Opožděná hrubá motorika v 1 roce

irisv
7. kvě 2018

Chtěla bych si sem zajít pro uklidnění, ale možná se na mě snese sprška nepříjemných komentářů, ale zkusím to - poslední dobou sem už skoro vystresovaná, malé byl teď rok a v podstatě jediné, co dělá je, že se plazí. KOlem Vánoc se mi přestala přetáčet a jiný pohyb nevykazovala, prostě ležela na zádech a "povídala" si (bylo jí 9 měs). Tak sem si od mudr. vyžádala rhb, abych prostě slyšela, jestli dělám něco špatně, jestli nemá nějaký neurologický problém nebo tak. Závěr je, že malá je totálně zdravá, pevná, rovná a nic ji nechybí. I tak sme dostali takové úplně lehké cvičení od Bobatha, s tím, že do třech týdnů se malá rozplazila. Po další kontrole nás na rhb chtěla vyřadit, ale já zaprotestovala, že aspoň než poleze nebo si sedne. Teď je jí rok a asi 2 týdny, jde na 4, na těch si i hraje, snaží se jakoby přitahovat do kleku, pokouší se o šikmý sed. O pár cm se občas na těch čtyřech posune, ale lezení to není. V noci chce spát jen na bříšku, ale když se v noci probere, chce se asi posunout nebo něco, tak se převáží a spadne na zádíčka, začne okamžitě ječet, sama se prostě neotočí 😞 Má úžasnou jemnou motoriku, zvládá hračky pro dvouleté děti, povídá si pořád (i když nic extra smysluplného). Já nevím, už se na mě začíná snášet i kritika okolí, jakože je jí rok a nechodí. Co chůze....mně by stačilo lezení a sezení. I když sem ji zkoušela posadit a chvíli v sedu vydrží. Řeším to moc? Já nevím, dle rhb je v pořádku, tomu i věřím, ale prostě toho dělá málo, i mudr. říkala, že doufá, že to všechno do prohlídky v 18 měs. dožene, jinak že to nemá jak vykázat pojišťovně.... možná sem už i zoufalá. Porodila sem ji o 14 dnů dřív, ale oficiálně je už donošená, měla jen 2 kg při porodu a abkm. Pořád si vyčítám, že být u mě dýl, třeba by to takhle neměla....nevím, prostě. Jako ano, některé děti chodí až v roce a půl, nemám s tím problém, ale podle mě toho prostě ona dělá málo. A já nevím, co dělat, třeba ji i špatně motivuju...
Díky všem, kteří to dočetli až sem.

pucmelinka
7. kvě 2018

Behem dne napisu SZ

lussinka88
7. kvě 2018

Hackuju se... mam dceru skoro 10mes a taky maximalne lezi. Dle rehablitace je v poradku, symetricka, ale pokrok nikde. Nesedi, neleze, neplazi se... Tak uz taky nevim.

irisv
autor
7. kvě 2018

@lussinka88 to mě mrzí, že si tím taky musíš procházet. A malá je spokojená? Mě manžel pořád utěšuje, že když je malá takhle spokojená, tak to mám nechat, že si na to přijde.

priefi
7. kvě 2018

@irisv myslim, ze Tva mala ma svuj cas. Nekdy jsou deti jen lenivejsi. Velice dobre pusobi pobyt techto lenivejsich deti mezi aktivnejsimi detmi ve stejnem, nebo podobnem veku. Pokud mas v okoli nejake aktivity pro male deti s maminkami, vrele doporucuji. Umi to vazne zazraky. Co se tyce aktivit doma, doporucuji takovy ten velky nafukovaci balon, co je na cviceni nebo sezeni, malou dat na brisko a posouvat balon dopredu, dozadu a doboku. Jistit ji jen na zadecku. Upevni se ji svaly a treba to pujde rychleji. Pak nektere maminky doporucuji plavani s mimcema, s tim zkusenosti nemam, z duvodu atop.ekzemu jsme se nemohli ucastnit. A jeste jedna vec, zuby a bolest spojena s nimi nekdy pusobi, ze deti nemaji chut zkouset nove veci a rozvijet se tak.

