Při posazení na nočník pláče, jak to řešit?

dannyblakely
15. črc 2015

Chtěla jsem se zeptat na vaše zkušenosti. Malé je rok a chtěla bych už pomalu začít s posazováním na nočník. Zkusila jsem to několikrát, ale malá mi hystericky pláče, když ji tam dám. Nemá nožky na zemi a asi ji to nějak tlačí. Jak to řešit? Mám ji tam ze začátku nějak přidržovat nebo nadzvedávat? Neví ale, co po ní chci, tak abych ji tam nemusela držet nějak dlouho.. Nevím, jak s tím naložit..

mandala
15. črc 2015

Zřejmě budeš muset počkat, než se s ním skamarádí. 😉

olusenka
15. črc 2015

já pořídila sadu znakování Hurá na nočník i s píšťalkou a dcera kouká na DVD a moc se jí to líbí, a ještě knížku Víš, co má v plínce myš, a navíc nočníček pro panenku, aby ji tam posazovala taky. Snažím/e/ se jak se dá. ale pokud dítě nechce nebo spíš není zralé, samo nezačne. Jak říkají tady http://www.trenujemenanocnik.cz/trenujeme-na-no... :
"Dítě se má učit na nočník, když je ONO připraveno, nikoliv když jste VY připraveni".

pavlinka_zetko
15. črc 2015

Nechte to být. Nočník schovejte a vyndejte za měsíc. Moje malá brečela taky, za měsíc jsme zkusily znova a do týdne byla bez plenek. Dejte jí čas.

gepe
15. črc 2015

@dannyblakely ahoj, my pockali az sama bude chodit, coz bylo v cca 15ti mesicich. Neposazovali ji, ale vysvetlili, pak se napr co hodku ptali zda bude curat ci kakat. Pochopila a v pohode. Jenze jednou v roce a pul rev jak na kostele u nocniku, absolutne se zasekla, utikala pred nim aj. nechapala jsem ja, moje mama u ktere byla i mala tyden bez problemu, ani manzel. Cca 14dni ted zpet mi tchyne rekla, ze az se vratime z dovolene a bude nekdy hlidat, ze proste malou posadi na nocnik i za revu a hotovo. Ohradila jsem se a rovnou se dozvedela, ze ji uz na nocnik zkousela dat, ale ze nechtela, zacala se pri nucenem posazeni kroutit atd., plakat a i tak ze se ji ji podarilo na nej posadit. Stalo to zrovna tenkrat, kdy nam doma zacala nocnik z niceho nic sabotovat, takze jsem pochopila kde vznikl blok a na nekolik mesicu se zasekla.
Urcite spis vyckej a jak psala @mandala 🙂 nase nocnik taky nejdriv tzv osahala, hrala si s nim, davala na hlavu jako klobouk 😅 Nyni ma 23 mesicu, cura i kaka do nocniku s tim, ze se ji uz neptame, ale sama potrebu udela, donese i radostne ukazat a jde i vylit do zachodu, coz ji ale pomahame 🙂 jak je teplo, tak chodi doma s holou prckou, jeste teda neumi poradne shrnout kalhotky, jde na nocnik i v nich 😀 ale to jeste vypilujeme. Nejsou tabulky, kdy ma dite zacit na nocnik, melo by dojit k tomu samo si myslim, ostatne to psaly i holky vys 😉

mercedesse
15. črc 2015

Nehroť to, odsuň snažení o týden nebo o měsíc, je to jedno. Některým dětem to trvá. Já nechala nočník na očích, schválně jsem ho neschovávala, občas jsem to zkusila a najednou ho začala hledat sama. Nemá cenu to lámat přes koleno, prostě musí dozrát. Hlavně nenutit, ať si nevypěstuje odpor. Teď jsou malý dva roky a venku i doma se vyčůrá sama, venku si dřepne do travičky, ani nohy si nepočůrá, doma taky chodí sama i se svlékne i oblékne. Chce je prostě nechat žít vlastním tempem. Jo a některý děti přeskočí nočník a líbí se jim na záchodě s tím dětským prkýnkem.

