V 19ti měsících dcera stále nechodí sama

kattka1981
29. srp 2010

Ahoj, prosím o rady, názory, zkušenosti. Nebo prostě jen o pocit, že v tom
nejsem sama a má někdo stejný problém. Máme téměř 19.měsíční holčičku a stále
sama nechodí. Chodí jen za ruku /případně s jinou oporou - nábytek,chodítko atd./,
křečovitě se drží, pokud má jít sama, klekne si na všechny čtyři a leze, pokud
spadne na kolena, sama se nepostaví /pouze s oporou/ a hlavně nejvíc chodí po kolenou.Už jsem z toho opravdu zoufalá a mám i
trochu strach. Zvláštní je, že se nyní naučila jezdit na odrážedle /motorce/ a je schopna na něm v pohodě jezdit sama, hezky udrží rovnováhu. Připadá mi zvláštní, že chodit se tak moc bojí a na odrážedle jezdí v pohodě...
V 15.měsících jsme byli na vyšetření na neurologii a byla diagnostikována svalová akrální hypotonie /psáno ve zprávě/.
Nyní jsme byli na kontrolním vyšetření na neurologii,ale paní doktorka nás
vyšetřila v podstatě jen "od stolu",nijak s malou necvičila, nevyšetřila ji,
pravila, že se malá zlepšila, za ruku chodí dobře a že jen zbývá čekat,až se sama pustí. Na náš
dotaz, jestli s ní máme nějak cvičit a tím to urychlit, nám odpověděla, že už je
na cvičení dost velká, že ne. Bohužel nemáme možnost jít za jinou neuroložkou,
je tady jediná, jedině, že bychom zajeli do Prahy /asi 50 km/, ale tam vůbec
netuším na koho se obrátit, nevím jestli to nějak řešit nebo opravdu jen
čekat.Bojím se,abych něco nezanedbala, aby jí něco nebylo... Ještě se bojím,zůstala nám trochu sleželá hlavička na jedné straně,ale na to mi nikde žádnej dr.nic neřekl,mám strach,aby to nemělo taky nějakou příčinu.
Trochu mě uklidňuje, že nám bylo řečeno, že to může mít i rodový původ, můj manžel je ze tří sourozenců a všichni začali chodit déle, můj manžel z nich nejdéle - zcela samostatně až na dvou letech.

Máte někdo stejný problém? Co byste mi poradily a co jste dělaly vy?

lucenek
29. srp 2010

kači má dcera začala sama chodit ve 20m porod OK, nekříšená, donošená....všecko ale motoricky dělala později v 11m seděla, v roce a třech dnech začalal lozit po4, do té doby se jen plazila a vytírala mi kvartýr.....na vánoce v ohrádce udělala dva kroky.....a taky jak píšeš křečovitě se bála držela se všeho jinak zase na 4.....
moje rada zní...dej jí čas....ona sama pozná kdy na to má a přestane se bát zkus jí stimulovat za oblíbenou kračkou k tobě jít na dva tři krůčky....pak zapomene na to, že se nedrží a bude mít sama z toho radost....netrap se...má svoje tempo

lucenek
29. srp 2010

ta svalová bakrální hypotonie vysvětluje to odrážedlo, tam se cítí bezpečně v podstatě těžiště má napevno na potorce a jen se odráží....ted jde o to získat tu jistotu když ji nic a nikdo nebude podpírat.....nebuj

