Opožděný vývoj řeči 2leté dcery. Bude někdy mluvit?

terafili
28. říj 2012

Dobrý den, jsem maminkou 3 děti, (15 a 8 let, nejmladší dcera 2 roky 10 měsíců). Nejmladší dcera má problémy s řečí.
Co se týče vývoje, byl v normě. První slova začala říkat v 18m, od té doby přibylo pár slov, ale slovník má více méně chudý. V srpnu ( 2 a 7 měsíců) jsme byli poprvé na logopedii u klinického logopeda. V podstatě nám jen doporučil jak s ní pracovat a že má ještě čas. Dojíždíme tam 1x za 14 dní k logopedce, zatím jsme ale kvůli nemoci měli jen 2 sezení. Dále začala malá v září chodit do školky, zde mají taky logopedku, která tam dochází 1xtýdně , s dcerou cvičí 15 min. Je pravda, že za ten měsíc, k nějakému pokroku došlo, začala používat pár nových slov a někdy nějaké slovo zopakuje nebo zničeho nic použije, ale většinou ho už potom znovu neříká. Místo "Ty" si začala říkat "Já", ale jak se jmenuje neřekne.Jinak povídá pořád, jenže svou řečí. Když něco chce pomáhá si gesty. Pořád jen slyším jak to bude dobré, že má ještě čas. Jenže já s ní mám vždy pocit, že mi toho chce hodně říct, ale nějak to nejde.
Ješte si chci dodat že dceři zpívám, večer vždy vykládám pohádku. Máme spoustu her od Granny , dále zkoušíme i Primo Logico, kombinaci zvuků a obrázků na iPadu.Ještě dodávám, že na foniatrii vše v pořádku a k psychologovi je objednaná v polovině prosince.
Chci zeptat maminek, které si prošly něčím podobným, jaký bude vůbec další vývoj, jak dlouho trvalo než se vaše děti srovnali v řeči na úroveň vrstevníků? Kdy se dá diagnostikovat Vývojová dysfázie? Jestli máte nějaké další typy na rozvoj řeči nebo se osvědčilo něco u vás.

terafili
autor
20. bře 2013
terafili
autor
20. bře 2013

Takhle si Sofi povídá pořád, někdy i 2 hodiny v kuse. Mezi její mluvou se objevují i slova, které už umí. Ale jinak je většina její řeči jak já říkám marťansky 🙂
Co se týče zařazení do logo tříd nebo školek je to hrůza. Prý je potřeba potvrzení z resortu školství, takže to co napíše doktor, psycholog nebo neurolog je jim prý jedno, je to resort zdravotnictví. No prostě Kocourkov.
sisstin jinak klbouk dolů, co vše pro rodiče děláš. Většinu toho co se Sofi dělám a odkud čerpám informace mám z tvého blogu.

sisstin
20. bře 2013

@terafili ona nase skolka neni logo,je Montessori,kde je logo trida,tak mozna proto je to u nas jinak 😕 jinak vetsina SPC stoji fakt za starou belu,ja jsem ochotna spolupracovat jenom s tim SPC v Tyrsove ulici 😝 na video mrknu zitra

atalante
28. bře 2013

a už mám zase nahnáno, stále jsem si říkala že jsme si vše kolem řeči vybrali už u starší dcerky. jenže teď jsme si všimli že naše mladší začíná zadrhávat, ale tak nějak zvláštně, řekne normálně mami ale pak ještě třeba 3 zopakuje poslední hlásku a další slovo řekne třeba normálně a to další opět zopakuje poslední hlasku. Doufám že to je jen něco dočasného, třeba z toho jak se snaží něco rychle řící nebo neví jak to má říct. každopádně při naší příští hodině logopedie se budu muset logopedky na to zeptat a nejspíše si domluvit termín i pro Sofi. naposledy logopedka viděla Sofi těsně po jejích 3 narozeninách a to říkala že zatím neslyší nic podstatného proč by jsme měli začít chodit na logo, ale že jí máme sledovat a kdyžtak jí zase přivést kolem 4 roku, no tak tam hold půjdeme už ve 3,5 letech a budeme doufat že to nebude nic vážného.

