Začíná chodit do jeslí. Jak co nejdříve odbourat pláč?

terrezka
5. říj 2009

hezký večer 😉
prosím poraďte!
moje dvouletá dcerka šla minulý týden poprvé do jeslí a plakala prý hodinu a pak byla v pohodě a pak zase začla při obědě plakat, prý je to normální říkali tety, ale i tak mě to trápí a dnes tam byla podruhé a plakala prý průběžně celé dopoledne.... chodíme do státních jesliček, jen na pět dní v měsíci. Mají tam možnost i hodinového hlídání. Tak mě napadlo zaplatit si ještě jeden den na víc, že by chodila dva dny v týdnu (úterý a čtvrtek) a ten jeden den bychom jim platili navíc za to hodinové hlídání aby si co nejvíce zvykla. ona to je totiž hrozně dlouhá doba ten týden a to ona si mezitím zase odvykne a jde tam znova 🙄 tak nevím jestli to nechat být a chodit jen jeden den v týdnu a vydržet třeba i tři měsíce než přestane plakat nebo jí tam dávat co nejvíc to jde aby si co nejdřív zvykla.... co myslíte? prosím poraďtě!!!!

draga
14. říj 2009

no já sama jsem zvědavá dle mého budeme začínat zase od nuly ☹

terrezka
autor
14. říj 2009

draga já si to taky myslím 😒 to je jako fakt hrozně dlouhá doba, to je jako kdyby tam šel poprvé... sousedka co bydlí nad námi tak má dceru přesně o rok starší než my a ta chodila loňský školní rok do těch samých jeslích co chodíme my a říkala, že ta to měla tak že pracovala 14 dní v kuse za měsíc takže malá byla týden v kuse v jeslích a týden s její maminkou a taky si prý musela zvykat... ale neřekla jak to zvládala, jestli si tam zvykala půl roku nebo když tam šla podruhé za měsíc jestli už byla v pohodě.. to nevim...

terrezka
autor
20. říj 2009

ahoj holky, tak dnes šla do jesliček, zkusila jsem na ní jinou taktiku - řekla jsem jí, že nejdu do práce, že si jen skočím nakoupit a musím k paní zubařce se zoubkem, že mě bolí a hned jak přijede babička tak pro ní dojdeme a půjde spinkat domů, takže to všechno že jo jo, ráno to doma zkoušela asi jednou že fňukala, že bude doma, cestou dobrý, v šatně spustila, ale měli podzimní výzdobu tak jí to tak uchvátilo, že zapomněla brečet 😅 a pak jsme si povídali o bolavém zoubku a že si chce vyrobit draka a bla bla tak to vypadalo v pohodě, ale jen co jsem otevřela ty dveře od třídy tak řvala a řvala ještě když jsem odcházela, takže je mi jasný celý scénář dopoledne než si pro ní přijdu... řev, řev a řev... moje nervy už samo pracujou, zvracím, kadím 🤐 a celé dopoledne zase strávím na záchodě.... já už jen čekám až mi ty tety řeknou, že jí tam nechtějí 😢

mikulka
20. říj 2009

teretzko, já vím, že je to těžké, ale ten hnací motor a ten sloup musíš být TY!
Malá musí cítit, že jesle jsou běžná věc, a že ty se z toho nehroutíš. Děto vycítí vše, co si myslíš a cítíš uvnitř.

Proč se tak nervuješ? Vžyť malá je tam chviličku, nakonec si zvykne jako každé dítě. A i kdyby tam plakala, tak co, neboj, trauma mít nebude. Ale myslela jsem, že už je to lepší?
Je důležité, aby ses sebrala, řekla si DOST, jesle jsou nutnost, malá se tam naučí spoustu věcí, uvidíš, jak jí to prospěje -. to poznáš, až ti půjde do školky. je moc znát, které děti chodily do jeslí, jsou samostatnější, jde jim vše líp, komunikativnější.

Prostě se seber a stres si nepřipouštěj, Něříkej, že by jesle nebyly, to si přivoláváš neúspěch.