jana804
31. srp 2010

Ahoj Katko, určitě s tímhle problémem nejsi sama. Kdybych Ti měla napsat naši zkušenost, tak se vlastně nemusím ani moc rozepisovat, protože je v podstatě stejná jako ta Tvoje. Moje dcera se narodila bez problému, byla donošená, nebyla kříšená. Problém nastal už v raném věku, pozdě pásla koníky, pozdě se začala otáčet, v necelém roce se začala plazit, ve 14 měsících začala lézt po čtyřech a bravurně jezdit na odrážedle 🙂 , v 16 měsících začala obcházet nábytek, což jí vydrželo až do 21 měsíců, kdy začala samostatně chodit - vlastně nedokážu říct ani jako většina maminek, kdy udělala první samostatný krok, bylo to někdy v lednu až v únoru 2010. Od 11 měsíců jsme cvičily vojtovku, v 18 měsících jsme ji po poradě s rehab, lékařkou ukončily. V 15 měsících jsme absolvovaly důkladné několikadenní vyšetření na neurologii - nezjistili, zaplaťpánbůh, nic. Dneska chodí - nedá se říct, že stejně dobře jako stejně staré děti, ale myslím, že dobře, a také myslím, že se pořád zlepšuje ( a to k mé dceři jistě nikdo není kritičtější než já). Jinak se stejně jako Tvoje dcera velice bála a nadále bojí, třeba když jdeme plavat do bazénu, tak na mokré dlažbě - to začně brečet, křečovitě se drží, klepou se jí nohy a je úplně ztuhlá - ale věřím, že to časem překonáme. Ještě musím, říct, že moje dcera je velice pohodlná (spíš vlastně líná), nikdy nikam s ničím nespěchala - i jako miminko se nijak nesápala po hračkách - na co nedosáhla, to prostě nepotřebovala 😀 , a dodneška, než by si obula boty nebo sundala tričko nebo cokoli - bude radši hodinu ječet a vztekat se;klidně umře hlady nad plným talířem. No, ale myslím, že moje dcera má skutečně unikátní povahu (i když, kdyby měl doma někdo podobný exemplář 😀 , napište prosím) - vždycky říkám, že je to vysoká škola trpělivosti.
Katko, jsem opravdu přesvědčená, že tvoje dcera chodit začne, jak říká lucenek, má svoje tempo. Myslím na vás, brzy napiš.

kristipa
4. zář 2010

ahojte holky, náš klučina má teď 15 měsíců a vše ale opravdu vše dělá oproti jiným dětem o dost později. otáčet se naučil snad až v devíti měsících, sedl si sám dost zvláštním způsobem v cca 13 měsících, vzápětí nato místo lezení či plazení začal po zadku v sedě šoupáním šmejdit po zemi, no a teď v 15 měsících začal teprve mít snahu o stoupnutí si což se mu samostatně zatím podařilo jen párkrát. jinak při "přistavení ke gauči" je schopen gauč obejít sám. chodíme na cvičení, na neurologii (vše v pořádku) paní doktorka nám řekla, že holt některé děti chodí v 10 měsících a některé ve dvou letech. takže už jsem se tím přestala stresovat, na malém je už z dálky vidět jeho celková pohodlnost jak tu píšete, na co nedosáhnu to mě moc nezajímá a naopak co mám u sebe s tím si vydržím hrát delší dobu než ostatní dětičky v okolí appod. takže Katko radím vydržet, nestresovat se a jednou to určitě přijde.

kapradina
4. zář 2010

@kristipa to soupani po prdelce znam.u nas se jeden naucil lezt po kolinkach a druhy se soupal.chodit se naucili v 15 a 16 mesicich.a za chvilu behali jak draci. 😎 .nasi kluci kdyz se narodili meli jen 1,60kg a1,80kg.takze taky jsme byli pozadu s kdecim.ale uz je to poho.takze budte v klidu devcata,vsechno bude.pak treba budete vzpominat jak krasne lezeli v postylce.ja na to totiz nekdy myslim. 😀 😀 😀 .drzim palecky.

kattka1981
autor
10. zář 2010

Ahoj,
hlásím novinku...už 5dní cupitáme sami.. 😀 ...zvládli sme to 2dny před 19.měsícem...Díky vám za podporu,mějte se hezky.. 🙂

kristipa
10. zář 2010

no vidíš, gratuluju!

