Věk 20 měsíců a stále sám nechodí/nepostaví se bez opory

kamila297
19. říj 2010

Dobrý den, už nadpis napovídá něco o problému s naším synkem. Prodělali jsme různá vyšetření (neurologie, Vojtovka - tu cvičíme pro zpěvnění svalů, ortopedie,...) a žádný z lékařů neobjevil nic zásadního. Což máme na jednu stranu radost, ale ne druhou stranu tím spíš nechápeme, proč náš chlapeček se nechce pustit a jít sám. Žádný ošklivý pád neprodělal. Všichni nám zakazují ho vodit, ale on prosí o "ťapi ťapi", tak mu nastavíme koneček prstu a letí jako blázen. Když mu nepodáme ruku, nemá motivaci chodit už vůbec. Lékaři radí trpělivost. Je nám ho však líto, že oproti vrstevníkům má velký handikep a všichni ho nazývají "miminko". Místo aby měl "prošlapané střevíčky", má akorát odřená kolena 🙂 Máte někdo podobnou zkušenost?

naty
20. říj 2010

@kamila297 sice takovou zkušenost nemám ještě, ale tak proč ho nevodit? já vím, že se to nedoporučuje, ale osobně si myslím, že s voděním vyrostlo x generací a přežily 😉 ...a když s voděních chce chodit, tak bych to vůbec neřešila...třeba se víc osmělí, třeba potřebuje jistotu ve vás, a pak se i rychleji pustí...

mamkamarketa
20. říj 2010

@kamila297 ahoj. bejt tebou to neresim. Bud rada,ze mas zdrave ditko. Chapu,ze te to znervoznuje,ale kazde dite ma svuj cas. Napr. temer 2lety syn zacal chodit ve 12ti mesicich,ale zase oproti svym vrstevnikum mluvi minimalne. Zadny dite neni dokonaly. Asi jen dite me sousedky, ktery podle jijich slov ve 12ti mesich chodil po schodech, v 10 kadil do nocniku a v 15ti mesicich mluvil ve vetach...
souhlasim s naty, ze potrebuje ujisti, ze mu pomuzete. Zkouseli ste treba choditka? opre se do toho a leti. jeste nez muj syn sam chodil rad si pujcoval holcicicek kocarky a sam je tlacil. neboj do skolky uz pujde sam 😉 hlavne se nestresuj, maly deti poznaji,ze rodice jsou ve stresu.
a jeste jak si rikala, ze mu rikaji miminko pro myho syna kazdy dite az do puberty je ,,mimi,, 😉

veverka77
20. říj 2010

To věřím,že je ti to líto,člověk si sice říká,že se srovnávat nemá,ale neubrání se.Hlavně že je malý zdravotně v pořádku 🙂 asi je moc opatrný,asi bych zkusila takové to chodítko co se tlačí před sebou,myslím je to Aktiviti od Chicca,vám by stačilo bazarové,určitě už brzy začne běhat sám,podle mě se fakt jen bojí.

kubaka
20. říj 2010

Já bych ho taky nevodila za ruku, ale ten vozíček, co se tlačí před sebou by mohl být dobrý přechod. jak psaly holky Malý s nim taky lítal asi 14 dní, než se pustil 🙂 Takže fakt stačí z druhé ruky.
Je to zvláštní, ve 20 měsících je to opravdu dlouho. Ale důležité je, že na něm nic nenašli mudrové. Je to patrně mentální blok, takže to chce klid a jistotu a dobrou pohodu, aby ji z vás cítil.
🙂

iluss
20. říj 2010

@kamila297 Opravdu to chce jen trpělivost, však on se sám rozchodí, až se na to bude cítit.
Mojí dceři bude příští týden 17 měsíců a taky ještě sama nechodí. Chodí buď za ruku a nebo před sebou tlačí to aktivní chodítko, o kterém tu psaly holky. Mezi mnou a mužem už pár kroků sama udělá, ale jinak prostě ne. Ale za ruku, to chodí pěkně. Prostě je asi moc opatrná a bojí se pustit.
Taky mě štvou ty "blbý" řeči, jak to že ještě nechodí a není na to už moc velká apod., ale už to tak nějak přecházím. Každej ať si myslí svoje, každé dítě prostě potřebuje na různé věci jiný čas.
Ono se říká, že buď jsou děti chodící a nebo mluvící, tak my patříme typicky mezi mluvící, protože moje cácorka už má opravdu pěknou slovní zásobu 😉 a třeba její sestřenice, která chodila už v 11 měsících, tak teď ve třech letech ještě nemluví.