Pokud tam prostě chodit musí, nelze to udělat jinak, vezmi to jako fakt. Ale začni u sebe, ulehčíš tím malé. 😉

terrezka
autor
20. říj 2009

miku děkuju! je to fakt nutnost, nemám hlídání na úterý a hlavně už to nechci fakt rušit, když už tam jsme, je těžký se do těch státních jeslí dostat!
když sme pro ní přišli tak jako říkali, že plakala, že pořád stejný scénář, ale že jsou ještě prostě malinký a prý když jí jako zaměstnají, prostě když jí dají nějakou práci tak nebrečí a soustředí se na práci 😅 jako že třeba hlídala spícího klučíka atd. 😉 ale zase nevím.... třeba to fakt moc řeším... oni řeknou brečela cele dopoledne, ale pak třeba řeknou, že chtěla aby děti zpívali, nebo aby si s ní někdo vařil... tak to zase přeci nebrečela 3,5 hodiny v kuse ne? třeba brečela tři minuty pak si půl hodiny hrála pak třeba zase spustila na pár minut... a pro ně to může být v kuse.. stejně jako pro mě když nemá dobrej den tak taky řeknu, že je celej den uřvaná 😅

evi3
20. říj 2009

Terezka, ja som od začiatku hovorila len to, že pojde do jasličiek a že tam budú deti a budú sa hrať. Nič o tom, čo budem robiť ja a prečo ide do jaslí. Povedala som to ako fakt. Ale ja som celkom rada, že tam je, lebo my nemáme v Prahe žiadnych príbuzných, takže do kina, alebo na večeru len keď je u nás raz do roka svokra a raz do roka moja mama. Keď tam bola prvýkrát a ja som mala 1,5 hodiny uprostred dňa voľno a zašla som sama na kávu a bolo skvelé 😵 😉. Naozaj sa musíš zrovnať aj ty a nemať pocit, že malej ubližuješ 😉.

mikulka
20. říj 2009

terezko, to víš, že nebrečí celou dobu! 😉 To by vypadala jinak, když ji přebýráš.
Ona musí na tobě vidět rozhodnutí a to, že tebe to nijak nestresuje. Když uvidí, že jsi klidná a navíc důsledná_ jdeme do jesliček, maminka musí nakupovat, koupí ti nějaký dáreček ... Nebo prostě si vymysli nějakou větu, kterou vždy řejneš a konec. Víc se nediskutuje.
A ten minidáreček bys jí skutečně mohla vždycky dát, nějakou blbůstku za odvahu.

A pochválit ji vždy, i kdfyby brečela: Dnes jsi v jesličkách byla moc hodná, neplakala jsi, mám velikou radost.
a tak...

Ale prostě z tebe musí cítit jistotu, že je vše v pořádku, žtádné pochyby.
Vím, že je to moc těžké, ale musíš na tom začít pracovat. Uvidíš, jak nakonec budete obě spokojené.

Pro ty tety tam je to těžké, ale je to jejich práce a moc záleží na nich, aby malou zabavily a postaraly se, aby byla spokojená. Je to na nich.
Na tobě je to předtím, aby z tebe cítila jistotu a že se neděje nic hrozného.

garfieldmail1
20. říj 2009

Ahoj Terko a ostatní 😵
Začli jsme chodit 1xtýdně do miniškolky. Poprvé to bylo jen na hodinu na zkoušku, to bylo v pohodě, pak jsme vynechali, protože byl nemocný, minulý týden byl na ty 2,5 hodiny. Prý chvilku plakal po tom, co jsem odešla a pak byl v pohodě. Pak mi říkal, jak se mu tam líbilo, co všechno tam dělali a všem se chlubil a už odpoledne chtěl jít znovu. No ale pamatoval si, že tam byl i chvíli smutný, protože mne tam neměl. Dnes jsme byli zase. Do včerejška, když jsme o tom mluvili, byl v pohodě, ale ráno, že tam nechce, že chce být se mnou doma. No nějak jsem ho v klidu přemluvila a šli jsme, ovšem tam se mne držel jako klíště, nakonec mi ho teda jedna "teta" vzala z náruče, to samozřejmě spustil řev na celé kolo. Pak mi ale mával z okna a už neplakal. No když jsem si pro něj po 2,5h přišla, znělo to, že tam řvou všechny děti, ale kdepak, plakal jen můj Lukášek. Prý proplakal asi polovinu času. Podotýkám, že je zvyklý být beze mne s tatínkem, babičkou, nejméně 2x týdně na pár hodin. I na celý víkend byl 2x beze mne a obvykle si na mne ani nevzpomene. Když jsem to říkala těm "tetám", tak jsem měla pocit, že po dnešní zkušenosti mi to moc nevěří. Ale zkusíme to příští týden ještě jednou a když to bude stejné, tak tam holt chodit asi nebude, škoda.
A to jsem taky do dneška uvažovala, že ho tam budu dávat 2x týdně. Já ho tam dávat nemusím, spíše jsem chtěla, aby si zvykal na prostředí podobné školce, než tam příští rok nastoupí. Navíc je mezi dětma rád.
Já z toho nestresuju, že plakal, ale zkusím to taky více podat jako fakt, aby sám nad tím zbytečně moc nepřemýšlel....