1105lenka
7. kvě 2018

My to měli stejně,naše malá se v roce pouze plazila,na všechny 4 se zvedla,chvíli vydržela a lehla zpátky na břicho,nebo se začala vztekat.Poprvé si sedla týden před 1.narozeninami,ale nebyla moc pevná,tak ještě dost padala.Lézt po 4 začala tak ve 13.měsících a o měsíc později se začala stavět a samostatná chůze v 18.měsících.Taky jsem z toho byla nervózní,ale všechno dohnala.

eevicka123
7. kvě 2018

Budte v klidu. Mala se od 9m. plazila, lezla a sedela v roce a 14dnech. Ted ji je 16,5m a stoupa si, obchází nabytek, ale nechodi. Vsechno dozenou, nebojte. 😉😉😊😊

irisv
autor
7. kvě 2018

@1105lenka tímhle mě uklidňuje na rhb, že je v pořádku a že má čas a chůze v širších tabulkách, že je do 18 měs. Ale díky moc za uklidnění!!!

@priefi Jo, ona vypadá, že celkem líná bude (asi po mé mamce 😀 ) a zuby jí taky co chvilka trápí, teď čekáme na poslední jedničku, která je vidět už měsíc, ale není schopná se prořezat 😈 U nás plavání taky nepřichází moc v úvahu, jedině bez chloru, taky má AE a já z toho mívám infekce. Díky za podporu, cením si toho.

rebejsova
7. kvě 2018

Mám malého, 2 roky, narozený o 14 dřív, PV 2200 gr. Než začal chodit (ve 14 měsících), celou dobu jsem se stresovala, jestli všechno dělá dobře, ve správnou dobu atd. Dlouho se jenom plazil, stoupal si, chodil kolem nábytku, lézt začal až po 10. měsíci. Až zpětně vidím, že jsem se trápila fakt zbytečně, jak děti rostou, jsou to větší a větší individuality a vůbec se nedají srovnávat, náš třeba doteď nechce moc chodit, radši se veze v kočárku nebo se nese (říkám mu "líná kůžičko"), ale zato je komunikativní, všechno chápe, je s ním sranda. Myslím, že pokud chodíš k fyzio, není potřeba se bát, oni opravdu vidí i to, co my nevidíme. Jediné, co mi připadá divné je, že se přetáčel a už nepřetáčí. Nebyl tou dobou očkovaný? Jinak nám na lezení pomohlo překonávání překážek - dávala jsem mu do cesty např. nízké prázdné bedny, polštáře z pohovky a tak, a jak se je snažil přelézat, musel chtě nechtě na čtyři. Držím palce, ať můžeš brzo být v klidu! 🙂

rebejsova
7. kvě 2018

@irisv Teď vidím, že máš holčičku, omlouvám se 🙂

irisv
autor
7. kvě 2018

@rebejsova neva, holka nebo kluk. 🙂 To přetáčení sem taky řešila, a byl to důvod, proč sem si vyžádala rhb. Tam mi řekla, že se to stává, když začnou růst zuby, a je to fakt, malé 24.12. vylezl první zub a o Vánocích vím, že už se nepřetáčela... očkovaná nebyla, my sme měli Hexu odloženou kvůli abkm, protože ta injekce obsahuje laktozu.
Ale díky za uklidnění, je mi líp, když vidím, že je vás tu tolik.

ev.ka
7. kvě 2018

jak dlouho trvalo, než jste přišli na to, že má ABKM?
sousedka má holčičku s ABKM a tvrdí, že než na to přišli, tak se v hrubé motorice moc nevyvíjela (prakticky vůbec), takže pak měla prostě zpoždění...a posuny nastaly, až byla na dietě

pavla555
7. kvě 2018

Malej zacal chodit az v 1,5 roce, sedet po 1 roku. Sice kluci jsou pomalejsi, ale asi chce mala vic casu. My cvicili vojtovku, chodime na neurologii (kde ma teda mensi zpozdeni, ale nic vaznyho, uvidime ve 2letech, ale ja myslim, ze uz je to snad dobry). A taky jsme byli na genetice, coz zaplat pan buh dobry. Tam jestli jste nebyli, tak doporucuji si zajdete. A hlavne se vykasly na lidi kolem!!! Ona jim jeste ukaze ☺🙋

irisv
autor
7. kvě 2018

@ev.ka 2 měsíce + cca 14 dnů, než se z mého těla odplavilo veškeré mléko (kojila sem). Právě to trochu abkm přičítám, no, že ani neměla pořádné živiny na vývin tkání atd.

