Začíná chodit do jeslí. Jak co nejdříve odbourat pláč?

terrezka
5. říj 2009

hezký večer 😉
prosím poraďte!
moje dvouletá dcerka šla minulý týden poprvé do jeslí a plakala prý hodinu a pak byla v pohodě a pak zase začla při obědě plakat, prý je to normální říkali tety, ale i tak mě to trápí a dnes tam byla podruhé a plakala prý průběžně celé dopoledne.... chodíme do státních jesliček, jen na pět dní v měsíci. Mají tam možnost i hodinového hlídání. Tak mě napadlo zaplatit si ještě jeden den na víc, že by chodila dva dny v týdnu (úterý a čtvrtek) a ten jeden den bychom jim platili navíc za to hodinové hlídání aby si co nejvíce zvykla. ona to je totiž hrozně dlouhá doba ten týden a to ona si mezitím zase odvykne a jde tam znova 🙄 tak nevím jestli to nechat být a chodit jen jeden den v týdnu a vydržet třeba i tři měsíce než přestane plakat nebo jí tam dávat co nejvíc to jde aby si co nejdřív zvykla.... co myslíte? prosím poraďtě!!!!

terrezka
autor
5. lis 2009

miku díky 😉 je fakt lepší pro ní jí tam dávat každý den, ale nám jde i o peníze... vím, že je to blbý.... ale přeci jen hodina za 85 a celý měsíc... ono ve výsledku to pak není 200... o to nám jde... ještě platíme těch 1500 měsíčně za těch pět dní.... spíš jí tam třeba v úterý a čtvrtek dám na dvě hodiny a zbytek na jednu... aby to nebyla ve výsledku taková pálka....

terrezka
autor
5. lis 2009

garfield a nemají tam třeba tu adaptaci že tam jsi s ním 2x - 3x... a pak sám hodinu a pak déle? škoda že to není alespoň 2x v týdnu... 😒

mikulka
5. lis 2009

terezka: v tom případě je lepší dáývat ji tam zatím jen na hodinu, ale denně. TO aby chodila denně, je velice důležité teď v počátku adaptace.

garfield: hm, tak to je možné, že tam bylo něco sdítětem. Je to škoda, měla jsem pocit, že tvůjh malý to zvládne. ALe třeba ještě jo. 😉

terrezka
autor
5. lis 2009

mikulko asi to tak uděláme, hlavně aby tam teda chodila každý den, sice budu na konci listopadu vypadat jak zombie 😀 😀 ale přežiju to hlavně aby si tam zvykla a líbilo se jí tam. dnes než jsem odcházela do práce mi říkala, že by chtěla spinkat v jesličkách 😅 že prý tam mají moc hezký postýlky a gaučíky 😅 jestli by tam mohla někdy spinkat 🙂 tak třeba se do vánoc dopracujem k tomu že tam bude i jeden den spát 😅 ale nevěřím tomu... i tohle je pro mě zázrak a neuvěřitelný pokrok oproti minulému měsíci 🙂

garfieldmail1
5. lis 2009

terezko, ono by to šlo i 2x týdně, jenže posledně jsem zjistila, že to vedou zase jiné tety, takže tady adaptace prostě nehrozí 😒

Já teď hlavně spoléhám na to, že až půjde příští rok do klasické školky, tak už mu bude 3,5 roku a že to zvládne.
Jo a zůstat s ním tam nemůžu, dobře mne zná syn od kamarádky, co tam taky chodí a kdyby viděl, že maminka od Lukáška tam je a jeho ne, asi bych jim to zkomplikovala 😅

mikulka, já taky myslela, že to Luky zvládne, už jen proto, že je beze mne zvyklý a oni tam mají program. Asi se budu nějak víc snažit, když bude mezi dětma, aby se mezi nima více prosazoval, i když myslím, že jsem to tak dělala, ale možná ne, nevím.... Možná jsem do toho někdy zbytečně zasahovala 😕

draga
6. lis 2009

teri a co těch 5 dní v měsíci? to tam přece může být dýl...tak to zkus nějak zkombinovat aby tam třeba byla nějaký dne do obídku...no uvidíš, myslím, že jste na dobré cestě a Anička je šikulka 🙂

garfield...to jsou teda změny co?