karotky
13. led 2012

@kattka1981 ,.......................no vidíš,jak se to rychle naučila. 🙂
Matějovi bude za 14 dní 1,5 roku a také se bojí udělat krok sám bez opory.Raději klesne na kolena leze po čtyřech.Narodil se sice o 3 týdny dřív,ale ve všem to dohnal(jádra v kyčlích měl už ve 4.měsících-to mě strašili,že to bude déle)a lézt začal kolem 10.měsíce.Dr. nám dává šanci ještě 6 týdnů a pak prý vymyslíme nějaké cvíčo.Na detaily jsem se jí už neptala(bude to přeci jenom aktuální až za 1,5 měsíce),ale nevím,co si pod takovým pojmem mám představit,když ta Vaše dr. řekla,že je v 19.měsících Vaše holčička na cvičení už velká? 😕

jasekd
13. led 2012

@jana804 stary prispevek, ale zaujal me, mam stejneho syna 😅 😀 Neni to lehky nekdy.
Nas ma ted 21 mesicu a zacina teprve samostatne chodit. Donoseny, apgar 10-10-10, na brisko se tocil vcas, pak se zacal zpozdovat, plazeni asi 10 mesicu, lezeni 12,5, stoj s oporou asi 16 mesicu, prvni samostatny krucek po 19. mesici a pokracujem pomalu. neurollogicky OK, normotonicky, dle neurologa za to muze zvysena anxieta z prostoru a padu. Pravda, ze ted ma obdobi, kdy furt breci, vseho se boji a nekdy ma az hystericky zachvat, paniku, nebo jak to popsat.

paja.83
21. led 2013

Taky sem musím napsat, malá má dnes ukončený 17. měsíc a sama taky nechodí, chodí za jednu ruku. Měli jsme taky všechno opožděné, přetočení na bříško 7,5 měsíce, po 10 měsíci plazení, lezení 12 měsíců, sed 14. měsíc, stoj s oporou 14. měsíc + obcházení nábytku, na samostatné krůčky stále čekáme. A začínám být už trochu zoufalá. ☹

pavly
21. led 2013

ahoj, moje malá se celkem na čas otáčela,lezla-ale jen dozadu!, seděla.......nikdy se ale sama nestavěla v postýlce, u nábytku.....a já ji nenutila. Od cca 13měsíců začala ťapat za dvě ruce, pak časem za jednu ruku a to jí zůstalo. Chodila už bravurně, doslova mi malíček tahala,ale bez něj hned stála a ani krok!!! Řev a řev. V 17 měsících se najednou sama odvážila, udělala krok, za půl hodiny dva a druhý den chodila po bytě sama🙂, a nepadala!!! Doteď nenávidí,že by mohla upadnout a bere to jako životní prohru. Asi prostě fakt potřebovala čas,než si byla jistá,že to umí dokonale,pak našla odvahu jít........
Věřím,že to tak bude i u vás, pokud měla i ostatní vývoj pomalejší,tak je to jasné a není se podle mě čeho bát. 😵

paja.83
14. dub 2013

Tak my už taky ťapkáme asi měsíc a krásně nám to jde. Malá začala chodit na začátku 19.měsíce. Trvalo to, ale dočkala jsem se 😉

cuci25
14. dub 2013

@paja.83 Naší dcerce je 15měsíců a teprve před měsícem se postavila, zatím ještě pořádně ani neobchází nábytek, asi dvakrát obešla stůl, ale dost nejistým způsobem ☹ Myslela jsem si že do 18měsíců se rozchodí všechny děti, ale jak vidím, může to trvat dýl a to mě teda ještě víc uvádí do zoufalství ☹ Dneska jsem si to uvědomila asi nejvíc, když jsme po dlouhý zimě konečně strávily odpoledne na zahradě a ona nechodí, v kočárku být nechtěla a po zemi lézt taky nechtěla, bylo na ní vidět, že se štítila trávy 😀 Tak mi to přišlo tak líto, když si představím, že to bude trvat ještě min. tři měsíce 🙄

jenny.kay
14. dub 2013

Holt každé dítko je individuální. U nás 16,5 měsíce, chůze jen za ruce a jen když chce. Celkově vývoj hrubé motoriky zpomalený, psychicky zaplať bůh v pořádku, bystrá, upovídaná. Malá je i pohodlná, hodně pohodářská, ale jak by ji člověk do něčeho nutil, tak raději pojde, než by se podvolila. Snad na to jednou taky přijde.

