Výchova - drzost. Jak řešíte podobné situace?

12. kvě 2022

Ahoj maminky. Jak řešíte podobné situace? Občas dceři řeknu např. ty jsi ale drnda nebo když se nastvu, když si dcera nechce uklizet, tak řeknu uklizej a dělej apod. Jenže se pak stává, že dcera tak mluvi i na mě. A pak se mě ptá, proč já ji můžu říct, že je drnda a ona mi to říct nesmí. Argument že takhle můžu mluvit je já na ni, ale ona na mě ne, mi zní hrozně. I když je samozřejmě pravda, že dítě prostě nemá být drze. Holt kopíruje to dobre i to zlé. Máte to doma také tak? Nebo co děláte jinak, lépe?

denninka22
13. kvě 2022

5leta dcera mi řekne, že jsem teda trubka, když se mi něco nepovede. Ale říká to tak mile - stejně jako jí to říkám já. A pak si z toho uděláme legraci. Ale drzá začala být dost. Používá stejná slova jako já, a to mi nevadí, ale vysvětluji jí, že ta daná slova/vety/chování je drzé, protože to nepoužívá ve správnou chvíli. A učím ji, jak a kdy reagovat. Co ale netoleruji je protačení očí. Ano, párkrát to viděla u mě, moje chyba. Tak jsme si vyrobili doma kapsičku, kam za sprostá slovíčka, drzost a protaceni oči dáváme každý 5kc. Jsme domluveni, že za to pak půjdeme na nějaký dortík. Dcera od chvíle, kdy je kašička připravena přijímat peníze ještě ani jednou oči neprotocila 🙏😉

autor
13. kvě 2022

Maminky děkuji, nemám čas sedět cely den u mobilu a jednotlivé odpovídat, ale všechno si přičítám a líbí se mi, jak se diskuze rozjela. Pomáhá mi to nahlédnout na věc z více pohledů, děkuji za zajímavé názory.

chris_n
15. kvě 2022

@madbetka ale podle mě jsou věci a slova, která si mezi sebou řekněme jako dospělí z očí to oči a není to drze nebo tak. Ale z pusy dítěte je to prostě nevhodné.
Je prostě chování a mluva, kterou mezi dospělými považujeme za obvyklou.

madbetka
15. kvě 2022

@chris_n Pokud je to z úst dítěte nevhodné, pak asi ani není vhodné, aby to vůbec dítě slyšelo.
Malé dítě říká jen to, co slyší.

malytlustyhroch
16. kvě 2022

@cilkat 😍

fire85
16. kvě 2022

@prejeta_zaba drnda je hanlive slovo? To slyším prvně...já si myslím že to lidi zbytečně řeší

prejeta_zaba
16. kvě 2022

@fire85 Vycházím z toho, zakladatelka píše, že nechce, aby to dcera používala. Tak ať to tím pádem nepoužívá ani ona. 🤷‍♀️ Pro každého je to jinak citově zabarvené. Vyloženě hanlivé není, ale mně by se taky nelíbilo, kdyby mi tak někdo říkal. 🤭

myrha
18. kvě 2022

U nás doma mohou děti v té spravné situaci použít i ostřejší slovo, ale musí to být adekvátní situaci. Spíš si hlídám, aby věděly, co přesně říkají a kdy. A když to zní z úst 6leté princezny nehezky, řeknu jí to. Nezakazuju jí tak mluvit jen jí vysvětlím, že od ní to lidi zarazí/mohli by se na ní zlobit/nebudou jí mít rádi/budou se jí bát/bude vypadat hloupě. Doma to bereme sportovně, zde má každý právo na chybu. Ale ve škole atd... si dáváme pozor. Jinak za drzost považuji spíš úmyslné odmlouvani. A nejméně toleruji, když jsou děti na sebe zlé. Syn umí moc dobře ponížit i bez sprostých slov. Ani tam se to neobejde bez vysvětlení. A pokud opakují něco po mě... Buď se jím dám za špatný příklad, jakože jak se vám to líbilo, když jsem křičela ATP.... Nebo řeknu, že to situace vyzadovala (sakra stůj, jsi hluchá...), nebo že já díky zkušenostem vyhodnotím lépe situaci. A když mají pocit, že jsou dospělí a mají mít stejné slovo, zaúkoluji je. Můžeš jít spát o půlnoci, ale pak jsi dost velký nato, aby sis uvařil, uklidil si, vypral sis, vstřel jsi, srovnal botník atd... Rázem s tím dospíváním zase tak moc nespěchají. Mám ale přemýšlivé děti s vrozenou úctou k autoritám a nechají si věci vysvětlit.