mikulka
6. lis 2009

garfi: to bude už ve školce pak určitě dobré. No ajak jsi zasahovala? On je asi mírný, s takovou povahou se narodil, buď ráda, že je to hodný kluk a pohodář. Bude to dobrý společník, až vyroste. 😉

garfieldmail1
6. lis 2009

miku, jo, on je taková povaha po tatínkovi a já taky vlastně nejsem žádný dravec 😀 Já myslím, že je to asi navíc tím, že když jsem s ním byla mezi dětma, hlavně když byl menší, tak jsem se mu prostě věnovala, vysvětlovala jsem mu, že když chce něčí hračku, tak nemůže přijít a sebrat ji, má se zeptat nebo si najít jinou. Vidím hodně maminek těch malých dětí (1-2 roky), které přijdou do herny nebo na hřiště, "vypustí" dítě, sednou si ke kávě a zasahují až když už je opravdu problém, do té doby chtějí mít svůj klídeček 😒
Na jedné straně jsem ráda, že jsem se malému věnovala, určitě to má spíše pozitivní efekt, ale možná jsem ho měla taky trochu nechat, ať se mezi těma dětma prosadí, hlavně aby si nenechal tak snadno něco sebrat, v tomhle je fakt trošku truhlík 😅 Ale už se to zlepšuje 😉 Nedávno utíkal s nějakou kuličkou před chlapečkem, který mu ji chtěl vzít a běžel za mnou a prý "maminko, drž to" 😀 Tak to jsem mu vysvětlila, že pokud hračku teda nechce půjčit, že si ji musí držet sám.
Hlavně bych chtěla, aby se otrkal, než půjde do školy, šikana od prvních tříd dnes není bohužel nic vyjímečného, tak aby nebyl zrovna on terčem takové šikany jen proto, že je hodný. Ale do té doby dost času a školka před náma 😉

terrezka
autor
6. lis 2009

draga těch pět dní v měsíci si schováváme na poslední týden v listopadu když už to bude třeba ok. a bude tam moct být jak dlouho bude chtít 😉
dnes dostala od ved. odd véééélikánskou pochvalu a 1* 😅 že prý byla moooc hodná a všechny tři tety se tam rozplívaly jak je úžasná a jak krásně mluví a všechny naprosto úžasně sekýruje 😀 když jsme tam ráno přišli a sama šla dovnitř tak jsem slyšela jak tam říkají - hele kdo přišel a všichni na ní jako ahoooooj a ona hned začla radostně ječet no ahooooj 😅 😅 a ještě jí říkali škoda že už jdeš domů a ona - no já musím jít na cvičení víš, ale neboj v pondělí zase přijdu 😀 😀 ta vedoucí mi říkala, že se i zlepšila v tom, že už nevyžaduje jen tetu evičku, že prý už si nechá cokoliv pomoct od ostatních tet takže už i ta fixace je lepší 😉 tak uvidíme po víkendu jak bude vypadat pondělek 😒 ale je to po dnešku teda nebe a dudy co bylo před měsícem....

garfield to bude asi tím, že není nějak extra rváč a spíš couvne... ono je to jako dobře na jednu stranu to určitě - je lepší vždy ustoupit, ale zase fakt si musí alespoň něco vybojovat sám 😉 není tam někde u vás nějaké cvičení nebo něco pro děti bez rodičů? mě třeba jedna kamarádka už nabízela, že chodí na tanečky s holčičku a malá tam tancuje s profi tanečníkama a ona sedí vedle v místnosti za sklem, takže malá jí vidí ale poradit si tam musí sama což mi přijde jako dobrý... zkus se po něčem takovém poohlídout... aby jako musel něco dělat, ty si tam byla ale poradit si při určitých situacích bude muset sám... hmmm takže v těch miniškoličkách ty adaptace nejsou... no asi na to není prostor, čas atd.... 😒

mikulka
6. lis 2009

garfi: to ale děláš moc dobře, to se mi líbí. A máš pravdu,. to je 90 % maminek, že děti nechají, ať si dělají, co chtějí a klábosí spolu atd. To úplně nesnáším!
A tys to nemohla dělat jinak, LUkášek je ještě malý, moc by to nepochopil.

terezko: malou máš určitě moc šikovnou, jak jsi psala, co toho umí, kreslit a lepit a tak. A kolik toho řekne, to je opravdu veliká šikulka.

