Roční dítě neleze a nekouše potravu. Máte zkušenost?

pelmisek
15. led 2008

Máme takový problémeks roční dcerou - je jí už jeden rok a stále ještě nechce lézt! Začala se kolem 11 měsíce plazit, ale lézt nechce, ať děláme co děláme. Cvičíme Vojtovku už od třetího měsíce, ale pokroky jsou velmi pomalé. Cítím se jako úplně neschopná matka když vidím dítě o dva měsíce mladší, které leze jako divé a věší se v postýlce za šprušle což naše dítě nikdy nedělalo a ani nedělá.Jo srovnávání sen člověk nevyhne. Promlém je kombinovaný i s tím, že málo jí a nechce potravu s kouskama a už vůbec nepřichází v úvahu, že by si ukousla třeba sušenku. Chtěla bych se zeptat jestli jste někdo toto prožil nebo znáte někoho kdo by na tom byl podobně jako my? Když se stýkáme se stejně starými dětmi, které bez problémů chodí tak mám pěkné deprese☹ Podpoří mě někdo?

spagatice
15. led 2008

Ahoj pelmisek,
já sice žádné miminko nemám, ale mám hodně známých a příbuzných, kteří miminka mají a každé je úplně jiné. Neteř začala zase mluvit až když ji bylo tak 2,5 roku a můj muž podle tchýně nemluvil ještě ve třech. Na druhou stranu kamarádky chlapeček je rok starý až už říká některá slova. Myslím si, že úplně stejně je to i s lezením a chozením a se vším ostatním. Hlavně ať je zdravá a šťastná!!! 🙂

zanetka82
15. led 2008

ahoj. ja sice mam žive kluky už od narození oba chodili v 10 měsících. ale u toho mladšího mam ten stejny problem s tim kousaním. my to mame asi tím že mame srostly jazyček a tim padem si nemuže pomoct to jidlo rozkousat.taky stale mixuji jidlo snažím se tam ale nechat i kousky. doktorka mi to zakazala radikalně, aby tam byli kousky. ty děti pry pak zleniví a je to ještě horší. tak jsem přimichavala sem tam kousky a je to o něco lepší. Zítra to jdeme zrovna stříhnout, mam s toho trochu obavu ale snad to bude jenom lepší 😅 . a neboj se třeba je dcera trochu linější ale ja bych si stoho hlavu nedělala. jestli tvoje lekařka nema nic proti tak jí dej čas. mam kamaradku a měla stejny problem.a teď je rada že za nim stiha utíkat 😅

poupe
16. led 2008

Pelmisku,ja mam kamaradku,ktery chlapecek chodil az ve 14m a nelezl,nektery deti nelezou a hned chodi,ona se srovna neboj.

pelmisek
autor
17. led 2008

díky za podporu, ale dnes jsem dostala další ťafku ☹ byli jsme na ambulanci Ke Karlovu, protože nás tam poslala pediatrička kvůli tomu, že malá málo přibírá a má opožděnou motoriku a tam nám řekli, že to není na ambulanci ale že si tam musím jít s malou na cca týden lehnout!!! No to už jsem se fakt málem rozbrečela, protože jsem na to nebyla vůbec připravená. Myslela jsem, že ji prohlídnou a vemou krev na nějaké testy. Samozřejmě mají narváno a objednaly nás až na 25. února! Takže minimálně do té doby se budu bát co jí je a pak se zase budu bát co tam s ní budou dělat. Chjo chjo chjo co jí proboha může bejt???

pindruska
17. led 2008

pelmisek: souhlasím s holkama, každé dítě je individuální, některé mluví dříve, jiné později a stejné to je i s lezením, kousáním jídla atd. vůbec se nemáš proč cítit jako "neschopná matka", každé dítě je prostě jiné. uvidíš, pokroky určitě přijdou brzy.

zanetka82
17. led 2008

pelmisku, tak to mi je lito že musíte do nemocnice, jelikož moc dobře vím co to je. mam dvě děti a připada mi to že tam sem pořad. ale neboj třeba nezjisti nic hrozneho oni kolikrat plaší z ničeho 😅 . ja to moc dobře znam a kdyby nahodou tak lip jen pro vas že budete vědět co se děje.

