Postupné odplenkování. Má to cenu?

veru181
31. bře 2022

Zkoušel jste někdo odplenkovávat postupně - nejdřív doma a pak postupně venku? Má to smysl? Líbí se mi myšlenka indiánské metody, ale jsem netrpělivá s čekáním na léto 😀 Uvažovala jsem tedy, že bych zatím sebrala plenku, když jsme doma, a naučila zatím ten návyk, že je potřeba si to uvědomit a jít k nočníku/záchodu… Jen jsem všude četla, že to dítě zmate, když na ven plenku dostane, tak by mě zajímaly vaše zkušenosti, jestli je to opravdu tak hrozne 🙂

biciklissie
31. bře 2022

Já jsem to tak udělala. Doma plenu nedala a ven ji normalne měla. Bylo docela chladno a nedokážu si představit v té kose převlékat x počítá bych vrstev. Ale ptala jsem se ji venku hodně, jako by plenu neměla. Taky jsem ji vysvětlovala, že ji má jen pro jistotu. Totéž v autě. Ze začátku venku curala hodně na trávu, pak ji to přestalo zajímat a už venku necurala skoro vůbec a už si říkala, tak jsem plenu sebrala. Za mě, pokud dítě ví, o co jde, umí to zadržet, umí si říct a dělat to chce (u nás za to byly odměny), tak je to vlastně jedno, jestli plenu má nebo ne. Je dobré ji nemít v tom případě, že dítě míč neví, o co jde a tím pocuranim se vlastně má naučit, co se to děje, jak to ovládat a že to není příjemné.

meekos
31. bře 2022

@veru181 dělám to tak, venku je zima, takže si nedokazu představit venku převlékat a tak... Malý se to naučil ovládat, vetsibou se vrací z procházky suchý i když plinu ma

jjasmina
31. bře 2022

dělám to tak, plenku má na spaní a na ven, snad už pochopila i ten princip si myslim. No první dva tydny jsem ju jen převlikala, ale to prostě k tomu patří

lenerka1
31. bře 2022

Ani jedno dítě jsem na nočník cíleně neučila, vysvětlila, k čemu slouží, občas nabídla, že až bude chtít, může to zkusit a začli chodit sami a ze dne na den i ven, dcerka dokonce i na spaní. Ptaním jsem se snažila taky moc neprudit, nerada přebírám zodpovědnost a stejně to končívá odpovědí NE a do minuty se dítě počůrá. Syn se rozhodl odložit plíny pro mě v nejnevhodnější dobu, v lednu, tak jsem si taky říkala, že svlíkat a přinejhorším i převlíkat oteplováky bude fakt zábava, ale nehod měl opravdu minimum. Myslím si, že s tím střídání doma/venku záleží konkrétním na dítěti, určitě bych zdůrazňovala, že je to jen pro jistotu a že má potřebu hlásit, i když plínu má.

lotta1234
31. bře 2022

Syn sa o nocnik zacal zaujimat v prosinci, ked mal rok a tristvrte, tak som do toho sla naplno, aj ked bola zima. Plenu som nedala ani na von a chodili sme na kratko a vzdy sa vycural do nocnika pred odchodom z domu. On sa vonku najprv bal curat + bolo chladno, ale prekonal to asi po dvoch tyzdnoch a uz to bolo bez problemov. Nepocural sa mi von ani raz, nosil kombinezu, takze som len rozopla zip a nestahovala cele nohavice.

lady742
31. bře 2022

Já to tak udělala,dceři jsem plenu v 19m sebrala na doma a během týdne pochopila a chodí na nočník,ale vzhledem k tomu že venku je ještě zima,tak plenu dávám,ale už do ní nečura,je to taková pojistka

lentilkah
31. bře 2022

Take jsem syna ucila na nocnik v zime, takze doma uz byl bez pliny a ven ji mel jako pojistku. Zadny problem v tom nebyl.

hani_na
31. bře 2022

@veru181 Já jsem úspěšná nebyla, respektive v 16-ti měsících nám to fungovalo, pak přišla nemoc, 2 týdny jsme nešli ven, hodně kvůli nočníku brečel a schovával ho, takže čekám na léto.

