Vegetariánky, jak jste řešily stravu u svých dětí?

schotja
8. črc 2014

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor a hlavně zkušenosti ohledně vegetariánství u malých dětí, které ještě nemají možnost vlastního výběru. Zajímají mně vaše zkušenosti a hledám argumenty PRO i PROTI, že se malé batole obejde, nebo neobejde bez masa a budou mu jako zdroj bílkovin a potřebných vit. stačit např. žloutek, luštěniny, a pod.? Máme v rodině lehce zapeklitou situaci na toto téma a já jsem bezradná.. KAždá strana - ať už masojedi i vegetariáni obhajuje to své. Jste tu nějaké maminky vegetariánky, a jak vaše děti prospívaly a prospívají? Uvítala bych i třeba nějaké odkazy a pod., děkuji.

janinek
9. črc 2014
kkristal
10. črc 2014

Děti nechte rozhodnout až budou dospělé a budou mít na výběr.

letadlo13
10. črc 2014

@janinek tím jsem myslela že ani české maso nemusí být z českých zvířat, stačí když bylo zabaleno v ČR a můžou na to napsat "Český výrobek". Teď je supr pořad Jídlo s.r.o. na Stream, je tam o šunce, o balení masa, o pečlivou i o Ečkách. Doporučuju ke kouknutí.

hojda
10. črc 2014

@meindzi DAlší vegetarián, kterému se narodila holčička, četla jsem, že vegetarián se rodí více holčiček , než kluků. Já mám kamarádku a ta má dvě holky, takže možná dobrý návod, pro ty, kteří touží po holčičce - nejíst maso🙂. Je vegetarián i partner? Její je vegan.

schotja
autor
10. črc 2014

@kkristal Přesně tak to máme v plánu, jen řešíme, co do té doby.. Malé bude za pár dní rok. Osobně si myslím, že pokud to neuvidí u nás, je velká pravděpodobnost, že si vybere stejně, ale beru to tak, že je svobodná bytůstka,má právo na vlastní volbu a zkušenosti, není "moje" ve smyslu, že bude dělat to, co chceme my, takže v budoucnu to rozhodnutí bude samozřejmě na ní. Nesnášim, když někdo bere děti jako nástroje, kterýma si kompezuje nějaké své záležitosti :( Pořát je to rozhodování těžký...

schotja
autor
10. črc 2014

@letadlo13 Pravdu máš, zdroj, to je další zapeklitá věc.. malá zatím dostává příkrmy od Alnatura, v tom by opravdu nemělo být nic špatného, a k tomu vaříme - např. basmati rýži, bio brambory z Billy, zeleninu z trhu ze Zahrady Třeboň, kuskus, polentu, červenou čočku.. Co se týče chemie v jídle obecně, to je jeden sajrajt vedle druhého, člověk by pak musel asi nejíst a živit se energií z vesmíru 😀 Zrovna nedávno jsem četla článek o "ovocných složkách" a velkých kouscích "ovoce" v jogurtech, ono se to totiž uměle VYRÁBÍ a s ovocem to má společného jen pár procent 😕 No mňam :(

schotja
autor
10. črc 2014

@incognito Co se týče toho špičkování - myslím, že to je jen slabý odvar toho, co se děje v diskusích na jiných nejemiminojmenovaných 😀 webech. Tam člověk založí diskusi s potřebou okamžité rady a uživatelky tam v tom lepším případě mezi sebou na dané téma vtipkujou... Zkoušim to tady na MK, jestli tu bude nějaká lepší úroveň komunikace 😎

kkristal
10. črc 2014

@schotja tak to schvaluji, důležité jsou bílkoviny pro zdravý vývoj dítěte. Zdravotní nebezpečí hrozí u sportujících dětí. Moje dcera závodně tančí a měla moderní gymnastiku od 3 let. Někdy do dětí promítáme své touhy a potom na Vás ve 12 křičí, že chtěla být hokejistka. U Vás to může být i s masem, vynechat to v jídelníčku, může znamenat, že maso bude opravdu milovat a vyhledávat 😉 Nechte plynou čas a na prvním místě je kvalitní strava a dobré stravovací návyky. To je ten recept na dlouhověkost 😉

