Vnímání zvuků u 4letého dítěte. Máte zkušenost, co znamená, když vnímá více?

nellsz
3. pro 2020

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat,zdali máte někdo zkušenosti a mohli mi říct,jestli něco znamená,když vaše dítě vnímá nějak víc zvuky.Byly jsme se 4 letým synem u logopeda a u druhého sezení nám paní řekla,že si všimla,že ho hodně zajímají zvuky a že to má málokteré dítě,na mojí reakci,zdali je to správně či nikoli,jsem nedostala žádnou odpověď. Nikdy mi to nepřišlo nějak zvláštní.Syn má problém s mluvou, nemá rád nové věci, prostě beran 🙂

amazonkajanik
3. pro 2020

@nellsz jsem taky beran,s mluvou jsem prý problémy neměla,ale sluch lepší. Přikládám to tomu,že hůř vidím. Nemám nijak extra dioptrie,ale léta jsem brýle nenosila a pak ještě k tomu dědičnou oční vadu. Tak se prostě jiný smysl zesílil. Řekla bych,že je dobře,že kluk lépe vnímá jiné zvuky,mohl by mít do budoucna dobré zaměstnání,nebo by mu mohla jít velmi dobře hudba,nebo zpěv ...

zrzeckas
4. pro 2020

Synovec je teda ryby, takze ke znameni bych to moc nepridavala..... Vadi mu hlasite zvuky, ze ho boli usi a zvuky vic vnima celkove. Ma teda dioptrie, ale ty ma i jeho tatinek a silne, ma to po nem. Momentalne hraje na klavir a jde mu to vyborne.... Manzel je taky ryby, jsou narozeni ve stejny den a rekla bych, ze je hluchy jak poleno. Slysi jen, kdyz reknes na, vem si, chces atd 😃

nellsz
autor
4. pro 2020

Dekuji vám za odpovědi,se zrakem zatim problem nemá, o té hudbě jsem si to taky říkala,že by se to mohlo hodit v tomhle směru,je fakt že si často brnká na kytaru a zpívá.Je nejspíš citlivější a vnímavější na sluch.nikdy tedy neměl rád ohňostroje,ale zase ho vždy zajímá co to bylo.já mam taky teda brýle a kdyz jsem se tak zamyslela,tak ja taky docela vnímám hodně zvuky od mala.spis jakoby uslyším každé cinknutí a vždy me to treba i v noci budi. Ale je zajimava teorie, že když je lepsi sluch muze byt horsi zrak.Pri dalsim sezeni to zkusim vic probrat.Dekuji 🙂

nellsz
autor
4. pro 2020

@zrzeckas jj to znamení bylo jen jako,že je to paličák 🙂

verionka
4. pro 2020

A jinak je vše v pořádku? Intenzivní vnímání zvuku bývá i u PAS, ale to už by sis asi všimla i jiných, vyraznejsich znaků...

nellsz
autor
4. pro 2020

No se synem je to celkově složitější,s mluvou je to lepsi a lepsi,pouzival jeste nedavno takovety zkomoleniny a pristi rok bude mit 5.od malicka teda nemel rad vetsi seskupeni lidi,kdyz byli nejake akce hned pryc,ale ted bych rekla ze je to ok.do ted skoro nic neji,jen par vybranych jidel.nema rad nove veci,byli jsme nejdriv u psychologa a tam se zdalo byt vse v poradku,sice nespolupracoval a ted dochazime na logopedii.tam nam rekla ze to vypada nadejne,ze to je asi povahou.do skolky chodi rad a prijde jjnak jako normalni kluk,ktery blbne ale vubec se nezapojuje do nejakych aktivit a jeste jedna vec, ze mi nekdy mi prijde ze nerozumy jednoduchym prikazum.Kdyz ho porovnám s 2 letou dcerou tak je to 100/1 uplny opak.

amazonkajanik
4. pro 2020

@nellsz nesrovnavat s holkama,ty jsou rychlejší,je to vidět i v pubertě. Dodnes poslouchám,jak jsou holky v chůzi apod napřed. Spolužačky dcera chodí od 9měsíců,náš frajer od 15 a to jsou od sebe o 2měsíce. Je fakt,že to vzal hopem. Do 10měsíce nechtěl lézt,prevalovat se na břicho,apod. Padl 11měsíc začal lozit,za 14dnů na to se stavěl,celé léto obcházel nábytek a přesně 1.září udělal prvních 10kroků do prostoru....předevčírem usel 1km a to dobrovolně

cilkat
6. pro 2020

Zkuste zagooglit pojem "hypersenzitivita". Často se řeší u dětí s nějakou neurovyvojovou poruchou, ale může být zcela samostatně. Zjednodušeně jedinec vnímá smyslové podněty výrazněji, než většina populace. V určitých chvílích je to výhoda: lépe si všímá detailů (v případě sluchu melodie, ritmus, ale třeba i orinatace v prostoru, slyšení slabších zvuků...). V jiných chvílích je to nevýhoda: třeba neschopnost soustředění v hlučném prostředí, snadné vyčerpání hlukem (děti ve školce, hudba v baru... Prostě "správná párty" je přesně to, co dotyčného rychle unaví...). A podle mě právě kvůli temhle nevýhodám se to víc řeší u dětí, které mají další hendikep, který zhoršuje jejich unavitelnost i schopnost únavu zdelit. Ale samo o sobě je to asi tak "špatně", jako že někdo je blonďák a jiný černovlasý.