kamila297
autor
20. říj 2010

Děvčata, děkuji vám za rady. Náš klučík je ale hlavně pěkně mazanej - jakmile něco před ním ujíždí, hned jde na kolena. Takže vozítko-chodítko by asi neprošlo. Podobně jsme dopadli s fintama jako že něco drží např. vařečku, kterou na druhém konci držíme my. Jakmile jsme ji však pustili, byl konec a už se jí nikdy nechytnul. On už začátkem září sám chodil - nejdřív za ruku, pak za kapuci a pak si to štrádoval sám a nevěděl kdy skončit 🙂 Ale od druhého dne opět jako když utne. Nechce chodit ani mezi námi doma. Pár kroků a už skáče "šipku" do náruče. Ale popravdě řečeno, nejvíc mne spíš deptají řeči ostatních. Chtěli jsme chodit na hudebku pro děti ve věku od 18 měsíců. Když lektorka viděla, že synek sám nechodí, tak nejdřív se na mě podívala, jestli si jsem jistá, že tam patříme a pak nám doporučila kurz pro batolata. No, s několikaměsíčními miminky jsem si kurz nedokázala představit, to by našeho chlapečka nikam neposunulo... Ach jo. Chce to se opravdu obrnit trpělivostí. Jsem ráda, že se mnou cítíte a děkuji vám za to.

kristipa
20. říj 2010

ahoj, tak my máme doma asi úpně stejnej případ, malýmu je teď 17 měsíců, od začátku byl pohybově pozadu oproti ostatním dětem, cvičení, neurologie, všechno jsme absolvovali, jakmile se sám postavil a začal obcházet nábytek tak neuroložka řekla už nechoďte, je to v pořádku, teď už je jenom na něm kdy se sám rozběhne. upozornila mě, že některé děti holt chodí v 10 měsících a některé ve dvou letech a tak pěkně "výmluvně" na mě mrkla. takže se nestresuju (no jak kdy...) spíš mi taky vadí ty kecy, údiv a rady okolí. taky jsem chtěla chodit do cvičení pro děti protože malýmu se mezi dětma líbí ale když nechodí tak to nemá cenu takže se zatím stýkám jenom s kamarádkama co taky mají děti. taky chce pořád lítat venku za ruce, na kočáru ho už to nebaví sedět, spíš mě to už omezuje, všude musíme tahat kočár, malej se pronese, je velkej a dost váží. taky by mohl jezdit venku na tom odrážedle a víc by se zabavil takhle je pořád celá rodina shrbená (jsem dost vysocí) a je to prostě na nic. je na něm vidět, že je prostě hóódně opatrnej na sebe, hlavně nespadnout, fígle s držením za různé předměty, kočár....taky nefungují,

momin
21. říj 2010

@kamila297 za ruce bych ho klidne vodila.. 😉 souhlasim s tim co psala
@naty

Chce to trpelivot! Urcite se uz brzo pusti!
my si neco podobneho zazivame s mluvenim... 😒 i kdyz vim ze je to jine.. ze nemluvi lidi jen tak na prvni pohled nepoznaji..
nechapu ze to tem lidem neni blbe starat se o cizi deti-vzdyt jim do toho nic neni...

petkula
21. říj 2010

Kamilo, nechápu, proč byste ho neměli vodit za ruku? Náš malý se takhle naučil chodit - od 10ti měsíců - nejprve za obě ruce, pak za jednu a teď chodí hezky sám. Psala jsi, že už chodil i sám ale že potřebuje nějakou oporu - ruku, vařečku. Aktivní chodítko u nás taky nemělo úspěch, když to začlo ujíždět, hned se ho pustil a šel na kolena. Nebála bych se ho vodit za ruku, uvidíš, získá jistotu a brzy bude chodit hezky sám 🙂

jajinka80
21. říj 2010

Pokud má vaši ruku jen jako jistotu a nevisí na ní, tak bych se toho vodění za ručičku nebála. My jsme taky vodili, snažili jsme se, abychom ho drželi tak nízko, aby měl ručičky dolů nebo v úrovni ramínek a zcela v pohodě.

kamila297
autor
21. říj 2010

@momin
Abych pravdu řekla, nejvíc řečí neměli cizí lidi, ale bohužel vlastní... Moje tchýně. Holčička manželovo sestry je o půl roku mladší a chodí od 11 měsíců. Jéje, to bylo pořád témat kolem chození - jak náš kluk chodí blbě a jestli není postiženej atd. atd. Tolik ošklivostí jsem si musela vyslechnout od člověka, od kterého bych čekala spíš podporu... Naštěstí se situace už celkem uklidnila, ale to víte, na pohodě mi to nepřidalo. Ale to je holt život.

