Vzteklé batole, poraďte

lucijenkaa
22. říj 2015

Dobrý den,prosím o radu,jsem už vyčerpna,dneškem všechna sranda končí,mala je opravdu malej terorista,jsou jí 2roky(4mesíce) a co dokaže nechapu,jak se to vní bere.Dneska sme byly na navšteve u dedy a když sme odchazely tak jí manžel chtel zavazat boty,ale ona že chce od maminky,ríkam ja nemužu,zavaže tatínek a vturanu to začalo,rev,vztek píštení,ale opravdu tak hrozne nahlas kričela ,až k ceste k autu a venku sebou ješte flakla o zem,je tohle pomerne často a ja nevím,jak semam zachovat,už dostala tak na zadek že už jí to asi fakt bolelo,ja ale už nevím co v tehle situaci delat,prosím at píšou maminky cosi tím prošly a daly mi rady a napsaly jestli to deti prejde nebo znich vyrostly opravdu nezvladatelne deti :(

no_title
22. říj 2015

Ahoj... Jak kdo. U někoho je to jen určité období, u někoho je to špatným nastavením hranic a u těchto dětí to opravdu samo nepřejde, záchvaty trvají až do staršího věku, dokonce bratranec, který byl hysterický a ubližoval lidem okolo (kousal a štípal) už jako ani ne roční dítě a ubližuje lidem doteď (je mu 20 let). Děti prostě musí mít určité mantinely.

lucijenkaa
autor
22. říj 2015

Dobrý den,dekujiza odpoved a jake určite mantinely,myslím,že vychovu nemam špatnou,mala jinak šikovna,už mluví normalne,je celkem chapava,nevím,proč se tohle deje,od malinka je ubrečenejší,možna jen nemam pevne nervy,ale nekdo ríka uklidnovat a nekdo zas vyvztekat,davat na zadek,ja jsem vtomhle asi selhala

no_title
22. říj 2015

@lucijenkaa musíš to asi zkusit. Jestli potřebuje divadlo, tak ji odnes do jejího pokoje, ať je tam sama. Některé maminky zkouší pevné objetí, ale podle mě je to jen odměňování za špatné chování. Moje maminka se se mnou nepárala, takový záchvat jsem dostala jen jednou (taky tak ve 2 letech). chtěla jsem nějaké botičky v obuvnictví a ony mi byly malé. Takže jsem ječela celou cestu z obuvnictví až domů, tak mě strčila i s kočárkem do sprchy a osprchovala studenou vodou 😀 Od té doby ani jeden hysterák.
Ale to je pro některé dost drastické, některé maminky zkouší umýt obličej studenou vodou, jakože jdou umýt bubáka.

lucijenkaa
autor
22. říj 2015

No ja ji prave do pokoje davam,ale ma už svou postel,tak zní proste vyleze prijde rvat za mnou a zamknout ji tam to bych asi nezvladla,ano sprchu jsem už zkusila,ale taky nepomohla,spíš rvala ješte víc a jalístostive pak taky,musela jsem nekde selhat a nevím kde :(

gwennie
22. říj 2015

@lucijenkaa Tohle je ještě dobré... moje dcera, stejný věk, začne ve vzteku (většinou z blbosti) bít všechny kolem sebe a házet věcmi, když ji dáme do sprchy, aby se zklidnila, pokračuje v hysterickém záchvatu. Včera ve vzteku píchla manžela prstem do oka. Naprosto cíleně. A to má dva roky. Nevím, kde se v ní ta agresivita bere.

mandala
22. říj 2015

Nemám zkušenost vlastní, ale mé kamarádky, má dceru stejně starou s mojí, takže jsme se hodně navštěvovaly, a to co její holka občas předváděla, jsem fakt nechápala, protože jsem to u té svojí nikdy nezažila. Dle mého je to tak trochu asi dáno i povahou - její tatínek je taky vztekloun, nevím, jestli i výchovou, ale je fakt, že ona preferovala volnou výchovu bez nějakých pravidel, a také asi věkem. Můžu říct, že někdy kolem pátého roku už se takovéto scény neobjevovaly. Byla jsem svědkem toho, že ji nechala samotnou v pokoji - nepomohlo, mlátila a kopala do skleněných dveří, zmlátila ji - nepomohlo, bylo ještě horší, ignorovala - k ničemu to nevedlo, pevné objetí, - prostě nic. Holka byla schopná vyvádět klidně hodinu. Pod studenou vodu nezkoušela, to ji tehdy nikdo neporadil, ale já mít takovou hysterku doma, tak ji tam klidně strčím 😀 Nemyslím, že bys nutně musela někde selhat, geny neovlivníš a blbej věk k tomu a pak vzniká toto. Podle mne z toho určitě taky vyroste. 😉