andyndv
15. črc 2015

Tak to tiše závidím .... ☹
Já mám 4 děti ....
Tři starší začaly chodit na nočník taky celkem pozdě o proti jiným dětem, byť jsem je posazovala už v roce ....
Naučili se přes den ve 2,5 letech a v noci až k tomu 3 roku ....
Ale ten 4, synek měl 27.6. tři ročky, ale byť jsem vyzkoušela už úplně všechny co zabíralo u starších dětí tak malý nosí ještě stále plínky i přes den ....
Už jsem z něj fakt zoufalá .... ☹
Na nočníku je z donucení a stejně se vyčůrá jen, když tam sedí třeba i hodinu a nalívá se ....
A kadit do něj prostě nebude, byť se mu chce ....
Prostě to zadrží a hotovo a pak jej bolí bříško ...
A když jej nehlídám tak se pokadí do plínky tak je vidět, že je mu to líto, protože říká já už budu hodnej maminko nezlob se na mě ..... ☹
Nechce ani na záchod .....
Tak už fakt nevím ....
Jinak je vr všem ostatním moc šikovnej .....

shine2015
15. črc 2015

@andyndv nehrot to....nechej mu plenky a nenut ho to nemá význam.....bude akorát ve stresu a ještě víc se blokne....dcera břehem dne přestala měsíc po třetích narozeninách a zacca 4mes i v noci.....sama od sebe....najednou je velká holka a chce na WC.....doma máme pět nočníku.....plus sedatko...a druhá ta občas jde od cca půl roku....ale taky se ji moc nechce.....no a co. Na je nutit a stresovat nebudu. Teď byla starší nemocná a asi 3x se pocurala v noci,koupili jsme kalhofkove plenky a co ....obě spimeklidne,že když se to nepovede, nic se neděje....a v noci zrovna včera se probudila a šla se sama vycurat a to usnula tvrdé protože jsme byli venku a odpoledne nespala.

Neboj,do školy v plenkách nepůjde...jasné že gy kecy od ostatních zejména rodiny mrzí,ale vyprni se na ne ;)

olusenka
15. črc 2015

@andyndv přesně jak říká @shine2015, zkoušet to nehrotit, až to přijde, tak to bude. Nedá se asi nic moc dělat, než je nějak nenásilně příp. i zábavnou formou přesvědčovat nebo tomu nechat úplně volný průběh. Mě syn v určitou dobu (ale taky docela pozdě - min. 2,5roku mu bylo) do nočníku už docela i čůral, ale kakat se vyloženě bál, to bylo vidět, že má z toho blok jak do nočníku tak i na WC, jako by to bylo něco nepatřičného..... a jednu chvíli bylo vidět, že fakt potřebuje, na zem mu to přišlo asi blbé, do nočníku nechtěl, ani na záchod, váhal, tak jsem ho výjimečně bafla, na ten nočník posadila, povzbuzovala, a najednou se do něj poprvé vykakal. To bylo radosti, jak byl pyšnej. A najednou to šlo a asi ve 2,5-2,75 letech byl bez plíny během 1 týdne ve dne i na noc!
Teď bojujeme s dcerou, nočník odmítá celkově. Ale měla období, kdy do něj párkrát čůrala.

ashley11
16. črc 2015

Být vámi tak to nehrotim, takhle to je trápení jak pro vás i pro dítě. nechte tomu čas. Nám se povedlo ve 20 mesicich a že dne na den jsme vytáhla nočník, žádný hysterak jako v roce a za 3 dny si říkal sám a od té doby jsme plně na nočníku. Roční dítě ještě nechápe co po něm chcete. Občas se něco může povedst, ale být vámi,tak ještě počkám

ilonkaseda
16. črc 2015

Nač učit v roce? Nejlépe je učit až to dítě může pochopit.samozřejmě se dá vypěstovat nějaký reflex, ale samo si stejně bude říkat až kolem druhého roku,jen některé vyjímky si řeknou už kolem roku a půl.A dokud si neřekne sam,je to jen trápení rodičů i miminek navzájem Přikládám články.ač se v detailech liší,to základní mají stejné..brzké učení je překonaná věc
http://www.babyweb.cz/jak-kdy-ucit-dite-na-nocn...
http://www.maminkam.cz/uceni-na-nocnik
http://www.kenny.cz/Rady-jak-a-kdy-ucit-dite-na...
http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/1006/ja...

terezapetrova
16. črc 2015

@ilonkaseda moc lidi se stejným názorem jako mate Vy a ja nepotkam, perfektně napsané 🙂

terezapetrova
16. črc 2015

@dannyblakely tedy nevim sama píšeš nemá nohy na zemi, uz ta sama informace, nehledě na to, ze zrovna to často dětem vadí , jak by treba využila u stylu v nohách pri kadeni? To by tak nebavilo ani Tebe? Netráp ji, Tvá malá je zatim moc malá na to učení..

terezapetrova
16. črc 2015

@dannyblakely ne u stylu ale sílu ;)

bubbi
16. črc 2015

@dannyblakely podle toho, co píšeš, je opravdu brzo. Můžeš to zkoušet, ale budeš zbytečně trápit ji i sebe.

