Začíná chodit do jeslí. Jak co nejdříve odbourat pláč?

terrezka
5. říj 2009

hezký večer 😉
prosím poraďte!
moje dvouletá dcerka šla minulý týden poprvé do jeslí a plakala prý hodinu a pak byla v pohodě a pak zase začla při obědě plakat, prý je to normální říkali tety, ale i tak mě to trápí a dnes tam byla podruhé a plakala prý průběžně celé dopoledne.... chodíme do státních jesliček, jen na pět dní v měsíci. Mají tam možnost i hodinového hlídání. Tak mě napadlo zaplatit si ještě jeden den na víc, že by chodila dva dny v týdnu (úterý a čtvrtek) a ten jeden den bychom jim platili navíc za to hodinové hlídání aby si co nejvíce zvykla. ona to je totiž hrozně dlouhá doba ten týden a to ona si mezitím zase odvykne a jde tam znova 🙄 tak nevím jestli to nechat být a chodit jen jeden den v týdnu a vydržet třeba i tři měsíce než přestane plakat nebo jí tam dávat co nejvíc to jde aby si co nejdřív zvykla.... co myslíte? prosím poraďtě!!!!

iloha
5. říj 2009

a je to nutné jí tam dávat? Chceš jít do práce?

radkar
6. říj 2009

Ahoj, taky uvažuji o jesličkách na pět dní v měsíci. Myslím, že moje Míša by mohla snad být v pohodě. Vždycky když jí někdo hlídá, tak pláče, když odcházím, ale za pět minut je v pohodě. Tohle bys asi měla řešit individuálně s tetama v jeslích. Dát jí s sebou oblíbenou hračku? Dudlík? Oblíbené sušenky? A začínala si tak, že tam byla třeba nejdřív hodinu, pár dní, pak dvě, pak tři atd? Já to chci udělat hodně postupně, abych tomuhla právě předešla.

sisi.v
6. říj 2009

také jsem zkoušela státní jesličky, když byl malé rok a půl, potřebovala jsem kvůli práci dva dny v týdnu. i když jsme začaly hodinu společně, pak dvě společně, ona sama hodinu atd., tak stále brečela, když jsem odcházela. vydržela jsem jen měsíc, pak jsme našli chůvu. je to sice dražší, ale jsme všichni OK, a žádný pláč se nekoná. do kolektivu chodíme společně na výtvarku, cvíčo a tanečky 3x týdně, takže s dětmi je stále, ale prostě sama tam být nechce.

tomasek06
6. říj 2009

Sisi.v a co budeš dělat, jak půjde do školky? Já jsem začala malého dávat do školky na pět dnů v měsíci už od záři a řve stejně pořád ☹ Učitelky ale říkali, že se to musí vydržet, že děti si myslí, že tím pláčem si přivolají maminku. Malý je už teď v říjnu lepší a už jen řve jak odcházím, pak je už celé dopoledne v poho a i tam už jí. Akorát se pořád ptá učitelek, jestli si pro něho přjdu.

tomasek06
6. říj 2009

Jo a taky jsem tam ze začátku byla s ním a pak tam byl sám hodinu, pak dvě a nakonec celé dopoledne.

mikulka
6. říj 2009

terezko, a měli jste postupné zvykání? U dětí do tří let je důležité udělat postupné zvykání. Tedy, že jsi tam s malou nejprve dvě hodiny, pak zase, zase, pak postupně jen hodinu atd.
Aby to nebyl náhle šok, že je tam sama!
Je fakt, že když tam není týden, je to dlouhá doba. Ale nakonec si zvykne každé dítě.
Ale nevím, jestli ji tam nechávat častěji, možná... a pak postupně ubírat až by byla zase jen ten jeden den v týdnu.

evi3
6. říj 2009

Dcéra bola zatiaĺ v jasličkách(štátnych) 5x, ale ona tam zapadla do herne už keď som tam bola s prihláškou. Prvý deň tam bola 1,5 hodiny a vobec jej nevadilo, že som preč, pred týždňom tam už spala. Neplakala ani raz. Ja som jej pred prvou návštevou hovorila, že tam budú deti a že sa budú hrať. Chodí zatiaľ raz do týždňa, od novembra denne. Zatiaľ to tam má rada a teší sa tam. Myslím, že každé dieťa je na jasle/školku zrelé individuálne. Niektoré skor, niektoré neskor. Ak tam nechodí z dovodu, že sa vraciaš do práce a zvyká si, asi by som to ešte odložila.

