Syn se chová u babičky jinak než doma. Co si o tom myslíte?

lpch
27. únor 2022

Prosim o nazor nebo radu zkusenejsi. Syn ma 5 let, je to sikovny kluk, celkem rozumny, da se s nim domluvit, je ale trosku citlivejsi. Doma funguje dobre, obcas jsou slzicky kvuli vecem (ktere jsou pro me nepochopitelne, ale zase chapu, ze v jeho “svete” to je tragedie). Ma doma i mladsiho brachu, maji mezi sebou hezky vztah, pekne si spolu hraji, obcas nejake konflikty, ale nic hrozneho. Situce se rapidne zmeni, kdyz dojedeme k babicce. Syn je pri kazde prilezitosti hned hystericky, dela divadlo, tecou slzicky kvuli blobstem, s mladsim se perou, provokuje ho.. babicka je moje mamka, nejsme schopni ji vysvetlit, ze doma toto nedela, ze jeho chovani u ni nechapeme. Moje mati nesnasi meho manzela, nedava to primo najevo, pretvaruje se, ale prede mnou, kdyz tam neni manzel ho porad kritizuje a je toho vic (to je na jine tema), kdyz na syna zvysi manzel hlas (podotykam, ze je to opravnene a ja stojim za manzelem) je hned za tyrana.. pritom manzel je fakt dobry tatka, detem se venuje, je na ne hodny, nikdy na ne nevztahl ruku. Situace je uz vyhrocena, ja mam stres kdyz tam jedeme co zase bude, deti to ale u babicky maji rady, mame tam i cely zbytek rodiny, nejde tam uplne prestat jezdit. At to shrnu - syn se chova divne, rozmazlene, babicka si mysli, ze z nej vychovavame maleho nervaka, ze jsme na nej zli.. nevim co mam delat, synovi se to neda vysvetlit, babicce taky ne :(

zelenaesmolda
27. únor 2022

@anakolut
necham ji vyvztekat a snazim se vysvetlit proc danou vec nemuzu nebo nechci dovolit.
Ona uz navic vi,ze na me to rvani neplati.

zelenaesmolda
27. únor 2022

@bara88
no vidis a me by to treba nastvalo,ze nemaji jidlo na ktere se treba cely tyden tesim a normalne ho tam maji.pro kazdeho je prkotina neco jineho,plati to jak u deti tak u dospelych.A to,ze normalne jim spagety jesTe neznamena,ze si je ten den dam kdyz mam chut na hambac.

bara88
27. únor 2022

@zelenaesmolda aha takže potom je vlastně úplně v pohodě že dítě ve školce ,škole udělá scénu jen proto že není na jídlo to,na co na chuť. Proboha tohle fakt dětem někdo toleruje?

zelenaesmolda
27. únor 2022

@bara88
ve skolce vetsinou deti sceny nedelaji,chovaji se jinak nez doma kde se citi nejbezpecneji.ve skole uz jsou vetsinou vyzrale na takovehle sceny.
A co je na tom,ze udela scenu?Ma vztek,neumi ho jinak dat najevo,teprv se uci emoce ovladat.

bara88
27. únor 2022

@zelenaesmolda no radši už nic nepíšu a jsem ráda ta me děti které takové scény nedělají a kdyby jo kvůli takové věci, že babička na jídlo udělala něco jiného než na co má chuť tak dostane po řiti a jíst vůbec nemusí. Jako promiň ale pět let už je predskolak tak nevím teda jestli dle tebe za rok dítě najednou tak vyzraje když ho rodiče podporují ve vztekani se

zelenaesmolda
27. únor 2022

@bara88
ok,das mu po riti a cemu tim pomuzes?tobe taky da nekdo par facek kdyz prijdes nasrana z prace?

bara88
27. únor 2022

@zelenaesmolda já v práci hysteraky nemám a nevztekam se .Ty jo?

zelenaesmolda
27. únor 2022

@bara88
opravdu srovnavas svuj vyvinuty nervovy system a zkusenosti s 5 letym ditetem?

bara88
27. únor 2022

@zelenaesmolda počkej a proč ses teda ptala jestli dostávám pár facek v práci?

zelenaesmolda
27. únor 2022

@bara88
zajimalo by me jak by se ti libilo kdyby na tvuj vztek reagoval nekdo tim,ze ti da par facek.Asi moc ne.
Kdyz se biji dva dospeli,je to domaci nasili nebo napadeni.
Kdyz napadne dozorce vezne nebo policajt zatceneho tak je to policejni brutalita.
Kdyz nekdo okrade nebo napadne seniora,je to hyenismus.
Kdyz rodic zbije dite,je to vychova.
Co se mi na tom jenom nezda....

bara88
27. únor 2022

@zelenaesmolda no tvl tvoje srovnávání je fakt boží, klidně uč své dítě takovému chování a pak v dospělosti možná chytne hysterak v restauraci že nemají jídlo na jaké má chuť🙂

zelenaesmolda
27. únor 2022

@bara88
ne,nechytne hysterak protoze dozraje natolik,ze bude umet sve emoce kontrolovat.
ale musi k tomu proste dojit,vypraskem ho to nenaucis.stejne jako nenaucis dite vypraskem chodit na wc nebo mluvit.Kdybych mela mlatit dceru pokazde kdyz se pokadi tak by uz byla v decaku.A ano,mela by to umet.Jenze neumi.Mam ji proto bit?
A rekla bych,ze to srovnani je dost trefne.Nasili mezi dospelymi nase spolecnost neuznava,neuznava ho ani na seniorech ale na detech ho ve velkem podporuje.Pritom rozdil mezi tim seniorem a ditetem casto zadny ani moc neni,oba jsou zavisli na peci druhe osoby a mentalne muzou byt taky na stejne urovni.