Terko, Tobě držím moc palce, ale i ostatním samozřejmě 😉 😉 😉

terrezka
autor
20. říj 2009

garfieldmail1 - velice tě chápu 😅 mě to jako srdce rve, že jí slyším už když tam jdu, ale u nás prostě není zbytí, do práce musím kvůli financím.... plus jsem i chtěla aby si zvykla před školkou na nějaké režim, den v cizím prostředí bez maminky atd... má to spoustu výhod když si tam pak zvyknou. Ale určitě bych to být tebou nezvdávala!!! je to fakt, musíme to prostě vydržet a zatnout zuby! Lukášek to podle mě určitě zkouší, pokud pláče jen když odcházíš tak to prostě zkouší jestli povolíš. a asi bych ho tam taky dávala vícekrát pokud ti to finance dovolí, víc si zvykne a začne to tam mít jako domácí prostředí 😉
naše malá taky je zvyklá být beze mě, s babičkou, tatínkem, tetou, s druhou babičkou, v létě beze mě byla i celý týden a nebyl problém, půlku byla s jednou babičkou a půlku s druhou babičkou, všichni si to užívali a ona to měla jako prázdniny, nebyl žádný problém. když jsem to říkala těm tetám tak oni mi řekli, ale to byla v prostředí kde to zná, u sebe doma, u babiček, u tety, tam to zná tam není nic novýho, ale v úplně cizím prostředí to dělá hodně. musím se k tomu postavit čelem! ona jde do jesliček si hrát a pomáhat s prací tetám ( z toho byla dnes nadšená, že pomáhala 😅 ) a já jí vždycky vyzvednu. když se jí zeptám proč tam pláče když se jí tam tak líbí tak ona odpoví, protože mi maminka utíká do práce 😒 všichni jí ujišťujeme, že to tak není, že maminka jde vydělat korunky na čokoládu a na hračky a zase pro ní přijdu. tak teď už jen čekat kdy se to zlomí....

garfieldmail1
21. říj 2009

Já bych to i nevzdávala, ale oni v té miniškolce moc nechtějí uplakané děti. Nemyslí to zle, ale pokud tam někdo pokaždé pláče, tak jim strhne i další děti, docela je i chápu. Není to holt klasická školka nebo jesle. No uvidíme ten příští týden. To, že dítě dělá scénu, když maminka odchází to beru, ale že tam bude plakat i během té doby, to mne fakt překvapilo. Samozřejmě mi ho bylo líto, když mi ho předávali uplakaného, ale za chvilku se zklidnil a byl samá legrace 😠 Proto se tím netrápím. 😉
Luky je navíc hodně lítostivý. Je to totiž takový slušňák, děti nebije, i kdyby měl důvod, když chce něčí hračku, tak se zeptá, jestli si ji může půjčit. Teď už se aspoň naučil, aby si nenechal každou hračku sebrat, ale jak ho někdo žduchne, tak ho to hrozně rozlítostní a pláče, jakoby se stalo nevím co. A já ani nevím, jak mu to mám vysvětlit, proč to to dítě udělalo. Nejjednodušší by bylo mu říct, ať mu to vrátí 😠 , ale to nejde samozřejmě 😅 A tohle se zrovna včera stalo, že už byl v pohodě a někdo do něj třeba nechtěně žduchnul, no...
Ještě uvažuju, že vezmu nějakou knížku, ty miluje, jestli budou tety ochotné si to s ním aspoň na chvilku prohlídnout a současně třeba i s jinýma dětma, je mi jasné, že se holt musí věnovat všem. Nebo vzít jeho oblíbenou hračku, ale to se zase bojím, že mu ji někdo sebere a bude oheň na střeše 😖

