Vzteklé a zuřivé batole

pralinkan
6. zář 2009

Holky, mamimky..prosím poraďte mi..Moje 15měs holčička má neskutečné záchvaty vzteku..Vím, že děti v tomto věku mají období vzdoru, ale to co dělá moje Naty, z toho už jsem na prášky. Když ji to chytne, mává rukama, kvílí, řve, rve si vlasy, bouchá se do hlavy. Vůbec neposlouchá a když jí dám na zadek nebo odejdu, tak je to ještě horší. Včera jsem dokonce skončila s rozseknutým rtem ☹ Nemáte s tím někdo zkušenosti, jak na to?

ababunk
12. říj 2015

U nás funguje to, že si malou vezmu, postavím ji před sebe, dřepnu si k ní a vysvětlím ji to či ono, pokusím se odvést pozornost někam jinam.Žádná voda, žádné odvádění pryč.

dallien
12. říj 2015

@ababunk Tak to jste asi nezažila ten pravý záchvat, páč při něm si pozornost dítěte nezískáte, ani kdybyste se postavila na hlavu. V tom amoku se třeba dítě sápe na hořící plynový sporák, aby stáho hrnec, neb zrovna k obědu nechce to, co hodláte vařit nebo sebou třeba sekne na zem, přestane dýchat a modrá 😉

ababunk
12. říj 2015

Ano, i v této situaci tohle zabralo.

ababunk
12. říj 2015

Dallien:Já Vám tady nic nevysvětluji, jen píšu, jak to funguje u mě.Myslím si, že vzteklé dítě je v podstatě nešťastné dítě. Mozkové spoje ještě nejsou natolik upevněné, aby do velké míry chápalo, co dělá.A pokud je člověk vzteklý, taky se hned nedovede uklidnit, to snad neumí ani ten sebelepší jogín.Jistá dávka empatie, trpělivosti a hlavně chtění pomoci udělá strašně moc.Takto vedu děti i ve své práci a nutno říct, že se mi tohle osvědčilo.
A propo..Jak byste jako maminka reagovala na učitelku, která by Vám osprchovala Vaše dítě v záchvatu vzteku? 😉

koncita
12. říj 2015

@dallien ahoj, budeš tak hodná a hodíš mi sem odkaz na konkrétní výrobek, který dáváš malé? Uvažuji o tom, že začnu synkovi také dávat "rybí tuk", ale u nás je problém, že mi nepozře nic extra (žádné léky, doplňky atd., pokud něco ochuceného do něčeho přimíchám tak to pozná a nejí to), je tohle tedy bez příchutě, bez zápachu? Kolik toho dáváš? Díky moc 🙂

dallien
13. říj 2015

@ababunk Zřejmě jste nečetla mé komentáře na předešlé straně. Vím moc dobře, co je to období vzdoru a proč nastává. Studenou sprchu bych v žádném případě nepoužila a udělat to někdo mému dítěti, tak ho zadupu do země.
Jestli reagujete na to, že je nemožné získat pozornost dítěte, když je v amoku... Zažila jsem u svých dětí takové záchvaty, že si myslím, že je to tak.
Nemluvím o záchvatech, kdy si dítě vydupává určitou věc nebo zkouší, kde jsou hranice. Tam je na místě rodičovská důslednost a udržení autority. Samozřejmě takovým způsobem, jaký to dítě pochopí. Ne bitím.
Mluvím o záchvatech, kdy je dítě zcela zbavené smyslů.
Dítě, které sebou v záchvatu plácne na zem, nehýbe se a nedýchá, si před sebe nepostavíte a nedomluvíte mu. Tam musíte reagovat jinak.

dallien
13. říj 2015

@koncita produktů s Omega 3 je hodně, ale většinou jde o kapsle, což moje děti nepozřou.
Kupuju toto
http://www.nutravita.cz/produkty-prodej/omega-3...

