Stáhnout 2letou dceru z miniškolky nebo počkat?

milius
17. říj 2016

Dcera (2 roky a 7 měsíců) začala od poloviny září chodit do miniškolky. Náš plán byl, že bude chodit 2x (od listopadu 3x) týdně od 7:30 do 12:30, s tím, že několik prvních návštěv bude jen do 10:00, aby si zvykla. Ona sama je velice společenská, na svůj věk vyspělá, krásně mluví ve větách, bez plen, děti má moc ráda a do školky se těšila. První 3 návštěvy byly v pohodě, ani známka po smutku, krásně se zapojila do hraní a tvoření. Tak jsme se s ředitelkou rozhodly, že to zkusíme na celé dopoledne. V 10:00 chodí na procházku, malá se na ni těšila, připravovala jsem ji, že přijdu později. Prý byla smutná (kvůli té změně), ale po procházce se zase rozptýlila v pohodě. Další dny už byla do 12:30 a také dobré. Ale zlom nastal v den, kdy tam nastoupily dvě nové holčičky a ty prý hodně plakaly. Dcera je strašně citlivá a empatická a učitelka říkala, že ten den byla dost smutná. No a pak onemocněla a týden byla doma. A návrat byl katastrofální. Plakala už doma, že tam nechce, že tam děti pláčou, že se tam bojí. Plakala po cestě i v šatně, ale pak říkala učitelka, že se rozptýlila a dobré, byla spokojená. A další den byla trochu smutná, už neplakala. Jenže každé ráno se budí a ptá se, jestli půjdeme do školky, že tam nechce, že tam bude plakat a že pro ni nepřijdu, že ji tam nechám a pak se rozbrečí. Dnes ji odváděla učitelka s velkým pláčem.
V lednu čekáme mimčo, chtěla jsem aspoň ty dvě dopoledne klidnější, ale nevím no, když se jí tam tak nechce. Ředitelka varuje, že když se stáhne z miniškolky, bude vědět, že si to vyřve i v normální školce. Chtěla jsem, aby měla jednodušší přechod do normální školky, kam půjde za rok.
Máte někdo podobné zkušenosti?? Jak dlouho trvá než si dítě zvykne na školku, když tam chodí dva dny v týdnu??

valmaxa
17. říj 2016

je to normální. Dcerka bude velmi chytrá, ví co na Vás platí a taky jí došlo že se z té školky stává "pravidlo" a to se některé děti začnou trochu cukat. Souhlasím s ředitelkou, vytrvat. Vodit jí tam v klidu a s úsměvem, být chápající ale pevná ve svém rozhodnutí. Nebude dlouho trvat a dcerka pochopí. Navíc když se jí tam zprvu tak líbilo 🙂
A nebojte, rozhodně to v ní žádnou újmu nezanechá, ba naopak - potřebuje se družit, získá kamarády a i si zvykne na emoce jiných dětí ;)

milius
autor
17. říj 2016

@valmaxa díky za názor. potřebuji asi podpořit. beru to dost těžko, ještě to těhotenství..🙂
mám neustálou masáž od mé mamky, že když brečít, tak ji tam nemám dávat apod.
na druhou stranu si říkám, jestli ještě není moc brzo, že jsme mohli ten rok počkat.. to jsem si ze začátku říkala, že máme vyhráno. 🙂

annasmyckova
17. říj 2016

určitě vydržet, protože jak by malá zjistila, že se dají věci "vybrečet", tak už ji tam pak vůbec nedostanete. Naší předposlední trvalo asi 3 měsíce, než si zvykla a pak se dokonce těšila, ale první týdny s pláčem a křikem (dělala to hlavně jenom mě, ve školce ani tolik ne, to se zabavila). Taky se pořád ujišťovala, jestli pro ní příjdu už po obědě (spát tam nechtěla, tak jsem jí nenutila).. Chce to pevné nervy (mě bylo do bréče z toho jejího řevu). Ale školka jí jednoznačně pomohla (samostatnost, komunikativnost, rozjedla se, ...)