terrezka
autor
22. říj 2009

garfieldmail1 - my si tam nosíme naší nejoblíbenější - 10cm miminečko, takové to co jsme měli my když jsme byli malinký, jmenuje se matyášek a prostě s ní musí chodit do jesliček, protože taky malinkej a minule ho neměla v kapse tak jsme se vrátili ze šatny dovnitř a našli si ho 😉
dnes ráno byla naprosto v pohodě, doma bylo v pohodě, cesta byla taky v pohodě, když sme vešli do "objektu" byla též v pohodě, začla pobrekávat až když jsem jí začla převlíkat a začla že bude radši doma 😅 ale je fakt, že když jsem odcházela tak jsem jí neslyšela brečet, vždycky jí slyším jak tam řve jak pavián a dnes nic, třeba si to jen namlouvám ale fakt jsem jí neslyšela... a teď jsem doma sama a žehlím místo toho abych tu chodila jak pako 😉

terrezka
autor
22. říj 2009

aho holky ☹
tak špatný, špatný, špatný.... na to jak ráno byla v pohodě, tak v jeslích katastrofa prý!! prý nejhorší vůbec 😢 😢 říkali, že pláče a pláče pak třeba přestane, povídá 2 minuty a zase začne a rozbrečí všech deset dětí, který řvou hodinu, což je pro ně nejhorší 😒 což teda věřím 😔 už tak ty tety obdivuju, že to vůbec vydrží celé dopoledne jí poslouchat jak jen řve 😔 říkala jsem jim, že už fakt nešťastná, že už jsem vyčerpala všechny způsoby podání, všechny fígle, že už fakt prostě nevim! a oni mi řekli, že už taky nevědí... že už mi nemají ani co poradit... prý ať to doma proberem a zavolám si... tak jsem se ptala jestli se na to teda mám vyprdnou a vzdát to a oni, že nevědí, že na to třeba není ještě zralá... tak nevim jestli se na to fakt vykašlat a zkusit to v lednu, ale pak teda mi nastává problém co s ní? páč já do práce prostě musím, mám už podepsanou smlouvu a když si zaplatím chůvu tak bych musela ještě tak do dvou prací abych si na ní vydělala 😅 a pokud si teda najdu někoho kdo by mi jí hlídal alespoň ty úterky tak mi to neřeší to, že stejně půjde za do školky.... tak nevim teda co budeme dělat 😕

garfieldmail1
22. říj 2009

Ahoj terrezka, tak to mne fakt mrzí i za Tebe ☹ Já bych to možná vzdala v případě, že by se to odrazilo na Andulčině chování i mimo školku, jakože by třeba hůř spala, jedla, počůrávala se, pokud už je bez plínek atd. Pokud je mimo školku v pohodě, tak to na ni věřím nemá tak negativní psychický dopad 😉
Ale taky je dost důležité, aby Tě právě v té školce podpořili, jakože některé děti holt potřebují více času, že se to určitě zlomí.
Taky jsem četla, že jedné mamince pomohlo, když do školky zavedl dítě tatínek. Do té doby taky vyzkoušeli všechno možné, ale až tohle zabralo. Jestli Tvůj manžel má třeba tuhle možnost a zůstat kvůli tomu pak třeba v práci déle... Ty už bys pak Andulku vyzvedla.
Je to zvláštní, když je dítě i zvyklé být bez maminky, proč zrovna ta školka na ně působí tak dramaticky... 😖 Hlavně to ber tak, že si tím v životě projde každé druhé dítě, že se jí ve skutečnosti nic hrozného neděje 😉 😉 😉 Každá rada drahá, já vím 😅
Jsem zvědavá, co my příští týden 😒

draga
22. říj 2009

teri to je děsný...mě to čeká za týden pak ti dám vědět...no a co jste vymysleli, už jste rozhodnutý? 😔

mikulka
22. říj 2009

terezko, největší chyba byla (ne tvoje, ale sester), že neproběhla adaptace, tk. postupné zvykání. U takhle malých dětí je to naprostá nutnost a ještě jsem neslyšela, že by se někde nedělala.

Teď je teda otázka, zda se dál trápit, nebo se na to vykašlat a na út najít chůvu. To, že pak půjde malá do školky, s tím si teď hlavu nelam. To bude zralejší a vše může být jinak.

Divím se, že ti sestry řeknou, že nevědí, co s ní! Mám pocit, že si to chtějí ulehčit a posouvají tě k tomu,aby ses na to vykašlala.