zevina
17. led 2008

pelmisku, drž se, určitě bude všechno v pořádku, nestresuj se, kdyby byl pobyt v nemocnici akutní, tak by si vás tam nechali okamžitě a nečekali jste celý měsíc (i když bylo by na místě kdyby ti lékaři vysvětlili, co vás čeká, proč to považují za nezbytné atd)

k motorice: vojtovku jsem si s malým taky prošla, takže dobře vím jak je to frustrující, ale na druhou stranu je to metoda dost účinná a pokroky se dostaví, jen je zapotřebí vytrvat a cvičit poctivě 😒 právě lezení doktoři považují za nejdůležitější část vývoje dítěte, takže pravděpodobně budete cvičit minimálně do té doby, dokud malá nepoleze (jaké máte doma podlahy? nemáte plovoučku nebo lino, že jí to klouže a nepodsune kolínka? jako dobrý trik jsem četla ustříhnout protiskluzové ponožky a navlíknout dítěti na kolínka, aby se to nevozilo 😉 ) a až se vám rozleze, pak už bude hej, i když začne chodit třeba až v 16-ti měsících, tím líp, protože lezením se posiluje celé tělíčko, není kam spěchat 🙂

a jídlo pokud nechce kousat, nenuť ji, klidně mixuj dál, to neznamená, že když v knížkách píší, že osmiměsíční mimi už všechno v pohodě pokouše a strava se má už jen mačkat, že to musí zvládat každé dítě, my mixovali do 10-ti měsíců všechno (a do 9 jsme naprosto každé jídlo dokojovali, protože příkrmu snědl jen minimum) pak jsem postupně menší část dobře uvařené zeleniny namačkala a zamíchala do rozmixované, ale maso jsem musela mixovat ještě v roce! neboj, postupně všechno přijde 😉 řiď se potřebami své holčičky a nenech se nalomit tím, co se píše v knížkách, nebo co zvládají jiné děti, každé děťátko má právo na své tempo 🙂

marketamodra
17. led 2008

ahoj, moje malá sice lezla od sedmi měsíců, chodí od necelých 13, ale jídlo jí mixuju doteď, rohlíky, sušenky nebo ovoce ( prostě to, co si sama drží v ruce ) rozkouše v pohodě, ale v polévce nebo jogurtu ( prostě ve všem, co jí dávám lžičkou ) vždycky všechny větší kousky, na které narazí poctivě vyplivne a ještě na mě kouká, jako na zrádce, co že jsem jí to na tu lžičku podstrčila 🙂 teprve v poslední době začíná i tyhle kousíčky jíst. doktorka mi cca v roce řekla, že jí jídlo mám klidně dál mixovat, neb dokud děti nemají stoličky, tak stejně nekoušou, ale polykají v kuse.
ohledně vašeho pobytu v nemocnici bych určitě požadovala vysvětlení, co že to s vámi budou provádět, případně bych šla na konzultaci ještě k jinému doktorovi.

marketamodra
18. led 2008

pardon, zapomněla jsem napsat, že mojí malé je 15 měsíců.

