Vítání občánků - jak to teď funguje?

lenci173
26. črc 2016

Ahoj maminky 😉
Chtěla jsem se zeptat,jak je to s vítáním občánků s mimčama teď??
Rozesílají pozvánky nebo si musíme zažádat sami?
Jo a pokud máte někdo nějaké zkušenosti,já a moje dcerka máme trvalý pobyt u mých rodičů,ale bydlíme úplně v jiném městě v podnájmu.
Kde by se popřípadě to vítání provozovalo??
Tam kde máme trvalý pobyt a nebo tam kde jsme teď??
Za všechny rady a tipy mockrát děkuji 🙂

veritanas
26. črc 2016

Ahoj, každá obec to má jinak.. někde se musíš přihlásit někde se pozvánky... většinou větší města neposílají pozvánky a musíš se přihlásit..u nás na vesnici nám přišla pozvánka..a rozhoduje trvalé bydliště, aspoň u nás..😀

verka4d
26. črc 2016

Ahoj,jsme z vesnice a vítání občánků máme 2x do roka (jaro,podzim),vždycky to hlásí v obecním rozhlase. Kromě toho je to v místním zpravodaji. Jeden z rodičů dojde na obecní úřad,pozvánky nám neposílají,ale dávají dostatečně vědět,že vítání bude,s rodným listem dítěte se ohlásí na matrice. Dítěti nesmí být víc jak rok a v době narození a po celou dobu musí mít trvalé bydliště ve vesnici. U nás vítání probíhá na obecním úřadě. Ale každé město a obec si to samozřejmě provozují po svém. Každopádně si myslím,že vždycky rozhoduje trvalé bydliště,protože kdyby ne,tak jak by to evidovali,kdo už na vítání byl a kdo ne? To by pak přece každý mohl jít na takovou událost s dítětem třeba 10x pokaždé někde jinde. U nás obec třeba dává dětem(rodičům) finanční dar,jinde třeba jen květinu,nebo nějaký věcný dárek. Nejlíp asi bude zeptat se na matrice v místě trvalého bydliště,tam určitě dají všechno odpovídající info 🙂

junitax
27. črc 2016

Zdravím. Dítě musíte sami přihlásit, protože přijetím zákona o základních registrech již obce nemají pravomoc zjišťovat údaje o narození dětí v centrální evidenci obyvatel. Vítání občánků provádí obec dle trvalého bydliště dítěte. Konkrétní odrobnosti k akci má pak každá obce zařízeno dle svého. (Konkrétně v našem případě jsme se ozvali MČ Praha 3, že se chceme vítání účastnit a měsíc před akcí nám přijde pozvánka).