Roční syn vůbec nemluví, mám to nějak řešit?

vrtelka
6. dub 2014

Chci se zeptat máme ročního syna a vůbec nemluví,ani slabiky jako je mama,baba vyjadřuje se jen mrčením nebo vůbec neukáže na nic,že by něco chtěl je docela klidny i u lékaře nebrečí a do zprávy nám píšou dítě šetrně tišno z ohledemna věk a rozumové schopnosti.Mám to nějak řešit nebo ještě počkat.Vím,že ma čas,ale měl by říkat aspon slabiky .

lenkaef
6. dub 2014

Moji známé klouček také dlouho nemluvil a zjistila,že nemůže hýbat jazykem z důvodu přirostlé uzdičky pod jazykem.
Lékař ji přestřih a pak už bylo vše ok.🙂

tarra27
6. dub 2014

@vrtelka ja mam deti dve, jedne rok a ctvrt a druhe dva a pul...a starsi rika vetu o 3slovech max nekdy i jen slova a jeste upravena...a co? Mladsi mluvi skoro stejne,protoze starsi ji vede...ale ja bych nebyla tak tabulkova a prisna...znam i deti,ktere zacali mluvit na trech letech a az ve skolce treba...ja bych to nehrotila,pokud je mimi spokojene, nech to byt...ono se rozmluvi samo v pravy cas neboj a pak jeste budes vzpominat jak bylo tiche ;)

a podle me se vsim a ve vsem,nehledej tabulky atd..kazde dite je jine, to ze nedela veci ve stejnou dobu nebo stejne jako vetsina neznamena, ze je spatne neno ze je to chyba.... ;)

ty nase cacorky jsou spokojene vesele..nikdy jsme je nenutily a nic nemaji podle sablon...

schnek
6. dub 2014

@vrtelka Nesjatrší syn prakticky nemluvil do 2 let, pak sem tam slovo nebo nějaké citoslovce, ve 3 letech začal, během půl roku mluvil ve větách bez jedinýho problému. Mladší syn začal cca v 16m, pak dlouho nic, tak nějak trochu povídat začal asi ve 3letech, ale má problémy (nejen logopedické), navštěvuje speciální MŠ (tím myslím, že není typickým příkladem 😉 ). Dcera začala snad kolem roku, od 2 let povídá, ale žvatlá, nejspíš ji čeká logo péče (nejedná se o to samé co u syna, jen o patlavost). Takže z mojí zkušenosti - radší později a pořádně, než brzy a pak opravovat špatné návyky 😉 V roce je normální, že nic neříká, prostě začně později. Já mám kolikrát pocit, že jsou děti, co v roce recitují básničky... nenech se podobným pyšněním maminek nebo pruzením doktorky otrávit. Akorát se budete stresovat a ničemu to nepomůže 😉 Až přijde jeho čas, tak začne.

lukalu
6. dub 2014

má dvě děti .. syn se rozmluvil až ve školce kolem 3.roku .. zato dcera, to je brebenda už snad od narození ...každé dítě je prostě individuální .. já bych to ještě neřešila

monika678
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
vrtelka
autor
6. dub 2014

A neříkali ani slaboiky ani si nebroukali po svém?

tarra27
6. dub 2014

@vrtelka u nas teda myslim ze ani moc ne...a nestresuj se...kazdy je fakt jiny...a na roce bych to neresila,nektere deti ani ve skolce moc nemluvi...kdyby nevydalo hlasku ve 4letech to je jina...ale ted je strasne brzy...a kdyby byl nespokojeny bys videla hned ;) bud rada,ze je klidne hodne dite 🙂

lv
6. dub 2014

V roce je brzy, ještě bych počkala..

heliik
6. dub 2014

Já bych to zas az tak neresila. Prvek se rozmluvi.. 🙂 je třeba linej .. 🙂. Já měla opačný problém s holkou.. Mluvila mi od 7 měsíců, v roce a půl už začala skládat věty, vůbec nezvatlala... Za to jsme zas litaly po doktorech kuli pohybu.. Dlouho seděla, když lezla tak po zadu, chodit nechtěla, začala dlouho ve 14 měsících, a od 16 plně začala chodit, a to jsme pak taky byly hned bez golfek. No to bylo něco.. Všichni doktoři to strašně řešily, ze nedělá tohle a takhle to.. Přitom byla normálně zdravá.. Já to tolik netěšila, říkala jsem si, ze az bude chtít sama tak to půjde... A taky ze jo... Možná by mi nějaký mamky vynadaly co jsem to za mámu, ale co já jsem její máma a hotovo....
Jinak v naši školce je 3 léta holčička, co říká jen NE a O.. To vim od dcery... Jako neříkám nic, ale to bych asi už nějak řešila....
Já taky pocitam, ze moje holka bude chodit na logopedii kuli R Ř. To mi vynechává všude, jako by nebylo. Za 2 mes jsem na 5 letou, tak zacnem asi na logopedii chodit. Si myslím já... Jinak mluví krásně.. Hezky vyslovuje a mluví i spisovně...