paja.83
15. dub 2013

Ahoj, malé hodně pomohlo auto odrážedlo, postavila se za něj, chytla se zádové opěrky a ťapkala s autem, přišla na to sama. Ke konci s ním už běhala a stále se nechtěla pustit, stejně jako mojí ruky. Trvalo to asi ty tři měsíce. Jsem ráda, že teď na jaře už může litat po venku.

hedushka
27. čer 2013

my jsme na tom podobně, kluk 21 měsíců, máme svalovou hypotonií, přidušen při porodu, obcházel nábytek už před jedním rokem, pak se vývojově zastavil, samozřejmě chodili jsme na vojtovku atd. kluk je nyní úplně stresovaný, kamkoliv jdeme k doktorce, tak se bojí, co bude.., nyní chodí samostatně bez ruky jen když chce, a to spíše doma, venku když ho něco dost zaujme, za ruku chodí rád, spíš jde o strach, který tak to velké děti začínající s chůzí mají, musí sám pochopit, že to jde, u nás vidím, že kluk zaostává celkově, v chápání mnoha věcí, mluva atd, už vím předem, že nás čeká diagnóza vývojové dysfázie, bohužel, přesto je to moje zlatíčko, já jsem vyzkoušela i další neurologie, vždycky to samé, hypotonie, čekat, a tak čekáme a čekáme, chápu tě, je to na nervy, a hlavně to okolí, které nechápe proč a nač, nebaví mne to stále vysvětlovat, snažím se kluka brát hodně do společnosti, herny, hřiště, děti, sice je zprvu zaražený ale po chvíli, je spokojený ve společnosti a pozoruje, takže snad mu jeho vrstevníci pomůžou a dožene je,

iina
9. srp 2013

Matěj chůze v 16 měsících kontrolován na neurologii vojtovka prý dle rehabilitace zbytečná a teď...Matěj 3 roky..celková hypotonie..cvičíme a sehnat rehabilitaci byl nadlodský ýkon..prý jsme měli začít dřív..kdy dřív..dřív nám pořád říkali..počkejte kluci jsou lenoši..ještě že mám důslednou dr. a za celou dobu mě vždycky hnala k neurologovi a tak mám v ruce aspoň zprávy o vývoji..a cvičíme a co bude dál nevím..jen jedna rada..nenechte se ukolíbat a zajeďte jinam ..nic není naprosto normální..neříkám vyšilovat se vším..ale chůze a motorika u malých dětí..miminek, batolat je jedinná věc, kterou se dá posoudit vývoj děcka a jakákoliv odchylka..takového rázu, jako je držení hlavičky, sezení,nebo chůze je opravdu důležitý ukazatel děckého vývoje..

marecek4
9. srp 2013

pokud chodí s oporou,tak bych se nebála a nechala ji-zvlášť když víš,že tatínek byl na tom podobně,horší by bylo,kdyby nechodila vůbec-ber to z té lepší stránky-pokud dítě dýl leze,má prý míň problémů pak až bude starší se zádama,a to za to v dnešní době,kdy záda bol každého trošku stojí-samo kontrolu u dr nevynechat a konzultace u jiného odborníka taky nemusí být na škodu-na netu najdeš seznam neurologů i recenze,tak stačí někoho najít a objednat se,i tady maminky zakládají témata jestli někdo určitého Dr zná,nebo jestli by nějakého doporučily

ivular
9. srp 2013

@iina Ahojky. Můj syn (2,5 r) má taktéž hypotonii - i když jen hraniční. Hrubou motoriku má ovšem dost opožděnou (min. o půl roku, spíš víc). Má taktéž výrazně opožděný vývoj řeči, což údajně souvisí - máme podezření na dyspraxii. Byla nám doporučena rehabilitace hrubé motoriky, např. ergoterapie, jenže jak sama píšeš - najít rehabilitaci pro takto staré dítko je i v Praze fuška. Mně se to ještě nepodařilo - mohla bych Tě proto poprosit o kontakt kam chodíte?

