V 15 měsících stále nechodí, potřebuju uklidnit

ppalomino
31. kvě 2013

Ahoj,
začínám být trošku nervózní. Syn má 15m. Pár krůčků udělá, ale to je vše. Potřebuju trošku uklidnit a říct, že má ještě čas. Je tu někdo, kdo má podobně staré ještě nechodící dítě?

monasek84
31. kvě 2013

Ahoj, nevlastni sestra zacala chodit cca az v 18m, jinak jen sem tam par krucku.... proste se ji nechtelo, pak ze dne na den zacala litat... ona je celkove takova flegmaticka, ji s nicim nerozhodis 🙂

lv
31. kvě 2013

já chodila v 17m, neteř v 16m a roční mi stojí a sotva udělá krůček do strany u nábytku, tak taky počítám s pozdější chůzí..uklidním tě v tom, že děti co začnou později jsou si jistější, mnohem méně padají, než "rychlíci".

kikimaruska
31. kvě 2013

Syn se rozchodil po 19 měsíci..je pravda, že se to bralo jako v 16,5 měsících díky nedonošenosti...od roka stál v postýlce, až na 14 měsících se sám ze stoje posadil a pak celou dobu lozil (ani se neplazil, rovnou lozil). Byl velmi rychlý a obratný, postavil se, ale jakmile mu chtěl dát kdokoliv ruku a pomoct chodit, padl k zemi jak voják do krytu a ne a ne, bál se. Pak najednou 2 dny po Štědrém dni se postavil a jak psala Iv, začal doslova lítat a běhat a vůbec nepadal 🙂 😉 .

littlejane
31. kvě 2013

Syn zacal chodit az v 18 mesicich. Do te doby jen za ruku,sam ani krucek. Bud v klidu,kazdej prcek je jinej a ma svuj cas. Vubec neporovnavej,to je akorat na deprese 😉 🙂

helcenka
31. kvě 2013

@ppalomino - moje děti začaly chodit ke konci 16. měsíce a v pohodě. Jestli je všechno OK, prcek je zdravý a vyvíjí se dobře, tak má ještě trochu času.

veri25
31. kvě 2013

můžu tě uklidnit, my máme taky 15.měsíců a taky stále nechodíme, taky mě to občas štve nebo se i bojím ale doktor už mě dvakrát uklidnoval že to je v pořádku, hlavně je do ničeho nenutit a on až si bude jistý tak se pustí

mustikka
31. kvě 2013

Dcera má 16 měsíců, obchází nábytek, ale do prostoru se nepustí...Každé dítě má svoje tempo, hlavně nesrovnávat...

stepak
31. kvě 2013

Klidně tě uklidním. Musím říct, že jedna z mých velmi dobrých kamarádek má synka (osmnáct měsíců), který jde jenom, když se o něco opírá. A pak-chlapečci jsou oproti dívkám "pozadu", takže jim někdy více trvá pochopit, jaký pohyb vykonat, aby už sami, bez opírání, chodili.

prcekverunka
31. kvě 2013

Já chodila už v 9m a neteřinka teď začala ve 12m. Ale je to individuální, každé dítko začíná chodit jinak...

abigail1
31. kvě 2013

syn začal chodit okolo nábytku ve 12-ti měsících a sám v 18-ti měsících. Má ještě čas, neboj 🙂 Jestli se jinak vyvíjí v pohodě, tak to určitě bude dobré. 😉 @ppalomino

cuci25
31. kvě 2013

tak já tě uklidním asi nejvíc. Naší malé bude příští týden 17 měsíců a sama nechodí, ještě sama ani neudělá pár krůčků, jen s oporou, s aktivním chodítkem chodíme na procházky, nebo už trošku za ručku, ale takhle jí moc vodit nechci...

eficenka
31. kvě 2013

@ppalomino
jako odborník Tě uklidňuji, že má čas až do 18m , i déle - nemohou být přece všechny děti rychlíci 🙂

marton
31. kvě 2013

@ppalomino souhlasím s eficenkou 🙂 .Do 18m je čas a jinak zdravé dítě může začít i déle.Nesouhlasím,že jsou kluci v tomto pomalejší.Tři z mých synů chodili před 12 měsícem,jeden pár dní po 🙂 .

