Stále mi mačká ruce. Dělá to i vaše dítě?

prchalka
6. led 2010

Ahoj,
chci se zeptat, jestli taky nemá někdo takovou zkušenost!
Dcera (15m) při krmení z lahve nebo při držení za ruku (uklidňování, uspávání) mačká ruce: stále si s nima hraje, štípe, nehty mi zatíná pod nehty, do nehtové kůžičky, vylamuje prsty na druhou stranu, tak že mi i vypadne lahev z ruky, žmoulá kůži, masíruje klouby, prostě všechno, na co si vzpomenete, ale opravdu tak, že to hodně bolí a je to nepříjemné.
Uhýbám, lahev už někdy držím opravdu jen na kousíček a hlavně mi to vadí, když spolu ležíme a chtěla bych jí hladit, vzít její ruce do svých, zklidnit jí. Nelíbí se mi, co dělá! Někdy už jí lehce plácnu - nepomáhá. Většinou ruku oddělám, to zas začne kvičet.. A tak pořád dokola. Dělá to vlastně od miminka - u toho krmení. Že mě to bolí nechápe a že to nemá dělat taky nechápe 😖
Kdy by se to mohlo zlepšit? ☹

jaav
8. únor 2010

Prchalka: s tou tv, myčku, pračkou, sporákem, žaluzkama,--to je to stejný. Já už jsem ho i zmlátila..a několikrát a hodně, ale prostě nezabírá NIC. Já mu můžu tu ruku urazit, otočí se okolo mě a fláááák znova. Máme rok novou tv,plazmovku, takže to bolí, ale nic s tím nejde dělat. Včera mi roztrhl koutek u pusy...hele snad z toho fakt vyrostou, protože tohle mi udělat čtyřletý, tak ho asi fakt zmažu, že si nesedne...Nepolevuju, vysvětluju, motivuju, dávám příkady, hezky, milë i nemile a houby výsledek. 😝 😝

matova
8. únor 2010

ahojky,
niekedy asi fakt pomôže len čas...kým sa dieťa nakoniec začne zaujímať o úplne iné veci a vyrastie zo zlozvykov...
- mňa síce až tak nemasakruje, ale chápem mamy ktoré majú s týmto problém 😉 . hlavne teda pri zúbkoch je kopanie a zatínanie nechtov pod moje nechtové lôžka 😒 alebo skôr hryzenie ako kojenie 😠.
Prchalka 😉 : hlavne to som chcela napísať na tie rady mamičiek, aby si dieťaťu vysvetľovala čo a ako- niekedy to dieťa jednoducho potrebuje skúsenosť a vysvetľovanie mu nestačí, lebo ako ti jedna mamina písala, malá nepočúvne, lebo nevie čo je to bolí......No dobre, dá sa poťahať aj ju za vlasy a tak, ale kto nechá
napr. skákajúce dieťa spadnúť z postele alebo sedačky? alebo zo schodov? Ale to už nie je o rukách...Tak držím palce 😉
ps: náš tiež fičí na plyňáku, len ešte chvalabohu neprišiel na to, že k zapnutiu plynu musí koliesko aj zatlačiť aby vyšla iskra 😝

vejinka
4. bře 2010

ahojte moj maly je zlaticko ale robi to tiez mam cele ruky pokrabane a nielen ruky kym som kojila tak aj krk cicky proste kde dociahol..skusala som mu to vratit ale nepomahalo a nepomaha do dnes..takze fakt z toho asi musi vyrast inak to nevidim on skrabe nielen mna ale aj babku dedka tata proste vsetkych aj ked ho len na chvilku drzim za ruku tak ma stihne pokrabat a to si davam sakra pozor...ale aj ak ho lubim najviac na svete 😉

timbouctou
4. bře 2010

Ahoj holky, Prchalka 😉 u tebe je to asi hlavně věkem že nespolupracuje. náš malý v té době kousal, ale ne že by chtěl ublížit, spíš tím jakoby vyjadřoval někdy únavu a někdy přítulnost. Tatínka jednou kousnul tak, že mu prokousl kloub na ruce. Ale pak plakal že au 😀 Do tv tluče občas i teď, hlavně když má pocit, že se mu dost nevěnujem. O troubu se nedávno trochu popálil, nic hrozného, ale cítil to, tak už si dává pozor. Akorát musíme hlídat jestli není zapnutá, líbí se mu, jak to svítí 😀
Chtěla jsem hlavně říct, že děti nám nechtějí ublížit, ale něco svým chováním dávají najevo. A poslouchat se teprv musí naučit, nikdo se s tím nerodí, je to opravdu o trpělivosti na obou stranách, jak naší, udržet se a netlouct kluka zbytečně ani když už skřípu zubama a i jejich, aby pochopili, že máma není na hraní ani na jídlo 😀