pavlapl
7. dub 2014

Já mám 3 letého syna a taky nemluví. Mluví jen když se mu opravdu chce a to bývá tak jednou do týdne. Nijak to neřeším .

ventilkova
7. dub 2014

Muj starsi syn mluvil ve vetach od roku a pul, zato motorika byla dost pozadu, kresleni, pribor, tkanicky byly horror, ten mladsi zacal mluvit az ve skolce, zato v roce a pul nakreslil auticko... Myslim, ze je fakt zbytecny resit neco takovyho na roce... Kazde dite je jine a az to prijde tak to proste prijde.... Totez plati o chozeni.... A lezeni.... Znam spoustu deti, co nelezly vubec a co? Nestalo se vube ale vubec nic

magdaklikova
7. dub 2014

Příjde mi, že řešit to v roce opravdu nemá smysl. Můj starší syn má tři roky a taky moc nemluví. Používá věty typu: mimi hají, mami jdem. Doktorka nás teda straší, že už to normální není, ale nutit ho by nebylo k ničemu. Mladší syn má teď 14 měsíců a to je opak teda, snaží se po bráchovi opakovat a dost ho to baví. 🙂

tarra27
7. dub 2014

@heliik taky nechapu maminky co s detmi chodi po rhb a cvici vojtovku a jine,protoze neleze protoze se jeste nestavi a protoze nechodi a uz ma rok!! Tohle nepochopim...

takze souhlas s tebou 🙂

lrg
7. dub 2014

Hele naše roční Ema má podle neuro výtečný intelekt a rozumové schopnosti, ale téměř ve 13M se stále plazí a ani nesedí. Holt někde je víc, někde je míň. Ostatní maminky se na mě soucitně dívají, jako aby nebyla náááhodou chudáček nějaká postižen, protože jejich pavlík teda už v 10 měsících běhal........ 🙂

tarra27
7. dub 2014

@lrg aby se nepo... :D starsi zacala chodit na 15 mes aale do 10m taky nelezla..sedela ale nelezla...no bodejd by jo, kdyz byla porad na rukach :D jsem slysela jen loly loly a ruce nahore a bylo mi jasno...chtela nosit..ono kdybys nechala placat brecici dite na zemi, urcite by se rozlezlo drive...ale zase abychom je nedavali do stejneho pytle, jsou deti ktere brzy chodi i lezou...ale neni to meritko a tabulka pro vsechny.

zickemartina
20. dub 2014

nase prvni slovo bylo Jede (kdyz tlacil auticko) v 10 mesicich potom dlouho nic okolo roku a pul potom pribila mama ptak, zaba , a napodobeniny slov pro vyjadreni potreby(ale slovni zasoba byla vzdy maximalni 15 slov ktera se obmnenovala) nese prohlizeni knizek probihalo tak ze syn ukazoval na obrazky a ja rikala co tam je - opakovala jsem treba 10 za minutu pes, v roce a pul se naucil wau wau jako pes protoze haf by nedal- pes rekl az ve dvou letech). ted nam je dva a pul mluvi sice tak ze mu nikdo nerozumi ale pusu nezavre.
je vtip: rodina Lordu ma syna a ten od narozeni do svych 15 let nerekl ani slovo a proto si mysleli ze je opozdeny. o svych patnactych narozeninach u obeda rekl: ta polevka je studena. vsichni na nej cumeli a otec se podivene zeptal - ty umis mluvit, proc jsi do ted nikdy nic nerekl - syn odpovedel: nebylo zapotrebi, vse bylo perfektni!

pokud slysi, a vyvojove je jinak vse v poradku neresila bych to prozatim - pockej na dalsi navstevu u lekare a zeptej se ho, zkonzultuj snim i mozne priciny a jejich reseni.

zickemartina
20. dub 2014

@tarra27 ta vojtovka se dela proto aby se dite nenaucilo spatnym pohybum pokud ma tendenci si sedat ale jde na to jinak muze z toho mit do budoucna problem se zady atd. je to dite od ditete strasne individualni - u nekoho je to jen lenivost ditete a nezajem u nekoho to muze mit opravdu nejakou pricinu - ver tomu ze maminky jejichz miminka delaji slozite cviky z vojtovky u toho placou - ackoliv je to neboli je to neprijmne a deti to nemiji radi, ale detem to pomaha

emily1104
1. črc 2014

Ahoj prosim o nazory moja 3 leta dcera nemluvi vubec jenom blaboli po svim blabla bla ble .......doktorka nas neposila nikde že by jeste chvilku počkala.mate stim skusenosti? mam docela obavy dekuji

andelka
1. črc 2014

@emily1104 jo, akorát že můj ve 3 letech měl aspoň jednoduché zkomolené slova. I tak jsme hned po 3 roce valili na foniatrii, z tama žádanku na logopedii a od 3r a 8m chodíme každý měsíc na logo. Od 4 let mluví hezky a hodně. Pokud neříká ani slova, natož věty, řešila bych to. Nejpozději na 3 leté prohlídce bych chtěla doporučení na foniatrii, možná i psychologii, neuro, a logo.