shine2015
17. říj 2016

@milius ja bych ji nechala doma...uprimne,je mala a pokud chce bytbs tebou,nechapu,proc ji tam ve dvou a pul letech nutit....to mi hlava nebere. Taky to muze vzit ze tam ma problem a ty jibtam nechas....klidne to v budoucnu muze spojit se sikanouba taky za tebou neprijde kdyz bude problem,bude mit zafixovano,ze musi si poradit sama.
A pokud myslis ze budes mit klid az se narodi mimi...tak to si nemyslim. Jednak bude zima a nez se vypravite navic rano vstavani ldyz treba v noci nebudes spat a v poledne pro dceru zase vyprava...a donesel ti nemoci byla bych dost opatrna u nestovic....nemela by je mit hlavne kolem tveho porodu a i kdyz je doma male mimi....a i ryma a kasel mimi chytne hned....
Me sly deti ve 4 a v 5 ti a jsou od zacatku vpohode....
Jo a pozor aby nemela pak pocit ze tam je kvuli sourozenci ktery se narodi....

milius
autor
17. říj 2016

@shine2015 rozhodli jsme se ji dát do miniškolky ve dvou a půl, protože od dvou let stála u zahrady školky a plakala, že si chce jít hrát s těmi dětmi. A nikdy nebyla velký mamináč, je zvyklá být u babiček, s tátou na víkend, atd. Tak jsem doufala, že to brát dobře a ze začátku taky brala.
Ráno vstává brzo, nemusím ji budit a až se narodí mimčo, bude ji vodit táta.
Jde o to, že kdyby tam plakala celý den, nelíbilo by se jí tam, ale tak to není, problém je většinou jen ráno.. Ta školka je super, je tam deset dětí na 3 učitelky, pokaždé nosí domů obrázky, které vytvoří, povídá nové básničky a co si říkali za pohádku. A že tam má kamarádku, mluví o ní.
virozy budeme mít stejně, minulou zimu byla často nemocná a už měla dvakrát střevní chřipku, i bez školky..
Dali jsme ji tam s předstihem 4 měsíců, než se mimi narodí, aby to neměla spojené, na toto si dávám pozor (i s postýlkou, dudlíky atd.)

svetlus_pepca
17. říj 2016

@milius Já se se svým názorem připojím k @shine2015. Podle mě takhle malé děti nejvíc potřebují maminku. Znám z vyprávění někoho hodně blízkého, jak moc smutné mohou takhle malé děti být v hlídacím zařízení. Máš šanci jí poskytnout to nejlepší - čas s tebou, tvé objetí, lásku, péči. A dáš ji do školky, když to není nutné. Jsi doma a mohla by být i ona. A až bude miminko na světe, mohla by to opravdu vzít jako odstrčení. Je to samozřejmě na tvém rozhodnutí, nemohu ti vnucovat, co máš nebo nemáš udělat. Já bych své dítě do školky necpala, dokud to nebude opravdu nutné. A nenech se, prosím, manipulovat názory okolí o tom, že to potřebuje. Sama píšeš, že je společenská. Tak proč by potřebovala nějaké družení ve školce?? A takovéhle mrně nepotřebuje kamarády. Potřebuje maminku! Pocit jistoty a bezpečí! Máš natolik vyspělé dítě, že ti vysvětlí, proč tam nechce. A k tomu pláče, protože to je pro děti nejtypičtější prostředek komunikace. Nebrala bych to tak, že si to vyřve. Brala bych to tak, že volá o pomoc a jediný, kdo jí pomoct může, jsi ty. Já jsem třeba do školky nechodila. Mamka s námi mohla být doma dost dlouho. A já jsem jí za to hodně vděčná! Naučila nás stopro víc než všechny školky světa. A neboj, následky to fakt nezanechalo. Jsem samostatná, společenská, vzdělaná ženská se spoustou zájmů, přátel a vlastní báječnou rodinou 😉 Přeju ti, aby ses rozhodla k největší spokojenosti sebe i dcerky! 🙂

sara84
17. říj 2016

Vytrvejte, prejde to rychle! Syn treba plakal jen.me. Tatinkovi dal ve dverich 5 a s usmevem. Taky jsem byla tehotna, ale pracovala jsem. Fakt se to zpravi. Ustalit rad a pravidelnost. U nas prekvapive nejvice plakaly holcicky, ktere byly jen na 2 dny dopo, ostatni deti si zvykly velmi rychle a to tam byly i deti 2r a 2m a podobne.

drakenn
17. říj 2016

Nechat doma. Kdyby byla tak v pohodě, tak nepláče vůbec a sprintuje do školky.

