V roce neleze, nesedí, nestaví se

klariss01
7. črc 2015

Ahoj maminky,
mám dcerku, která tento týden oslavila své první narozeniny. V roce stále neleze, neposadí se, nestoupá si. Abych trochu detailněji popsala situaci, narodila se císařským řezem pro polohu KP, měla nejlehčí formu dysplasie kyčelního kloubu. Pásla ve 2,5m, první přetočení na bříško v 5,5m, zpět cca po měsíci. Od té doby je jakoby zaseklá na úrovní 7-8m dítěte (neuroložka tvrdí, že mohla mít vliv i nemoc, resp. infekce neznámého původu - byly jsme 4 dny v nemocnici). V 10m se začala plazit (používá obě ruce i nohy, posledních 14 dní ukázkově střídá. Od 11m občas vyskočí na kolínka a péruje, ale nerozejde se dopředu. Rehabilitujeme formou hry, Vojtovku už ne, už ji neudržím a z vyšetření od neurologa jsme odešly s dg. lehký hypotonický syndrom, reflexy a svaly jinak naprosto v pořádku, jen lehce slabší střed těla. Na jemnou motoriku je naopak velmi šikovná, dle neuroložky má dovednosti 15-16m dítěte. Dle pediatričky má ještě čas. Já i partner jsme byli v dětství rovněž na pohyb pomalejší, bohužel nevím, jak moc přesně. Zajímá mne, zda je tu někdo, kdo měl podobnou zkušenost a kdy nakonec děti začaly lézt, sedat si a stavět se, potažmo chodit.
Děkuji za každou odpověď, moc se mi uleví 🙂

pamal
7. črc 2015

Ahoj, syn začal lozit přesně v roce, sedl si ve 13 měsících, chodit začal mezi 14 a 15 měsícem, první zub mu vylezl ve 14 měsících🙂 Plašila jsem. Pediatrovi (výbornému) to divný nepřišlo, když jsem tam s malým v 11 m přišla, že se teprve začal plazit, a to ne předpisově. Ale poslal nás na ultrazvuk mozku (kvůli mému klidu) a tam se dr. rozplývala jak má krásný mozek 🙂 Stejně tak i rehabilitační dr. mi potvrdila, že je v pořádku a že prostě některé děti si dávají na čas. Dala nám pár cviků na balonu na posílení svalů. Syn je vůbec pohodàř. A taky byl napřed v jedné mechanice🙂

evulatko
7. črc 2015

@klariss01, ahojky, syn se do roku taky jen plazil.A pak všechno nejak raz naraz, sedl si, zacal lezt a samostatne chodit ve 14.ti mesicich. Dcera lezla a sedela daleko dřív nez on a samostatne chodit zacala az v 16ti mesicich. Takze neboj, urcite je všechno v poraku🙂

klariss01
autor
7. črc 2015

@pamal @evulatko
holky, děkuji za "uklidnění" - vím, že je zdravá, jen trochu línější 🙂 jinak je všechno v pořádku, zoubky rostou, má jich 7, další dva se klubou, mentálně je na tom dobře, neurologicky taky, moc toho tedy nenamluví, ale to taky přijde 🙂 jen jsem asi opravdu potřebovala trochu uklidnit a podpořit 🙂 tak třeba to přijde každým dnem 🙂
děkuju moooc 🙂

evulatko
7. črc 2015

@klariss01, s mluvenim taky neboj, vim o detech, co nemluvily do tri let a pak zacaly ve vetach🙂))

cotty
7. črc 2015

@klariss01 Nejsem doktor, ani nemám děti, ale podle toho, jak to popisuješ, tak jste pod kontrolou dr. a pokud jí se to zdá v normě a pokud jí důvěřuješ, tak bych byla v klidu. Je mi jasné, že se to lépe píše než realizuje, ale stresem nic nezmůžeš. Maximálně to, že i dítě z tebe bude vystreslé a tím spíš se to nikam neposune. 😉

arrowka
7. črc 2015

@klariss01 Mám pomaleji vyvíjející se dceru, poprvé si stoupla přesně v roce (pravidelně si začala stoupat ale až o měsíc později), sedla až ve třinácti měsících, tou dobou taky začala konečně lézt (do té doby se asymetricky plazila). Po roce jsme začaly cvičit Vojtovku, pomohla. Chodit začala v necelých 17 měsících, to už je bráno jako norma.
Máme stejnou zkušenost s jemnou motorikou, tu měla dcera také napřed, v devíti měsících nebylo výjimkou, když postavila komín o osmi kostkách, velmi brzy taky dokázala třeba sebrat párátka nebo házet mince do kasičky.
Jinak je tady skupina Maminky "pomalejších" dětí, určitě tam najdeš inspiraci i povzbuzení. 🙂
https://www.modrykonik.cz/group/6425/