Já na tvém místě bych se na to možná vykašlala.
A pokud ne, poprosila bych sestry, že chceš zkusit adaptaci. Tedy by to probíhalo tak, že bys s malou chodila KAŽDÝ den, nebo aspoň 3-4 dny po sobě. První týden bys tam s ní byla celou dobu, třeba byste tam byly 2 hodiny.
Další týden bys na půl hodiny odešla - řekla jí, že jdeš nakoupit.
Další týden bys odešla na hodinu.
Před malou neříkej, že jdeš do práce, mám pocit, že ona se právě tohoto slova bojí, nedovede si představit, co to znamená, bojí se, že jí odejdeš na dlouho atd.

Jinak teda, sestry vědí, co je adaptace, měly by ti v tom poradit.
Argument, že jiní děti tam nemají mámu, neber. To jsou děti, které tam jsou již déle a jsou zvyklé.
Je to věc, která se opravdu dělá.

mikulka
22. říj 2009

Za svojí praxi jsem tohle už zhažila mockrát, že děto proplakaly celý den. A nikdy se mi nestalo, že by tak zůstalo. Nikdy! Ale samozřejmě, sestry musí chtít, musí ti umět poradit a ne tě tlačit do toho, abys tam dítě nedávala a tím jim samozřejmě ulehčila.

Otázka je, jestli je výchovné ji odtamtud brát, když tak nad tím přemýšlím. Aby si pak nemyslela, že vybrečením docílí svého, víš.

My to na odd. dělaly tak, že když bylo dítě, které takhle plakalo, vzala si ho jedna sestra a ta se mu věnovala. V jeslích také bývaly pomocnice, které v tom také pomáhalo.

Je mi líto, že ty i dcera tohle musíte prožívat. Myslím, že každý den se pro vás prohlubuje stres z jeslí - u obou - a to je špatně.

Já vidím jen jediné řešení - postupnou adaptaci, nebo to vzdát. Toho se trochu bojím, aby ji to do budoucna neovlivnilo. Muselo by se to nějak navléct. Neříkat jí, že když se jí tam nelíbilo, nebude tam chodit... Třeba že teď jesličky odjely a tak, prostě něco. 😉

terrezka
autor
22. říj 2009

miku díky 😉 dnes jsem se dlouho jsme se bavila s kamarádkou o těch jesličkách a už sem přišla na to proč to tak je, celé je to totiž o tom, že oni tam s nima nemají žádný program... jako že třeba cvičení, zpívání s kazeťákem, vyrábění něčeho, nebo divadélko, nic takového, oni tam jen přijdou, někdo se chová u tety, jiné dítko se mazlí s tetou, kdo chce jde si hrát, kdo chce papat jde papat pak se jde v půl desáté ven, půl hodiny se oblékají venku sedí tety na lavičce a děti si hrají nebo se mazlí (což jsem viděla, že to opravdu ta je) a pak jdou dovnitř obědvat. A ona je zvyklá od šesti týdnů svého života na režim, na program, na to že se něco děje a tady nic! má si sama hrát a být hodná a ona si ani doma hrát sama neumí natož někde jinde proto je to všem divné, že zrovna ona tam řve, ona tak společenská a komunikativní, no řve protože čekala že se tam bude něco dít - jako na cvičení - tam cvičíme, zpíváme, vytváříme, opičí dráhu tam mají, divadélko, pohádku. Na plavání plaveme, zpíváme, skáčeme prostě něco děláme a tady nic! a to je přesně ono MAMINKA MĚ TADY NECHALA A NIC SE TADY NEDĚJE. kdyby jí třeba pustili magneťák a zatancovali kolo kolo mlýnský tak můžu dát ruku do ohně za to, že ona se přidá jako první. takže v pondělí to půjdu doplatit, ještě se tam s nima poradím a odhlásím jí... seženu si nějakou kámošku na VŠ která má úterky odpoledne volný a budu jí dávat 1000 za 4 hlídání v měsíci a basta.
miku na tu adaptaci jsem se už ptala 2x a dvě sestry nezávisle na sobě mi řekli, že to nedoporučují teď, že pak to bude ještě horší, že ona bude mít pocit, že si to vyřvala, že tam jsem s ní a pak až tam s ní nebudu to bude ještě horší (což už teda podle mě nelze 😝 )
ohledně té jedné sestry jen pro ní, jde o tu tetu evičku, naší paní se věnuje jen ona, oblíká jí, chová jí prostě všechno, ale musí se věnovat i ostatním což naší paní vadí a řve, že teta evička šahá na někoho jiného než na ní, a oni mi řekli, že ona je naprosto v pohodě když je vevnitř jen sama s tetou evičkou tak to je prý s ní super, což nelze, to já taky chápu, že nelze.. chápu, že toho mají hodně a ona jim to zrovna neulehčuje spíš naopak 😖 jako dnes jsem to zažila na vlastní kůži - naše malá rozeřvala všech deset dětí a ty děti řvali ještě když sem s ní šla domů, tak jsme je slyšeli 😒 takže dokážu pochopit, že jsou i trochu rádi, že si jí beru domů 😔
takže na 70% to vzdám a zkusíme jít na zápis v březnu opět tam, páč ona je říjnová takže tam stejně bude muset chodit příští rok, ale co jsem si vzpoměla z dnu otevřených dveří tak ty nejstarší děti 3-4 roky už tam nějaký program měli.
ona je prostě mozečkově hodně napřed, jí dochází spousta věcí a vzhledem k tomu, že je od mala zvyklá na program a režim tak se jí bude podle mě víc libít ve školce kde program mají než v jesličkách pro prcky kde program nemají.... snad jsem to nenapsala jako pako 😅