terrezka
autor
6. lis 2009

garfi to taky nesnáším, nikdy jsem teda třeba na pískovišti neseděla na lavičce a nekoukala jak si malá hraje, vždy jsem skoro jako jediná 😠 seděla s ní na pískovišti a hrála si s ní, i v MC to tak dělám... a většina maminek jen sedí u stolečku a už nevidí že to jejich dítě tam vyrvavá nějakou hračku jinému dítěti a neřeší to.... 😠
miku je pravda, že spousta lidí se diví, že na svůj věk mluví opravdu dobře, což je fakt, že to je naše velká výhoda... pochopí spoustu věcí, mnohem víc jí toho docvakává 😉 ale bohužel někdy i my rodiče si neuvědomíme při nějaké chvíli že ona je prostě ještě malinká a nějaké věci jsou na ní fakt moc... ☹ asi nejlepší příklad jsou právě ty jesličky... spousta známých a příbuzných myslím, že i včetně nás rodičů absolutně nenapadlo, že by mohla mezi dětmi a tetama plakat, vždyť ona je tak v pohodě a samá sranda i s cizíma lidma a najednou tohle.. spousta příbuzných mi to ani nevěřila, že zrovna ona tam tak pláče a pak si člověk uvědomí, že i přes svou komunikativnost je prostě ještě malinká a i když jí ten mozeček pobere spoustu věcí tak to hlavní pobírá stejně jako ostatní děti v jejím věku 😉
ještě by mě fakt zajímalo jak tam jí... doma totiž bojujem s tím, že se jí moc nechce papat sama... ona když má jíst sama tak jí půl hodiny a za tu půl hodiny si strčí dvě lžičky do pusy, takže já to nevydržím a dělám to tak, že půlku jí nakrmím a půlku se další půl hodiny láduje sama.... takže by mě zajímalo jak to dělá tam... jestli tam jí sama nebo jestli jí krmí... ale většina lidí mi tvrdí, že ty děti se tzv. "cizíma" chovají úplně jinak než doma...

garfieldmail1
6. lis 2009

mikulko a terezko, to já taky nesnáším tyhle typy maminek, jak jste psaly 🙄 Jedna mne úplně dostala, jak právě její kluk a ještě syn její kamarádky lítali po herně jak tajfun, k hračkám se nechovaly zrovna pěkně a maminky vesměs otočené zády si klábosily a na děti vyběhly, až když se začly rvát o nějakou hračku a křičet na celé kolo, vyloženě jsem z těch dětí měla pocit, že dělají vše proto, aby upoutaly jejich pozornost 😔 . A při odchodu v šatně jeden jen tak začal ječet a jeho maminka ukázala směrem k nám a řekla něco v tom smyslu, že na něco takového já určitě nejsem zvyklá, já mám hodné dítě 😕 K tomu fakt nebylo co dodat....

terezko, moc gratuluju k těm úspěchům, to by asi víc sedlo i Lukymu, proto si myslím, že tu školku denně zvládne spíš. Taky je neskutečně upovídaný, víc tíhne i ke starším dětem, to nemá problém někde na hřišti se zapojit mezi cizí děti, ale spíše ty starší, které už mluví a má prostě zpětnou vazbu. Už i přijde a řekne, já jsem ten a ten, jak se jmenuješ ty? A budem si hrát? 🙂 To mezi vrstevníky někdy nefunguje, odpovědi se opravdu často nedočká 😅
Jo a na takové cvičení, co píšeš, jsem ještě nenarazila, akorát někde měli baletní kroužek pro nejmenší, ale tam by tatínek asi Lukyho přihlásit nechtěl 😅
Jinak věřím, že v pondělí bude Andulka v pohodě 😉
Jo a co se týká toho jídla, s tím třeba problémy nemáme, ale zato vím, co všechno na mne Luky zkouší doma 😠 a na veřejnosti je úplně zlatý a poslušný, takže věřím, že ty děti ve školce prostě spíš udělají to, co dělají ostatní, i když to doma třeba částečně bojkotují 😉

mikulka
7. lis 2009

garfi: ha, to je přesně ono. Já byla s malým v herně, byl tam nejslušnější. Nechápala jsem, jak můžou být ty děti uřvaný a takový jako nevychovaný až zlý. 😕 😅
A pak jedno dítě ječelo strašně moc, jen tak pro zábavu, a maminka na něj: Nekřič tolik, venoušku, tady ten chlapeček by se tě mohk bát, oni na to nejsou zvyklí.
To jako myslela mně a malýho. 😉 Ale řekla to moc škodolibě.