Oleje s příchutí (citron/pomeranč) se dají dobře přidávat do jogurtů, přesnídávek, olej bez příchutě do slaných jídel.
Jídlo ale nesmí být horké, aby se olej neznehodnotil.

koncita
13. říj 2015

@dallien díky 🙂

ababunk
13. říj 2015

dallien@nečetla jsem vaše komentáře, ne.Četla jsem článek a mrzí mě, že nemůžu zkopírovat, že takové amoky, jaké popisujete vy prožívají děti(je jedno jestli batole či dítě mladšího předškolního věku), které nejsou psychicky až tak vyzrálé, jako děti ostatní. Psychologové obecně doporučují laskavý přístup i v těchto stavech.Není to boj kdo z koho, jestli vyhrajete vy nebo dítě, ale jsem zastánce vysvětlování, trpělivého jednání a pochopení druhého, v tomto případě dítěte.
Taky je nasnadě otázka, zda je dítě rozmazlené, či ne. Zda se mu rodiče věnují v dostatečné míře, nebo těmito amoky na sebe upozorňuje, chce něco sdělit, něco potřebuje, a z toho vyplívající reakce druhé strany, rodiče. Jestliže se dítě nesetkává s "odpovědí, pomocí",je docela možné, že jeho "odpověď" je amok.
Ale co já vím. Jsem jen obyčejná učitelka, která naslouchá dětské duši.Mějte se krásně 🙂

luca16
6. led 2017

Prosím prosím o radu. Dceři jsou dva roky. Většinou se mi vzteká, když není po jejím ale v tom smyslu, že je něco jinak než bylo dřív. Myslela jsem si, že dobře přijímá změny, ale teď o tom začínám pochybovat. Má své lžičky na jídlo, když jí sundám kalhoty - neexistuje, abych jí je po přebalování nevrátila apod. Má svá oblibená jídla a nemůžem do ní dostat téměř nic nového. Začne se vztekat nebo prostě jen odejde a nejí. Když někam jdeme, už v autě křičí domů. Nedávno jsme museli odejít z návštěvy od tchýně, pač jsme jí nemohli ani vyslíct, hystericky řvala domů. Je to normální?

floresta
6. led 2017

@luca16 Ahoj, nam se ted opravdu velmi osvedcilo se synem 2,5, ze se s nim na vsem domlouvam, zeptam se ho, co chce, resp. proc neco nechce a pak vymyslime, co by pro nej bylo prijatelne. Napriklad: Ty si chces nechat ty kalhoty od pyzamka? Se ti libi? Tak si vyber(eme) nejaky pekny v suplicku a tyhle si nechas na vecer na postylce a vecer si je zase obliknes na spinkani a kalhoty tu na tebe pockaji.... Mozna to vypada, ze je to narocnejsi, ale to o zvyk a hlavne, casove to vyjde na stejno, jako se s nim hadat a poslouchat ten rev... Kdyz ma hlad nebo se zrovna probudil odpoledne, tak to s nim taky neni rec. Ale tuhle jsem na to zapomnela, a stahla jsem mu kalhoty ze zadecku bez upozorneni a to byl rev 🙂 Se rika, ze si to mame predstavit, jak by bylo nam, kdyby k nam prisel nekdo trikrat tak velky a zacal z nas stahovat obleceni, nebo bez toho, aby se nas na cokoli zeptal, jestli jsme za, tak s nama zacal nejak manipulovat. Deti v tomto veku si uz velmi uvedomuji sami sebe a tento postup nepovazuji za rozmazlovani, ale za normalni komunikaci. Treba ti to pomuze. Hezky den

floresta
6. led 2017

... obcas tedy jedeme na uplatky, udelej, co chci ja a ja udelam co chces ty, kdyz to jinak nejde 🙂 Hlavne v klidu, nekdy se musi (jak to popsat..) v klidu pockat, dite se treba 5 x nadechne, trochu zpracuje ty informace, rozlezi se mu to a pak teprve zareaguje adekvatne a zacne spolupracovat.

luca16
6. led 2017

@floresta úplatky taky u nás jedou...vysvětlovala jsem, ale posl. dobou je děsně tvrdohlavá a jen řve a řve, dokud to nedostane☹

floresta
6. led 2017

a takova ta metoda ptat se? Ty tam nechces jit? Nechci. Chces si s sebou vzit panenku? Koupime si cestou banan k svacine? Stavime se cestou zpatky na hriste? .... Vlastne drobnosti, co vlastne (skoro) nic nestoji, ale diteti to udela radost.

