Slová v 16ti mesiacoch. Ako sú na tom vaše deti?

bertica.h
3. únor 2007

kolko slov vie vaše dieta cca v 16mesiacoch?naša vie:mama,baba,tata,teta,mimi,hají,kaka,kika,mnam,toto,ne,gol,papá,..a potom také to ka-ka na kačku,ha-ha na psíka,brm na auto,didla na dudel....ale to za slová sa asi nedá považovat.
Mám pocit že hovorí dost málo slov,aj ked stále .nezavrie pusu.jak sú na tom vaše deti?dik.

musko
3. únor 2007

My sme na to presne ako Vy, buď úplne v pohode. Doležité je, že je vyvinutá pasívna reč - čiže, že Ti dieťa rozumie, čo mu hovoríš a čo od neho chceš....Niekde som čítala, že niektoré deti nehovoria do 3 rokov, ale keď rozumejú, je to O.K. Potom by sa to už malo riešiť odborne, ale dovtedy si nelám hlavu. 😀 Vačšinou sa to zlomí, keď dieťa ide do kolektívu - zistí, že pokiaľ nep=ovie, čo chce, nik mu nič nedá, lebo nerozumie 😉 .Takže pokoj, možno, keď začnú rozprávať, budeme ľutovať, že ten čas nehovorenia netrval dlhšie. Hlavne kojené deti začínajú hovoriť neskor, ale zas sú vraj šikovnejšie 😵 😵 Tak uvidíme.

jess
3. únor 2007

To máš dítko v pohodě,je fakt,že něktaré děti umí mluvit brzy,ale na 16.měsíců se mi zdá ,že tvoje holka mluví hodně slov.Moje malá začla víc slov využívat až kolem 1.5roku a slova jako rohlík,paprika atak co chce začla povídat až ted' před 2mi narozeninami.

Taky mele furt,tu pusu zavírá až v noci zároveň s očima🙂,ale mele si tu svoji japonštinu 😀 Ale když chce tak už povykládá i zvířátka jako slon,žralok a tak,ale to až kolem těch začínajících dvou let.Takže bud' v klidu 😉 .Třeba můj brách mluvil plynule v roku,ve dvou už znal adresu a tak,a naopak ségra až ve třech mluvila trochu srozumitelně.Každé détko je jiné,ale jazyk rozvážou.

georgine
3. únor 2007

ahoj holky, myslim ze jste s mimcama uplne v pohode.. ale ja si s tim strasne lamu hlavu, protoze muj malej ma skoro 2 roky a umi rict mami, tata, babi, a pipi je totiz podle me zhnilej, nechce se mu moc mluvit jenom kdyz ma naladu tak zacne neco opakovat, ale nejak moc nemluvi.. mate nekterá podobne zkusenosti.. poradte mi.. diky..

musko
3. únor 2007

georgine, pisala som to tu už, ak rozumie, buď v pohode, on sa pomaly rozrozpráva, a chlapci sú v tomto trochu pomalší ako dievčatká. Do 3 rokov buď úplne pokojná.

lucisa
3. únor 2007

musko má pravdu, kluci jsou pohodlnější.
synovec má 3,5 roku a vyloženě to fláká, řekne si fakt jen o to nejnutnější a přitom rozumí všemu. asi nemá potřebu.
zato moje holky jsou ukecané úplně šíleně. první dcerka mluvila ve větách už kolem 1,5 roku znala různé dětské básničky a říkánky a ve 2 letech znala kromě celého svého jména, jména všech členů rodiny, adresu, barvy apod.
mladší dcerka už pěkně mluvila také kolem 1,5 roku, ale třeba barvy si ještě plete (má 27 měsíců), jména všech zná, adresu taky, písničky, al etaké bohužel sprostá slova, která ji pro změnu učí starší dcerka, která si je nosí ze školky.

takže, bertico, georgine, buďte v klidu, každé dítě je jiné (moje holky byly zase pomalé v učení na nočník - starší až ve 2,5 letech, mladší minulý měsíc).

zrzecka
3. únor 2007

cetla jsem,ze v tomhle veku maji rikat 5 az asi 20 slov,tak se tam vleze skoro kazdy dite-je to v pohode...Lea zacala uz v pul roce rikat KDE JE TATA,mama,tata,baba,pak se na to nabalovalo deda,teta,deme pa,pá,pá,papů,ne,ne-ano zacala rikat az ted,auto,kyti,čičí,hají,tam,myš,ted uz i sklonuje mami,tati,babi -kdyz na nas vola...haf,ham,halo,bota,a taky tu svoji hatmatilku... rekla bych,ze rozumi hodne slovum...ukazuje kde co je,kde ma hlavicku,brisko,puncosky,atd,atd..