jenny.kay
9. srp 2013

Tak jen dávám vědět, že dcera nakonec začala chodit sama v 18,5 měsících ze dne na den - prostě si k tomu musela dozrát. Ale na rehabilitacích dostala pochvalu, že ačkoli chodila sama teprve měsíc, tak kvalitativně to bylo, jako by chodila už 5 měsíců.

iina
9. srp 2013

@ivular chodím na břevnov je tam rehabilitační klinika z druhé strany polikliniky ..jsem spokojená..byla jsem s matějem i na psychologii vypadá to na jednu z poruch autistického dpektra..taky to trochu s hypotonii souvisí..ono je asi všehno se vším..mluvení byl problém dlouho..vlastně mluví až teď od třech..táhne ho hodně dopředu mladší bráška...a to jezdí na kolese šlapkama bez postraních koleček, naučit se mi ho to trvao jen jednu hodinu odpoledne..a jede...mazec, co ? a to je jeho chůze někdy děsivá..u nás se to konečně pohlo kupředu až když prodělal dvě ataky nohou a prostě přestal najednou stát na nohách...v motole mi řekli, že mu mám dávat špenát, prý asi nedostatek vitamínu..ale jiná dr. mě zase nakonec poslala na neurologii a začalo to konečně dobře od začátku.začlo se to řešit..některé cvičení už s Matějem nejdou na Vojtovku nereguje a hlavně často protéká tak ce cvičit nedá..ale jinak šikula, naučí nás tam vždycky něco nového a my to pak doma zkoušíme..jsem spokojená...

iina
9. srp 2013

@jana804 mohu se zeptat, jak je to s dcerou teď a co je nového..moc mě vaše vypravování zaujalo i pobavilo..docel humorně jste vyprávěla o něčem s čím může mít někdo jiný veliký problém..děkuji

iina
9. srp 2013

četla jsem znovu skoro všechny příspěvky a je to opravdu zajímavé..podle mě ale všechno svědčí o tom, že pokud děcko nezvedá hlavičku, neleze a nechodí v mezích určitých tabulek a to nebudu nějak přísná...je to známka buď opravdu nějakého zpoždění i jak v mluvení, nebo motorice, nebo jen nějaké psych. potíže, jako strach z pádu aj. a když si to vezmeme zdravým rozumem..tak strach z pádu u malinkého děcka tak, že nechodí taky naprosto úplně normální není, je to trochu přecitlivělé a zapadá to do podstaty, že pokud je vývoj zpožděn motoricky jako chůze aj. vždycky to znamená trochu potíže třeba jen s tvrdohlavou povahou dítka 🙂
chápu slovo, co je vlastně normální..ale buďme obezřetné a fain, že jsme..je děsný, když pak člověk stojí před problémem a ten se zhoršil zanedbáním..já chodila a stejně mi to nebylo moc platné..teď vím. že musím být ještě důslednější..bohužel..

iina
9. srp 2013

dcera začala chodit pár dní před jedním rokem a stejně se moc nechtěla pouštět..mě tehdy poradila jedna kolegině z dětského abych ji dala do ruky vařečku..a ono to bylo fain..je to široké na stisk jako prst a cupitala s vařechou, vždycky to někde položila..něco pohrála ...vzala zase tu vařečku a šlapala dál.. bylo to vtipný, vydrželo ji to pár týdnů a pak ji prostě už jednou nepotřebovala

