třech týdnech terapie udělala pokroky, takže sem neměla důvod původní rhb nevěřit. Po další měsíci se mi to ale přestalo pozdávat a od cca 11.měs.nad tím neustále uvažuji. Jako ano, možná sem to měla řešit dřív a jinak, ale není lehké se jen tak rozhodnout pod tlakem okolí.
martiina_k
16. kvě 2018
@irisv jak to myslíte "pod tlakem okolí"? Jako že vás přesvědčovali, že je to OK a nemáte řešit? A vaše doktorka na půlroční a osmiměsíční prohlídce neměla pocit, že by měla něco řešit? Já se omlouvám, že jsem možná trošku ostřejší... ale fakt držím palce, aby to malá dotáhla.
pavla555
16. kvě 2018
@pucmelinka jak kde, my taky chodili a nemuzu si stezovat
irisvautor
16. kvě 2018
@martiina_k ano, jste ostrá, popravdě mi stačí, že si to vyčítám sama. Ne, nikdo nic neřešil, jak sem už psala, o rhb sem si musela doktorce říct... A ano, všichni, včetně prarodičů, kamarádek a manžela, mi tvrdili, že je vše v pořádku a malá si na to přijde sama.
martiina_k
16. kvě 2018
@irisv jsem v podstatě první, která vám v této diskuzi napsala, že byste měla řešit. Všechny předchozí komentáře (teda nečetla jsem úplně všechny, jen věštinu) psaly vlastně totéž, co to vaše okolí. Nechci vám víc nakládat. Je jasné, že si to vyčítáte, ale bylo by hrozně fajn, kdyby si takovouhle diskuzi přečetly i maminky, které jsou na tom podobně a vyburcovalo je to k tomu, aby vyhledaly pomoc dřív. Jak už jsem psala, držím palce, aby to vaše prďolka dohnala a začla dělat pokroky co nejdřív.
pucmelinka
16. kvě 2018
@pavla555 tak u nas je to hrozny pro deti i dospele, takze za me soukrome fyzio bylo nejlepsi rozhodnuti
pavla555
16. kvě 2018
@pucmelinka já mám i dobrou doktorku, která pokud nás někam posílá tak nám řekne kde jsou dobří a popř. upozorní - moc jí za to děkuju 🙂
aaaaandi
17. kvě 2018
@martiina_k já nevím, ale zakladatelka podle mě neudělala nic špatně, její dr.i rhb řekli, že je vše v pořádku, tak komu má věřit, jsou to přeci odborníci, to bych pak nemohla věřit ani placené rhb. Byli jsme na tom podobně u syna, zacal lézt asi 14 dní po prvních narozeninách, je pravda, že se na bříško otacel, na neurologii nám dr. řekla, že je v pořádku a cvičení nemělo smysl, takže jsme pouze čekali, byl prostě opatrný a dodnes opatrný je, je zcela zdravý! Zakladatelka určitě udělala to nejlepší pro svou dceru, na problém se přišlo a to je hlavní.
pucmelinka
17. kvě 2018
@pavla555 praktickou mam skvelou, ta mi rekla, at chodime soukrome, ze ty rhc nestoji za nic a ma pravda...dba mesice jsem se lecila s blokaci lopatkovyho pletence a na rhc s tim nic neudelali, neumeli to...sla jsem jednou na fyzio a bylo po bolestech...malej chodi od 3 mesicu k primarce fn a ani po 8 mesicich nevi,ze ma diastazu...aby ne,kdyz ho vysetruje obleceneho...jen upozornuju,ze se jedna o dve ruzna rhc centra

Začni psát odpověď...

Odešli