sisstin
28. bře 2013

@atalante tady to koktání je častý při rychlém nárůstu slovní zásoby 😉

atalante
8. dub 2013

přesně tohle mi řekla i naše logopedka, hlavně mě upozornila že nesmíme Sofinku opravovat, buďto máme její pozornost převést na něco jiného nebo si toho nevšímat. Vypadáto že se to už lepší, nejvíce koktá při slově mami, asi si chce to slovíčko co nejvíce užít.

verisek133
11. kvě 2013

Ahojky,mé dceři jsou 2 roky a 4 měsíce....a když porovnám její řeč s jejíma vrstevníkama,tak toho taky moc nenamluví...jsou to jen slova máma,táta,bába,děda,teta pak umí to samé (jako s tátou,mámou atd.),zvířátka napodobuje jen citoslovci mňau,bůů,bééé,haf,chrochro,pipí...atd,pak jen slova auto,traktor-taktol,brambory-badydy,hasiči-hasisi,čau-cau,ahoj,papa,všechno co neumí a nebo nechce opakovat si řekne gesty a ukazuje vše co jí řeknu všechny části těla,pozná barvu žlutou,modrou,zelenou a červenou,skládá puzle,kostky pexeso,umí kreslit postavičky,obličeje přesně ví kde jsou oči,noc,pusa i uši.Myslim si že je šikovná,ale když to vše pak porovnám s vrstevníkama,tak mi příjde že mluvení jí prostě nejde.
Všichni říkají,že á ještě čas,že se rozmluví až ve školce,že to nemám řešit,ale nevím jestli s ní mám začít nějak cvičit mluvení,čteme,zpíváme,ale kolikrát chce něco říct,ale tak to zkomolí,že jí není rozumět...poradíte jestli mám ještě čekat do 3 let nebo někam zajít děkuji moc 🙂

mila9
13. říj 2013

Ahoj holky, už nějakou dobu čtu vaši diskuzi na téma OVR apod. a jsem z toho vyděšená. Mám dvojky narozené 32.tt. Zatím vše bylo a je podle neuroložky a naší dětské v pořádku, ale....holky mají 16m (korigovaně 14m) a říkají tak nene a mňam :( pořád čtu a povídám si s nima. hodně rozumí, ale s těma slovama se nemůžeme hnout.....Máma mi říkala, že ona nemluvila snad do 5 let a pak prostě mluvit začala - no já nevím (jo teď je úplně normálně ukecaná ženská)...jenže holky jsou prostě o dost dřív narozené a dr. mě furt upozorňují, že i když do teĎ to bylo bez komplikací, tak se nikdy neví, že....Co by mělo dítě v 16m umět? Respektive kolik slov? Prosím o radu, děkuji

lenicka07
13. říj 2013

@mila9 neboj, já myslím že to bude v pohodě. Sestřenice má taky dvojčata, vůbec nechtěly mluvit a mezi sebou se dorozumívaly jen zvuky. Ve dvou a půl letech byly cca na úrovni jako naše teď 21 měs. holka, ve třech letech se teprve normálně rozmluvily. Hodně to bylo ovlivněné tím, že jak jsou dvě, tak jsou nepřetržitě spolu a nemají potřebu tolik vytvářet řeč, protože si spolu prostě rozumí i bez toho, popř. si vytvářely takovou svojí zvláštní řeč, které rozuměly jen samy. Jsou narozený v termínu a vývojově v pořádku. Pokud vezmu věk 14 měs., tak i u nás těch slov bylo velice málo, na prstech bych je spočítala. Ani bych neřekla že v tomto věku nějak extra rozuměla tomu co říkám, spíš jen opravdu základní věci a uměla napodobit několik zvířátek. Dost maminek tu myslím na diskuzích psalo, že ohledně řeči nejdříc nic nic a pak najednou dítě začlo mluvit. Máte ještě čas.

sarriku
13. říj 2013

Moje švagrová má kloučka, jsou mu skoro tři, ale nemluví, jen někdy zvuky, rozumí všemu, jenom je línej mluvit😀
Ale ona si nestěžuje, má ještě hočličku, pět a ta pořád mele, to je děs.
Až se do toho dostane, to bude taková nálož slov, že budeš ráda, že ti nepukne hlava🙂
hodně štěstíčka

paolin
14. říj 2013

@mila9 dvojčátka často dlouho nemluví. Oni nepotřebují, mají svoji řeč a mezi sebou si rozumí 🙂

paolin
14. říj 2013

@sarriku pokud jsou mu 3 a vydavá někdy zvuky, tak zřejmě jen líný nebude.

