Příprava k zápisu do školky

elvira
8. únor 2012

Po včerejším rozhovoru s kamarádkou mi vrtá v hlavě jedna věc...
Máme děti téměř stejně staré - v brzké době půjdeme obě k zápisu do školky.
Já malého nijak speciálně nepřipravuju - bude mít u zápisu dva roky pryč a do školky půjde skoro za rok, takže spoustu věcí ještě dotáhne.
Kamarádka učí barvy, učí na záchod, oblékání...
Netvrdím, že je to špatně, malý se učí tak, že chce sám, čteme, chce si obléct čepici, na záchod nepůjde ani za boha, tak to nechávám na léto, že ho nechám lítat s holým zadkem a půjde to...
Sestra mi říkala, že po jejich klucích u zápisu do MŠ ani nic nechtěli...
Jak to máte/měly jste vy?
Normálně mám z toho depku. 😀

sylvka
8. únor 2012

@elvira mě se ve výchově osvědčila jediná věc,že si na všechno přijde sám.(motivuju ho,ale netlačim na pilu).bez plen je od 2,5 roku,oblíkat se začal-no je to tak měsíc,takže je na začátku,kaká do nočníku-protože u toho kouká na TV a ta v koupelně není 😠 barvy umí tak na 90 procent.já si myslim,že v tomhle všem udělal největší pokrok od 2,5 do 3,5 let.jinak jsem chodí každé pondělí dopo do školičky a prej nemá problém s ničím.on vidí jak to dělaj děti,tak to dělá taky 😀 takže bych zachovala klid,i když ho vemou,tak má ještě 8 měsíců na vylepšení některých dovedností a to je hodně v tomhle věku.

crca
8. únor 2012

@elvira My jdeme k zápisu v dubnu a popravdě ani u nás nechtějí vidět ani děti,stačí když příjde jeden z rodičů,vyplní přihlášku a je to 😅 Já je taky nikdy do takových naučných věcí netlačila,když je to bavilo,tak ano,ale abych jim řekla,pojď půjdeš čůrat na záchod,nebo sedni si naučím tě barvy.....ve dvou letech vůbec,můžu říct,že až poslední měsíce je toto tak nějak zajímá.Já byla v jejich dvou letech na prášky,že mě ještě holka nemluví a byla jsem ráda,že trochu začala,natož jim cpát barvy apod. 😅 Najednou všechno uměj i barvy,i chodit na záchod a ani nevím jak 😀

mates22
8. únor 2012

@elvira klídek, do tří let je ještě daleko, navíc malým dětem s oblíkáním pomůžou, tu plínku by to chtělo odbourat, ale do těch tří let v pohodě zvládnete. A na počůrání jsou ostatně zvyklí, vždycky chtěj mít v pytli náhradní oblečení. Dcera u zápisu se mnou ani nebyla, nebylo to potřeba, jen sem vyplnila nějaký papíry. A fakt od dvou do tří let udělá obrovskej pokrok, to se prostě nedá vůbec srovnat. Takže určitě není nějaká depka na místě....

llluckaaa
8. únor 2012

@elvira Mně ve školce u zápisu řekli, že jedinou podmínkou je, aby nenosilo pleny, že na to nejsou dělaní. Barvy náš prcek nezná ani v 3,5 letech 😉

elvira
autor
8. únor 2012

Moc díky za uklidnění, s malým se učíme vlastně každý den - ale tak nějak za pochodu. Takže mi to vrtalo hlavou, že malýho nechávám bez přípravy. 😀
Ještě že se mám kde svěřit. 😉

brisalek
8. únor 2012

ja teda malou specialne na zapis nic neucim. Je sikovna, barvy umi od tak 18 mesicu (ted hnedou , zelenou, zlutou, cervenou, modrou, ruzovou , fialovou, cernou, oranzovou,sedou), pismenka abecedy taky priblizne od te doby. Na nocnik chodi od asi 22 mesicu (pres den uz daaaavno nespi a v noci to nehrotim a davm ji plinku, myslim, ze do zari bude i v noci bez ni), umi pocitat do 5...napocita i do 20 s chybama a vynechanim nekterych cislic., umi sposutu basnicek, rikanek a pisnicek, umi napsat T jako tata a A jako Anna.....oblekat se uz umi sama vcetne ponozek, backurek, tricka i nekterych rukavic i slikat...kdybych ji nechala tak si chce utirat i prdelku po kakani. Umi rict cele sve jmeno i odkud je.
Ona vyzadovala porad pozornost a tak ji clovek radeji zabavuje necim uzitecnym a chce vsechno delat se mnou a vsechno sama..takze u nas to probiha prirozene a chtene od ni neni to zadne uceni ani priprava na neco(co ja bych dala obcas za to kdyby se nechala lenosne oblect a neposlouchala jsem, ze to umi sama a nemusela cekat az se sama oblekne...nekdy je to na moje nervy az moc).