garfieldmail1
22. říj 2009

mikulka : to je hned poznat, že víš, o čem mluvíš 😉 Já právě uvažuju, že těm našim tetám poradím, co na Lukyho obvykle spolehlivě zabírá, když začne z nějakého důvodu plakat. Dneska jsem i vymyslela, že by mohl pro ty tety vybarvit nějaký obrázek, on se s každým výtvorem hrozně rád chlubí, tak možná to trošku pomůže.
Jen nevím, jak správně zareagovat, když přijde řeč na miniškolku a syn mi řekne, že tam bude smutný, protože mne tam nebude mít 😒 (ale snažím se téma miniškolky moc nerozpitvávat, aby to bral spíše jako normální věc, že tam chodí)

terrezka : to je dost možné, že se tam Andulce nelíbí, protože ji nikdo nepomůže se zabavit. Akorát v té naší miniškolce právě program mají na celé 2 a půl hodiny, o to víc jsem překvapená, že takhle Luky reagoval. Uvidím, jak to bude příští týden. Ještě bych zkusila miniškolku v herně, kam často jezdíme si hrát a syn to tam dobře zná, akorát to mám z ruky a nevyplatí se mi vrátit se domů a ten čas využít, maximálně můžu jít v místě nakoupit... Asi jsem tam měla začít, po téhle zkušenosti možná už jen samotné označení "miniškolka" nebo školka syn zrovna neuvítá 😕
Jo a napsala jsi to srozumitelně, v pohodě 😉

evi3
23. říj 2009

Je zvláštne, že tam nemajú žiadny program 😕 . V našich jasličkách je v šatni nástenka, kde je výpis, čo sa práve "učia"(nejaká riekanka, cvičenie), minule sme si odniesli domov aj obrázok a asi tam aj tancujú, lebo keď som sa jej to opýtala, tak prikývla že áno. Asi máme celkom šťastie.

terrezka
autor
23. říj 2009

evi já si to teda myslím, protože i kdyby vytáhli třeba blbý razítka a razítkovali by na papír tak ona by se určitě přidala a něco by jí zaujalo a ona je prostě zvyklá na to, že když se přijde mezi děti tak se něco děje, tak s dětma tancuje, cvičí, dívá se na pohádku, zpívá, ukazuje říkanku, maluje, tvoří, i plave 😅 a tady prostě nic... já to chápu, mají toho dost, děti jsou ještě malý, dlouho u toho nevydržej, ale ona se v těch jeslích baví prostě tím, že řve 🙄 jako hodně mě to mrzí, protože je to tam fakt krásný, děti jsou super, i ty tety jsou milý, hodný všechno a to místo dostat je docela umění - prostě kdo dřív přijde ten dřív mele takže jsem fakt ráda, že to místo máme, ale pokud tam s ní nezačnou dělat nějakej program tak tam bude řvát i za 4 měsíce 😔

mikulka
23. říj 2009

terezko, není možné, aby tam neměli žádný program!!! Tedy nemají, to ano, ale to si to ulehčují opět sestry.
V jeslích jsou výchovné programy (tak se to jmenovalo, dnes se to asi jmenuje jinak) a podle nich se jede.
Děti od půl roka, co jsou jesle, musí mít program. Jesle není JEN hlídání!!! To teda koukám jak jelito!

