V 18 měsících váží málo. Poraďte recepty, aby přibrala

lucikpraha
8. srp 2013

Chci se zeptat víc hlav a názorů mi pomůže.... Mám 18 měsíční dcerku a včéra jsme byly na 18 měsíční prohlídce a od začátku máme nízkou váhu a včéra ukázala váha jen 8,700 kg má rychlé spalování a doktorka se do mě obouvá že je moc drobounká což je teda pravda co zbaští vykaká hrozně rychle nevíte nějaké recepty zkoušim ted hodně i kašičky a papá skoro pořád ale výsledek skorem žádný který by jí váhu navíšily🙂)? Děkuji. A ještě otázka kolik vaše dítko vážilo?

betelgeuzz
8. srp 2013

@lucikpraha Samotná váha není tak důležitá, spíš jak se pohybuje na percentilovém grafu váha/výška. Na tom je vidět, jestli váha a výška rostou souměrně, jestli nějak extra nezhubla. Starší měla v 18 měsících 10, 2, mladší 9,2. Obě jsou drobné po mně, dr to nikdy neřešila. Vždycky to kontroluje v tom grafu váha/výška, že rostou přiměřeně.

speedygon
8. srp 2013

@lucikpraha neuvádíš porodní míry a jak je holčička vysoká...našla jsem jednu tabulku, dle které tedy jste na dolní hranici..ale stále to nic neznamená. Už by měla mít celkem pestrý jídelníček...nevím, jaký má ta vaše malá...jinak uvádím míry z té tabulky:

18měsíců: průměr:10,8 kg horní hranice:13,0 kg dolní hranice:8,6 kg

lucikpraha
autor
8. srp 2013

Moje doktorka to řeší .... Pestrej jídelníček má ale díky rychlejšímu spalování moc nepřibírá měří tedka 79 cm... A její porodní váha a míry byly 3.460 a měřila 50 cm..... Adrianka je drobounká po tátovy já tak drobná nejsem

lucikpraha
autor
8. srp 2013

a pohybuje se dost, je dost aktivní🙂

speedygon
8. srp 2013

@lucikpraha no a když je dr tak chytrá, to Ti neporadila, jak máš postupovat, aby malá nabrala????

lucikpraha
autor
8. srp 2013

Ne jen mi říkala pravidelně jíst což jíme a a žádný sladký nápoje což taky nemá nic víc ani nic mín mi neporadila

madulinka
8. srp 2013

@lucikpraha ahoj, mé holčičce je teď 20 měsíců a má 7.900 g a 73 cm. Jako nedonošená měla porodní váhu jen 1,4 kg a 39 cm, ale my oba s manželem jsme drobní, takže žádného obříka čekat nemůžeme. Doktorka nás taky kontroluje, při jedné kontrole téměř nepřibere a naopak vyroste, při další nic nevyroste a naopak přibere. Pohybujeme se pod dolní hranicí tabulek, ale já vidím, že prospívá, jí dobře, nic ji netrápí, akorát je drobnější. Nemocná téměř není.. Já bych ji zbytečně ničím nepřekrmovala.. Spousta lidí v okolí mi radí dávat sladké ovocné šťávy, hodně kaší a třeba i sladké!, aby přibrala, ale můj rozum mi radí, že nee 🙂

blahova_andrea
8. srp 2013

@speedygon jééé, tak to my jsme na té horní 😀 ale máme kluka, tak to je asi jiný než u holčičky.
souhlasím s holkama, že záleží na víc věcech. pokud jsou drobní i rodiče, tak přece i genetika hraje roli. doktorka co řeší jen tabulky a nic okolo není moc dobrá.