sisi.v
6. říj 2009

tomasek - až půjde do školky, budou jí tři a čtvrt a to je rozdíl. je to už teď, stačí říct, že máma jde do práce a pak se vrátí a půjdeme si hrát a je naprosto v pohodě, nebrečí. ale v roce a půl jsem vysvětlovala zbytečně, vůbec nechápala.

terrezka
autor
6. říj 2009

evi3 tak to máš teda velké štěstí, že si malá takhle bezvadně zvykla. myslím, že u nás s tím právě nikdo nepočítal... naše prďola je velice společenská, komunikativní, ona dobře mluví takže je hned s někým v hovoru a nikdy nebrečí když je beze mě. proto jsme ani moc nepočítali s tím, že by tam řvala jak tur....
holky já právě chodím na dvě odpoledne do práce... to úterý a ten čtvrtek, čtvrtky odpoledne jí může hlídat moje mamka ale v úterý nemám nikoho a chůvu si nemůžu dovolit.... oni my to teda ani nenabídli být tam s ní.... poprvé tam byla 4 hodiny a podruhé taky, dnes jsem tam volala a poradila se s tou vedoucí, že nejlepší bude když tam teď ze začátku bude chodit co nejvíc to jde aby si zvykla a abych jí tam vodila já a hlavně vyzvedávala já, aby jako věděla, že se ta maminka zase vždycky vrátí, což problém není, to si prostě odskočím z práce a pak jí předám mojí mamce a teď teda manželovi protože jí tam teda rozhodně nechci ještě nechávat na spaní. takže to budem dělat následovně - ty úterky bude chodit co máme ze státu těch pět dní v měsíci a ty čtvrtky tam bude chodit od 8 -11 na tři hodinky a budem si ty čtvrtky platit jako hodinové hlídání. vyjde nás to sice o 2000 víc než normálně, ale uděláme to jen teď v říjnu aby si prostě zvykla a chodila tam co nejvíc. Ta vedoucí mi řekla že je to rozumný a určitě jí to prospěje tam chodit teď v začátku co nejvíc.... tak nevim 🙄

raady
6. říj 2009

terko, vůbec ti tvou situaci nezávidím.
Pokud opravdu musíš do práce, tak ta kombinace út+čt (platit si sami) bude asi nejlepší. 😔

terrezka
autor
6. říj 2009

jako do práce musím, páč to tam nezvládají a my potřebujem peníze, ale zas tolik peněz mít nebudu abych si mohla dovolit chůvu.... babičku můžu využít jen ten čtvrtek odpo tudíž nemám asi na výběr... plán je takový že ona bude v úterý celé v jeslích, MM jí bude vyzvedávat já vodit a čtvrtek bude s babičkou, ale ten týden je fakt dlouhá doba to ona tam jde, propláče to, pak se vrátí domů a zapomene na to a za týden zase znova... být tam s ní nemůžu, páč tam není žádná maminka a kdyby tam mělo jedno dítko maminku tak ty ostatní by brečeli což chápu... takže podle mě mi asi nic jiného nezbývá než jí tam teď dávat co nejvíc ať si zvykne a vezme to jako že to tak prostě je a basta (až bude chodit do školky každý den tak stejně nebude jiná možnost) a až se jí tam začne líbit a být v pohodě tak bude chodit jen jednou týdně. no co s tím jinak...

mikulka
6. říj 2009

terezko, ale to že tam není žádná maminka, je proto, že žádná tam není na zyvkání.
Děti by určitě neplakaly, už jsou tam zvyklé a ty jim jejich mámu nepřipomeneš.

U takhle malých dětí se nedělá příjem bez adaptace, čili postupného zvykání. Divím se, že to tak u vás nedělají.
Pracovala jsem dlouho v jeslích a tohle je běžná praxe.
Postupné zvykání. Pak to jde snáz. Dát dítě, když je tak malé, rovnou na celý den pryč, to je hrozné a je jasné, že tam pláče.