bara88
27. únor 2022

@zelenaesmolda dobrá mám asi jiné názory jak ty ale s tím srovnáním si mě pobavila

zelenaesmolda
27. únor 2022

@bara88
me to nepripada zabavne,spis smutne.

bara88
27. únor 2022

@zelenaesmolda no vidíš každá sme jiná

zelenaesmolda
27. únor 2022

@bara88
jinak ja neschvaluju vychovu bez hranic kdy si dite muze delat co chce,to v zadnem pripade.Jenom nesouhlasim s tim,ze se maji ty hranice nastavovat bitim,manipulaci a vyhruzkama.

anakolut
27. únor 2022

@zelenaesmolda To chápu, ale jakou formou a jak dlouho ji necháš vyvztekat? 5 minut, půl hodiny? Přijde mi, že to myslíš dobře, ale někdy to i přes vysvětlování, proč to nejde, prostě nepomáhá... Nevím, někdy fakt pomůže jen to okřiknuti, alespoň u nás.

levandule_k
28. únor 2022

Píšeš, že problém je synovo chování, ale jeho chování je jen třešnička na dortu. On jenom nasaje atmosféru, pocity, nálady dospělých a pak se to v něm pere a ventiluje to "hysterákem" kvůli kravině.

Jako tohle by položilo i dospělého natož jedno velmi senzitivní dítě.

Si přečti po sobě svoje příspěvky
Bojíš se matce postavit. (Silně pochybuji, že jsi ji uzemnila, že nemá komentovat tvoji výchovu, když sama dělala to a to.)
Týrala tě.
Píšeš o ní, že je toxická.
Nemá ráda tvého manžela, pomlouvá ho za zády. (Tvl. jak se asi musí cítit tvůj manžel, jede ke tchýni, co ho nemá ráda, to musí také vycítit.)
Takhle to neformuluješ, ale tvoje matka je pasivně agresivní. (Tipla bych si, že je hrozná chudinka a ublížená. Když řekneš, že něco chceš/nechceš, vytrhává to z kontextu, převrací.)
Z návštěv jsi vynervovaná předem. (Možná to v sobě dusíš a hraješ si jakoby nic. Emoce nikdy nepotlačíš, ani nepřečůráš, to si musíš odžit a zpracovat.)

Spoustu negativních emocí, co létají vzduchem, dospělí, co neumějí řešit svoje emoce a pocity, ale největší problém je synovo chování a jeho emoce....

To, jestli bylo sprdnutí syna oprávněné, je dost diskutabilní. Nebyla jsem tam. Ale když vezmu posledních 10 minut před sprdnutím, tak ano bude to vypadat, že syn zlobí a je správné na něj zvýšit hlas. (I když já s tím mám osobně problém, dítě zlobí, tak to vyřeším tak, že ho seřvu a tím mu dám najevo, že je špatné projevovat emoce, místo toho, abych ho naučila s emocemi pracovat. Zachovat vyhrocené situaci klid, když dítě "zlobí" je těžké, ale sprdnout dítě za to, že neumí pracovat s emocemi mi nepřijde správné.)
Když bych se podívala, jaké všechny situace předcházely synovu "hysteráku", tak bych řekla, že se nedivím, že syn chová, jak se chová, protože, některé věci, co jsi napsala o svých příbuzných a sobě jsou recept na dokonale napjatou atmosféru a syn ji zrcadlí.

Řeš sebe a svoje emoce, svůj vztah s matkou a emoce manžela, také musí cítit silný diskomfort, když to tchýně nemá ráda. To je hlavní problém, ne synovy hysteráky, on se tak chová kvůli vám.

zelenaesmolda
28. únor 2022

@anakolut
tak jak dlouho potrebuje nez se uklidni,my dospeli taky potrebujeme prece ruzny cas na uklidneni v zavislosti na situaci.

veronikav31
28. únor 2022

Většinou s @zelenaesmolda nesouhlasím,ale tentokrát ano.kdyz se syn nebo dcera vztekali venku,tak jsem řekla že mám času dost,stala jsem nebo jsem si sedla na lavičku a počkala jsem až je to přejde, pak jako když mávne proutkem,během chvilky byl klid. Párkrát to zkoušeli v obchodě,tak jsem se otočila a odešla bez nákupu,byla scéna nebyl nákup,doma jedli co bylo.dcerka už má 6,tak nafoukne pusu,zamraci se a naštvaně odejde,tak ji nechávám, uklidní se.dela to i kvůli jídlu doma,ale to už jsem flegmatik.ale je něco za něco, hodně věcí povolíme,nic zadarmo nedostávají,nestojím jim za zadkem,ví,že za námi můžou kdykoliv přijít,ale taky ví že jsou určité hranice přes které se nejde