kamila297
autor
21. říj 2010

@petkula
Vodění za ruku nám všichni doktoři včetně fyzioterapeutky zakázali - prý malej nemá motivaci chodit sám a že mu to kazí záda a kdovíco ještě. Jenže když jsme to přestali dělat, ztratil zájem úplně. Oni si asi všichni myslí, že rodič dítě za tu ruku rve násilím a vůbec nepřipustí možnost, že dítě se drží samo a dobrovolně rodiče pouze za konec prstů.

iluss
21. říj 2010

@kamila297 no tak to s tou tchýní znám, právě od ní jsem si taky vyslechla, jestli náhodou není moje dcerka nějaká opožděná, že je je to divné, že ještě sama nechodí, ať s ní jdeme k doktorovi, že je zaostalá a tak podobně. Se ke mě chovala, jako bych snad měla postižené dítě a byla to moje vina, že jí snad nějak zanedbávám či co. A kdykoliv mluvila s mým manžou, tak do něj taky furt vandrovala a pokaždé se ptá "tak co, už chodí"? No kdykoliv tuhle otázku slyším, tak jsem napružená!
Taky pořád moji dceru srovnává s jejíma dalšíma vnoučatama. A nechce pochopit, že prostě každé dítě je jiné a každé potřebuje svůj čas.

Toho vodění za ruku bych se fakt nebála, lepší když chodí aspoň za ruku než vůbec.

iluss
23. říj 2010

Tak moje holčička se konečně odhodlala a chodí úplně sama, už ani nechce držet za ruku. Čekala jsem, že to přijde nějak postupně a pozvolna a přišlo to ze dne na den, prostě se ráno probudila a sama začla ťapkat. 🙂

kalo
23. říj 2010

Myslím,že když mu vyhovíš a nějaký čas budeš vodit, že alespoň dostane jistotu a nebude mít strach. Musíš ale vodit tak, aby mělo dítě ruku nízko- u pasu.... ne aby se zavěšovalo nebos ho táhla se vzpaženou rukou, jak se obvykle děti vodí 🙂...tak se záda ničí. Naše začala chodit za ruku v 17m a sama se pustila ve 22m....čtvrt roku jsme vodily, pak sama získala jistotu a začala se pouštět...

niki2
23. říj 2010

Kamco, ja myslim, ze klidne za ruku vodit muzes, ze se to nedoporucuje u tech opravdu malych deti, treba do roka a mirne pres, kvuli zadum, potom uz to nevadi. Zrejme potrebuje mit tu jistotu a kdyz ji nema, tak jde radsi na kolinka, kdyz to ma vyzkousene.
A ja svoje kluky za ruku taky vodim 😀 😎

jana804
8. lis 2010

Ahojky,u nás to bylo stejné jako u KALO, v 16 měsících se začala stavět, v necelých 22 měsících začala chodit sama. Za ruce jsme netahali, maximálně s tou nízkou rukou, jak už taky kalo psala. My jsme si ji spíš posílali mezi sebou a stále jsme zvětšovali vzdálenost. Ale to bylo u nás, to může mít každý jinak. Teď už celkem lítá, i když tu jistotu jěště nemá, ale lepší se to. Však on začne, neboj.

mahulena
13. zář 2011

ahoj holky, ztotoznuju se s vasima prispevkama, synovi bude 17m a nic:(, kolem nabytku chodi od svych 8m, ale tehdy se zaseknul a az na drobne modifikace nic. Nechce se pustit, ale nechce ani za ruce. Je to umorny, protoze vrstevnikum nestaci, vsude na piskovisti leze po kolenou, vypada to priserne, do toho vsude vosy, bordel, vzteka se, v kocaru byt nechce, ja ulitana a utahana z toho vecnyho poponaseni:(
Privedly jste me na dobrou myslenku, zkusim overit, zda budeme chodit na krouzky s chodicimi detmi a zda nase nechozeni neni problem.
Jo a opravdu na tom asi neco bude - myslim, ze je velice inteligentni (mozna proto nechodi🙂)), super mluvi, odplinkovava se uz v tomto veku a ma vsechny zuby, v roce mel 16 zubu..., takze asi panbuh nekde pridal a nekde ubral...
Spis se neumim moc srovnat s okolim a ted uz i sama se sebou, protoze uz jsem si i ja z toho asi udelala problem 😔