Zkus se zeptat na to postupné zvykání.
Nebo ji tam dávat zpočátku jen na půl dne. Tohle je fakt strašný stres. Je to moc naráz.

Až bude chodit do školky, budou jí tři a to je OBROVSKÝ ROZDÍL. Děti za ten rok strašně vyspějí!!!

terrezka
autor
6. říj 2009

mikulko, ale ona tam je půl dne, v osm jí tam vedem a v půl dvanáctý jí vyzvedáváme 😉 a v ty čtvrtky tam bude jen od osmi do jedenácti. na celý den jí tam chci dát až si budu opravdu jistá, že je vše v pohodě a nebrečí tam celé dopoledne... jako to že bude brečet dokud mě uvidí a pak hned přestane, je už takové to že to zkouší a to mi srdce nerve 😅 jde mi spíš o to jí to co nejvíc usnadnit to zvykání si... být tam s ní nemůžu, na celý den jí tam nedávám, budu se snažit aby měla co nejkratší pauzy v tom chození jinak už nevím.... všichni jsme před ní hrozně nadšený že tam chodí, a pořád dokola jí říkáme jak je šikovná a velká holka, a že se má atd. atd.

mikulka
7. říj 2009

Pak je další způsob.
Postavit před ní chození do ejslí jako hotovou věc, jako fakt, o které se ani nemluví, ani enstojí za řeč. Prostě je. Fakt jako je fakt, že se spí, jako je fakt, že se jí, že si hraje atd.

Tudíš na tobě nesmí vidět jediné zaváhání. Dělat vše jako by nic, automaticky. nevím, jestli rozumíš.
Prostě den, kdy jde do jeslí se oblíknete, nasnídáte (nebo jaké máte zvyky), chováte se jako normálně, bavíte se spolu, smějete... Jdete a povídáte o něčem jiném, než o jeslích.
Pak v jeslách papa, přijdu tak jako vždycky.
A neřešit to, neupozorňovat na to, že chodí do jeslí...

terrezka
autor
7. říj 2009

mikulka to se mi zdá taky jako dobrý způsob 😉 včera se mě ptala když zase půjde plavčit tak jí říkám zítra půjdeme plavat pak se koukneš na večerníček a pak půjdem do jeslí pak se zase koukneš na večerníček a pak půjdeme cvičit. ne maminko do jeslí ne. tak jsem jí odpověděla. ale do jeslí ano, když chodíme plavat tak stejně chodíme i do jesliček a už to dál nerozebírala... na ní docela platí když jí řekne že Adámek (její brantranec) chodí do školky, protože je větší než ona a ona je menší tak chodí do jesliček, když byl adam taky takhle malej tak taky chodil do jesliček a to teda pak řekne. tak to půjdu do jesliček 😅 ale bude lepší to prostě nerozmazávat... prostě se tam jde stejně jako se jde na plavání akorát že v těch jeslí ona moc dobře ví, že tam nejsem s ní 🙄

terrezka
autor
9. říj 2009

tak holky včera jsme byli v jesličkách a myslím, že zlepšení o 10% 😵 😵 😵 vedla jsem jí tam já a začla brečet až v šatně, což je pokrok 😅 ale už by to nepřijde jako takový srdceryvný pláč už mi to přišel takovej ten vyděračskej pláč. a přišli jsme si pro ní za 3 hodiny, šla jsem pro ní já. byli na zahradě a jak jsou všechny děti stejně veliký a mají stejné oblečení a nikdo nebrečel tak jsem jí tam hrozně dlouho hledala pak se teda rozbrečela... nevím jestli jen tak nebo se rvala o nějakou hračku byla jsem ještě docela daleko a jak mě uviděla tak přestala brečet. teta mi říkala že když zrovna nebrečí tak krásně mluví a umí spoustu básniček a písniček 😉 tak jsme jim tam spolu řekli ještě jednu a šli. našla si tam tetu Evičku a to si myslím, že je stěžejní a zlomovej bod. ona si musí najít vztah k nějakému dospělému a pak je to lepší, teta Evička je asi naše spása páč kdyby si jí tam nezamilovala tak s tím bojujeme ještě mnohem dýl. pak ještě říkali, že ona je fakt chytrá a už jí rozhodně neoblbneme takže na ní musíme všichni pomaloučku a polehoučku a holt to musíme všichni vydržet než si zvykne ale byli milý a příjemný 😵 tak mi včera přestal i nervovej průjem kvůli jeslím a hned mi to zvedlo náladu 😵 😵 😵 děkuju moc za příspěvky a za rady 😵 😵 😵