Osobní příklad - naší dceři jsou dva roky a osm měsíců. A je to týden, co začala chodit na nočník. Už jsem byla zoufalá, nepomáhaly žádné "zaručené tipy", sliby, nic. A přitom dost věcí umí a chytrá je jak opice (a sama už i říkala, jaká je ostuda, že má pořád ještě plenky. Ovšem bez nich ani ránu 😀 ) A teď, jak jsou ty horka, nechala jsem ji běhat doma naostro, vysvětlila a najednou to šlo 😉 První den byly asi tři louže na zemi, ale teď už je to bez problému a sama si řekne, že se jí chce. Ještě teda musíme vychytat bobky, to chce zatím jen do pleny, ale věřím, že i k tomu se zdárně dopracujem 🙂
Takže za mě, rozhodně nehrotit a odložit, její čas přijde 😉

andyndv
16. črc 2015

@shine2015
Diky moc za podporu ..... 🙂
Ja si porat rikam co delam spatne, kdyz 3 deti jsem to naucila a tomu 4 to porat nejde ..... ☹
Malemu prave vubec nevadi, kdyz se pokadi a je v tom .....
I jsem mu dala latkove plany, ze jej to bude studit, kdyz se pocura a taky mu to nevadi .....
Klidne v tom bude behat i pul dne ach jo ..... ☹

radapokec
16. črc 2015

@dannyblakely nechte to ještě byt. Není připravena. Syn mi taky řval, neslo ho ani dostat do sedu. Pak to přišlo samo. Děti musí na vše přijít samy. S názorem ze kdysi už curaly,tak proč ne dnes,nesouhlasim.

shine2015
16. črc 2015

@andyndv nedelas špatně nic....mě lezou krkem ty hranice cca 2 roky max 2apul....jako kdo je stanovil??? !!

Je strašně nepříjemné,když dobre kamarádky a i rodina do tebe šíji a tohle není možný, tohle ja bych plenky nedala a hotovo....moje děti chodily už na osmi měsících nebo je jedno co doplnis za čas......a když reknes, že se to naučí,začnou té přesvědčovat,že to stojí peníze, tobě to nevadí??? Vždyť ušetřite.....to mi přijde vůbec jako drzost! Co jim je po našich penězích a vůbec po tom, do kdy mají děti plenky....a pak se začne objevovat chytrá maminka vedle druhé,že by to chtělo už nejspíš do poradny 😀 dnes jsou totiž poradny in ....poradny logopedie,psychologie,rehabilitace - vojtovka,to je hit poslední doby......

Já se stahla ode vsech,tohle jsem poslouchat nechtěla.....nechali,jak manželova mamka -vlastne babička jeste vykladala jinym dětem z rodiny,když kde tam nebyli, zda taky jeste chodí na plenky že naše ještě jo a obličeje.....a to ji usadila stejne stará holčička prý když řekla, no na noc ještě mám .....ale nechapu,místo toho aby říkala co vše umí,jaká je sikovna tak vykládá o plenkách.

Takze jsme se stahli. I když před nama pak delaji,že nic. ...vádí mi,že tohle vykládají.....je mi to líto a ještě víc když vidím svoje děti jak jsou hodne a šikovne......

Ale nám nejvíc pomohlo na dva měsíce schovat nocnik občas se zeptat....se když plakala nebudu ji nutit....a kvůli komu v závěru??? Nehledě na to, že za rok nebo dva roky si n to nikdo nevzpomene a zase budou řešit jiné věci - nebo už řeší i teď, jak mluví,vyslovuje, nevyslovuje, jesli není příliš hubená nebo silná......zažily jste maminky některá že by jste měly "normální a v pohodě " dítě??? Tím myslím bez tohohle hodnocení....... 😀 ve škole zase bulu porovnávat vysvědčení......

Já moc nechapu,co to je za dnešní dobu, přitom maminkam to vadi.....tak nechapu, proč to delaji dal.....je to podobně jak když v tehotenstvi přibíráte,tolik ženských je zvedavych já vypadate před porodem a po porodu a jak vám to jde dolů že to nechapu....jste těhotné.....