speedygon
8. srp 2013

@blahova_andrea pro kluky je to jinak, je tam tuším ta horní 13.6 nebo tak nějak 🙂

lucikpraha
autor
8. srp 2013

Taky jí nechci zbytečně překrmovat ale nelíbí se mi že pokaždý když jdeme k doktorce má narážky skoro mi i řekla že jí nedávám najíst a nechtěla ani potrhnout že její vývoj je v pořádku.... Už jsem se i rozhodovala jít k jiné doktorce ale tam se bojím že bude to stejné...☹ Já zrovna vyhublík nejsem ale jako malá jsme byla hodně drobná a manžel je drobnej do tedka.... Já malou už dávno krmím normální stravou ted jí i vařim kašičky jestli jí to pomůže je zatim otázkou a kojila jsem jí do nedávna to může mít taky možná vliv na její drobnost.... a jinak vám moc děkuji za názory.... vždy když jdu od doktorky si říkám co dělám špatně.... a jestli nejsem špatná matka jelikoš jsem i hodně mladá tak si myslim ke mě doktorka dovolí dost

hojda
8. srp 2013

sousedky kluk porodní hmotnost 4,2kg a v 18 měsících 8,8kg a doktorka neřešila nic.

rebelie
8. srp 2013

@lucikpraha Podle mě se to musí vždy posuzovat v celistvosti (což dokážeš ty líp než doktorka, protože malou znáš nejlépe) - připadá Ti, že by strádala? jí dost (píšeš, že jo), je živá (ve smyslu vitální, dovádivá)? zajímá se o věci kolem sebe? byla drobnější celou dobu, nebo se to teď nějak zlomilo? jaké konstituce jste ty a manžel? to všechno hraje roli... pokud je zdravá, nemá problémy s jídlem, jen je štíhlejší, protože rychle spaluje, tak bych to hodila za hlavu, maximálně bych se ještě zamyslela nad příjmem tuků - zda jich má dost, případně zkusit dávat do kaše lžičku, dvě arašídového, mandlového másla či tahini, občas dát avokádo a tak...

rebelie
8. srp 2013

@lucikpraha Najít si jinou doktorku vůbec není špatný nápad. A když jí půjdeš omrknout, tak se jí rovnou vyptej na její přístup k tomu, že je malá štíhlejší, zda a jak by to řešila, co by zohledňovala atd. a podle odpovědí se taky můžeš rozhodnout... nepůjdeš přece k někomu jinýmu naslepo...

blahova_andrea
8. srp 2013

@lucikpraha já bych tu změnu lékařky možná zvážila znovu. pokud si s lékařkou nerozumíte a nemáš v ní důvěru, tak to časem může být jen a jen horší. my měnili hned ve 3m, sice z jiného důvodu a dojíždíme teď do Brna, ale nelitovala jsem ani chvilku. neříkám, že tato je dokonalá, ale ve srovnání s tou předchozí tedy rozhodně JE

zamilovanadonej
8. srp 2013

Tak to já mám opačný problém, porodní váha 3950 gr a ve 4 měsících váha 9200gr...a to jen kojím.
@speedygon Jestli máte tabulku, jaká je prosím váha pro 4 měsíční dítě?

@lucikpraha JInak pokud je holčička zdravá a chutná jí, tak je snad vše v pořádku, ne? Zřejmě je doktorka "stará škola".

lucikpraha
autor
8. srp 2013

asi je.... a chutná jí

speedygon
8. srp 2013
speedygon
8. srp 2013

@zamilovanadonej záleží na pohlaví, tak juknite do tabulky....

zamilovanadonej
8. srp 2013

@speedygon 😲 Tak naše mladá je skoro o kilo i přes tabulku pro chlapečky 😒 😀

speedygon
8. srp 2013

@zamilovanadonej no, jenže tam není uvedena velikost dítěte...ale já dle tabulek nějak extra nejedu....nikdy jsem to moc neřešila....

zamilovanadonej
8. srp 2013

@speedygon Však, přece jí ty faldy nevezmu, že. Samo že je to orientační. Jen doufám že nebudeme mít doma "amerického" buřtíka...