pet1985
22. říj 2013

@kattka1981 Ahoj Katko, nevím, jestli už neodpovídám pozdě a tvoje malá se už nerozběhala. Mám chlapečka 16m, od narození centrální svalová hypotonie. V 15m se začal stavět a to ještě díky tomu, že nám byly doporučeny lázně. Píšeš termín akrální hypotonie - odhadla bych to na to, že malá nemá dost posílená chodidla na to, aby mohla sama chodit. Náš prcek to má zrovna tak. Zbytek tělíčka už jsme docela posílili, ale ta chodidýlka jsou trochu problém. Extra cviky na to nejsou, jen ho nechat bosého a měnit povrchy. Nutit ho, aby se bosý stavěl nebo odrážel od celého chodidla. Snažíme se každý den, cvičíme a doufáme, že už to přinese nějaký úspěch. Jinak, pokud by se ti něco nezdálo, neváhala bych a určitě vyzkoušela jiného neurologa, popřípadě rehabilitační doktorku. Taky si můžeš nechat napsat lázně - my byli v Jánských a pojedeme znovu. Nemohu si je vynachválit, jsou tam skvělí odborníci. Náš malý jezdí taky na odrážedle jako drak už od 15m, ale na tu chůzi prostě potřebuje víc. Zkusila bych se telefonicky domluvit s nejbližší jinou neuroložkou na dalším vyšetření a doporučení. A co je to za blbost, že v 19 měs. je na cvičení velká? To byste měli vidět v Jánkách 🙂 . Snad jsem ti trochu pomohla a vše se v dobré obrátí. Musíme těm našim prckům věřit, že to zvládnou. Ahoj.

maudn
22. říj 2013

Ten náš začal chodit v 18 měs, je o 7 tydnu narozený předčasné, také hypotonie, zvrat nastal když z radosti udelal jeden padavy krok k nám do té doby se toho bál a šel okamžitě na 4 nebo se něčeho držel a stačil mu i malicek. No a po tom kroku zkusil za týden dva padave na proti (pouze z jednoho pro něj bezpečného oblíbeného místa) a pak za týden 3 a pak už ustal padání a udělá kroků víc. V prostoru se nepostaví sám, ale třikrát se mu to teď povedlo takže snad brzy už řeknu že se staví sám, jinak u nemocných či předčasne narozených děti není hranice 18 měs směrodatna, opravdu se jednou ráno probudil a toho kroku s tim že ho chytnu se nebál

pet1985
22. říj 2013

Teď jsem si já trubka přečetla ostatní odpovědi a i to, že malá už chodí. No nic, snad moje rady poslouží jako inspirace i ostatním. Ty Janské lázně vřele doporučuji!

l.c.
18. dub 2017

@pet1985 Dobry den,mohla bych se zeptat, kdo musi lazne diteti napsat? Neurolog,rehabilitacni nebo pediatr? A jak dlouho se na ne ceka, dekuji

pet1985
18. dub 2017

@l.c. Dobrý den, stačí když do lékařské zprávy doporučí lázně neurolog a nebo rehabilitacni doktor. Se zpravou pak musite k pediatrovi a ten musí vypsat příslušné dokumenty dokumenty (zadost o lazensky pobyt) , se kterými se pak musi na pojistovnu. Naše pediatricka to tam chtela posilat poštou, ale ja si to tam vzdy radeji zajedu podat sama. Pojistovna to pak zasila reviznimu lekari a ten posoudí, zda mate opravdu na lazne narok. Kdyz je to schválené, poslou Vam smsku (pokud jim tam nechate tel. cislo) a pojistovna uz pak sama lázně kontaktuje a lazne se pak ozvou Vam. To schvaleni trva ruzne dlouho. Vetsinou je to do mesice. Ted naposledy se mi ozvali dokonce po tydnu podani zadosti 🙂 Lazne Vam pak pošlou uvodni dopis, jak mate postupovat dal. Pokud je Vam termin jedno, maji na nastup asi az 6 mesicu lhutu. Lepsi je si tam vsak zavolat hned jakmile dostanete pruvodni dopis a zjistit jaky je stav - myslim obsazenost a tak... Termin se da taky zamluvit presne. Je to ale za poplatek 1000 Kc. Jibak se lazne ozyvaji 14 dni pred nastupem s presnym terminem nastupu. Jak jsem ale psala, pokud tam budete volat, da se priblizne ten termin zjistit.

Tak jsem Vam napsala pekny roman 🙂 Snad Vam informace pomuzou. Ja si na vsechno musela prijit sama a uz jsme tam letos byli po pate.

Přeji hodne zdaru a pokud budete jeste potrebovat info, ráda poradím 😉

Zdraví Petra.

l.c.
18. dub 2017

@pet1985 jeee, jste moc hodna🙂 Takze kdyz budu mit schvaleni od pojistovny, jak dlouho to trva v tech laznich, za jak dlouho mi najdou volny termin?