pelmisek
autor
19. led 2008

Díky za další odpovědi.
Zevino co se týče lezení tak nám doktorka doporučila takové barevné puzzle na podlahu právě proto aby jí to neklouzalo. Nevím jestli jsi to už viděla, ale mají to v hračkách a dokonce i v Hornbachu. Takže problém s klouzáním není. Takové ty"kopulační pohyby" které naznačují lezení dělá snad už tři měsíce ale furt neleze. Paní doktorka na rehabilitici, ale neříkala že by to bylo nějak vyjímečné, takže si spíš myslím že je to tím že je drobná a moc nejí a tak nemá tolik síly na lezení.
Marketomodra co se týče toho jídla s kouskama tak se furt snažím, ale stoličky ještě nemá takže se zase až tak moc nestresuju. Jenom je to divný, že nejí ani sušenky a přitom jsou tak dobrý a ona sladký samozřejmě moc ráda 🙂
Jinak co se týče psychického vývoje tak je v normě. Komunikuje normálně a dělá to co je normální v roce podle všech tabulek.
Kdyby jenom ty ostatní děti nebyli proti ní tak napřed. Už se totiž i bojím stýkat se stejně starými dětmi, protože pak se z toho den dva vzpamatovávám psychicky. A teď ještě pojedeme na hory s holčičkou, která je o týden mladší, ale je napřed od všech dětí o půl roku. Prostě to bude náročný týden. Na druhou stranu si ale říkám, že by to mohlo Verunku trochu motivovat i když ona má svojí hlavu 😉 Prostě je to kozoroh jak vyšitej 🙂 🙂 🙂

marketamodra
20. led 2008

Vida, já mám taky Verunku. Asi hloupej dotaz, ale zkoušíš jí zapírat patičky, aby se jakoby měla od čeho odrážet. jinak jsem fakt slyšela, že hodně dětí neleze, ale rovnou chodí, tak neboj.

zuzovi
20. led 2008

Rozhodně, Pelmísku drž se, taky jsem slyšela, že ten krok chození po čtyřech mnoho dětí vynechá, my jsme mysleli, že naše Zuzka je ten samý případ, od 7.měsíce se plazila a plazila, a najednou ze dne na den byla na čtyřech, nejdřív se tedy na čtyřech jen pohupovala, ale kolem 9.měsíce už lezla, teď je jí rok, ke všemu se staví, ale sama ještě nechodí. Každé dítě je jiné a každé potřebuje jiný čas.
My měly první zoubek až v 11.měsícech, a od té doby ji dávám normální jídlo na kousky, a v pohodě, teď máme dva zoubky a koušeme všechno, takže vydrž, příjde to ze dne na den.

anney
20. led 2008

Můj syn chodí do třídy s klukem, ketrý začal sám chodit na roce a půl.A je to premiant třídy.Je moc chytrý a šikovný, měl odklad do první třídy, ale je to strašně chytrej kluk a všechno mu jde uplně samo. 😉 🙂

zuzovi
20. led 2008

A co se týče toho, že se nechceč stýkat s maminami, které mají stejně staré děti, tak to naprosto chápu, zvlášť proto, že jsou maminy, které ty svoje děti pořád vyzdvihují, a člověk, který je "normální", tak si vytvoří blok, hele to znám naprsot dobře, věčné srovnávání a podobně, ale na to se vykašli!
Každé dítě je jiné a to si opakuj a jestli Ti některá mamina bude říkat, že je to špatně, že ještě neleze, tak se na ni vykašli taky, taková Ti za to nestojí.
Znám klučinu, který se plazil téměř do dvou let, podotýkám plazil, nelezl po čtyřech a jak teď utíká...všechno chce čas.

pelmisek
autor
21. led 2008

marketomodra paticky jí samozřejmě zapírám, ale ona je taková línější a moc se nesnaží. Zato někdy se zapře sama a třeba celej den to zkouší a pak zase třeba týden, 14 dní nic. Jak jí tak pozoruji řekla bych, že bude takovej samorost - musí si na všechno přijít sama a pomalu 🙂 Je to ale dost náročný mít takový dítě. No jaký jsme si ho udělali takový ho máme 🙂 🙂 🙂
zuzovi zoubků máme dost a teď jí rostou stoličky, ale samozřejmě všechny čtyři najednou, takže trpí jako zvíře ☹ uvidíme jestli pak bude ochotná něco kousat, nejlíp "kouše" kousky ve sladké potravě, takže furt zkouším.
Co se týče srovnávání tak se snažím obrnit, ale je to fuška. Spíš to bude asi mnou, protože žádná maminka mi ještě nic neřekla do očí, ale takové ty litující pohledy jsou taky dost děsné. Stačí jenom když se zeptají kolik jí a já řeknu, že rok a oni mají stejně staré dítě které už běhá. A pak slyší takové to hmmm to se spraví uvidíte, to moje zase .....atd. atd.
Zatím se mějte holky hezky a díky moc za odpovědi

