Téměř 11měsíční dítě stojí, ale nesedí

krabikova
2. únor 2017

Zdravím, maminky. Mám téměř jedenáctiměsíčního prcka a úplně přeskočil lezení (vůbec nechce být na čtyřech), jen se plazí a rovnou si stoupá u nábytku. Díky tomu, že nechce být na čtyřech, tak v 11 měsících nesedí. Slyšela jsem o tom, že to není úplně v pořádku, trochu mě to trápí. Neměla jste to některá s prckem taky tak?

anatanka
2. únor 2017

@krabikova Mala to mela stejne. Vubec nelezla a v deseti mesicich najednou chodila. Byla to docela rarita, kdyz mi takovy prcek behal venku, a teoreticky by to melo mit nejaky posloupny prubeh, ale myslim, ze kdyz k tomu to dite dospeje samo bez pomoci (choditka apod), tak je proste tohle jeho prirozeny vyvoj a melo by byt vse ok.

kariii
2. únor 2017

U nas to bylo to same, nejdriv stoupal a az pak sedel, nejhorsi byly pady, jak neumel sedet, tak misto na zadek sel rovnou celym telem na hlavu, nemohla jsem se od nek hnout, nakonec se to naucil, jen to bylo narocnejsi... Byl to jeho prirozeny vyvoj, nijak jsem neposazovala a podobne, proste na to sel sice spatne, ale vse zvladl a uz tu od roka beha 🙂

jipe
2. únor 2017

@krabikova plazil se - stoupnul si - obcházel nábytek - sedl si - lezl - chodil

Říká se, že to lezení je důležité, jednak pro posílení břišních a zádových svalů, jednak pro propojení mozkových hemisfér díky koordinaci ruka noha, ted jsem někde četla, že děti, které nelezly mívají problémy s řečí. U nás je asi důsledkem dlouhého plazení preference sedu mezi patami a ted trošku valgozita kolen + teda v 18m mluví minimálně.

Nicméně jsem nepřišla na způsob, jak ho donutit lézt dřív. Na kolena šel, ale pohyb dopředu ne. A srážet ho k zemi, když si stoupal, jsem fakt nechtěla

krystalka
2. únor 2017

My jsme to měli ještě trochu jinak - syn normálně lezl a potom v 9 měsících začal vstávat a obcházet kolem nábytku....sednout si ale pořád ještě neuměl, to přišlo až někdy v 10 měsících....takže tu dobu mezi tím jsme mu byli neustále v patách, protože si neuměl sednout na zadek, takže ze stoje padal jako prkno rovnou na záda a na hlavu ☹ , naštěstí to netrvalo dlouho, protože to bylo fakt náročné pořád ho někde hlídat, člověk nikdy nevěděl, kdy se skácí... Jinak to, že dítě přeskočí fázi lezení úplně dobré není, protože tím střídavým pohybem při lezení se propojují mozkové hemisféry, má to svůj význam pro správný vývoj mozku....motorika hodně souvisí potom i s vývojem řeči apod...ale holt některé děti to lezení přeskočí, no....

krystalka
2. únor 2017

@kariii - měli jsme to úplně stejně, taky jsem pořád musela být za ním, jinak padal na záda a na hlavu....ale přesně na 1.narozeniny udělal první krůčky bez držení a brzy běhal jako ďas 🙂

netopejr
2. únor 2017

V 5 mes dítě stalo, začlo obcházet nábytek,v 6 s sebou tahalo zidli. Sedelo az v 10 mes. Je úplně.
Po 4 lezlo, ve 3 mes a třeba 3 týdny.... V roce normálně chodilo, v jakymkoli terénu.
Ost.mely ten tabulkovejsi vývoj a chodily v roce a pul nejiste. Jedno lozilo po 4 velmi malo, jedno zase asi 3/4 roku. Pkud je vývoj dopředu, dítě se vyviji oboustranné, memo vy to byt ok, spolecne s ost.vecma a pokrokem, nejen ve fyz.oblasti.
Pokud se Tobě něco nezdá, konzultuj pedidr.nebo fyzio, ale pokud Te znervozunje jen onfo z tabulek, melo by to byt ok. 😉