zelmirka1
4. bře 2010

ja pridam svoju skusenost maly od narodenia ma tiez dost nepokojne rucicky, prve tyzdne bol problem ho nakojit lebo sermoval tak rucickami ze sam seba odtrhal od prsnika a manzel mi musel pomahat ho drzat. Teraz ma 17 mesiacov a tiez dost ruckami skriabe, taha mi vlasy /mam ich dlhe/ a smatra po tvari. Mam niekedy pocit ze si to ani neuvedomuje co robi, ked prisne poviem aby prestal tak prestane ale len nachvilku a potom zase. Nastasti to robi len pri zaspavani alebo rano ked si ho beriem k sebe, postupne je trochu jemnejsi lebo ho stale ucim ako sa hladi ale aj tak dost rucickami vselijako smatra. Neviem ci je dobre mu to vratit lebo potom si moze mysliet ze mama moze a ja nie ? Ja sa snazim mu rucicky drzat aby nemohol tolko smatrat a verim ze casom to prejde.

zuzi118
5. bře 2010

Ked bol maly este uplne malicky, tak som dostala jednu radu ako postupovat, keby ma zacal kusat pri kojeni. Povedat dorazne NIE, zamracit sa, odtrhnut a dat az za chvilku. Mozem povedat, ze to u nas fungovalo. Nikdy ma nezacal kusat, len par krat skusil. To iste s rucickami. Tiez ma zacal stipat do prsa, alebo pchat mi prsty do ust ci chytat ma za nos. Dorazne poviem Prestan a odtiahnem ruku. Zopakujem 2-3 krat a ked neprestane, koncim s kojenim. Nastane strasny rev.. naco sa ho vzdy spytam, a co sa ti stalo? Ved mna to bolelo nie teba. Znova rev. Znova zopakujem. Toto mi robit nebudes. Bud prestane revat a ide na prso, alebo idem odputavat pozornost a potom znova po chvilke dam na prso. Ked na neho takto hovorim, tak to hovorim nahnevanym a hlavne doraznym tonom (ale nekricim).

Co sa tyka ostatnych veci, tak to je ako kazde dieta. Obcas posluchne na NOno. Ale vacsinou nas ma v pazi a ide skusat. Tam ozaj plati, len odputavat a fyzicky mu zabranit v robeni niektorych veci.

kamila2312
5. bře 2010

Ahoj - náš malý je taky jako holčička Prchalky a dalších. Myslím, že je ve věku, kdy mu nic nevysvětlím. Nerezignuji, zakazuji, odtahuji, jemně plácnu, nereaguji na řev a bouchání čelem do podlahy (ano i to doma míváme) - ale je to bez velkého výsledku. Myslím, že nechápe, co je a co není hra a kdy legrace končí - co je nebezpečné a proč tak reaguji - že se o něho bojím, že si může ublížit. Myslím, že můžem jen vytrvat, nepolevit a ve stejných situacích být stále stejné. Přijde to zřejmě až časem. Nevěřím, že někdo něco vysvětlí tak malému dítěti. Spíš má děcko poddajnější, ovladatelnější (momentálně.....) Opakování a taky to, že se zájmy časem změní (nebude si přece plácat do žaluzií až do šesti let, none?) - to snad pomůže.

mata3
5. bře 2010

Nerozumiem... Prečo ju nenecháš piť mliečko samú 😕 ???

prchalka
autor
5. bře 2010

mata3: Protože jsem ji k tomu doteď nedonutila a taky mi u mlíka napůl usne, tak by ho asi nedopila! Ale těžko se to vysvětluje jako to, že neposlechne s těma rukama. Ale teď už si to mlíko přidržuje, přišla si na to sama. To je náš posun, u mlíka už dobrý 😉