mila9
15. říj 2013

Děkuju holky za takové milé reakce a trošku uklidnění, ale stejně jsem z toho trochu nervózní....holky taky nějak všechno dohnaly kolem 10.měs. Ve 12.měs (bez korekce) začaly chodit, pijí z hrnečku (i když bryndají), zkouší jíst samy lžičkou (samo že pak je to na generální úklid kuchyně) a pod....takže se už úplně srovnaly s donošenými dětmi, ale ta řeč mě prostě trápí, protože od obou babiček slyším, jak brzo jsme mluvili my dva :( tak mě to prostě trápí....no naše dr. mi říká, že na mě moc tlačím, mají nárok dorovnávat donošené děti až do 2-3let. Asi jsem fakt moc netrpělivá, jenže taky od kamarádek slyším, že teď se na logopedii snad posílá každé druhé dítě a ohledně řeči se řeší každá prkotina.... 😒 co se týče té řeči mezi dvojkama tak máte pravdu, že asi mají svůj dvojčečí slovník nebo co 🙂 ale upřímně radši budu, až mi půjde hlava kolem ze dvou kecalek (kámošky taky nechápaly, když jsem říkala, že jsem šťastná, že holky chodí, prý jsem magor, že nebudu vědět, kam dřív, což sice měly pravdu,ale já jsem opravdu ráda, že chodí, i když od té doby, co ony chodí, tak já jen běhám 😀 )

lenicka07
15. říj 2013

@mila9 Jsou opravdu moc šikovné, i když jsou nedonošené! Naše je narozená plus minus v termínu, začala chodit ve 14 měs. (z dětí co máme teď v rodině ze všech nejdřív 🙂 ostatní až v 15 měs., pít z hrnečku jí nejde skoro vůbec (miluje flašku a zatím to vypadá, že s ní půjde i do školy 😀, jídlo lžičkou taky nic moc a celkově ani když jí krmím já, tak je to na dlouho, než to rozkousá a ještě kdyby se v tom babrala sama, tak to by bylo asi na celý den ... ale zas je odplenkovaná od roka a půl (mimo spaní), pozná některý písmena, napočítá do deseti... prostě je to různý, každý dítě je šikovný na něco jiného a srovnávat nemá absolutně cenu, a nedonošené s donošenými už vůbec né, a jak říkám dvojčata jsou taky v něčem, jako je ta řeč, jiná.... buď absolutně v klidu, jsou naprosto normální a nad průměr šikovné! 🙂

ladaa20
20. říj 2013

@sarkaa ahojky a kolik ma maly naš maly ma taky neurofibromatozu a řeč zatim tež nic moc (par slov) dle dr ma pry ještě do 3let čas je mu 2,5

sarkaa
20. říj 2013

@ladaa20 2 roky a 8 měsíců. Ale už slavíme pokrok. Malý se rozmluvil a dokonce už strašně krásně opakuje takže nakonec to přeci jen přišlo. Jsem zvědavá co nám řekne pan doktor na jaře v Motole 🙂

ladaa20
20. říj 2013

@sarkaa tak to je fajn snad taky začnem mluvit všechno vi poda ukaže...,ale mluvit se mu nechce a kolikrat si ze mě děla srandu když ho něco učim třeba poznavat barvy on to v,ale stejně mi nejdřiv ukaže špatně a strašně se u toho culi až řeknu noo tak ukaže spravně a co jinak jak to mate s tou NF ma to někdo v rodině nebo mu to vzniklo samo u nas je to poděděne z moji strany ted jsme byli na MRI naštěsti vše ok klidně mužeš psat do zprav aby jsme o tom pokecali jestli chceš moc mamin s dětmi s touto nemoci jsem tady nenašla

sarkaa
20. říj 2013

@ladaa20 já právě taky neznám nikoho kdo tímhle prochází. Ano, má to zděděné. Teď se flíčky dělají i u toho staršího takže na vyšetření půjde i on ☹