garfi: docela hezké jsou kroužky Yamahy. To si maminky moc chválí. http://www.yamahaskola.cz/

evi3
7. lis 2009

Ahojte, Terezka, super spravy, u nas to ide nejako z kopca 😒 . Rano doma zacinaju sceny, aj ked ju nebudime, lebo je davno hore. Uteka naspat do postele, place, opakuje doma... vcera ked sme sa uz obliekali, to uz bolo zase hihi az do chvile, kym neboli jaslicky na dohlad, to sa zacala ksichtit, pri botniku rev, v satni skrivena pusa. Ale v okamihu, ked sa objavila teta so slovami "kdo to tu place" tak uz bola zase vysmiata na plnu pusu, veselo mi zakyvala a odkracala. Cez den si na nas ani nespomenula ... len tie rana. Dufam, ze sa to tiez utrasie, lebo ma to celkom bere, ked musim byt neustupna 😒

garfieldmail1
7. lis 2009

miku, u nás v herničce byla zrovna na tenhle kroužek ukázková hodina zdarma, malý měl ale zrovna parádní rýmu, tak jsme se nemohli přijít podívat. Dnes je zase nějaký nachlazený, ty podzimní virozy to je něco 😖
My chodíme na cvičení a na kroužek, kde se maluje, něco vyrábí atd, v tomhle je hrozně šikovný a trpělivý. Nový kroužek už asi začínat nebudem, v lednu čekáme další dítě a to bychom museli přerušit. Chodíme ale aspoň si hrát do herničky, když to vyjde 😵, ať je mezi dětma.

evi : ta rána jsou asi o nervy 😅 , ale když je jinak malá v pohodě, tak to je důležité. Držím palce, ať ji to zkoušení, co maminka vydrží, brzy přejde 😉

draga
10. lis 2009

ahoj holky tak u nás zase zítra...

dneska jsme potkaly dětičky z jeslí na procházce a tety moc hezky zdravily Dalíčka, se culil a mával a já mu říkám, zítra za dětičkama půjdeš jo...a on Ne! takže fakt nevím ...navíc pořád kašle se picnu 😝

evi3
10. lis 2009

My máme od včera pauzu, sople také, že sme šli hneď ráno k tete doktorke. To bolo radosti 😀. Teda ona ju má rada, ale teraz sa tam ešte pridalo aj to, že nebudú jasle 😝. Našťastie, je to len rýmička, a už jej to aj mizne a ak vo štvrtok bude na kontrole OK, tak aspoň v piatok tam poputuje znovu ... Ale to je o tom, že ona je tam spokojná, neplakala tam ešte ani raz a len skúša nakoľko nás može komandovať 😉

terrezka
autor
10. lis 2009

aho holky 😉
tak mi dnes ráno šli i s tatínkem páč nechtěl věřit těm úžasným odchodům do jesliček, nevěřil vlastním očím 😅 sama si zaťuká, a rovnou jde dovnitř, pak radostě ječí ahoooooj a když jdem domů tak - maminko ještě se musím rozloučit s dětma a s tetama musíš počkat 😅 ale prý dnes chviličku plakala 😕 že prý si vzpoměla... ptala jsem se jestli už si myslí, že bychom zítra zkusili dvě hodiny... tak prý že jo 😉 tak zítra nám držte palce... budem prodlužovat interval, zjistila jsem už sama ten jejich program... oni se tam zhruba ty děti od sedmi do devíti schází.. od osmi do devíti mají dle toho co ona vypráví a toho co tam vidím když si pro ní přijdu - snídají, mají cvičení, zpívání a povídání pohádky podle ní tak nevim 😅 a když mi odcházíme v těch devět tak oni jdou něco tvořit jako dnes například šli razítkovat, předtím že budou malovat vodovkama... takže do těch desíti něco tvoří a pak jdou ven když neprší 🙂