speedygon
8. srp 2013

@zamilovanadonej neboj, jak vyroste, vyběhá to, pokud bude mít něco navíc...dcerka taky byla puclík a už je štíhlounká 🙂

katyxq
8. srp 2013

naše malá měla při narození 3,7kg a 50cm a v roce a půl měla 83cm a 8,5kg ... spaluje rychle, jí menší možství, ale hodně často (max. co 2h, spíš méně), je hodně aktivní, sladké skoro nejí, kaši (domácí, k snídani) tak normálně, po sacharodecj by možna víc přibrala, ale za cenu vyššího rizika obezity, cukrovky, kardiovaskulárních nemocí v dospělosti v to mi za to fákt nestojí 🙂. Snažím se jí dávat dostatek bílkovin (maso, vejce, luštěniny, mléčné výrobky teda ne, na ty má alergii), nešetřím s kvalitními tuky (sádlo, avokádo, různé oříšky a semínka, kokosové mléko, za studena lisované oleje - např. olivový, kososový, sezamový, konopný), zeleninu má bez omezení, co jí, najdeš u mě ve fotoblogu. Stále je kojená a nejspíš ještě dlouho bude 🙂.
Mimochodem, pediatru měníme, nejen kvůli rozdílným názorům na jídlo, kojení.

rebelie
8. srp 2013

@zamilovanadonej Vykašli se na tabulky a vnímej svoje dítě - je spokojené? vypadá zdravě? Kojené děti přibývají rychleji než děti na UM, ale pak se to srovná, navíc víš, že to má jen z mateřského mléka, tak pokud nemá nějaký jiný problém, tak to neřeš, třeba pak od roka do dvou nepřibere ani deka a vytáhne se... u krmeného dítěte bych asi zapřemýšlela, co jí, ale u kojeného bych to fakt hodila za hlavu...

speedygon
8. srp 2013

@rebelie napsala jsi to naopak...rychleji se přibírá z UM....ale taky bych to nehrotila ještě...do limitu se ještě vejde(když bych brala v potaz tabulky)

speedygon
8. srp 2013

@rebelie hmm, tak pravdu máme obě 😅 ...na netu jsem našla toto: V průběhu prvního roku života rostou kojené děti a děti krmené umělou stravou trochu odlišně. Kojené děti rostou rychleji během prvních tří až čtyř měsíců, od pátého měsíce pak rostou pomaleji než děti krmené umělou stravou.

michalkavarhaniku
9. srp 2013

my sme byli na 18.mesicni prohlidce minuli tyden mala meri 83cm a vazi 9,5kg a taky mi doktor rekl ze ma na svoji vysku malou vahu ale ja si myslim ze to je tim jak furt lita to co sni za den tak to vybeha protoze ji hodne. myslim si ze zalezi na diteti.

ebsian
9. srp 2013

@zamilovanadonej Nemyslím si, ono se to pak stopne tím pohybem, taky nám nabírala kilo měsíčně, pak třeba 400g a nyní zase skoro měsíčně, ale je fakt, že hezky papá, tak uvidíte. 😉 Ale je fakt, že Anetka mi přijde obr, kamarádka říkala, že vypadá a váží jak její holčička ve 12 měsících..Váží téměř 9kg a měří 74cm, velikost má 80/86. Ale pořád si myslím, že v roce bude mít jen kolem 10kg, tak uvidíme.

veruska007
9. srp 2013

@lucikpraha Mám jediný typ: změnit doktorku 😉 .
Mám doma dva hubené kluky. Starší, když se svlékne, vypadá přesně jak ten týraný chlapeček z Kuřimi, kosti mu trčí i na zadečku. Oba kluci mají holt metabolismus po manželovi (ten vází okolo 60 kg/178 cm). Jedí cca 7x denně, skoro non-stop, vařím krémové polévky, jedí buchty, pijí plnotučné mléko, k večeři kaši z 0,5l mléka, ... prostě nepřiberou. Na každých kalhotech mají pásek nebo kšandy. Předchozí dr. mě stresovala, když jsem jí jmenovala, co kluci snědí, tak mi oponovala, že kdyby to byla pravda, tak nevypadají tak, jak vypadají. No, přestěhovali jsme se, změnili dr., tahle se zeptá, co sní, jak chodí na wc a pohoda. Mávne rukou, že prostě nejsou tabulkoví a mně je dobře.

llluckaaa
9. srp 2013

Moc bych se tím netrápila, jen bych na tvém místě přidala do jídla víc tučnější suroviny - kvalitní olej, máslo, avokádo, mleté oříšky. Sladké bych nedávala.