Ale zpět k tématu, vyprdni se na to a už vůbec nedej na chytře řeči. Dítě má oporu a jistotu pouze v tobě, vlastně jsi celý život jedina jistota kterou má.....bran ho proti tabulka a skatulkovani a proti takovým.....jak to napsat slušné - maminkam, co prahnou po titulu supermother tisíciletí 😀 a nikdo nedělá lip věci než ony....ono v závěru zjistís,že samy to doma nemají nic moc tak rychtuji a diriguji ostatní......

Takže tak.

andrrriiik
16. črc 2015

Ahoj,nenuť ji.Zkus to třeba za měsíc znovu.Nemám nic proti tomu,dávat dítě na nočník od doby,co sedí,v rámci úspory plínek,i syna jsem jednou dala,ale vylézal z něj,tak jsem přestala zatím.Zase na druhou stranu nesouhlasím s tvrzením,že se má čekat,dokud si neřekne.To bych u dcery čekala snad doteď.Když jsem ji odnaučila od plín,byly ji nějak 2 roky,nejevila zájem o nočník,záchod,nic.Prostě jsem ji sundala plínu,párkrát se počůrala,a začala si říkat.V noci byla bez plen do půl roku,jakmile byla plena suchá pár nocí za sebou.

mandala
16. črc 2015

@ilonkaseda Tak s tím teda moc nesouhlasím, at si píše kdo chce co chce, já vzala všem třem dětem plínu po roce a říkat si začaly kolem 14. - 15. měsíce. Samozřejmě nechci házet všechny do jednoho pytle, já vím, že u někoho to jde hůř a pokud dítě řve a vzeká se, tak nemá cenu lámat přes koleno, ale někdy to je taky o tréninku a důslednosti, což je asi nejzásadnější při učení. 😉

shine2015
16. črc 2015

Nabizet nocnik nebo na WC ano, ale pokud brečí nebo nechce, nebudu dítě stresovat.....
U nás to přišlo že dne na den. Prostě sundala plenku,že je už velká a nechtěla.....a přitom týden před tím klecela a prosila že ji chce je jsme se zeptali,zda nechce být bez plenky a pak to zkust.....

ilonkaseda
16. črc 2015

@mandala tak to jsou tvé děti čestné vyjímky,pokud nebyly jen vycepovány a hlídány a stresovány častými otázkami zda se jim už chce..tak klobouk dolů,že to v tak nízkém věku pochopily natolik,že si sami řekly

krokkyna
16. črc 2015

Nenut ji k tomu. Meli jsme to podobne, když jsme začali posazovat poprvé někdy po roce, hysterický řev. Za pár týdnů jsme to zkusili znovu, to už na nem aspoň seděl, ale pouze v plince, bez pleny ani ránu. Pak si na něj občas sedl sám obleceny. Další meta bylo posazení bez pliny a bez řevu 😉 ale úspěch spíše náhodný, když jsem zkusila nechat běhat bez pliny, jen tepláky či slipy, pocural se durch a bylo mu to uplne jedno, tak jsme to zase o něco posunuli. Ve 2 letech to vypadalo, že konecne bude úspěch zaručen, spíše se podařilo vykakat než vycurat, ale bohužel reakce byla hodně jina, z niceho nic začal stolici zadržovat a byl docela velký problém na světe. Nočník odsunut do doby, kdy nebude kadit s pocitem strachu. Ted je malymu 27 měsíců a druhý den trenujeme bez plen doma, zatím se daří, každou chvíli přiběhne honem honem nočník, hlavne na malou, velka nehoda nebyla, jen jednou male cvrnknuti do slipku, dneska zatím 100% úspěch, i kakani se povedlo, i když s tim občas stále bojujeme a bez laktulozy to ještě uplne nejde, ale je vidět, že chápe, co se po nem chce. Tak držím palce a hlavně na ni nespechejte a vydržte 😉

dannyblakely
autor
16. črc 2015

Díky holky. Já ji rozhodně nenutím a nutit nechci, ale myslím si, že když je spousta maminek, které jedou na "bezplenkování" od narození a ty děti to najevo dát umí, že se jim chce, tak si myslím, že i malá by to zvládla. Jen ji asi ten nočník tlačí. Zkusím to nějak jinak vmyslet a nebo odložím. Díky za názory.