cermonca
21. led 2008

Pelmisek:Hlavne se nestresuj ona to mala dozene.S tim srovnananim te chapu take s tim mam zkusenosti.Mala mi dost pomalu pribyva a malo ji porad s tim bojujeme 😠 Kousky taky zatim nic moc stale mixujeme,rohlikem se dusi.Dovednosti ma podle mne v norme asi dva tydny leze po ctyrech a neplazi se,klekne si a nekdy i stoupne.Takze to si myslim je v normalu.Jenze mam kamaradku-nekamaradku ktera ma o mesic mladsiho chlapecka a porad srovnava ze jak je mozne ze mala je tak malinka a on uz ma 10 kilo a ze uz chodi kolem nabytku.......Driv mi to fakt srtesovalo ale ted uz to poustim druhym uchem ven jinak bych se zblaznila.Jen co mi dost lezi v hlave je kdyz vidim jak ostatni deti s chuti basti a ja do male rvu kazdou lzicku.

pelmisek
autor
21. led 2008

cermonca moje mala taky malo pribyva a taky do ní rvu každou lžičku 🙂 a sušenkama a rohlíkama se dusí 🙂 🙂 nejsi sama!!!!

cermonca
22. led 2008

Pelmisek.No alespon se nekdo nasek kdo je na tom stejne jako my.Ja uz jsem myslela z e takovy problem mame jen my.No a ted jsem zjistila ze lip ji odpol.mez dopol. tak mi napada jestli cely den nema nejak prehozeny 😕 protoze v noci se budi hlady porad kojime pak dopol.nechce nic jist v 10 se nakoji usne treba i na tri hodky a pak ma mormalne chut k jidlu 😕 jsem z toho jelen proste clovek uz vymyslo vse mozne i nemozne cim by to bylo.

pelmisek
autor
22. led 2008

cermoco tak mi teda nekojíme a v noci spí jak pařez, ale jí taky lépe odpo než dopo a občas si i přispí dopolčo, takže jsme na tom asi podobně akorát, že já se v noci aspoň vyspím 😉

rova
26. led 2008

S lezením jsme takové problémy neměli, ale taky nebyla z nejrychlejších. Co se týká těch kousků, to bylo fakt složitější..malá se zhruba do 11-12 měsíců dusila na sebemenším kousíčků čehokoli - i banánu. Všechno jsem jí byla nucena mixovat, až se do mě navezla tchýně. Dala jí opravdu drobek rohlíku a k našemu uspokojení (i když to zní asi dost blbě) se dcerka začala jako vždy dusit, tak jsme jí museli už tolikrát vyzkoušeným grifem pomoct. Tchýně sklapla a já to prostě mixovala dál. Pomalu jsme jí dávali rohlík na žužlání a nechali to času. Teď je jí 2,5 a kouše takový kusy, který nezvládnu ani já..takže to chce trpělivost a jednou se určo zadaří! 😉

dracek
6. únor 2008

Pelmisek:
S tím lezením se vůbec netrap, byly jsme na tom podobně nevím, jestli k tomu přispělo i to, že máme plovoučky anebo je prostě pomalejší. Chodit po čtyřech jsme začaly až po jednom roce, do té doby se jen plazila. Jednoho dne jsem si říkala, to není možné, jaktože ještě neleze a tak jsem si klekla na zem k ní a ukazovala jak se leze a volala na ní a ejhle jaké bylo mé překvapení, když si to za chvilku cupitala za mnou. Skákala jsem málem radostí. Přišlo to prostě z ničeho nic tak jako všechno ostatní, o pár dní se začala stavět a teď už lozí jako dívá a chodí kolem nábytku. Všechno má svůj čas, někteří jsou rychlíci jiní zase opozdilci. 😀
Jen se podívej, jestli má silné a pevné nožičky, jestli jo, tak si myslím je všechno v pohodě.
Co se týká toho mixování, tak malá bude mít teď 15 měsíců a mixuju pořád, sem tam nějaký kousíček jí tam nechám, ale moc toho tam mít nemůže, jinak mi to vyplivuje nebo jí z toho natahuje. Máme zatím jen 5 zoubků, tak možná i proto. Tak přeju ať už i Vám začne lozit.

