Téměř 10měsíční dítě neobchází nábytek. Mám to řešit?

terij
25. lis 2014

Mám dceru, která bude mít 10 měsíců. Je šikovná umí dělat ahoj, podávat ruku dávat pusinku, schovávat si obličej a další věci, ale neumí se posadit. Sedá si tak, že se přitáhne, když jí dám ruku. Ze sedu si sama stoupne v postýlce a ráda chodí za ruky, ale vůbec neobchází nábytek nevím, jestli to řešit nebo ještě počkat. Nemáte někdo zkušenosti?

terinda
25. lis 2014

Na sezení má dost času, je to snad ten nejtěžší pohyb.
Jen ji nech, ona k tomu dozraje sama, není co řešit 😉
A na chůzi taky, dej tomu čas.

mysonek
25. lis 2014

Pokud je jediné co neumí samostatný sed, tak buď klidná. Moje dcera teda sed zvládla jako první, bylo jí 9 měsíců. ale zase lézt začala až v 10 měsících. Většina dětí dřív leze a až pak si sedá. Ale nepomáhej jí, nech jí ať si to vybojuje sama. Možná na to neumí právě proto, že jí podáváš ruku.

terij
autor
25. lis 2014

Ona právě ani neleze.

adypro
25. lis 2014

Každé dítě to má jinak, nic jí neuteklo...navíc mi přijde, že to není opožděné podle toho co píšeš, umí toho dost. Někdy stačí den a je vše jinak, u nás se většinou vše změní ze dne na den, ze dne na den třeba začala lézt, pak už se jen zrychlovala...

tamarila
25. lis 2014

@terij Každé dítě je v něčem dopředu, a v něčem "pozadu". Taky jsem to tak s dcerou měla, a v okolí vidím totéž. Jenom občas některé maminky na diskusích vyjmenovávají co dítě umí, ale "zapomínají" co moc nejde. V klidu, podle toho co píšeš je přes hlavu moc šikovná, a co se týká pohybu tak není nijak mimo, jenom nepatří k rychlíkům (zatím, to se klidně změní). Je to OK, nikdo nevyniká ve všem, ani děti, a ani dospělí .o)

pampalin
26. lis 2014

Tak náš teda seděl dřív než lezl, páč do lezení se mu fakt moc nechtělo, pořád se plazil. Lézt začal až v 10 měsících. Neboj, máš úžasnou holčičku, ona ke všemu dospěje. Možná bych se zmínila u dětské, ale vlastně
je to Tvoje věc. Akorát bych ji teda nepřitahovala za ručičky.

ffiinnkkaa
26. lis 2014

Malý byl zase brzo aktivní...brzo lezl, seděl...ale později mluvil....malá měla na všechen pohyb čas ale za to uměla to co píšeš...každé dítě je jiné...to bych neřešila 🙂

terij
autor
26. lis 2014

ale já si říkám, že se aspoň nějak snaží sedat, nebo to ji nemám vůbec dávat do sedu?

nikollita
26. lis 2014

Syn se naučil nejdříve plazit, pak lézt po čtyřech, pak až sedět. Po čtyřech lezl až téměř do roku (lezení od cca 10. měsíce) a pak se zničehonic zvedl a rovnou chodil. Nikdy neobcházel nábytek nebo tak 🙂

barinkas
26. lis 2014

nevím, proč by měla obcházet nábytek 😀 to je zas takové, že všeci vše musí... malá toto nikdy nedělala... ani za ruku moc chodit nechtěla... měla chodítko,co tlačila před sebou, nebyla v něm uvězněná...pak začla chodit sama... každé dítě je jiné, nemá cenu do něčeho nutit... ať žijí tabulky, babičky atd ?😀 klid ju ....

janiczka_plzen
26. lis 2014

Ahoj mě malej nestál, neseděl, neobcházel nábytek ještě těsně před 1. narozeninami. Kolem narozenin se dokázal u nábytku teprve postavit, pak se učil sedět a obchází až teď v 15 měsících. Chodíme na RHB a fyzioterapeutka říká, že je úplně v pořádku. Moc bych to neřešila. Jestli chceš pro klid duše zajdi k nějaké fyzioterapeutce, aby Ti mimi zkoukla, ale podle mě má na vše čas 🙂. Můžeš se přidat k nám do skupinky Maminky "pomalejších" dětí 🙂.