gepe
16. črc 2015

@dannyblakely tak zkus znakovku, napr od Baby signs, maji i primo na uceni na nocnik, zminovala i @olusenka.
Ja s ni byla spokojena, avsak pozorovanim male i komunikaci plno veci slo pochopit co mala chce.
Bezplenkova neni o posazovani na nocnik, alespon ne od pocatku 🙂

mandala
16. črc 2015

@ilonkaseda Tak ptát jsem se musela a posazovat často taky, ale že by je to nějak stresovalo, to si nemyslím. Naopak, když se zadařilo a já chválila, až se hory zelenaly, tak z toho samy měly radost. Tímto příspěvkem jsem se nechtěla chlubit, mě jen vadí ty články, kde se píše, že dítě nedokáže ovládnout močový měchýř do roku a půl apd., protože si myslím, že to není pravda, je to spíš o přístupu a o konkrétním dítěti. Ale to by asi bylo na další debatu, vím, že s tím spoustu mamin nesouhlasí.

jaja01k
16. črc 2015

Taky jsem začala zkoušet posazovat v roce, ale vždycky hrozně plakal. Ne vztekle, jako že ho nutím do něčeho co nechce, ale vyloženě vystrašeně, že neví co se děje. Tak jsem to vždycky jednou za čas zkusila, rozhodně ne nijak pravidelně, a teprve v 16 měsících jsem ho jednou posadila, on seděl a během minuty bylo v nočníku překvápko 😀 Od té doby se snažím posazovat pravidelně, někdy se zadaří, ale zatím je to jen náhoda, a nenutím ho tam sedět déle než sám chce.
A tak od těch 16 měsíců začal sám od sebe hlásit, že se v plínce "něco" děje. Zatím teda vždycky až když je hotovo 😀

teriszek
16. črc 2015

@andyndv mám to samé nechce se pleny vzdát.Jednou mu říkám o dost bude se chodit na záchod a on když sem nekoukala vytáhl plenu z koše a říká nebude se chodit na záchod.Taky už nevím co s ním

pawlinecka1
30. črc 2015

Ahoj maminky,nas syn 2 roky a mesic je 14 dni bez plenek jen na spani.Na nocnik chodi bez problemu,jen kakani se nam tam jeste nedari.Jenze nechce nikde jinde,ani na prkynko a ani venku :/ ,na cizi nocnik tez ne,tak jsem z toho docela zoufala,zkousim se ho ptat,ale on to radeji statecne drzi i 2 hodky a vycura se doma.Muzete mi prosim dat nejakou radu?Hlavne mne to stve venku protoze nechci aby to nejak drzel,at pak nema nejaky problem.Dekuji za jakoukoliv radu.Pavla

slunicqqo
30. črc 2015

nenutit, nemá to cenu , zasekne se ještě víc, já u obou dětí praktikovala od malička bezplenkovou metodu, u dcery po šestinedělí, u syna hned od narození a bylo to super, čurání i kakání tak do nějakého sedmého měsíce, než se zkoušeli plazit, pak se také nějakou dobu kroutili a nechtěli a to když byli mimča neměli téměř žádné počurané pleny a pak to začlo, nechala jsem je být, za měsíc zkusila znovu, u obou jsem zezačátku dávala za vyčurání třeba gumového medvídka, nebo sušenou rozinku, asi týden pak už chodili bez problému, dcera byla rychlejší, bez plín přes den kolem druhého roku, ale celkem dost nehod, o 2 měsíce později i na noc v pohodě, syn o něco později 2 a čtvrt roku přes den , o 14 dní později celkem spolehlivě i přes noc, asi jednou za 14 dní se stane, že se v noci počurá. Ale každé dítě je jiné, secvakne jim to samo, syn měl totální bojkot i když už mu byli dva roky jak naschvál nechtěl, jednoho dne jsem mu prostě sebrala plíny, za den se asi 5x kompletně dočural až do ponožek, druhej den už jen trochu mokré trenky a třetí den chodil v pohodě bez nehody, dávala sem ho co hodinu a vyčural se, během týdne si na to začal myslet a chodit sám bez připomínání. a jak jsem mu ty plínky sebrala tak mu to jakoby secvaklo, což v roce asi ještě nemá smysl, zkusit to můžeš ale moc bych si od toho neslibovala

andyndv
30. črc 2015

@teriszek A kolik mu je ?