meindzi
10. črc 2014

@hojda ahoj...ne, partner je vsezravec...vegetarianem jsem z rodiny jen ja 🙂

mysicka_lb
11. črc 2014

@hojda Ahojky, já Ti s tou statistikou trošku zahýbu, ale jsem vegetariánka asi 25 let (od raného dětství) a mám kluka.
Jinak si k tématu diskuze netroufám nic napsat, jsem sice vegetariánka, ale z ryze etických důvodů, ve zdravém stravování se nevyznám. Dítěti budu dávat maso přesně podle doporučení doktorky a chytrých knížek. A kdyby jako větší začal maso odmítat, nenutila bych ho, ale vysvětlila bych mu, že je potřeba dostat do sebe ty živiny jinak, a velmi brzy by se ze mě asi odborník na zdravé stravování stal🙂

hojda
11. črc 2014

@mysicka_lb V té statistice je, že se jim rodí víc holčiček, ne že se jim kluci nerodí vůbec 😀 .

takarazestinusakur
1. srp 2014

Rozhodnutí o stravování je do jisté míry v rukou rodičů, kteří by měli připravit podmínky proto, aby dítě nebylo limitováno ani fyzicky, ale i třeba sociálně...tzn. vybrat školku/školu, kde je nabídka jídel zahrnující vegetarianské či veganské typy jídel...Protože pokud to v té škole nebude, dítě bude mít problém 1) s učiteli, kteří ho budou nutit oběd sníst 2) s dětmi, které si všimnou, že dítě- vegetarián je jiné...Děti od určitého věku vidí, že někdo je jiný, a ten kdo je jiný to mívá ve třídě těžké...Pokud inklinujete v ČR k určitému typu stravování, který je ale zastoupen v menšině, co se stravovacích zařízení při školách a školkách týče, pak bych přemýšlela o tom, jak se mému dítěti povede, zda jsem schopná ve stávajících podmínkách zajistit, aby mé rozhodnutí bylo prospěšné dítěti a nebo ne...až sem je to rozhodnutí rodičů...ale co když si dítě bude chtít dát pizzu se salámem, či kuře na paprice? Zakážete mu to? Jakmile dítě projeví zájem o "něco nového" tady by to mělo být na dítěti, jsem pro aby si dítě samo určilo, co bude jíst, ale množství bude korigovat rodič...Říká se všeho moc škodí a to se netýká jen zmrzliny, ale i masa...

Na závěr: žiju v Japanu a řadu věcí: mořských potvor apod. sama nejím, bojím se parazitů, syrové vejce, taky nejím...jenže tady se to prostě jí...Jí se to ve školkách, jí se to ve školách, takže mě nezbude nic jiného, než i ty mořské potvory dítěti na talíř naservírovat v intervalech, aby si na to zvyklo, aby hned první den ve školce dítě nezvracelo jako alík...a čert vem, že se mi nelíbí, konzumace syrového vejce, sushi aj...v nejlepším zájmu mého dítěte je, aby i tato jídla ochutnalo...(může se zdát, že tohle s vegetariánstvím nesouvisí, ale je to dost podobné...je to o přístupu...)

lullli
25. srp 2014

@tiburcia máme to přesně jako vy. vegetariánka jsem jen já. a vysvětlit dítěti, že není dobré jíst maso, které jí tatínek, babička, teta, není možné. takže to řeším tak, že já maso nevařím. a malej ho dostává od tatínka, když si ho jednou za čas uvaří. a pak má maso ve skleničkách, když přijde situace, kdy nestíhám vařit a nebo někam jdeme a nechci ho odbývat, což je tak jednou za měsíc 🙂 já jsem spokojená, že se moje dítě necpe masem a přítel, že dostává alespoň nějaké maso. a jedna rodina sice brble, ale respektuje, druhá rodina brble a moc respektovat nechce. tak tam je to těžší.