Sakra, vždyť jesle mají děti rozvíjet a vést. Je jasné, že dítě do 3 let si samo hrát nebude a nemůže. Potřebuje samozřejmě lehké vedení. To si tam může jít sednou kdokoli a nemusel na to studovat dětskou sestru!

Prosím tě, nejlepší by bylo, abys malou právě do těhle jesliček pak př. rok nedávala. Sice říkáš, že tříleté už tam program mají, ale jak to asi bude vypadat, když s těmi malými (a dvouleté dítě zas tak malé není) nic nedělají. Nedivím se, že nedělají adaptaci, která je všude. Mámy by viděly, jak si tam tety pijou kafíčko a děti jsou tam bezprizorní.
Promiň, ale to je síla a dost mne to vytočilo.

Nedávej tam malou, prosím, bude tam zase nešťastná. Zkus se poohlídnout po něčem jiném.... Byť by to mělo být o něco dál. Ve 3 letech je moc důležitý správný program.

terezko, to není ani tak zvyklá tvoje maličká, ale každé dítě je potřeba zabavit. Mazlením se rozbreší ještě víc.
Nedáveeeeeeeeeeeeeeeej ji tam ani pakkkk... ☹

mikulka
23. říj 2009

garfild: tak mu řekni, že tam ani tak sám nebude, protože to bude jne chvilka a ta se ani nepočítá...
Já jsem dětem třeba říkala toto (je to teda trochu jako blbec, ale fungovalo to):
dítě: já se nechci jít mejt
já: tak ne, nepůjdeš se mejt, jo? půjdeme se jen opláchnout.

dítě: nechci jít spát
já: máš pravdu, spinkat se dnes nepůjde. budeme jen odpočívat, jo?

a tak... 😉

draga
23. říj 2009

teri to je divné i v našich jeslích mají program..dokonce mají rozdělení na mladší batolata a starší batolata a obě skupiny mají rozepsaný program na nástěnce...dokonce mají i výkresy na nástěnce vystavený...ale na druhou stranu asi to přece jen bude Andulkou, ostatní dětičky se asi adaptovaly (nebo je tam víc takových dětí?) asi je opravdu ještě nevyzrálá...a nebo jaks dedukovala potřebuje program a ten jí nezajišťují 😔

terrezka
autor
23. říj 2009

holky já nevim jestli tam program mají nebo nemají, ale na mě to tak působí, na nástěnce jsem si zatím stihla všimnout jen jídelníčku, toho kdo má jakou značku a do kdy se musí zaplatit hodinové hlídání, ničeho jiného jsem si tam nevšimla.... 😕 obrázek teda žádný nepřinesla, neukázala, nic... to ona by mi jako řekla zase, dnes ona sama začala, že si budeme hrát na jesličky, tak jsem toho využila a řekla jí, že ale nevím co dělají v jesličkách abych si s ní na ně mohla hrát 😅 tak jsem se jí ptala zpíváte tam? - ano, povídáte si? - ano, malujete pastelkama? - ne, prohlížíte si knížky? - ano, cvičíte tam? - ne, tancujete tam? - ne, malujete štětcem jako malujeme u babičky? - ne, lepíte lepidlem jako lepíme na cvičení? - ne.... no tak teda nevim 😕 ona to jako řekne. jednou mi řekla když jsem jí vedla domů, že tam byl v jesličkách pán, tak jsem jí odpověděla, ale prosím tě co by tam dělal nějakej pán a dnes máme noviny naší pražské části ve schránce a na titulní straně fotka jejího odd v jesličkách. on tam ten pán opravdu byl a byl je vyfotit 😀

draga
23. říj 2009

teri a je aspoň pr´dolka na fotce? 😉 no uvidíš, než jí nějak dělat stres možná bude lepší to hlídání ...já se jenom bojím toho až bude muset ten můj dráček chodit nadobro od února 😔

terrezka
autor
23. říj 2009

draga uvidíš třeba bude už prostě větší a bude mít ten mozeček takovej že to pobere 😅 oni se hrozně mění, ale přitom prostě jen zase jsou o kousek chytřejší, rozumnější atd. 😉

garfieldmail1
23. říj 2009

mikulka, no zatím se mi právě dařilo malého přechytračit snad ve všem (spaní jsem taky nahradila "odpočinkem" 😀 ), ale s tou miniškolkou, nevím. On je hrozně mazaný, minule, když tam nechtěl, tak jsem mu slibovala, že mu přivezu jeho oblíbené lentilky a on, že nechce lentilky, že chce být se mnou doma.