klariss01
autor
7. črc 2015

@cotty
určitě jsem nechtěla nic zanedbat a u doktorky hlásila vše tak, jak to ve skutečnosti je 🙂 zajímají mě zkušenosti maminek s podobně "pomalejšími" dítky, abych věděla, kdy tak nějak mohu čekat nějaký pokrok 🙂 Jinak mi to víceméně ani nevadí, pořád mám dovolenou a užívám si "miminko" 🙂 Je mi jasné, že jak začne lítat, musím si koupit další dvě oči dozadu na hlavu 🙂 Jediné pitomé na tom je to, jak se každý ptá, PROČ ještě neumí to a to a ta naše to uměla tehdy a tehdy... učím se to ingorovat a zeptá-li se na to jedna a tatáž osoba víckrát, už jsem prostě sprostá 🙂

klariss01
autor
7. črc 2015

@arrowka
děkuji, jako bych četla o své dceři 🙂 učeše se, nají se sama (i když pak leštím snad i stropy), listuje knihou, staví komíny, navleče větší kuličku na tyčku, bububu dělala ve 4 měsících... lišíme se jen v tom, že malá nestoupá, i když bych ji chtěla postavit (což nedělám), tak odtahuje nohy od podlahy, jako by se štítila... ten pohyb, no 🙂 na skupinku se podívám, díky za tip.

arrowka
7. črc 2015

@evulatko No ono je nemluvení a "nemluvení" a je otázkou, co tím kdo myslí. Pokud se tím nemluvením myslí to, že z dítěte nevypadne do tří let ani slovo, tak rozhodně je něco špatně a to tak, že velmi. Takové dítě asi nezačne samo od sebe ze dne na den mluvit ve větách. Samozřejmě, že jsou děti, které dlouho používají málo slov a řeč ve větách jim sepne najednou (ona i ta řeč se vyvíjí skokově), ale pokud mají nějakou slovní zásobu (počítají se i citoslovce), tak prostě mluví.

diamanta
7. črc 2015

ahoj, dcera má centrální hypotonii, chodí od konce 21m, jemná motorika také v pořádku, jinak i hypomimická a nedokáže používat mluvidla, i když má "stále co říct". Máme tady téma hypotonie, kdybys chtěla, je nás tam jen pár....

klariss01
autor
7. črc 2015

@arrowka tak v tom případě mluvíme 🙂 bababa, vavava, papapa (zatím jen používá retnice), máma a táta ale ještě ne. Pak umí nam (jako ňam), baf (jako pes) a rázné NE 🙂 ale musí se jí chtít. Jinak si spíše brouká, ječí, píská, pracuje s hlasem v různých tóninách atd.

klariss01
autor
7. črc 2015

@diamanta ahojky, děkuji, určitě bych se ráda podívala. Nemáme sice centrální hypotonii, ale určitě mezi vámi budou i maminky s dg. lehký hypotonický syn., jako máme my. Každou radu a zkušenost vítám 🙂

cotty
7. črc 2015

@klariss01 To jsou prostě ty tabulky a porovnávání a lidi zaseklí na tom, že co není v "normálu" je divný...a ten normál je dle jejich norem ještě většinou, že 😖 A otázky typu "Proč?" jsou vážně výborný...proč je nebe modrý a tráva zelená, asi tak 😀

akankeo
7. črc 2015

@klariss01 moje prvni dcerka bylataky pomalejsi a hlavne byla opatrna, dokud se neco nenaucila, tak to nechtela ani zkousert, nedavala jsem ji ale do lehatek nikam, nakonec si sedla v mezi 10 a 11 mesicem, prvni krok udelalal po roce, kdyz sem ji osalila, jinak litala za choditkem, takovym tim co se tlaci nesedi se v tom. Mela pozdeji osifikovana jadyrka v kyclich, ale nemusela nosit siroke baleni respektive nosila sem ji v satku a latkovala sem, i tohle je ale v poradku, zvlast kdyz neurolog nic neshledal, rozchodit se dle tabulek muze do 18 mesicu, ono mezi stoupnutim, sedem a chuzi neni pak uz takovy rozestup jako na zacatku, hlavne kdyz nepreskakuje zadne faze, az bude mit stred tela vypracovany, coz z toho co ted dela mit brzo pujde, tak se zas posune dal...

arrowka
7. črc 2015

@klariss01 S mluvením jsme na to byly v roce tak nějak podobně, dlouho jen slabikovala, v roce a půl začala konečně používat cíleně máma a táta (mamama tatata používala mnohem dřív, ale nebylo to cílené). V současnosti používá kolem třiceti slov, tříslabičná vůbec a věty ani náhodou. Na druhou stranu stále pozoruju nějaké malé pokroky, tak se moc neznepokojuju. 🙂

scvrcek
7. črc 2015

@klariss01 myslim, ze je to bude v poradku.. Ale neodpustim si otazku, jak muze jist sama a stavet kominy atd, kdyz nesedi? Vleze??

arrowka
7. črc 2015

@scvrcek Ano, i vleže lze postavit komín. 🙂 Takto dcera "vegetila" u všech hraček a do výšky se dokázala natáhnout.