evi3
10. lis 2009

Terezka, super správy 😵

draga
11. lis 2009

tak my dneska vstali úplně v pohodě, oblíkl se, šli jsme krásně do jeslí a v šatničce brekot...maminka tadyyy...béééé...když jsme pro něj přišla letěl celej usměvavej a prý nezlobil...tak to asi fakt jen zkouší...dneska měli v jeslích divadýlko, a teta říkala, aby mi řekl pak tu pohádku a že tam byl čert, tak jsem se ptala co divadlo a jaká byla pohádka...a prý že nic nebylo pravil 😀

terrezka
autor
11. lis 2009

draga 😀 😀 😀 😀 to je dobrý 😅 to se toho dozvíš co? 😀
my dnes nic moc 😒 byla tam dvě hodiny a sama včera říkala, že by chtěla zůstat v jesličkách dýl, že když jdem domů tak se začíná tvořit a vyrábět... a dnes brečela.... jako šla v pohodě sama, když jsem přišla neslyšela jsem žádnej brek ale do ruky mi jí předali napuchlou od pláče 😒 tak teda nevím... tety na mě neměli moc čas oni v těch deset oblíkaj všech 12 dětí na zahradu takže to je asi masakr... takže na mě neměli čas což chápu... řekla jsem že zítra zase na hodinu a když jsem se ptala jí tak mi odpověděla dost zmateně.. prý že plakala protože maminka přijde 😕 tak jestli to mám pochopit tak že plakala protože se bála že maminka nepřijde nebo co 😅 tak uvidíme co zase zítra... ach jo ale fakt jsem myslela že už je to skoro za námi 🙄

draga
11. lis 2009

teri neboj to bude dobrý ta holčička u nás, co začínala s Dálou stejně a strašlivě pořád brečela, dneska úplně v pohodě zaplula ani se nerozloučila a nenechala od maminky učesat ...mě taky připadá, že když Dálu přebírám je nějakej napuchlej a červenej od breku...no a taky mi nic moc neřeknou ani on 😎

terrezka
autor
12. lis 2009

tak už sme z dneška doma... prý zase trochu pobrekávala, ale dnes byly tety milý a teta evička mi to vysvětlila - paní ředitelka si myslí, že mají stále málo dětí takže jich přibrali dalších 30 😲 a oni mají v odd 15 dětí a jsou tam právě i nový a jedna nová holčička co přišla včera hrozně pláče a naší Andulínu to vždy rozlítostní a přijde jí to líto, že holčička brečí tak začne taky 😅 takže se dostala na tu druhou stranu, do té skupiny co ona rozeřvávala 😅

draga
12. lis 2009

terri no tak ale to je dobré ne 🙂) u nás taky v jeslích přibrali další nové děti...

garfieldmail1
12. lis 2009

ahojte 🙂 Tak vidím, že je to u vás tak střídavě oblačno, ale spíše svítí to sluníčko, ne? 😉 Člověk aby byl vždycky raději připravený na ten horší scénář a raději ať je pak příjemně překvapený, než naopak. To pak ani člověk neví, jak zareagovat, když už to bylo dobré a najednou zase ne. Aspoň já jsem to tak cítila u Lukyho. 😕
Navíc ty nové plačící děti, to zrovna nepomůže... Ale držím vám dál moc palce 😉

terrezka
autor
18. lis 2009

holky tak pokračujeme asi takto...
chodí tam stále na hodinu denně občas tak 1x týdně na dvě hodiny... od té doby co tam přibraly další děcka tak občas poplakává až spí ke konci toho jejího "pobytu"
a dnes jsem to konečně pochopila - ona už mi totiž normálně a popravdě tupounek můj malinkej 😅 prozradila jak to teda je... ona si vzpomene, že maminka ještě nepřišla a začne plakat a plakat a plakat a pak najednou maminka přijde (prostě už je devět nebo deset a já jí vyzvedávám 😅 ) takže ona si to sama vysvětlila tak že když bude plakat tak tety zavolají mamince na mobil a maminka přiběhne 😠 😠 😠 přitom nepřiběhnu ale už je prostě doba kdy si pro ní chodím....
ptala jsem se jich co kdybychom příští týden zkusili do oběda tak mi ta ved. odd. řekla, že to teda neví, ale že si myslí, že to nevydrží... 😒 achjoooooooooooooo
co teď teda s tím? my jsme se jí to dnes snažili vysvětlit, že když Deborka pláče tak její maminka pro ní taky hned neběží ale vyzvedává jí až dopracuje v práci nebo doma dovaří nebo až nakoupí, nebo že Josífek je tam celý den a i když pláče tak maminka ho vyzvedává až po spinkání, ale po těch všech peripetiích pochybuju, že zrovna tohle vysvětlení zabere....
takže prosinec nás též čeká každý den na hodinu 😒 jako jsem ráda, nevadí mi to, hlavně když si zvykne, ale už mě osobně to neba... raní vstávání, hodinu mrznout venku... než se dostanem zase domů, kolikrát se dostanem domů vyspat a zase někam běžíme 😒 doma nic neudělám přes den takhle 😒
tak my teď holky poraďte co s tím? ona si to prostě vysvětlila tak že když bude dýl plakat tak maminka přiběhne a ona opravdu přiběhne...