shine2015
17. říj 2016

@milius prave proto ze je spolecenska....rekla bych ji ok chces byt se mnou ja budu s tebou rada moc...a nechala ji doma...ono se totiz klidne muze stat ze jdyz uvidi ze je doma ze tam zase bude chtit - prijde za mesic ze by tam chtela - jako byla driv u plotu....a pak ji tam date tak ze ona tam chce a vi ze kdyz cokoliv nechate si ji doma,pomuzete vyresit...
Mam pocit ze tady hledas ujisteni ze to ze breci je normalni a ze ji tam mas nechat protoze to je pro tebe pohodlnejsi....
Ale treba se pletu...
Me prijde lepsi jit jinou cestou nez nasilim nebo to ze si oroste musi zvykat...a vubec pokud je spolecenska,tak do kolektivu bude chtit sama casem tak jako tak...
Na ty nestovice fakt pozor....hlavne v obdobi terminu porodu.
Drz se a at se rozhodnes spravne.

milius
autor
17. říj 2016

@svetlus_pepca díky za názor. to co píšeš, je druhá strana mince, důvod proč váhám a nejsem si jistá..je to strašně těžké. na druhou stranu ona je docela hysterka, když se praští trochu do prstu, řve jako by si amputovala prst 🙂 takže těžko říct, jestli ty slzičky v jejím podání nejsou přehnané..

shine2015
17. říj 2016

A ohledne vybreceni si cehokoliv - dite kteremu se vysvetluje to nedela....my treba detem vyjdeme vstric pokud to jde a pokud to nejde reknu jasne proc to nejde a ony se hned uklidni protoze to ma jasny duvod. Proste kdyz to jde vyjdeme vstric a kdyz to nejde reknu i padny argument a uz o tom nediskutujeme....dite se max zepta jeste jednou,vysvetlim na prikladu znovu a ono se prizpusobi....

tahejhula
17. říj 2016

@milius Mam ctyrletou a chodi do skolky dvakrat tydne. To tam pak je od 8:30 do 15:10. Jiste, muzu to takto mit, protoze jsem doma. Tve dceri jeste nejsou tri roky, neni potreba ji rvat do kolektivu. Kdyby byla pripravena, nebreci.

zmrz_lina
17. říj 2016

Pokud pláče, tak bych nenutila a nechala doma. Lámat dítě tím, že si prostě něco nevyřve, obzvlášť ve 2,5 letech, je pro mě přes čáru.

shine2015
17. říj 2016

@milius je to tezke moc....ale zkus se na to divat ocima ditete...ona ti veri,ma v tobe mMamu moje mama mi vzdy pomuze je pri me....podle me to pak formuje vztahy v budoucnu....
Vis kdyby jsi chodila do prace...ale ona vi ze jsi doma...cekate miminko....aby si to neorebrala spatne...porad vysvetlovat vysvetlovat a rikat jak ji mate radi...a ja bych ji doma nechala...
Nase holky sly jedna ve 4 a druga v 5ti a jsou tam stastne....a ja je kolikeat premlouvam zda nechteji byt se mnou 🙂))) kdyz se jim nechce vstavat...a to doma program maji....

milius
autor
17. říj 2016

@shine2015 jen jsem chtěla vysvětlit, proč jsme ji tam nechali nastoupit a vysvětlit i ty další věci o kterých jsi psala, že jsem je už dávno zvažovala. nevím jestli hledám ujištění, řekla bych, že jsem na vážkách tak 60:40 pro školku, ale to není nic absolutního. hodně je pro mě argument, že to tak má spousta dětí, ze začátku pláčou a pak se tam těší. kdybych měla pokaždé reagovat na její pláč, tak pomalu ji nevyčistím ani zuby - s nadsázkou řečeno 🙂
neštovice jsem prodělala v dětství, takže ohrožená já ani mimčo nejsme (jsem zdravotník)

patrusa
17. říj 2016

Osobne nam zkusenost zu, ze cim driv se do nejake skolicky ba chvilku daji, tum lip, ikdyz vzdy zalezi na povaze ditete. Osobne bych ji tam davala dal, mluvit s ni o tom, ze prujdete tehdy a tehdy, zadne vykyvy v casech vyzvedavani. Syn takhle zurive plakal mesic pri mem odchodu, od ucitelek jsem mela info, ze jakmile jsem zavrela dvere byl v pohode, vylo mu tenkrat 2,5 a chodil ba 1 dopo tydne. Dcera zacala chodit na 1 dopo tydne od 16 mesicu a plac zadny, jen sevtrochu kabonila, ze ji tam nechavame. Nikdy ve skolce neplakala a ted uz od auta bezi a ani se neohledne.