mikulka
9. říj 2009

To mám velikou radost!!! myslím, že máte vyhráno. Na tetu Evičku se bude těšit, ona bude její ochránkyně, malá bude mít pocit bezpečí a to je moc důležité.
Vzpomněla jsem si na "svoje" dětičky, které taky zpočátku plakaly a když jsme pak byli kamarádi, už to bylo úplně bez problémů. Huráááá 🙂 😵

evi3
9. říj 2009

Terrezka, gratulujem k úspechu 🙂

terrezka
autor
9. říj 2009

holky myslím, že už to bude lepší ale asi fakt pomaloučku, dnes jako mojí kamarádce říkala, že chodí do jesliček, ale že tam plakala ale že už nebude 😅 a hned začala povídat že je tam teta Evička a teta evička jí chovala. ale pak při obědě se hned ujišťovala že bude spinkat doma ne v jesličkách a že už tam nebude chodit. tak se jí ptám a co teta Evička? tak hned se jí rozsvítili očíčka a začala povídat, že řekla přece tetě evičce že přijde v úterý ale spinkat tam nebude, to prej bude doma 😀 což pro mě znamená, že je docela dobře nalomená díky tetě evičce ale na spaní v tom říjnu ještě asi fakt ne....
mikulko a ty jsi dělala ve státních jeslích nebo soukromých? je a ty jsi z prahy! nedělala jsi náhodou na praze 10? 😅

mikulka
9. říj 2009

dělala jsem ve státních 4 roky (pak dlouhoooo ve školce) a chviličku v soukromých. 😉

Be státních se mi to ale líbilo nejvíc. Nebyly na děti tak vysoké požadavky jako v soukromých, kdy rodiče blázní a chtěj od roka angličtinu a kdo ví co ještě.
Ve státních jsme taky s dětmi hodně pracovali a hodně je naučili a nebylo to tak pro ně náročné.

terrezka
autor
9. říj 2009

miku mě se ty státní jesle líbí, myslím, že je to přesně akorát na tyhle špunty.... pěkně pomaloučku polehoučku, chodí na zahradu, tety je pochovají, angličtinu ve dvou letech opravdu umět nemusí 😅 ale písničky je tam učí a tak... to mi přijde tak akorát 😉

evi3
9. říj 2009

malá tiež chodí do štátnych, na mňa to tam urobilo dobrý dojem hneď na začiatku a jej sa tam tiež páči.

anatanka
12. říj 2009

To si vubec nedovedu predstavit, ze bych dala Miri do jesli, ani nevim, ktera z nas by to nesla hur.
Ale kdyz se musi, tak se proste musi...
Ja se bojim i skolky, ze to nezvladne.

evi3
12. říj 2009

Možno budeš prekvapená a budeš to zvládať horšie ty 😉 , my sme sa dnes nemohli dostať preč, nechcela ísť domov... Pokiaľ je rada medzi deťmi, tak to v školkovom veku určite zvládne 🙂 .