Synovec ve 30 mesicich skoro nemluvil, mel plinky na curani i kakani...a do zari , kdy mu byly 3 umel vse (jen to oblekani moc ne) a nemel zadny problem ve skolce ani u zapisu.

Co jsem se s kym bavila tak nikde po detech nic nechteji a vetsinou tam deti ani chodit nemusi.

Ja mam spis strach, ze ji do skolky nevezmou, protoze zrusili kriterium o pracujicich matkach a jedinym kriteriem bude vek. Takze dite matky na materske bude mit prednost prede mnou pracuji, protoze bude o mesic starsi a bude holt jeste nad carou☹☹.

brisalek
8. únor 2012

Ale jeste bych pridala, ze je hrozna stydlivka, takze pred cizim clovekem vypada, ze neumi ani mluvit🙂🙂, takze i kdyby k zapisu sla a neco se ji ptali na 99% nerekne ani slovo🙂.

elvira
autor
8. únor 2012

brisalek - no, doktorka mi říkala, že kluci bývají pohodlnější - snad se do mě někdo neobuje. 😀
Měla jsem donést moč, tak jsem utrousila, že to bude problém a přesně mi popsala, co hodně chlapečků dělá - schovávání se, kakání pouze do plen atd. a uklidnila mě, že většina pleny do 3 let odbourá, ale že jsou i případy, že v pěti letech bez pleny na noc a kakání ani ránu...
Tvoje malá je šikovná, náš mladý písmenka nepozná - má rád, když mu píšu na tabulku jeho jméno, babi, děda, máma atd.
Já sama teď sleduju, že okolo toho druhého roku začal malý dělat velké pokroky, zdá se, že líp chápe, co po něm chci, lépe reaguje, rychleji se učí... Tak snad mezi vrstevníky zapadne. 🙂

brisalek
8. únor 2012

@elvira jo,jo vetsinou je to tak, ze ti kluci jsou trosku pohodlnejsi nez holky v curani, kakani, mluveni i v tom oblekani🙂. Samozrejme jsou i vyjimky🙂.

Ale neboj ze sveho okoli vim, ze vetsina to opravdu okolo tech 3 vsechno zvladne a od mladsiho synovce a dvou znamych mam potvrzeno, ze se najednou po tech 30 mesicich rozjeli a vse umeli najednou skoro ze dne na den🙂.

Ja jsem opravdu do tech 18 mesicu s ni travila maximum casu (pak si zacala aspon treba pul hodinu za den hrat i sama, ale stejne prevazuje, malovani, cteni, pisnicky....), protoze si vubec nehrala sama. Takze jsme porad kreslili , cetli, psali pismenka(porad chtela napsat baba, deda, tata...). Ted dostala pocitadlo (takove to stojaci k kulickama) k vanocum a porad vse pocita atd. atd. A hlavne chce porad vsechno sama zkouset a sama delat, chtela by umet vsechno hned ted🙂. A to je ten rozdil, synovec se take vse casem nauci, ale treba o 10 mesicu pozdeji nez nase mala....ale na druhou stranu krasne vzdycky spal mnohem vic nez ona a uz od malinkata si vystacil sam uz v postylce a pak u vetsiny her🙂.

dadous
8. únor 2012

@elvira ja si myslím, že zapis do školky se dětí ani tak moc netyka rodiče jen vyplní přihlašku a tot vše, mě dnes bylo ve školce řečeno, že musí bejt bez plín a měla by se sama umět najíst, 😵 potřebuju aby šla naše cacorka do školky od dvou a pul, a plíny ještě pořad má 😠 takže ma pul roku na to, aby se odnaučila 😅

reruna
8. únor 2012

@elvira to, co učí ta kamarádka svoje dítě je v pořádku, samozřejmě vše by mělo být v rámci hry a nenásilně, ale k zápisu do školky to určitě potřebovat nebude, to není zápis do školy, do školky stačí zanést přihlášku. Ale doktorka na 3leté prohlídce většinou "zkouší" dítě z barev, zeptá se na jméno, věk, dává poznat obrázky zvířat atd. A to máte ještě dost času🙂

jmisa
8. únor 2012

Na zápis půjdu bez syna, jeden den vyzvednu přihlášku, za cca dva týdny ji vrátím vyplněnou a za dalších pár týdnů nám sdělí, zda je syn přijat či nikoli.