mahulena
16. zář 2011

tak jsem to overovala a fakt je problem v krouzcich, ze jeste nechodi:(, ty jo, nikoho z nas to nenapadlo, ani ucitelku, ze by jeste nechodil. Takze musi predelat program hodin a proste je to trosku vopruz, ze se to jako musi resit. A proste ja jsem ta matka s ditetem, ktery jeste nechodi. Takovy oznaceni. A pak, ze se to neresi 😝 😖 se nedivim, ze my matky jsme pak na masli

jop
16. zář 2011

@mahulena já jenom přeju hodně trpělivosti. Náš malý začal chodit v 16,5 měsících a dobře si vzpomínám, jaké to bylo - lozil na pískovišti a všude jinde po kolenou, vymetal všechen bordel, ošahal každý špaček od cigára... chce to opravdu jen pevné kalhoty a ještě pevnější nervy 😉, když není zdravotní problém, tak začne chodit každý. U nás jako největší motivace k chůzi bylo to, že jsme si ho s manželem posílali mezi sebou a zvětšovali vzdálenost. No a taky u něj platilo, že dřív mluvil než chodil 😀 Tak ať "to" brzo přijde 🙂

jasekd
16. zář 2011

https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/lozenie-...
Ahoj, tady nas par takovych je 😉 Zadne rady nemame, ani nejsou, ale o nasem "trapeni" si dobre pokecame. Chce to povznest se nad blbe pohledy a reci okoli, ja malyho nijak neomezuju, holt po hristi leze po 4 a je spinavej... Ale ze lidi cumi a umi mit reci, ktere ublizi, to jo. Uz jsme si vyslechli az dost 😠 Hlavne kdyz jsou ty deti zdrave. Nas prave ceka jeste vysetreni, zda skutecne zdravej je 😔 Pokud ano, tak se s tim uz odmitam trapit 😉

martina1408
13. říj 2014

@kamila297
Ahoj Kamilo, naší dcerce je 21měsíců a taky sama nechodí, je po zdravotní stránce vpořádku. Krásně mluví, motoricky je zdatná, jen se jí nechce chodit. Sama se zkouší pustit a chvíli vydrží stát bez držení,ale pak jde zase na kolena. Prostě se asi bojí, neví,..Taky to řešim a jsem z toho občas nanervy, když vidím roční děti, jak už chodí sami,..Člověk by neměl srovnávat, jak se říká, ale je těžký se tomu ubránit. Já sama jsem chodila v 15. měs., je to zřejmě genetický. Naše druhá dcerka je na tom v bledě modrém. Je jí 10 měsíců a ještě se neplazí, cvičíme Vojtovku, ale taky jsem z toho na nervy. Občas to řeším, občas to nechám být a říkám si, že jednou to musí přijít, jen najít tu trpělivost 🙂

svoba
13. říj 2014

Máme. Klid! Prostě má svůj čas. Můj syn byl stejný a ted běhá jak čamrda.

kamila297
autor
14. říj 2014

@martina1408 Koukala jsem, kdy jsem tento příspěvek psala a ono už je to 4 roky 😉 Náš synek se nakonec ze dne na den pustil a začal honit manžela po bytě - bylo to dne 31.10.2010. To si budu pamatovat do smrti 😉 Dneska běhá jako profík a když jdeme ze školky, musím mu stopovat na mobilu, za jak dlouho oběhne park. Nebojte, všechno bude v pořádku, vaše holčičky budou jednou lítat jak čertice! 🙂 Ta vaše mladší možná ujíždí na plovoucí podlaze nebo tak něco. Zkuste ji svlíknout kalhoty nebo ji dát na koberec a uvidíte, jak pomaže. Nesmí jí to klouzat pod nohama. Jinak Vojtovka je výborná věc, určitě pečlivě cvičte, dokáže doslova zázraky. Nejtěžší je nesrovnávat se s ostatními, ale musíte se obrnit trpělivostí a hlavně pohodou. Hlavně že jsou holky zdravé! 🙂 Držím vám všem palce!

giti4
10. pro 2014

memu synovi je 21 mesicu a sam v prostoru nechodi, musi se proste furt neceho drzet....z rehabilitace nas konecne poslali na neurologii, tak ho cekaji vysetreni.....doktorka mi rikala, ze mela spoustu deti co dlouho nechodily ale jeste nevidela to co dela nas syn s prstama pri chozeni, ze nezapojuje cele chodidlo, takze bezva ☹ ...... tak jsem zvedava jak casem s chozenim dopadneme my....