terrezka
autor
13. říj 2009

anatanka - určitě ty 😅 v mém případě to tak určitě je.... malá je zrovna v jeslích a já už jsem za dopoledne byla 6x na záchodě.... nervy mi pracují na milion %... dám vědět jak to dopadlo.. za chvíli pro ní jdu... pokrok ráno byl že brečela až vevnitř 😔 ale pak jsem ještě uklízela věci do skříňky a řev jsem neslyšela tak nevim.. nebo jsem spíš tak pospíchala abych ho neslyšela... jde o to to prostě vydržet a překlenout tuhle blbou dobu než si zvykne... ale až to přečkáme a ona se tam bude těšit a nebude chtít domů tak ze mě bude asi troska 😅 😝

terrezka
autor
13. říj 2009

ahoj holky tak dnes opět to samé... prý probrečela celé dopoledne.. sebemenší změna a hned řev, byli vevnitř šli ven - brečela, ze zahrady šli dovnitř - brečela, přinesli oběd - brečela. prý kdyby pořád nebrečela tak by se od ní dozvěděli spoustu věcí 😅 básničky a písničky atd. toho umí spoustu. když se jí zeptáme proč tam plakala tak řekne, že prostě plakala, že to nevadí že ne? můžem jí naslibovat hory doly, ona milionkrát slíbí, že už tam plakat nebude a stejně je to to samé 😒
teď teda řeším docela problém - má trošku rýmu a přijde mi že trochu chraptí nebo to má z té rýmy nevím... ale aby tam byla 2x v týdnu tak sme řekli, že přijde zítra a nevím jestli jí tam dávat i zítra když jí je takhle... ale když jí tam zítra nedám tak tam půjde až za týden v úterý což si myslím, že budem zase tam kde sme byli s tím zvykáním myslím.. budem zase na začátku když bude mít tak dlouhou pauzu... tak já nevim co teď 😕

helcenka
13. říj 2009

Já mám 21 měsíčního chlapečka a protože jsem tušila budoucí problém se zvykáním ve školce, začali jsme chodit do matřského centra. Tam jsou děti s mámou nebo tátou, mají pro ně i prográmky. Poprvé jsme tam byli ani ne hodinu, malej řval jako tur, za týden (chodíme každý čtvrtek), se celou středu těšil a chtěl zase za dětma, jen co jsme ve čtvrtek stáli před vchodem, zase pláč a chtěl domu. To bylo ještě asi dvakrát, pak jsme byli nemocní, tak jsme týden vyhechali, já myslela, že už tam nebude chtít, ale kupodivu po týdenní přestávce neukápla ani slzička, naopak nechtěl ani domu, už jsme tam zbyli jenom 3 vytrvalé maminy. Utáhla jsem ho až na dobrý oběd. Jestli se mu to za ten týden rozleželo nebo co. Ale každé dítě je jiné, tak to musíš uvážit sama. Každopádně já bych malýho nemocnýho nikam nedávala, protože teď řádí pořádný virózy. 🙂

terrezka
autor
14. říj 2009

holky tak sme doma, večer dostala i kašel tak jsem tam ráno volala že nepřijdem ☹ ach jo... nechci začínat zase od začátku se zvykáním 😖

draga
14. říj 2009

terrezka mě začal Dála chodit do jeslí v září ...šel 5 dní po sobě (vyšlo to akorát na konec září) a rovnou v říjnu navázal dalších 5 dní...ze začátku byl 2x na hodinku, pak 3x na 2 hodiny a pak už až s obídkem, taky tam zatím nespinká...říkali mi, že je lepší aby tam chodil v kuse no ale co pak ten celý měsíc že? Jsem zvědavá jak to bude teď v listopadu po pauze...jinak plakal taky, ale ty poslední dny už ne, prý si nechal vysvětlit, že maminka přijde...akorát jsem se ho ptala proč plakal a on, že musel, tak nevím 😎 ono pro ty dětičky to je asi taky záhul najendou jsou tam samy maminka nikde...ale sestřičky mi tam připadají hodné tak si říkám snad to zvládnou...já nastupuju do práce v únoru tak jsem chtěla aby si postupně zvykl, protože si neumím představit jaká by to byla rána jít rovnou ....tak ať jste brzo zdravý a nějak to překonejte... 😉

terrezka
autor
14. říj 2009

draga to teda nevím jak bude reagovat v tom listopadu Dála... to schválně pak písni.... mě to přijde hrozně dlouhá doba i týden nejít. no mě se ten první den ptali jestli jen na hodinku nebo do oběda tak jim říkám, že jsem nevěděla že to je na hodinku ze začátku a oni - no tak do oběda nám to nevadí takže tam hned od začátku je od osmi do oběda