hojda
26. lis 2014

Moje děti si v 10 měsících teprve sedly a začal se plazit. Ano jsou děti, které v 9 .měsících chodí, ale jsou taky děti, které jen leží 😉 , takže pokud je dr. spokojená, tak bych jí dala čas, určitě to zvládne.

zuhur
26. lis 2014

@terij ne, do sedu ji skutečně nedávej. Na vše má dost času. Pokud chceš je tu skupinka o motorickém vývoji dětí. Občas jsem si nebyla jistá ani u druhého dítka tak jsem se tam byla poradit. Jsou tam i odbornice (což myslím, opravdu v tom správném slova smyslu). https://www.modrykonik.cz/group/1830/detail/

katyxq
26. lis 2014

Pokud neleze - to je to, o co by ses měla obávat. Neměla bys ji posazovat (za prvé jí bereš motivaci, za druhé přetěžuješ nevhodné pohybový aparát), nechat přitahovat se do stoje, ale naopak motivovat k lezení 😉. Na sed i stoj, natož chůzi má času dost i podle tabulek, ale to nelezení, to je problém.
https://www.modrykonik.cz/motoricky-vyvoj-ditete

pamal
26. lis 2014

@terij syn začal lozit přesně v roce, posadil se ve 13 měsících. V 11 měsících už jsem to nevydržela a nechala se s nim poslat na ultrazvuk mozku. Tam mi řekli, že je úplně v pořádku. Stejně tak rehabilitační doktorka mi řekla, že nemá žádný problém a že některé děti si prostě dají na čas. Ukázala nám pár posilujících cviků na balónu a já byla v klidu. Jestli se tím moc trápíš, tak to udělej taky tak, pro klid.

edeltraut
27. lis 2014

Já byla ráda, když moje dítě v deseti měsících začalo vůbec lézt 😀. Buď v klidu, každé dítě potřebuje svůj čas. Adélka začala chodit až v 15-ti měsících a když jí dnes srovnávám s jinými dětmi, tak je opravdu pohybově velmi šikovná 🙂.

pisisvori
27. lis 2014

@katyxq já jsem myslela, že u vás "nesmí" být nic podle tabulek (např.:když má dítě přibírat 150-200g týdně...pro vás je dost 50), ale u lezení to koukám neplatí tam tabulky musí splňovat na 200%🙂. Vždyť je to přesně to samé...protože někdo tvrdí(nejspíš američtí vědci🙂), že bez lezení to nejde (což se za pár let zase změní) tak všichni straší maminky...

prostě někdo neleze a rovnou chodí , někdo zase leze třeba měsíc, jiný se xx měsíců plazí atd. a všechno je ve většině případů pouze varieta normy a žádný problém. V jedné diskuzi tady psala holčina, co má maminku rehabilitační doktorku a všichni rehabilitační doktoři se shodují, že problémy ze zády jsou problémem sezení v autě, v kanceláři, u počítače a nedostatek manuální práce a NEEEE!!! žádného nelezení, vodění za ruce....

tria002
27. lis 2014

To je takovej kec,ze je problem,ze neleze.. Moje prvni dcera zacala sedet kolem roku, chodit asi na 14ti mesicich a nelezla nikdy. Proste si stoupla a sla. Nemely jsme ani choditko, za rucicky jsem ji taky netahala, vse slo pekne samo, jak ji to vyhovovalo.

katyxq
27. lis 2014

@pisisvori nikdy jsem netvrdila, že přibrat 50g/týden je dost, tak tu, prosím, nelži. Navíc to sem vůbec nepatří 😉. Nebo že dítě nutně musí lézt, jen to, že pokud to nedělá, je potřeba to řešit a vyvarovat se nevhodné a pro dítě demotivační manipulace. Ale moje dítě to není, nechť @terij zařídí dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Výsledky a následky pak ponese ona a to dítě, ať už udělá rozhodnutí dobrá nebo špatná.

pisisvori
27. lis 2014

@katyxq opakovaně jste komentovala zprávy a diskuze, kde maminky řešily, že děti přibírají méně než 100/týden, že je zcela zbytečné řídit se tabulkama....nestojíte mi za čas, abych to hledala konkrétně....patří to sem a píšu to proto,aby maminky měly také jiný úhel pohledu a nezapomněly na zdravý rozum a nenechaly se "děsit" .