@pavla555 díky, to mě dojalo

ptacatko01
7. kvě 2018

Nestresuj se, nejspíš je prostě línější. Hlavně že dělá alespoň nějaké pokroky i když je to jen pomálu. Ono někdy je to prostě ze dne na den. Jeden den neleze a druhý už jede jak drak. Že jsi rodila o 14 dní dřív je prd. To je defakto donošená, jen měla menší váhu. Já jsem rodila ve 26+1tt, holčička měla 780g. Teď jí je 18m, zatím obchází nábytek, občas se pustí a udělá dva tři krůčky do prostoru. Většinou dělala pokroky ze dne na den. Dej jí čas, když je dle rehabilitační v pořádku, tak je třeba jen opravdu línější. Některým dětem to prostě trvá déle. A na narážky okolí se vyprdni.

terla
7. kvě 2018

Taky zkušenost. Moje malá od malička pohodář, prostě to má v povaze. Trvalo jí než páska koníky, otáčela se. Okolo roku se vůbec na kolínka nezvedala, stačilo jí ležet a koukat okolo sebe nebo se všude doplazila. Na neuru vše vpořádku, dle dětské taky. Abysme jí popostrčili, tak jsme cvičili vojtovku. Vpodstatě si rovnou stoupla v roce a půl a rovnou začala bez přidržování chodit. Vojtovka dobrý, ale stejně si myslím, že si to udělala malá po svým. Prostě šla podle sebe a ne podle tabulek. Všechno jsme dohnali. Má ještě čas a když je pod kontrolou, tak bych vůbec neměla strach. Má jen svoje tempo.

irisv
autor
7. kvě 2018

@ptacatko01 děkuju, ale někdy je to těžký...příbuzní ani ne, ale cizí lidi se ptají jestli už chodí a jaktože ne ☹

@terla jo, tak ta naše vypadá na línou hysterku 😂 díky za podporu

evee24
7. kvě 2018

U nás sice problém v pohybu ale sedla a lezla skoro v roce v jeden den. A pomohl nam na plazeni pes :D proste hračky nuda ale pejsek byl lákadlo. Jinak klid. Proste má čas. Bobath nám moc pomohl. A chodit mi začala az v 17 měsících. Od dr sem odcházela ubrecena a nakonec jim natrela a koukali jak chodi 🙂 jinak souhlasim jine deti taky pomáhají hodně

jitushb
7. kvě 2018

Nestresuj, cvic s ní a motivuj ji. Já dceru porodila ve 34tt takže coby nedonošence jí víc hlídali a na rhb jsme chodili od 4 měsíce a i tak si se vším dávala na čas. V roce se to pomalu změnilo, poprvé si sama sedla a pak začala po čtyřech. Ve 14 měsících se začala stavět a v 16 samostatně chodit a od té doby je to divoch, řekla bych že už v roce a půl dohnala vývojově vrstevniky a teď má skoro tři, chodi do školky, je ukecana, zvládá kotouli a vyleze na jakoukoliv prulizku. Tak neboj,ta tvoje to taky dožene až přijde ten pravý čas 😉

irisv
autor
7. kvě 2018

@evee24 a @jitushb děkuju holky, já vím, že má čas, ale ten tlak od okolí je už skoro půl roku a já už asi nemůžu.

evee24
7. kvě 2018

@irisv chápu. Taky na me tlačili a vidět sotva rocni dite jak beha tak mi bylo hrozne. Nevěděla sem jestli bude chodit. Takže byly dny kdy sem to nedavala a pak dny kdy radost za každý pohyb..

prcekverunka
7. kvě 2018

@irisv Pokud je podle rhb v pořádku, tak bych tomu i věřila. Popř. ještě požádat dětskou dr. o odeslání na neurologii. Znám holčičku, co začala chodit až ve dvou letech. Je naprosto zdravá, nic jí nechybí, jen prostě v tom vývoji byla pomalejší. Věřím, že to u vás bude stejný případ 🙂 Jinak naprosto chápu, že vás to znepokojuje. Že nechodí bych jako problém v roce neviděla, ale že neleze a nesedí, to je zvláštní. Držím palce 🙂

irisv
autor
7. kvě 2018

@prcekverunka díky, přesně, já na nějaké chůzi vážně netrvám, ale to lezení a sezení mi taky vrtá hlavou...ale jak sem psala výš, když ji posadím, sedí. nedělám to sice často, ale potřebovala sem to zkusit, abych viděla, že jí takhle nic není. Jen sama se do sedu nedostane. Stejně tak lezení.