tahejhula
17. říj 2016

Jo a prvni dva tydny chodila dcera vlastne denne od 8:30 do 12:10, ale proste jsem na ni videla, ze to neni uplne ono. Nebrecela, ale zacala byt zarazena, rano hur vstavala. Tak jsem se s ni proste domluvila takto a vyhovuje. Kdyz me k tomu nic nenuti, nebudu cekat ani na ty slzy.

shine2015
17. říj 2016

@milius v obdobi termini porodu ano - kdyby jsi zacala rodit v kratke dobe tak si nestihnes vytvorit protilatky...jde o dva dny kolem porodu...mrkni na net ;)

Chce to vysvetlovat....je fakt mala. Doma bych ji nechala...uvidis.

tahejhula
17. říj 2016

@shine2015 Meli jsme to stejne, kluci sli v necelych peti a ctyrech a ctvrt. Nikdy ve skolce nebreceli. A uz vubec nechapu, proc by si mela matka, co je doma, odpocivat od starsiho ditete.

milius
autor
17. říj 2016

@shine2015 hodně vysvětluji, všechno co se dá, mám výhodu, že je opravdu chytrá a rozumí mi. ale přece jen vždycky to nejde bez křiku, má svoji hlavu (je tvrdohlavá po mě 🙂)
pokud vy zvládáte vše 100% bez pláče a děti nejsou rozmazlené, tak tě obdivuji.

milius
autor
17. říj 2016

@shine2015 🙂 protilátky mám vytvořené od doby, co jsem ty neštovice prodělala 🙂

patrusa
17. říj 2016

@tahejhula to odpocuniti od starsiho, nemuze to byt take tim, ze se maminka boji, zda bude mit na starsiho cas, az prijde miminko? Sama vim, ze se to zvladnout da, ale nekdo muze mit obavy

tahejhula
17. říj 2016

Horsi jsou nestovice pro novorozence. A ne, skutecne nema 100% ochranu diky matce.

tahejhula
17. říj 2016

@patrusa Ale to se nevyresi odlozenim do skolky, to v zadnem pripade.

milius
autor
17. říj 2016

uvažuji, že ji tam budu zase dávat jen do těch 10:00 a třeba časem sama řekne, že chce jít na procházku a zůstat tam déle

milius
autor
17. říj 2016

@tahejhula nechci si od ní odpočinout a neberu to, že ji odkládám do školky. asi jak píše patrusa, dost se bojím, jak to budu zvládat, až se mimčo narodí, nebudu se starší moct tolik věnovat - malovat, číst knížky, atd., tak proto by ji tyto aktivity doplnila školka. přece jen by tam nebyla celý týden na 8 nebo 9 hodin.
měla jsem silnou poporodní depresi po prvním porodu, bojím se, že teď to bude taky a že by ta školka mohla trochu pomoct.
chtěla jsem, aby to brala jako takový zábavný kroužek s dětmi, ne jako odkladovou místnost pro unavené matky, tak se necítím..

svetlus_pepca
17. říj 2016

@milius Jasné. Tak ty znáš svou dcerku nejlíp, takže se stejně budeš muset rozhodnout sama. Chápu, že to vidíš tak, že to tak má spoustu dětí. Na druhou stranu, spostu dětí to tak má proto, že to jinak nejde, že s nimi nemá kdo být doma. Ty tu možnost máš. A sama píšeš, že je tvrdohlavá po tobě. Tak teď bude muset jedna z vás ustoupit 🙂 Zvaž, pro kterou to vítězství bude mít víc "pro" 😉

tahejhula
17. říj 2016

@milius Vidim ty "uklidnene" deti ve skolce u dcery. To je proste rezignace. Nektere tam ovsem breci stale.

shine2015
17. říj 2016

@milius ty ano ale nestaci ochranit tve dite- v dobe kontakt a brzky porod...presvedcovat te nebudu ale doporucuji si to nastudovat a byt opatrna 😉
A jinak naprosty souhlas s
@svetlus_pepca

shine2015
17. říj 2016

@tahejhula presne....ja to sama znam - dat je do skolky nemusis vymyslet pro ne program....
A pak se rodice na zakladce i pozdeji divi ze deti k nim nemaji duveru...
Samozrejme ze si zvyknou po mesici dvou....rezignuji. Kdo by taky vydrzel....i jako dospely clovek kdyz musis tak si za mesic dva zvyknes....