majkoz
22. říj 2015

@lucijenkaa Neříkej, že jsi někde selhala...i kdyby jo,tak co je Ti to platný 😉 Děti se(alespoň podle mne),v tomto věku vztekají, protože zkrátka nevědí, co se sebou... hlavinka jim nebere,že když něco chtějí,co obvykle je po jejich,najednou to má být jinak...Nebo něco chtějí,máma nechce dovolit-ale ony zatím nerozumí proč-no tak se zaseknou a nehne s nimi.Já bych vytrvala u toho důrazného NE,Nejde to,Nemůžeš atd+ vysvětlení (i když je to pakárna kolikrát,vím).Když se mi takto vztekne třeba u kasy v krámě,dělám,že to nevidím (nevidím ani ostatní nakupující;).Zaplatím,popadnu vzteklouna jak pytel brambor a jdu...Když doma,tak si taky nevšímám a za chvíli nabídnu,jestli se nechce jít potulit,a většinou vždycky všichni šli;). Určitě bych ale nezkoušela mixovat metody ála kámoška říkala-jednou do sprchy,jednou zavřít atd.,to musí být pro dítě frustrující. Ale stejně si jednu takovou radu neodpustim:když je po ruce voda, tak jen lehce cáknout(nebo prsknout;) )do obličeje, jako u nás to fungovalo geniálně- a žádná drasťárna. 😕

lucijenkaa
autor
23. říj 2015

Holky moc dekuji,opravdu jsem rada za vaše uklidnující nazory 🙂 No ona je praveuplakanejší od porodnice,ale tohle vzniklo cca za poslední pulrok když to tak vemu,ale ona jak ma vysokejhlas a piští a ječí,vyložene kričí tak je to fakt neco,ja večer padnu jak mrtvola a to mi ješte nespí po obede,doufam,že to prejde,ted napavujem režim to bude sranda,jelikož sem hodne povolila,ustupovala ale ted to tak nebude nebo mi v peti bude skakat pohlave

milius
24. říj 2015

@gwennie jako bys popisovala moji malou. v posledních pár týdnech nastalo hrozná změna.předtím miloučká holčička, teď malý satan! nevím si s ní rady. když ji to popadne plácá mě, tátu, bouchá do hraček, mlátí panenky... včera to vyvrcholilo když jsem si dovolila ji vysát nos (má už týden rýmu a celkem pěkně smrká, ale včera se sekla i se smrkáním, tak jsem musela odsát) - strašný záchvat a když byla volná tak mě podrápala celý obličej!! (naštěstí měla ostříhané nehty 😝 ) no a dneska další záchvat před spaním.. třeba u babičky když je celý den tak nic, jak přijde dom, je nepříčetná. a nejvíc mě vadí, že je zasedlá na tátu, toho třeba praští hned jak přijde z práce a to není vzteklá, jen ho vidí, sice ho pak objímá a dělá malá, ale i tak je to hrozné. domlouvání že to se nedělá nemá význam, párkrát jsem se neudržela a plácla po ruce, ale taky bez efektu. už jsem si objednala knihu Výchova v období vzdoru, snad to pomůže. pokud bude pořád stejná, tak to asi zkusím tu sprchu!!! jsem z toho psychicky na dně. plánujeme dalšího potomka, ale po těchto zkušenostech a s vizí, že to bude trvat pár let, možná budu trvat na jedináčkovi!! ☹

betelgeuzz
24. říj 2015

Tady v článku je část Období vzdoru, doporučuji přečíst https://www.modrykonik.cz/blog/reruna/article/co-kdy-a-jak-ve-vychove-deti/ je to od českého psychologa, takže žádná americká výchova 🙂 Děti se v tomhle období vztekají často, nechápou, že není po jejich. Za mě neustupovat, ale za vztek netrestat, počkat, až to přejde. Pak se dá i v klidu vysvětlit, proč to nešlo. Na všechno děti upozorňovat dopředu, ne že ho drapnu od hry a jde se. V některých věcech nabízet výběr - mám tě oblíct já, nebo zkusíš sama? apod.
a pak je ještě dobrá knížka Nejšťastnější batole v okolí, která je zaměřená právě na děti do 4 let. https://www.modrykonik.cz/blog/betelgeuzz/article/harvey-karp-nejstastnejsi-batole-v-okoli/

gwennie
24. říj 2015

@milius sprcha nám nepomáhá 🙂 už nevím, co je další level 🙂 Já už dalšího potomka mám, a tomu právě ubližuje taky ☹ Shodí ho (ještě nestojí stabilně), zeptám se, proč jsi ho shodila? A ona ještě zalže, že ho neshodila, že spadl sám... ☹

betelgeuzz
24. říj 2015

@gwennie starší tohle kolem 2,5 -3 let dělala taky, shazovala starší, bouchala ji, žádný společný hraní neexistovalo. Spíš neustálý hlídání, aby mladší neublížila. Trochu pomáhalo, když jsem si jí hodně věnovala a manžel se s ní dost ze srandy pral, ona si tak vybila agresivitu. Pak pomohla školka. A takový zajímavý postřeh, mladší začala být kolem 2,5 let podobná. Kousala nás, i tu starší, přišla a hryzla. Starší brečela, bít ji nechtěla, tak z toho byla nešťastná. Ale obě z toho vyrostly. 🙂

gwennie
24. říj 2015

@betelgeuzz Aspon, ze vyrostly :D