mikulka
18. lis 2009

Ahoj terezko, tak nakukuju po delší době.
Pochopila jsem to dobře, že nepláče a až se pak blíží hodina, kdy máš přijít, začne plakat, tedy po té 3.4 hod.?

Pokud to takto je, nenechávala bych jí tam do oběda, je to moc brzy.
Zkusila bych dvě hodiny. A to takto:
jeden den hodinu (dává se obvykle pondělí, to je pro děti nejhorší den)
druhý den dvě hoďky
třetí den hoďka
čtvrtý den dvě a pátý hoďka, nebo dvě, pokud by to dobře zvládla.

Další týden bych dala po hoďku, pak dva dny po sobě 2 hodky a pak hodku.

Nevysvětlovala bych nic s tím pláčem. Zbytečně na to upozorňujete. O tom bych vůbec nemluvila. Pokračovala bych v motivaci dárečkama.

draga: jj, myslím, že to zkouší 😉

garfield: jak to dopadlo u vás?

terrezka
autor
19. lis 2009

mikulko díky 😉 já to tak dělám.... např. minulý týden
po - hodina, úterý hodina a půl, středa dvě hodiny, čtvrtek a pátek hodina.
tento týden - pondělí hodina, úterý nic, středa dvě hodiny, dnes hodina a půl a zítra hodina....
ona tu první hodinu od osmi do devíti bývá v pohodě začne natahovat až po té deváté někdy třeba až v půl desáté... brečící děti jí rozlítostní a spustí a pláče a pláče a já pak přijdu. zkusím jim to dnes takhle říct...
musím na ní opravdu pomalu ale myslela jsem si že díky adaptaci bychom se v prosinci dostali na to aby tam byla do oběda....
ale ona se mě třeba zeptá a maminko když budu plakat přiběhneš pro mě? musím jí vysvětlit přeci že nepřiběhnu když pláče, že přijdu až doma dovařím nebo nakoupím a počkám před jesličkama až si dohraje... něco jí říct totiž musím 😕

mikulka
19. lis 2009

Jo, to určitě. 😉
Chudinka. Vysvětli jí, že pro ni přijdeš v každém případě, že ji tam nikdy nenecháš. Ale že když bude plakat, budeš ty smutná, a když nebude, budeš mít radost a budeš se hodně smát. 😉

terrezka
autor
19. lis 2009

miku to už jsem jí řekla samo 😉 ale je jí to šumák 😅 no ona mi na to řekne a tak už se na mě nezlob maminko! já už tam plakat nebudu a pak je to stejný... dnes jsme jí dali na ruku i její hodiny a aby se cítila jako důležitá a velká tak jsme jí vysvětlili, že až bude ručička tam a tam, že maminka přijde ať se zeptá tet kolik je hodin a oni jí to ukážou.... 😅
já nevim mě prostě přijde, že ona zase zkouší jestli mě nezlomí... jí se tam líbí a moc, ale hrozně se bojí toho, že jí tam jako nechám nebo co... nebo to zkouší abych tam byla s ní... my třeba odcházíme a děti se začínají oblíkat ven a ona fňuká že chce jít taky na zahradu, a proč my nejdeme s dětma na zahradu nebo je jako nadšená že jsem přišla protože si myslí, že jdu s dětma a s ní na zahradu, tak už mě tam tahá a pak pobrekává že oni jdou a my ne 😒