kackakastanka
6. led 2017

@floresta me kdysi nekdo poradil davat na vyber ze dvou pro me prijatelnych moznosti a zaroven dopredu hlasit, co budeme delat, a nechat dohrat a potom konat, tedy, rici, toto si dohrajes a potom pujdeme nakupovat, souhlasis... chces si vzit modrej nebo zelenej svetr, atd. atd., vzteku mame minimalne, je tedy pravda, ze tchyne nechape a rika, ty se ho jako ptas, zda budete delat to ci to, to snad neni mozny... ale ja se ho neptam, ja mu davam vybrat ze dvou moznosti, ktere s nim chci stejne tak jako tak delat, a on ma pocit, ze rozhoduje a je spokojenej a ja taky..., je to dvouletak, takze par zachvatu, casto ze zcela neznamych pricin, mame take za sebou, a tam to resim tak, ze mu nabidnu oporu a obeti, ale pokud je v tom totalnim amoku, nepomuze nic a musim vyckat a byt na blizku, na jakoukoliv rozmluvu v te chvili opravdu neni sance ani prostor
a jeste take hodne pomaha uznani emoci, jako rici, tebe nastvalo, ze uz jdeme domu, ty sis tady chtel jeste hrat, to chapu, ale musime jit varit obed a potom pujdeme spinkat, ale chapu, ze te to nastvalo, zitra sem zase prijdeme a budeme si tady hrat, ano...

anniesfibis
6. led 2017

@kackakastanka zkusila jste v tech zachvatech batoletstinu dle carpa?

kackakastanka
6. led 2017

@anniesfibis neznam, nevim, takze ne😲

anniesfibis
6. led 2017

@kackakastanka zkuste precist..jde o to, ze dite ve vzteku jr o nekolik levelu nize a vysvetlivani neni na miste je treba zaujmout jednoduchy zpusob komunikace-ale ucinny..jako treba opice-neandrtalci napr. ,,jit-jit-jit chces chces jit jit chces jit ven vem ven,, - okamzite popsat jej8ch pocity s vyraznou gestikulaci a opakovanim nejzadadnejsiho sdeleni....tot vse, dite pochopi, ze mu rodic rozumi...neni treba delat, co chces (skakat, jsk piska) - jen to touto formou provest...naucit sd batoletstinu je jen otazka cviku. zasada je opakovat-gestikulivat-popsat-nahlas....popsal pediatr Carp ve sve knize bejstastnejsi batole v okoli...jeho knihu nejstastnejsu miminko v okoli kde popisuje 5 zasad spokojeneho miminka jsme aplikovali a dcera prakticky nikdy neplakala-vzdy dpokojena-vzdy usmev...batole teorve zacina byt - tak uvidime, zda bude batoletstina fungovat ..rekka bych, ze ano...je to vlastne spojeni respektujucich a chapavych pristupu s ohledem na rovinu chapanu batolete rsp. batolete v afektu ...klidnym batolatum zdar ;)

kackakastanka
6. led 2017

@anniesfibis diky, diky, ja dokonce obe ty knizky mam, ale cetla jsem je, kdyz byl miminko, tu batoleci jsem myslim ani neotevrela, juknu na to, az se to priste vyskytne tak zkusim inovaci 🙂,

netopejr
6. led 2017

Je to normální a zdravé 😀
Kdy a jak to pomine zalezi na mnoha okolnostech, vrozené povaze ditka, taky na tom, jak to mate vy, jednak genetika a jednak vzor.
Jak na to? To je ruzny. Většinou cim vetsi tlak od vas, tim vetsi protitlak od dítěte. Paru je potřeba upustit, občas se rozcilit je zdravé. Oni se v tomhle veku teprve uci se svými emocemi pracovat, neumi je ovládat.

Jenom - jaký význam má dávat takhle malemu dítěti na zadek? 😐 Navíc, když ma záchvat, a nic moc nevnima. Dělali to tak nasi rodičové, a jinak?

maretavan
8. led 2017

Taky to začínám řešit. Můj syn (skoro 2 roky) není žádný extra vztekloun, ale začíná mít svojí hlavu a občas po mě máchne rukou nebo ječí (nejhorší jsou odchody, oblékání,atd.). Teď zrovna čtu chytrou knížku o výchově, kde se všechno řeší cestou komunikace a bez drastických opatření, ale někdy je dost těžký udržet vlastní emoce na uzdě a soustředit se jenom na dítě a na to co se skrývá za vztekem popřípadě pláčem. K tomu čekám druhý dítě, tak doufám, že to všichni ve zdraví přežijem 🙂