@evee24 přesně...občas si říkám, že to všechno dá a že je to jedno, pak na mě padne depka a konec. Dnes sem potkala stejně starou holčičku, maminka ji držela za jednu ruku, udělala tři kroky, pak chtěla rychleji, nožičky se jí zamotaly a tak pořád dokola. bylo to roztommilý, ale zároveň sem si říkala, že by už taky ta moje měla na čase... díky za podporu!

utrikocku
7. kvě 2018

Mrzí mě, že Vas všichni utvrzují v tom, že je to ok. Může to něco značit, ale nemusí. Každopádně to není normální vývoj. Hledala bych druhý názor jinde u jiné dětské doktorky nebo neurologii či kvalitní fyzioterapii. Je opravdu důležité včas vývoj zachytit a cvičit, predejdete hodně problémům do budoucna, které jsou později kolikrát neodstranitelné. Drzim palce. A dejte na svou intuici, nenechte se ukolébat, že je to ok, když sama jako matka cítíte, že se něco děje.

arrowka
7. kvě 2018

Mě by moc zajímalo, co je to za fyzioterapeutku, která neřeší, že roční dítě neleze a dokonce ho chce vyřadit. Nebyla bych u ní ani minutu. Roční dítě nemusí zdaleka chodit, nemusí ani sedět (a nelezoucí dítě logicky nesedí, protože do sedu se dítě dostává právě z lezení), ale že neleze problém je a není nač čekat. Plazení vůbec není a nemá být součást vývoje, pokud se vyskytne, má být symetrické a trvat co nejkratší dobu (max. 2 týdny), pak se má dítě rozlézt. Už dávno jste měly cvičit cviky na podporu lezení. Ono nelezení zakládá spoustu problémů, plazící dítě se obvykle špatně staví, ne přes rytíře, ale přitahováním. To může způsobit vytáčení špiček ven při chůzi, vést k valgozitě kolen, kotníků a problémy se nabalují. A popravdě, to co popisuješ, že se děje v noci, že se dcera sama neotočí na záda a přepadává, to mi nepřijde jako malý problém a jako něco, co se věkem dožene.
Moje osobní zkušenost - navštěvovala jsem fyzio s oběma dětmi. Oba hypotonie, chůze v 18 měsících. Dcera v roce nelezla, neseděla, zato se plazila dva měsíce nakřivo jak raněný voják. Bohužel jsem to neřešila dřív. Nemůžu z toho vinit nikoho než sebe, ale pár podobných diskusí, kdy jsem si přečetla, že jsou děti pohodáři, líné, mají svojí hlavu apod... mi rozhodně nepomohlo. Začaly jsme s dcerou cvičit Vojtovku a úžasný pokrok, do 14 dnů konečně lezla a ve 13 měsících si sama sedla. Pak jsme ještě napravovaly cviky špatné stoupání. Byly jsme u fyzioterapeutky až do té doby, co dcera začala chodit. Po třech letech jsem se k té samé fyzio vrátila se synem. Motorický vývoj co do času téměř shodný (dokonce si sedl sám až ve 14 měsících) s jedním podstatným rozdílem - syn od 11 měsíců lezl. A lezl dalších devět měsíců. Nic jsme cvičit nemuseli.
Fyzioterapeutka řekla, že každé dítě, které leze, jednou bude chodit. Klidně ve dvou letech. Jenže o chůzi tady nejde. Jde o lezení. Řešte to, opravdu. Co nejdříve.

arrowka
7. kvě 2018

Jinak koukni na tyto stránky: http://janatumova.cz/

irisv
autor
8. kvě 2018

@utrikocku mudr. s tím moc spokojená není, ale vzhledem k tomu, že chodíme na rhb, tak čeká, že se to zlepší.

@arrowka díky, zkusím se mrknout na jinou rhb tady u nás a uvidím. Jinak dcera mi včera z ničeho nic třikrát dostala do kleku úplně ukázkově, chtěla si podat lak na nehty z konferenčního stolku, ale byl moc daleko 😀 Já na to lezení pořád čekám, ona si na 4 hraje a tak, ale prostě neleze. Na stránky se jdu kouknout teď.

irisv
autor
8. kvě 2018

Holky, našla sem u nás jednoho placeného fyzioterapeuta, dříve pracoval s dětmi v Janských Lázních, tak snad...zítra mu zavolám a uvidím co mi řekne on. Díky všem 🙂

pucmelinka
8. kvě 2018

@irisv tak to je super, chce to fakt kvalitniho fyzioterapeuta, pokud dite dlouho stagnuje, muze to mit dopad i na vyvoj psychicky, coz je pro me nocni mura... u nas rhc katastrofa, za cely 3/4 roku nepoznali, ze ma diastazu... celkove zanedbali peci...

bartche
9. kvě 2018

Pomáhá plavání, kde není tak "těžká" gravitace a dítě má možnost pokoumat pohyby ne tak silou... 👍

lussinka88
9. kvě 2018

@bartche asi jak komu. Vanickovali jsme od 6ti tydnu a ted chodime 5mes plavat presto stagnuje... ale podle fyzio je to takova povaha