zofinecka
8. únor 2012

@elvira ahoj jsem učitelka v MŠ a ještě nikdy jsem se nesetkala na zápise aby dítě něco ,uselo umět a předvádět. Důležité je aby bylo bez plínek a umělo se v rámci možností najíst a napít a zvládnout základní hygienu. To že neumí nějaké barvy a já nevím co, to není zas až tak důležité. Jakmile začnou děti chodit do školky, a vidí ostatní děti,t ak se snaží napodobovat a dohnat ostatní. 😉 Na zápise si opravdu jen vyzvedneš přihlášku a jdeš. Poví ti jak to u nich chodí koho přijímají jako první a tak. Až si půjdeš vyzvednout rozhodnutí o přijetíú nepřijetí, tak se dozvíš další podrobnosti. Většinou když jsou pak děti přijaté tak je i schůzka nových rodičů, kde se vše dozvíš jak to v MŠ chodí a cp vše se platí a kolik a co vše dětí potřebují 😉

dadous
8. únor 2012

@zofinecka prosímtě a jak dlouho se čeka na to rozhodnutí?

zofinecka
8. únor 2012

@dadous teď nevím, ale asi tak měsíc?

zofinecka
8. únor 2012

@dadous teď se dívám že malá ještě nemá ani dva ročky, tak to možná bude u vás problém. HOdně záleží kolik bude dětí. Prvně se berou dle zákona děti předškolního věku a pak většinou mají školky podmínku že berou 3 leté děti a to narozené do 31.8. toho daného roku a pak až všechny ty ostatní pokud zbyde místo. Nevím jak je to u vás s kapacitou v MŠ. A pokud ti ji přijmou, tak budeš muset platit školné, ikdyž nastoupí až ve 2,5 letech.

dadous
8. únor 2012

@zofinecka jj ja dnes byla ve školce, takže uvidíme kolik bude dětí, jsme tady skoro na vesnici, a ředitelka mě teda ujištovala at si tu přihlašku určitě dam, ale o placení nic neříkala 😀 😀 s tím placením to stejně moc nechapu, proč platit když tam ještě nechodí, a školka je narvana 😅 😕

zofinecka
8. únor 2012

@dadous ono je to ze zákona. Když jednou dítě přihlásíš do MŠ a oni ho přijmou, tak jsi povinná platit školné a je jedno jestli tam dítě chodí nebo ne. Pokud by jsi to neplatila, tak tě můžou vyškrtnout a je to 😉

dadous
8. únor 2012

@zofinecka jo ja vím že to tak je, ale nechapu proč 😖 nevidím v tom logiku, snad jen to, že ma školka prachy navíc 😵

monivo
8. únor 2012

K zápisu s dítětem vůbec nemusíš jít. Takže to neřeš.
@elvira

zofinecka
8. únor 2012

@dadous ono to není o tom že má školky prachy navíc. Prostě dítě je přijato do mŠ a tímpádem se musí platit a už je jedno jestli chodí nebo ne. Prostě to tak je. Oni jednou na počet přihlášených dětí a ne na počet dětí které docházejí do mŠ. Od toho se pak odvíjí i pracovní úvazek pro učitelky 😉

dadous
8. únor 2012

@zofinecka není to hezky 😅 díky 😵

zofinecka
8. únor 2012

@dadous já vím že ne ale pro nás jako učitelky je to důležité aby byly děti v MŠ zapsané abychom měli práci 😀 pak zase je další extrém co teď udělal vláda a povolila maminám na RD že můžou děti od 2 let do mŠ, ale žádná školka nemůže slíbit, že dítě ve dvou letech příjme 😀

evulinkab
8. únor 2012

K zápisu sebou ani mit díte nemusíš, stačí, když tam prijdeš ty jako rodič(.Takže mit depku z toho, že tvoje ditko ve dvou letech neumí barvy a nosí pliny, opravdu mít nemusíš.
@elvira