georgine
4. únor 2007

zrzecko, to by me zajimalo kde jsi to cetla taky bych si to ráada nekde zjistila.. docela me to trapi.. mozna by to chtelo procist nejakou odbornou literaturu a treba ucenicko jak s malýma vycházet a ucit se.. jo a jeste navic se silene vzteka a kdyz on proste nechce tak nerekne ani prd.. nevim uz jak na nej.. snazim se s nim ucit hlavne kdyz má naladu... to je celkem schopny mi odpovidat, a taky opakovat. ale na druhou stranu jde videt ze opravdu vi o cem mluvim i kdyz to vypada uplne jinak ☹ ... ale treba se rozbehne a to o cem jsem mluvila mi prinese a nikdy predtim to neudelal, nebo mi odpovi a rekne jo(coz je celkem vyjmecne) spise riká ne.. no nevim mám strach abych neco nezanedbala a tak.. kdyby jste mela nektera typ na nejakou literaturu, nebo treba overenou radu, tak budu rada.. dekuji J ☹

musko
4. únor 2007

Georgine, neblázni a upokoj sa, aj odborná literatúra píše, že do TROCH rokov života si netreba robiť starosti, ak dieťa nechce rozprávať - čítala som to opakovane aj v časopisoch - Betynka a Mama a ja. Hlavne, že počuje a vie, o čom je reč, čiže, že je vyvinutá pasívna reč. Kamoškin syn ( a to je učiteľka na 1. stup. ZŠ - čiže je v obraze úplne) začal rozprávať až v 2,5 roku a je to normálne dieťa, nič mu nechýba ani nič nezmaškal. Ak by mal Tvoj syn súrodenca, rozprával by skor, chcel by sa s ním dohodnúť, takto proste vie, že mu rozumieš a jednoducho nemá čo povedať. Určite nič nezanedbávaš a si skvelá mama 😉

lucisa
4. únor 2007

opravdu nemá cenu se znepokojovat. pokud bys už, georgine, chtěla mermomocí syna učit něco z knížek, věřím, že je jich v knihkupectvích dost, ale lepší je podle mě, navštěvovat nějaké mateřské centrum ve tvém okolí.
jsou tam holky, které možná nejsou tak odborně vzdělané, ale určitě mají jistou zkušenost, jak děti v různém věku učit básničky, písničky, hry zábavnou formou. i s maminkami, doma to pak můžete trénovat. ve většině se dá dítě i nakrmit, přebalit, dát si s ostatníma maminama třeba kafčo, pokecat o ratolestech, děti si spolu pohrají, zvyknou si na kolektiv a možná se tam právě spíš rozmluví.

lucisa
4. únor 2007

teď jsem si vzpomněla na případ jedné mé kamarádky, má téměř pětiletou holčičku a ještě před rokem kromě mama, tata a ne, neuměla mluvit. na vše jen ukazovala prstem a hm.
bylo to divné i pediatričce, tak ji poslala na CT, kde zjistili, že má ještě nevyvinuté řečové centrum v mozku (je předčasně narozená a jak se snažila dohnat ostatní dovednosti, tak to šlo zřejmě na úkor řeči, která v tu chvíli nebyla až tak důležitá 😒 ) a že ji bude trvat tak 1,5 roku, než se úplně vyvine. začala proto navštěvovat i speciální logopedickou školku, kde umějí s takovými dětmi pracovat a pomáhají tu řeč jaksi "uzrát". a musím říct, že to jde rapidně nahoru. na dlouhé básničky to sice ještě není, ale věty už skládá.