jjasmina
31. bře 2022

@lotta1234 nj u kluka je to pokud lehčí než u holky, já než ych ju z kombinézy dostala, tak je to tam 🤣

fresshinka
1. dub 2022

@veru181 ja začala minulý rok (když mu byly 2 roky) indianskou metodou když bylo paradoxně venku hnusně aby se seznámil s nocnikem a nespolehal na curani venku treba na trávě. Kakani pochopil hned a curani trvalo asi 2 týdny. Nikdy sem tu plínky nedala, ani do kocarku ani do sedačky, vždycky jen podložku. Nicmene nehody se stavali ještě rok v menší míře. Ono kdyz jsou oblečený, mají jakoby situaci "navic" uvědomit si, že mají to oblečení. Budete holt ze zacatku prat a nosit nahradni obleceni. U nas ma k tomu syn jeste hypospadii, neumi čůrat ve stoje atd a i s touto komplikaci sme to zvladli 🙂 Za me super.

jjasmina
1. dub 2022

@fresshinka u nás rovněž, malá musela mít aspoň kalhotky, aby si uvědomila mokro

berculka
1. dub 2022

Indianska metoda mi zafungovala u dvou dcer vyborne. Na leto jsme necekali. Naopak byli jsme par dni vylozene jen doma, aby ji nematlo a neodvadelo pozornost cizi nebo venkovni prostredi.
Zkusim i na treti dite, urcite.

veru181
autor
1. dub 2022

Moc všem děkuji za zkušenosti, mám o čem přemýšlet 🙂

veru181
autor
1. dub 2022

@fresshinka U nás to zase vypadá, ze bude ochotný čůrat jen ve stoje 😀 Už máme objednány dětský pisoár.

veru181
autor
1. dub 2022

@fresshinka Nechávala jste tedy jinak doma spodek úplně nahatý? Přiznám se, že tuhle část jsem zatím ještě nevyčetla - myslela jsem, že bude doma ve slipech a tím mokrem si to uvědomí. Ale právě mě i trochu odrazuje, ze máme v obyvaku - hlavním herním prostoru - koberec.

jirovapa
1. dub 2022

@veru181 u obou dcer jsem nejprve odplenkovali přes den doma, na ven, do auta a na noc plenky měly. Postupně jsme zrušili plenky na ven, bavilo je čurat venku na kytičky, na kanál apod. Časem se vychytala i ta cesta autem a na noc. Vše pomalu postupně. Druhá dcera měla problém s kakáním, nechtěla na záchod nebo na nocnik, jedině do plenky. To trvalo dost dlouho, i když už uměla být bez plen celý den. Pak jsme zjistili, že jí vadí po vykonání potřeby jen utřít toaletním papírem, že chce ještě vysprchovat. 🤷‍♀️Časem jsme odbourali i to sprchování. Ona je hodně čistotná a sama si několikrát za den jde umýt ruce apod.

veru181
autor
1. dub 2022

@jirovapa Kakání u nás taky asi bude vetsi problém. Do Vánoc krásně chodil na nočník a teď nechce, radši to pak už zadrží. Navíc nejradši kaká vestoje, tak to bude asi docela boj 😀

jjasmina
1. dub 2022

@veru181 Naše malá kakala zasadně vestoje a tudíž jsem se toho opravdu bála nejvíc 😀

veru181
autor
1. dub 2022

@jjasmina A co nakonec pomohlo? 🙂

jirovapa
2. dub 2022

@veru181 přesně, dcera taky nejraději kakala ve stoje 🙈. Přeji pevné nervy 🙃😊.

jjasmina
2. dub 2022

@veru181 do nočníku kaka normal v sedě

fresshinka
3. dub 2022

@veru181 ano nechávala sem nahatyho a taky máme v pokojicku koberec na pevno.. proste sem ho cistila 🤷‍♀️😅

veru181
autor
8. dub 2022

@jirovapa Děkuji. Po prvním dni lehkého zkoušení, kdy se smíchem čůral na podlahu a v mokrých slipech byl úplně v klidu, vidím, že je budu potřebovat 😀 Jak je to navíc kluk, a když už, tak radši čůrá ve stoje, bude to ještě zajímavé 😀 Ale nic nás zatím netlačí.

veru181
autor
8. dub 2022

@jjasmina My máme právě kluka, takže i tak radši i čůrá, takže to bude asi náročné 😀🙈

veru181
autor
8. dub 2022

@fresshinka Tak k tomu se asi budu muset odhodlat 😀 Teprve začínáme, tak se při tréninku držíme v koupelně a pokojíčku, kde jsou zatím jen puzzle 😀

jirovapa
8. dub 2022

@veru181 holky taky čuraly ve stoje 😂. Kluka mám teď jako 3 přírůstek, tak to mě teprve čeká. 🙈😁