klariss01
autor
7. črc 2015

@scvrcek ano, i vleže leccos zvládnou 🙂

klariss01
autor
7. črc 2015

@scvrcek ještě doplním - v jídelní stoličce pochopitelně sedí, v leže by se jídlem udávila (jí normální, kouskovatou stravu). A samozřejmě roční dítě nejí tak, jako jedí dospělí. Myslela jsem to tak, že si tím svým "matlavým" způsobem umí nabrat jídlo na lžičku a přemístit alespoň část obsahu do úst 🙂

pampalin
7. črc 2015

Ahojky!
Nepřečetla jsem vše, ale určitě pročtu. Naše princezna má teda hypertonickej syndrom s predilekcí
doleva, je jí 6,5 měsíce a taky mi přijde, že "nic" nedělá. Netočí se na boky, nepřetáčí se atd. Zítra zrovna jdeme na rhc, jsem zvědavá, co bude. Vojtovka určitě, to je mi jasný.
Díky za tuhle diskusi, člověku pomůže, když ví, že v tom není sám.

lasicek
7. črc 2015

Neúspěchej na ní, je i n lenivka jako tá naše 🙂

shine2015
7. črc 2015

Nic byc nehrotila.....má čas 😉

klariss01
autor
7. črc 2015

@pampalin ahojky, neboj se, taky jsme cvičily Vojtu pro predilekci doleva. Ale už někdy kolem 3m. No, popravdě jsme víc necvičily, než cvičily, prostě jsem to nedávala, jak u toho malá brečela... a naučila se to taky 🙂 pak se nějakou dobu vše vyvíjelo normálně, do toho cca 7m a pak zase zásek. Dnes už Vojtovku necvičíme, máme cvičení s overballem + jeden cvik, který z Vojty vychází, ale není tak "násilný". Já nechci Vojtovku nějak hanit, určitě má svůj význam, ale podle mě ne pro zdravé děti, které jen mají své tempo. Nechci tě ani nijak strašit, nebo znepokojovat, ale od doby cvičení Vojtovky si naše malá nenechá sáhnout na ruce a já jsem přesvědčená, že to má spojitost. To se ale dostávám někam, kam se tímto tématem dostat nechci 🙂 Bohužel se člověk už nikdy nedoví, jestli by se to dítě nenaučilo samo i bez cvičení 🙂 Každopádně nevěš hlavu, "pozitivní" je, že v tom nejsme samy a i tahle virtuální podpora hodně pomůže 🙂

shine2015
7. črc 2015

@klariss01 mě taky přijde vojtovka šílená......a mám pocit,že dnes je z ní hit....je prostě in. Netvrdim,že nemůže pomoct,ale proč ji ordinovat skoro každému druhému......

klariss01
autor
7. črc 2015

ještě doplním - když už jsme se dostaly k té Vojtově metodě... mám ve svém okolí několik dětí a ANI JEDNO se podle doktorů neobejde bez cvičení a rehabilitace... trochu podezřelé, ne? Podle mě to lehce zavání tím, že si doktoři přehazují dětské "pacienty", jen aby ždímali pojišťovny... maminky jsou snadná cílová skupina... ale to už jsem opravdu mimo téma 🙂

klariss01
autor
7. črc 2015

@shine2015 tak jsi byla rychlejší 🙂

scvrcek
7. črc 2015

@klariss01 diky za vysvetleni! Nemyslela jsem to nijak spatne, jen me to zajimalo... Ja jsem se snazila dodrzet neposazovat a to cekani na to az si syn sedne bylo nekonecne, neumim si predstavit ze by v roce nesedel uz kvuli jidlu prave... Asi to jinak nejde nez posadit no..

klariss01
autor
8. črc 2015

@scvrcek určitě to nejde, neposadit... ono už od miminka praktikujeme všichni určité posazování a to jsou autosedačky... jinak samozřejmě neposazuji, jen na dobu nezbytně nutnou, kterou je to jídlo (především oběd a tuhá strava), pokud jí dávám jogurt či jiné řídší potraviny, tak to zvládá v leže 🙂

diamanta
8. črc 2015

hele na to je dobré polohovací lehátko, v pololehu jsou záda stále s oporou. Špatné je hlavně posazovat tak, aby se nepřipravená páteř neohýbala špatně, když nemá ještě svaly připravené. U nás nesedíme dobře dosud, sice jakž takž chodí, ale pořád díky hypotonii má povolený trup a sedí kulatě, nedá se tomu zabránit. Cvičíme všelijak, ale hrozba nějaké skoliozy je veliká. Když měla přes rok a neseděla správně, z vajíčka vyrostla, tak jsem měla potíž s autosedačkama. Vajíčko bylo nebezpečné, že je malé, větší sedačky zas proto, že neposkytovaly dobrou oporu povolenýmu svalstvu... Na autosedačku proti směru jízdy v kategorii do 18 kg jsem si netroufla, nevidět ji, a pak jak by to šlo s pásy... ale nakonec jsem vybrala tu s pultíkem, která šla co nejvíce sklopit v zádech...a co nejméně jsme jezdili.