ratatooy
31. kvě 2013

taky si myslim že má čas,naš chodil přesne večer před 1 narozeninma,rzdíly u deti sou videt pokud jsou hodne viditelne už se asi neco deje např.manžel byl an procházce s byvalou spolupracovnici mame stejne stary kluky,a náš už behal a jeji jen ležel na zadech v kočáře,tak tam už bych se asi pozastavila že neco enni v pořádku,ale jinak ne

loafeer
31. kvě 2013

syn taky začal až kolem 15m. Zatím neřeš, můj strýc, ortoped, by ti řekl, ať si ráda, děti, co chodí brzo- to jsou takový ti padesátníci s bolavýma kloubama a adepti na endoprotézy....v 15m není důvod k obavám

abigail1
31. kvě 2013

@ratatooy no ono to s tím ležením v kočárku není tak jednoznačné. Syn chodil okolo nábytku ve 12 - ti měsících,ale uměl sedět až v 15-ti měsících, takže do té doby byl také vozen v kočárku v leže 😀

ratatooy
31. kvě 2013

@abigail1 jo ale on se ani neotáčel ani nic i doma proste jen ležel,jak na tom sou ted nevim,dluho sme je nevidely ale blo mi divny že to ani doktorka neřešila

abigail1
31. kvě 2013

@ratatooy no tak to je jiná 😒

betelgeuzz
31. kvě 2013

Obě holky začaly chodit až kolem 15 měsíců. A pokud udělá pár krůčků, tak bych se vůbec nebála. Akorát potřebuje nasbírat víc jistoty a odvahy a rozchodí se. Aspoň ti nebude tak padat, protože už bude mít lepší koordinaci než děti kolem roku. 🙂

lvicek2000
31. kvě 2013

Taky se přidávám, začala mi malá chodit taky tak nějak víc sama před 3 týdny, taky v 15 měsících. Bála se pustit, sem tam krůček udělala, ale bála se. Oni na to přijdou, nemá cenu něco lámat přes koleno. A nic se nedělej z řečí tipu: On ještě nechodí??? Taky jsem to slýchávala. Hlavně že jsou zdraví a jestli se rozběhnou v roce nebo dýl je úplně putna...Takže buď klidná 😉

rebelie
31. kvě 2013

@ppalomino Klid, na vše jednou dojde. Syn začal chodit v 16m (skoro na den) - do té doby jen ručkoval kolem nábytku, do prostoru se vůbec nepouštěl, ani se neuměl sám bez opory postavit. A pak? V pondělí se poprvé postavil sám v prostoru, v pátek chodil - jakože fakt chodil - přešel naší kuchyni asi 20x tam a nazpátek a ne a ne toho nechat. Je to asi 5 týdnů, co chodí, a troufám si říct, že není poznat rozdílu v tom, jak chodí on a jak chodí jeho vrstevníci, kteří začali chodit kolem roku. Myslím že za 3-6 měsíců to nepozná ani oko zkušeného pediatra či fyzioterapeuta... A já jsem tak ráda, že jsme ho netahali za ruce, nedávali do nějakých chodítek atd., nechali jsme to na něm a on to udělal tak, jak je pro něj typické - dlouho, dlouho nic, ale ono se to všechno připravuje, a pak to vyfikne na první dobrou.

helulicek
31. kvě 2013

První dítko chodilo v devíti měsících, začínal od 2-5-10 krůčků atd, takže se pomaličku rozcházel. Druhý dítko se rozchodilo v 18 měsících, občas se pustil, udělal dva krůčky, ale spíše stále preferoval lezení po čtyřech, obcházení nábytku atd. Jeden večer se nám sam pustil a lážo plážo se prošel z obýváku do kuchyně, zpět pak do předsíně, a pořád dokola....od té doby lítá jako kdyby chodil nejméně půl roku 😀 Prostě každý dítko je jiný, má svůj čas. Pokud si stoupá, obchází nábytek, leze po čtyřech tak to neřeš. 😉

andelka
31. kvě 2013

Starší začal chodit v 16měsících..první krůčky udělal v 15,5m. Mladší má 14,5m a chodit ještě zdaleka nebude, udělal jen první tři kroky, hodně vachrlaté, neumí se ještě ani postavit v prostoru. Po zkušenostech se starším jsem klidná, vím že má čas a nechávám mu jeho tempo..nepoužíváme žádné chodítka, přidržovátka, nic. až na to bude mít, začne chodit.

ppalomino
autor
31. kvě 2013

Holky, díky za Vaše reakce. 🙂 Koukám, že fakt nejsem sama 🙂

naomi6
31. kvě 2013

@ppalomino Ahoj, uklidním tě. Můj manžel začal chodit až v 18 měsících. Už se báli, co s ním je, tak šli k dr a ta jim řekla, že je zdravej, jenom línej. No a to mu bohužel zůstalo. 😉 Ale jinak je v pohodě 😉