dadous
8. únor 2012

@zofinecka jo to mi dneska ta ředitelka taky říkala, to se mi zda nesmyslny, v době kdy je malo školek, ale zase na druhou stranu, když udělali dvouletej rodičak, tak měli zařídit, aby maminy, ktery jdou po dvou letech do prace, měli kam dat děti 😖 kdybych si mohla dovolit bejt s dítkem doma, tak školku vubec neřeším 😵

zofinecka
8. únor 2012

@dadous no to zase nedomyslela vláda. 😀 Kdysi se školky rušily kvůli málo dětem a teď je nedostatek místa, 😉 Jenže vláda neuvažuje a proto to tak dopadá jak teď. Já mám ted rodičká na 3 roky a mám starou formu a a nastupuju od září do práce a můj synátor bude chodit do soukromých jeslí. Do školky by mohl jenom na 5 dní v měsíci což je pro mě nesmyslné, jelikož mi ho nemá kdo hlídat zbývající dny v měsíci. Manžel dělá noční a moje mamka i taťka pracují a tchýně je nespolehlivá a neschopná. Takže to řešíme soukromými jeslemi 😝 Ale do práce chci a musím se i vvrátit a jsem ráda že se mám kde vrátit a peníze jsou za potřebí a nemíním nechat státu jen tak rodičák 😀

brisalek
9. únor 2012

jeste bych jen pripsala, ze kdyz se umi najist, vycurat, sam napit, trochu oblict atd, takze to neni jen pro to, aby se s tim nekdo chlubil, ale proto, ze si myslim, ze je to pro to dite samotne mnohem jednodussi. Protoze ve tride s 30 i vice detma, kde jsou dve ucitelky to musi byt "hrozne" a myslim, ze kdyz je to dite zvykle, ze mu maminka porad vse dela a krmi ho atd, pak to je pro nej mnohem vetsi trauma, kdyz to neni a nema na nej nikdo cas☹.

brusinka.pusinka
9. únor 2012

my chodíme do školky od ledna a žádné přípravy jsme nedělali.... podmínkou bylo že si sam řekne na záchod...doma chodíme na nočník ve školce na jejich mini záchudky. pít a jíst sám pití z hrníčku.... jinak neměli žádné nároky...malá umí barvičky ale to je v rámci hry Hrajem hru čáp stratil čepiču jakou asi barvičku, pak nějakou řeknu a ona barvičku hledá v okolí😀 počíta jako 1,2,3,5,9,10, jako každé dítko, oblékaní trénujeme i když někdy u toho kňourá ale paní učitelky rádi trochu vypomůžou ....Jsme v soukromé školičce...Do normální jdeme ve 3 letech v Září a myslím že tam už bude jako rybka ve vodě.... dítě se ve školce hodně inspiruje a motivuje ke všeme netřeba ho učit důsledně všemu😀

zofinecka
9. únor 2012

@brisalek no dneska už těch dětí ani tolik ve třídách není, ale samozřejmě že záleží na školkách. U nás na školce mají kapacitu třídy 27 dětí a ještě se nestalo aby chodilo všech 27 dětí. Ono když se dítko neumí samo obléct tak to není zas až tak hrozné. Pro děti je spíše větší potíž to že budou ve třídě s ostatními dětmi sami bez maminky a s cizí paní. TO je pro ně větší zátěž než nějaké oblékání 🙂

brisalek
9. únor 2012

@zofinecka ja si to nemyslim, cim vice potizi ve skolce maji tim to pro ne musi byt tezsi , kdyz to znamena "jen" odlouceni od maminky tak to musi byt jednodussi, nez kdyz se boji rict , ze uz se zase pocural...kdyz ceka a z ho nekdo nakrmi a on porad nikde nikde, protoze 4 ruce nemuzou krmit najednou 15 deti....a hlavne kdyz ucitelka ma oblekat 25 deti, tak verim, ze ztraci trpelvost a neni na ne tak mila jak by mela...coz zase pro dite znamena stres🙂 podle mne. Proste to nejsou jesle. Synovec chodi do skolky na malem meste a aby vzali vsechny deti (jsou tam 3 materske skolky) tak spojili vzdy dve tridy a ted jsou 3 ucitelky na asi 46 deti.