kariii
2. únor 2017

@krystalka Presne jak pises, z toho jsem byla na prasky, protoze proste parkrat stejne na tu hlavu a ono tim celym telem byly celkem rany, ale taky zacal chodit vlastne tyden pred narozeninama, nektere deti si proste jedou podle sebe

krabikova
autor
2. únor 2017

@anatanka @kariii @jipe @krystalka děkuji všem za příspěvky 🙂 Já doufám, že u prvního dortu už sedět bude 🙂

krabikova
autor
2. únor 2017

@netopejr děkuji 🙂 to sis teda moc klidu neužila. náš Štěpánek byl dlouho placka 😀

jipe
2. únor 2017

@krabikova a jde aspon na čtyři nebo to taky ne, k sedu lézt nemusí, ale musí se udržet na čtyřech, tak to bylo u nás, plazil se, na čtyři si klekl, ale dopředu nešel, časem došlo na šikmý sed a u prvního dortu seděl sám + první samostatné krůčky asi týden před narozeninami

netopejr
2. únor 2017

@krabikova ne, ale.kdyz jsou.mpc napřed, taky rodoc dost znervozni...

martinazw
2. únor 2017

U nás to samé. Syn se v 5ti měsících plazil, v 7mi se stavěl, v 8mi chodil kolem nábytku, pak se teprve dostal k lezení v 9ti měsících. Seděl jen na patičkách. Normální sed až v roce. Od roku a půl se mu pusina nezavře, takže to na mluvení nebude mít takový vliv. Teď aktuálně dcera v 7mi měsících se začala plazit a stavět na čtyři, ale teď v 9ti měsících se rozhodla, že celý den stráví na nohou u nábytku 😀 sedá si taky jen na patičky. Jsem zvědavá na další vývoj.

nafuka
2. únor 2017

@krabikova lezení je důležité.Moje malá nic nepřeskočila.Zkus se poradit na nějaké rehabce.

zuzicka25
2. únor 2017

Syn se taky dlouho platil, ale na kolínka se mu moc nechtělo, Dr mi poradila dat na zem koberce( máme všude plovoučku a ono mu to klouzalo a nic ho nenutilo jít na kolínka)snad ještě ten den začal lést😉

jipe
2. únor 2017

pokud nechceani na kolena, je ještě dobré dávat něco na přelézání, my jsme měli plyšového velkého hada nebo naše nohy. Což pak na kolena šel rychle, ale jak ho donutit kupředu, to jsem nevykoumala. Doporučuje se dělat jakoby trakař, aby dítě tapalo rukama, držet za pánev, ale to malý totálně bojkotoval

krabikova
autor
3. únor 2017

@jipe On na kolenou je, ale jen chvilku. Buď si hned kleká a stoupá nebo udělá zase zpátky placku ☹ přelézá pořád, dokonce už leze na nizoučkou obývací stěnu až nahoru @zuzicka25 koberec máme jen na kousku, ale to na něj neplatí...

zuzicka25
3. únor 2017

@krabikova my taky měli jen takový malinký koberecky, ale ja vytáhla velký (nebo něco po čem mu to nebude klouzat) a nezbyde mu nic jinyho než lést😉protože platit se po koberci moc nedá😉 za zkoušku nic nedáš😉

jipe
3. únor 2017

@krabikova to je jak u nás, můžeš zkusit ten trakař, aby si posílil ruce, ale myslím, že má svoji hlavu a postupy. Jen u toho stoupání je potřeba dávat pozor, aby se nevytahával rukama, ale šel přes náklek, přes pozici tzv. rytíře (jako když se žádá o ruku)
@zuzicka25 tak moje dítě se vesele plazilo i po koberci

zuzicka25
3. únor 2017

@jipe tak mi měli s vystouplim vzorem a proste mu to neslo😉