pelmisek
autor
7. únor 2008

ahojky rovo a dracku 🙂 musím říct, že jste mi hodně zvedly náladu - nejsme sami hurá!!! musím, ale říct že teď jsme byli týden na horách s jednou také roční holčičkou, která je zase tak o půl roku napřed a Verunce to ale moc moc prospělo - hodně ožila a začala být o hodně akčnější. Sice se stále plazí, ale zase po dlouhé době to zkouší na čtyři a tak mi dělá radost. Holt budeme muset víc mezi děti. Hodně toho od sebe okoukají (bohužel i to ne moc dobré 😉

dracek
7. únor 2008

Pelmisek:
S těma dětma to je pravda, my bohužel tak malé děti kolem sebe nemáme, tak to taky naše Vanesska neměla od koho okoukat, někomu to jde samo, někdo hold potřebuje trošku pomoci a více času. Začala jsem s ní chodit do centra mladé rodiny a taky na cvičení a myslím, že je to pro ty děti fakt supr.

iva_kucerova
26. led 2013

jak tak koukám,příspěvky už pár let staré,ale krásně zvedly náladu,máme totiž úplně ten samý problém.Jsem moc ráda,že tohle (jen plazení v roce, všechno mixované,žádné sušenky...)už někdo řešil přede mnou a nejsme v tom ojedinělý🙂

josefina79
19. lis 2014

@iva_kucerova @pelmisek @dracek můžu se zeptat, jak to u Vás dopadlo? Syn (15 m korigovaně) nejedlík - jí jenom ze lžičky kašovitou stravu (menší kousky zvládá, ale polyká, nekouše). Z ruky (sušenka, piškot) si nevezme nic.
Jsem už dost zoufalá.

iva_kucerova
19. lis 2014

@josefina79 Ahoj, Ivance budou v lednu 3 a myslim si, že v lecčem je oproti svým vrstevníkům napřed, hlavně teda v myšlení🙂 Rohlík a sušenky začala jíst až někdy ve dvou letech, doteď se nedá říct, že by jedla sama, ale třeba ve školce jí to problém nedělá, takže se nezdá, že by to neuměla, ale že se jí prostě doma nechce. Stejně jako uklízet. Ve školce v pohodě, doma ani náhodou🙂. Jinak nás pořád doktoři strašili, co z ní bude za div ne postižený dítě a po roce začala najednou lézt, sedět a stavět se na nohy, v 16 měsících se sama rozeběhla a od tý doby není k zastavení. Teď mi v klidu hodí drobek do pití a řekne mi k tomu: A máš to v pr...., maminko🙂. Takže klid, malej k tomu všemu taky dojde.

josefina79
19. lis 2014

@iva_kucerova tak teď jsi mne rozsekala 🙂 No někdy si teda v pr... příjdu 🙂.
Do kolika jste mixovali???

iva_kucerova
19. lis 2014

@josefina79 něco i do dvou let🙂 Občas ještě teď šáhnu po nějaký skleničce, kde je jídlo taky skoro rozmixovaný. Ivance pořád ještě chybí jeden zub, takže má času dost a třeba maso se jí nechce kousat skoro vůbec.

carrie_b
19. lis 2014

Tak moje roční dcera chodí sama od 9. měsíce, ale mixovat jídlo jí musím stále. I sebemenší kousíček vyplivne, popř. vyzvrací celý oběd☹. Má 4 a půl zubu, ale kouše pouze dětské křupky.

vrtelka
18. pro 2014

Chci se zeptat,když vaše děti nekoušou umí něco říct?Byli jsme zmalym na vyšetření sluchu a bylo mi řečeno,když nekouše,že nemůže mluvit,že první začne kousat a pak se rozvíjí reč?