emily1104
1. črc 2014

4 zaři bude mat 3 let.každy mesic chodime k doktorce a vži dostavam odpoved ma jeste čas ona by to do 3 let neřešila...docela mne to nervoznuje pusinku celi den nezavře furt mluvi ale posvim vubec nic normalniho...už jsem se snažila použit metodu že do ti doby nedostane kym se nepokusi aspon to řict ale nic ted co che tak gestikuluje ukazuje použiva svuj "znakovu řec"...

ined77
1. črc 2014

@emily1104 ... Ahoj, také bych návštěvu Dr. a logopeda neodkládala, ve třech letech už by nějaká ta slovní zásoba být měla a doktoři to někdy rádi podceňují 😒 . Já také slyšela, to bude v pohodě, on se rozmluví...synek mluvil, ale hrozně patlal, vymýšlel si slova atp...takže za mě, nečekat a jednat 😉 .
A rozumí dcerka, když po ní něco chceš? Jako odnést něco do koše, podat věc a tak? Hodně by ti mohla pomoct maminka @sisstin 😉, má bohaté zkušenosti, vyzná se a poradí 😉.

emily1104
1. črc 2014

Děkuju ..rozumí všemu čo ji řekneme jemon mluvit nemluvi to nemůžu řict že nechce ona celí den blu ale posvim 😒 bl ble blaaa bleeeble atd...

emily1104
1. črc 2014

@ined77 Děkuju ..rozumí všemu čo ji řekneme jemon mluvit nemluvi to nemůžu řict že nechce ona celí den blu ale posvim emoticon bl ble blaaa bleeeble atd...

emily1104
1. črc 2014

@ined77 k tomu že nemluví od 1 roku jsem se snažila řešit problem že je na svůj vek mala a dodnes my to nehcu řešit vždi dostavam odpoved ma jeste čas a jeste mame počkat 😒

ined77
1. črc 2014

@emily1104 ...důležité je, že rozumí 😉 , ale jak už jsem psala, najděte dobrého logopeda (nejlépe klinického) a řešte to, čím dřív, tím líp 😉

pisisvori
1. črc 2014

Myslím, že je to OK. Dcera taky říkala v roce tak maximalně "ham"...taky si nijak moc nebroukala ani moc neříkala slabiky...pak až po 13měsícíci se přidávaly slova jako baba.....ve 2 letech začala ve větách. Synovec říkal do 30měsíců asi 10 slov a když šel do školky v 36měěsících tak mluvil ve větách. Starší synovec už mluvil v jednoduchých spojeních v roce a říkal tak 100 slov určitě...v 18m už říkal básničky.
Jak tady píšou...hlavně, že rozumí, ukazuje a jediné co můžeš hodně na něj srozumitelně mluvit, zpívat, říkat říkadla....

vrtelka
autor
9. črc 2014

Už máme skoro 16.měsíců a žádná změna furt žádná hláska .Za 14.dní jdem na vyšetření sluchu,že jsme měli naměřeno špatné timpáno a,když to dopadne špatně hned nám vemou otisky na naslouchátka .Tak uvidíme jestli je to tím,že špatně slyší to se zatím všichni domnívají,ale na zvuk reaguje .

vrtelka
autor
31. črc 2014

Tak u nás se na konec potvrdilo,že nemluvíme kvůli tomu,že máme 50% z trátu sluchu. ☹ tak nás čekají naslouchátka a snad se rozmluvíme.

jetynka
31. črc 2014

@vrtelka Ahojky myslíš, že má sluch špatný od narození?Neměl on třeba často zánět středního ucha nebo zjištěného bacila na nosohltanu?U nás Vojta měl diagnostikovanou středně těžkou nedoslýchavost a mohl za to streptokok + od 2 do cca 3,5let snad každý měsíc záněty středouší, přeléčovali ho víc jak půl roku antibiotiky a bez efektu, pomohlo až odstranění mandle, po půl roce má sluch téměř dobrý.

vrtelka
autor
31. črc 2014

Myslím,že to má od narození nereagoval ,už od miminka a ,když jsem to nejednou říkala doktorce,že se mi to nezdá,že nežvatlá a moc nereaguje tak mi nechtěla věřit.Byl často nemocny ,ale ouška jsme měli jen jednou a co mu je píchli tak se mi zdá,že začal trochu slyšet dělat paci,paci,pá,pá a pár dalších věcí,ale nic neřekne jen ječí nebo otvyrá pusinku na prázdnou taky nám říkali,že někdy pomůže odstranit mandli a sluch se z lepší.