čímž nechci žádnou maminku strašit, jen mě to překvapilo, protože nikdy předtím jsem o ničem podobném neslyšela a teď jsem si na to vzpomněla.

rova
6. únor 2007

Bertica: Já mám z tvé holčičky také pocit, že těch slov umí fakt dost.. 😉 Dcerka umí podobná slova a bude jí 18 měsíců, takže občas taky mívám pocit, že to není zas tolik. Ale na druhou stranu jsem občas dost překvapená, protože je schopná ukázat v knížce, nebo v okolí na požádání skoro cokoli, stejně tak ukáže všechny části svého těla..navíc stačí jí ukázat nějakou věc jen jednou a hned si to zapamatuje.. Myslím, že každé dítko je jiné, některé třeba víc mluví, ale nerozumí tolik jako jiné "tiché myšky", ale nakonec bude mluvit a rozumnět každé. 🙂

kabatko
6. únor 2007

bertica Také si myslím, že je to takovy standart. Kamaradky dite je stare 19 měsicu a vubec nemluvi. Jsou ovsem i vyjimky, ale myslim, ze jich je malo. Nase mala ve 20 mesicich uz normalne mluvi.Zretelne a dokonce vede rozhovory. Kdyz ji videla doktorka a MArenka ji zaspivala Marjanku a zajicek ve sve jamce sedi sam, tak mi rekla, ze ji mam dat do nejakych krouzku oro nadane deti. A to jsem s ni litala od 4 mesicu po usarich, ze je pry hlucha. No, neni to k smichu?I dr rikala, ze hlucha rozhodne neni, to by pry takhle nemluvila.Usar mi rek, ze to ma odeziranim. Proto pry mluvi tak zretelne. Faktem je, ze jsme se ji hodne venovali.TA druha 8 mesicu jen vokalizuje a rika ma-ma, ba-ba Zatim vic neumi.

mracik
6. únor 2007

môj starší syn v dvoch rokoch plynulo a čisto rozprával (vrátane R), mladší na druhé narodeniny nevedel ani slovo...

kabatko
6. únor 2007

Presne tak, vsichni jsem se mluvit naucili, nekdo drive, nekdo pozdeji. Je to jako s chuzi a lezenim a podobne. Nektere deti jsou treba do osmi mesicu jak placky, kam je clovek da, tam zvostanou a jine v osmi mesicich kolikrat "chodi". 🙂

xlucka
30. led 2008

Řekla bych, že tvoje dítě mluví dostatečně s ohledem na svůj věk.
Já mám nyní 15měsíčního synka, mluvíme tyto slova: papá, haf, brm, au (jako auto),táta, máma, bába, dědě,teta, pak umí slovo není a slovo je a chápe jejich význam.
Moc toho nenamluví, ale rozumí téměř všemu, když mu něco říkám a vždy pochopí co se po něm chce.

simone
2. únor 2008

Mala ma 15mesicu a mluvi
mama,tata,baba,dada(deda)mnam,papa,mil(mliko),bey(ahoj),ne,mimi,haf(pes),brm brm(auto),mnau(kocka),aaaaaa(lev),cici,up(ze chce jit nahoru),dedem(jdeme), a asi jeste neco,ale uz si nevzpmenu.Anglicke tam jsou bo zijem v Uk,tak umi vetsinu i v angline ahlavne se lip rikaji,jako ze up je lehci nez ric ze chci nahoru apod.
Ale ja bych byla klidna,ja pry nemluvila desne delouho vubec,ze nasi uz doma resili co budou delat,ze budu asi nema 😀 pak jsem se rozmluvila a hubu nezavru dokud neusnu.Hold nekdo je zhnilly 😉 Ja male slova nepocitam,mluvi taky cinsky,naststi ji rozumime co chce a hlavne ona rozumi,co chci ja po ni 🙂

macejka
3. únor 2008

Souhlasim s holkama,není třeba nic lámat přes koleno.Každé dítě je jiné a mluvit se naučí.Náš malý má 17 měsíců a mluví máma,táta,bába,deda,ham,hají,boba(bobek),kytí,co to je,tady,nende(nejde),haha(pes),tíťa(kočka),papo(papoušek),papapo(paprika)...aještě pár slovíček,kterým bychom rozuměli asi jen my jako i některým těm co jsem napsala. Je to fakt rozdíl u dětí,mojí kamarádky chlapeček řekl v roce éro a náš malej na letadlo jen ukáže a řekne hů.
A jak píše Rova,na spoustu věcí malej jen ukáže nebo já mu to ukážu a on si pak pamatuje,třeba když řeknu teploměr,tak ví kde je,snaží se to po mě zopakovat,ale řekne to svojí řečí takže mu nikdo nerozumí 😉
Prostě malej docela rozumí co po něm chci a to je myslim zatim dobrý.Jak píšou holky,někdo mluví v roce a půl dost obstojně,někdo ve dvou letech a některé děti až třeba ve třech,nehrotila bych to 😉 🙂