Doteď jsem na něj s ničím netlačila a vše se naučil v takové pohodě a s lehkostí, jako chození na nočník atd. Narozdíl od Terrezky vím jistě, že tam program mají, ale zase ho tam dávat nemusím, takže rozhodující bude příští návštěva a jestli ty "tety" ho nedokážou uklidnit, když se rozpláče, tak to nechám být. Zkusíme třeba později...

terrezka, snad se Ti podaří najít jinou možnost, kdo ti dítě pohlídá, držím palec 😉

terrezka
autor
25. říj 2009

garfieldmail - oni některé věci asi prostě nepřejdou... jako že je utáhneš na vařenou nudli 😅 a holt se někdy seknou a kdybychom my chodili po měsíci tak bude prostě po jejich 😔
mikulka a můžu se tě zeptat jaký by tam měli mít program pokud by ho tam měli? 😕

mikulka
25. říj 2009

My to měli tak:
ráno příjem dětí
volná hra
cvičení. děti jsme si podle věku rozdělili do 2 skupin. S těmi staršími, dvouletými se dá už hodně cvičit. Vždy to je při hudbě, třeba napodobování zvířátek, různé druhy chůzí, protahování a tak. nebo se šátkama, míčkama.

pak snídaně

pak bylo hlavní "zaměstnání" - vždy nějaké téma. Třeba celotýdenní téma barvy, nebo zvířátka apod.
A podle toho tématu se jelo. Když barvy, hrálo se s předměty stejné barvy, schovávaly se a hledaly třeba pod šátkem. pak samozřejmě kreslení, nebo trhání barevného papíru, lepení (u malých dětí tak, že lepí na papír, kde je předem už dané lepidloú, lepí tam třeba kousky toho papíru, co natrhaly. A zase k tématu barvy.

pak se šlo ven

oběd

spánek

odpo program, nebo venek

odchod domů 😉

terrezka
autor
25. říj 2009

miku tak to teda nevím, ale podle mě kdyby tam měli třeba jen to že si hráli na nějaké zvířátko, nebo si něco lepili na papír tak by mi to určitě řekla 😉 žádný obrázek za ten měsíc nepřinesla, žádnou básničku nepřinesla. ani ty tety mi třeba neřekli něco jako - řekni mamince tu básničku co sme si dnes říkali, nebo až půjdete s maminkou domů tak jí pověz jaké zvířátko si dnes byla nebo něco takového.... oni vždy jen řekli, že opět celé dopoledne probrečela ale pokud tu minutu za tu hodinu nebrečí tak krásně mluví a povídá i básničky kterých umí hodně (což vím...) toť vše... akorát jednou když sme šli domů si zpívala "jsem tygr velikej" 😅 a když jsem se jí zeptala jestli si to zpívali s dětma v jesličkách tak řekla že ano a to byl ten první den... toho 1. října od té doby nic 😕 jakmile přijde tatínek domů z práce tak mu jde hned ukázat co jsme vyrobili na cvičení a hned mu povídá co jsme zpívali za písničky takže kdyby tam něco takového dělali tak by mi to určitě řekla si myslím...
no zítra tam půjdu zaplatit to hodinové hlídání co jsme chodili ty čtvrtky. řeknu jim, že bohužel se asi budeme muset odhlásit z toho důvodu, že nechci trápit jí a ani ty tety.... že je jinak hodně společenská a zvládala být beze mě naprosto v pohodě u babiček, u tet nebo tak.... nemůžu jim říct, že jim tam řve, protože se tam nudí tudíž řve.. že kdyby vytáhli třeba jen razítka že by jí určitě zabavili... vzhledem k tomu že jí třeba od září nevezmou do školky je silně možný, že tam opravdu na ten příští bude muset jít 😒