millyh
27. lis 2014

Od kamarádky malý začal lozit až skoro v roce tak bych ji nechala ať jde svým tempem. Nespěchej na ni 🙂 kdyby nemluvila či nedělala jiné věci a nelezla tak bych to řešila 🙂

lucikvr
27. lis 2014

Dcera začala lézt na 8.měsíci a chodit v 16 měsících. dnes jí je skoro 5let a řekla bych že je pohybově velmi naddaná. Každé dítko má svůj rytmus

pisisvori
27. lis 2014

Přidávám veřejnou omluvu@katyxq nebylo to asi 50g, vždy se v diskuzích jednalo o váhu okolo100 -105g za týden, pravděpodobně jsem si ji v tomto případě nechtěně spletla s jinou dle mého názoru mírně "fanatickou" maminkou.

pisisvori
27. lis 2014
didi1808
27. lis 2014

@terij ja bych tebou tak pro klid duše zajdu za fyzioterapeutkou. Ja jsem za ni mela jít taky už dřív, šla jsem az v roce kdy mi malý pořád nelezl natoz aby obcházel nábytek a museli jsme cvičit Vojtovku. Ted je mu 16 měsíců a pořád ještě nechodime. Prý to lezení je nejdůležitější čim dyl lozi tim je to pro ne lepší.

jupiter2013
12. pro 2014

Můj synek má rok. Od 9 měsíce se začal plazit. To mu vydrželo 3 měsíce a teprve teď začal lézt a samostatně si sedat. Kvůli predilekci je sledovaný od 5 měsíce jak na neurologii tak i na RHB, ale nemáme žádné cviky. Dle nich je zcela v pořádku 🙂 Takže na jeho chození si i já chvíli počkám. Prostě nepospíchá a má svoje tempo 😉

alenavy
12. pro 2014

Moje neteř nejdřív začala chodit a až pak se rozhodla, že bude lézt, že to bude zřejmě rychlejší😀 Teď je jí 12 a všechno naprosto OK🙂 Ségra tenkrát už stresovala, že nic, takže pak byl dobrej šok, když se malá postavila a "odkráčela". A moje mrně pro změnu pořád nechodilo, všichni v okolí už ano, něco jako chození kolem nábytku vůbec. A jednoho dne na cvičení vidím poslední díťátko (několik jich bylo mladší, než ta moje), jak už taky chodí, tak malé říkám - jé, podívej, tenhle kámoš už taky chodí. Ona na mne hodila pohled, jako na dementní nevědoucí matku, zvedla se a odešla. Jakože normálně odešla, ne žádné kymácení. Ona to tak prostě nějak má. Všechno skokově - dlouho nic, ale pak se rozhodne to mít už ukázkový.

diamanta
12. pro 2014

Tak moje má celých 16m a neobchází nábytek. A řeším to, dojíždím na rhb, ale je to prostě tak, a stejnak ta frekvence návštěv mne nepřesvědčila o tom, že by to rhb pracovníci viděli tak příšerně... Do devíti měsíců jezdila v hlubokým kočáru jak placka, lozit začala v 11m, sedět také tak, pak dlouho nic a teprve na konci 15 m si prvně stoupla. Vůbec ji to prostě nenapadlo, hodně spí, tak neměla ani zpevněný svalstvo. To jsme zpevnili cviky, tak si stoupla...a teď ji zase vůbec nenapadá, že by mohla udělat krok, ani úkrok když stojí opřená, takže neobchází. Už měsíc si vystačí s tím, že si prostě stoupá a stojí...a dál nic. Zkouší to i z kleku bez opory, nebo se staví na hlavu jako do kotoulu a řehtá se, ale ten "malej krok pro člověka" prostě neudělá.

terezapetrova
12. pro 2014

@diamanta myslim, ze do 18ti mesicu se bere ještě jako norma, ze dite nechodi a neboj ono to prijde a pak ji nechytnes 🙂

terezapetrova
12. pro 2014

@janiczka_plzen prosim prosim mohla bych dostat odkaz na forum maninky pomalejších deti? 🙂