luciashek
19. led 2017

Zrovna teď jsem si říkala, že si dojdu pro radu a na jednu stranu jsem ráda, že v tom nejsem sama. Dcera má rok a půl a vždycky to byl ďábel, ale poslední dobou to je masakr, budí se v noci, tahá mě z postele (má už svou nízkou postel) dost drastickým způsobem, dřív když se vzbudila, prostě si ke mně zalezla nebo mi dala pusinku, pohladila, teď mi rovnou škube vlasy, praští nebo prostě ječí. Při oblékání to je hra nervů, při přebalování se se mnou pere, kope do mě, začala kousat, kopat do pejska, furt se mračí, vše ničí, trhá. Něco jsem jí zakázala a ona mě plácla, tak jsem jí dala přes ručičku a ona napřáhla ruku, že mě praští znovu a úplně zrudla a klepala se, jak moc mě chtěla praštit. Opět přebalování, kopala tak, že mi rozsekla ret, tak jsem to nevydržela a dostala na holou a najednou klid, hodila šuplík, ale přestala....vůbec se mi to nelíbí ☹ Vždycky to byla taková hravá společenská holčička, tancujeme spolu, hrajeme si, chodíme ven, teď jí nic nebaví, venku sebou práskne na zem, hází jídlem, cestovat s ní je za trest.... Přejde to, že joooooo? ☹

turkovinavylete
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
anniesfibis
23. led 2017

@luciashek doporucuji si trochu nacist - opravdu to ma smysl...narozdil od nicneresiciho placani, kterym se ji jen ukazuje, ze je v poradku mlatit jeden druhého. Nemyslim to zle.

kackakastanka
23. led 2017

prosim tu, ktera sem pred chvili vlozila odkaz na ty vecernicky, zda by mi to poslala do IP, chtela jsem se na to podivat, dekuji

maretavan
2. únor 2017

@luciashek Kopání při přebalování je teď u nás taky na denním pořádku. Snažím se všechno řešit v klidu, ale občas mi taky ujedou nervy (rozseklý ret by asi byl zrovna ten případ 🙂 ).

z_kopretinka
2. únor 2017

@luciashek nepopisuješ zrovna mojí dračici? Jak přes kopírák. Jen možná s tím rozdílem, že to dělá hlavně, když jsem s ní jen já. Jak jsme na návštěvě je anděl, kamkoli jdeme slyším jen jak mám zlaté dítě, že na co si proboha můžu tak stěžovat? Válení venku na zemi? Klasika, už ji nechávám ať se tam vyvzteká a čekám až se uráčí zvednout. Horší je to když někam potřebuju dojít na čas :( Zkoušíme kde co, aby toho chování nechala. Něco se lepší a něco je horší, zlom přišel po roce a půl. Teď po dva a čtvrt se to lehce lepší - i když jak kdy a jak co.

stuplakova
2. únor 2017

Kamarádka zažívala něco podobného s malou Nikou, tak s ní šla k lékaři a zjistili, že má ADHD, teď už má 9let a je to dobré, ale pořád s ní musí pracovat a komunikovat a stát si za svým jinak by zase měla roupy. Zkus se poradit s dr.

berblin
2. únor 2017

@luciashek u nás je to jak přes kopírák úplně stejné. Jsem z toho zoufalá

yelowangel
2. únor 2017

@berblin u nás taky. Nevzteká se teda na zemi ale jakmile je v kočáru a stojíme třeba ve frontě nebo čekáme na autobus vždycky udělá scénu, neřve a nemydlí sebou jenom když jedeme. Když ho vytáhnu jde si kam chce, sbírá co chce a když řeknu že ne dělá že neslyší. Jakmile je donucen udělat to co nechce vzteká se. U přebalování kope a točí se, chtěla jsem ho učit na nočník ale jde na operaci s varlátkama takže to nemá význam nějak moc ho na to nutit, stejně pak zas bude o plínách a jeli bysme znovu. Doma je to horor celej den se vzteká, ječí kvůli úplným kravinám když to tak řeknu na plnou pusu. Naposled protože chtěl zalíst za skříň a ona mu nešla odsunout, Pořád někam strká prsty, hraje si s dveřma, přivřel si prsty do šuflíku - už ho nechávám x krát denně ho s řevem odtáhnu a stejně je tam hned znovu tak jsem si říkala že to třeba pomůže - omyl. U oblíkání ječí jak kdybych ho vraždila. Modlím se ať to brzy přejde jinak se zblázním. Navíc mu zas rostou zuby tak se v noci hrozně budí. Už ať je jaro a můžu ho vypustit na písek.