Zaostávanie ročného dieťaťa v psychomotorickom vývoji

hanca2222
11. pro 2017

Maminky ahojte,je tu prosim nejaka mamina,ktorej rocne dieta vyrazne zaostava v pohybe?Malt mi v roce len plazi,aj to spatne-obe kolienka naraz skrci a podstrci pod zadek a takto sa odraza,nesedi,neleze,nestavia sa na nohy.Celkovo ide pomalsie,pretacat sa zacal v cca 7,5mes.,okolo 11 mesiaca zacal takto plazit.Dg.axialna hypotonia s retardaciou vzpriamovania.Tuto dg.nam dala rehab.doktorka.Nas neurolog mi vsak tvrdi ze napriek tomu ze nezodpiveda tabulkam,je ok ,ze vse dozene.Asi chapete ze uz som riadne zufala a ten strach akt mam o maleho,ci vobec bude chodit a preco je takti spomaleny....Pirod a tehu bolo ok,AS 10/10,proste vse uplne ok a napriek tomu je maly v roku takyti oneskoreny.Samo ze som bola i u druheho neur.-nariadil metab.testy a magnet.rez. na ktoru ideme v januari.Twn strach je hroznh.....Maminky,mate niektora takehoto spomalenca doma?Ako ste na tom,deticky to dobehli?rozchodili sa?kedy?prosim,dajte mi vediet.Som uz uplne na dne...

ivular
11. pro 2017

@hanca2222 Zkus pohledat diskuse zaměřující se právě na hypotonické děti. Řešila jsem před lety obdobný problém a vím, že v těchto diskusích byla spousta výrazně zaostávajících dětí.

zdenkaell
11. pro 2017

Na rehabilitaci nechodite?

dzejn002
11. pro 2017

Dobrý večer, naše malá na tom byla v roce úplně stejně. ;) My teda naštěstí absolvovaly jen rehabilitace s fyzioterapeutkou, která vždy zhodnotila, že to co dělá, dělá správně a že má prostě jen svoje tempo. ;) Paní doktorka nechtěla nic podcenit, tak to řešila takto přes tu fyzioterapeutku, ale my jsme byli v klidu, oba s manželem jsme jako miminka taky nebyli žádní přeborníci a rychlící. Malá začala chodit v 16 měsících po týdnu nebo dvou obcházení nábytku. Ještě než začala chodit, jsme jí koupili odrážedlo - autíčko se čtyřmi koly a to jí velice posunulo kupředu. Jinak v roce neměla taky ani jeden zub. Ale zase musím říct, že od miminka byla napřed oproti jiným miminkům co se týká sociálního "cítění" nebo jak to nazvat. Je velmi přátelská a dobře reaguje na podněty, dost jí to pálí. 🙂 Věřím, že bude vše v pořádku a za pár měsíců bude malý opět tabulkový!

clementina
11. pro 2017

Taky máme hypotonické dítě, cvičí Vojtu od 3 m, v roce se ani neplazilo, teď sedí ve 20 m, ještě nechodí. Myšlení i jemnou motoriku má na výbornou, jen ta hrubá zaostává, mr i metabol.testy jsou v pořádku. Takže klid🙂

hanca2222
autor
11. pro 2017

@zdenkaell na rehabky chodime mesiac a pol,maly dost spevnel avsak vojtovku cvicime zatial len 10 dni 4x za den,takze vysledky zatial nevidime ale snad po mesiaci sa uz trochu rozbehne.

hanca2222
autor
11. pro 2017

@ivular dakujem za tip.Pozrem.Som tu nova tak este nemam taky prehlad😉

hanca2222
autor
11. pro 2017

@dzejn002 dakujem za tip d autickom.Vyskusam😉

hanca2222
autor
11. pro 2017

@clementina dik za uklidneni😅

monaluza
11. pro 2017

Syn se cca tou dobou plazil stylem raneneho partyzana... Lezt , sedet a stavet se zacal az kolem 13 mesicu, nebyl hypotonicky, jen mel proste vlastni tempo. Chodit zacal az tri tydny pred druhym rokem, driv mel proste strach. Konzultovali jsme s to prubezne pediatrickou, tremi ruznymi fyzioterapeuty, neurologem a ortopedem, zadny z nich neshledal nejakou diagnozu...

robin92
12. pro 2017

@hanca2222 Nemam osobni zkusenost, ale jedna maminka tu psala, ze jeji sestra ma rocni holcicku a ta jen sedi, nic vic, ani neleze, na brisko se neprevali, nema tendenci lest ani chodit. ☹, ale jeji maminka s tim nic nedela. Kolik maly vazi? Od kamaradky maly se nechcetl pretace, protoze mel moc tezkou dupku, ale uz to krasne dohnal. Jinak kdyz strka nozicky pod zadecek, tak se snazi lozit bych rekla.🙂

hanca2222
autor
12. pro 2017

@robin92 ahoj.u nas to vahou nebude.jak zacal plazit tak hooodne schudol ale je pravda ze je dooost dlhy.Najhorsie na tom celom je,ze kym jeden neurol. vravi ze je ok a vse dozene,druhy zalamuje rukami,ze ked je takto vyrazne pozadu,ze to zrejme bude poskodeny mozog,napriek tomu ze sono mozgu aj zaklad.neurol.vyset.bolo v poriadku.Preto som aj od maminek chcela vediet,ci takto spomalenemu dietatu musi nutne nieco byt alebo takto spomaleny drobec moze byt uplne v poriadku...ale podla reakcii maminek si aj taketo deticky zdrave a vse dozenu.Verim,ze to bude i nas pripad😐

terla
12. pro 2017

U nas taky zpomaleny vyvoj.Nez se vubec zacala otacet atd.Az v roce a pul zacala chodit.Hodne pomohlo vozitko s operkou.To ji motivovalo k chuzi.Ale vpodstate se z plazeni hned postavila.Od pul roku chozeni na vojtovku a od narozeni vedeni na neuru(36ttporod).Ale stejne jak vase neurolozka nas uklidnovala vse bylo kolem toho roku vlastne vporadku.U nas vyvoj ovlivnuje take povaha klidase.Nehrnula se dporedu,vzdy si vystacila vpodstate s tim lezenim!😁Vklidu to dozene,a na rehabce se taky pohnete.Hlavne nesrovnavat.

lutu11
12. pro 2017

Ahoj, náš malý přesně ako tvoj. Dokonce i diagnozu Mal tu samu. Chodit začal v 16 mesiacoch po pól roku vojtovky. dnes má 3,5 a motorický je stále pozadu. Vo vsetkom ostatním je na tom dobře. Prostě sportovec nebude.

robin92
13. pro 2017

@hanca2222 Jasne ver ze bude vsechno v pohode. Myslim ze stresovat se tim nebo dite stresovat moc nepomuze, zkus ho spise motivovat k lezeni a procvicovani a treba i ta vojtovka by nemusela byt spatna. Od druhe kamaradky maly zacal chodit az v 18 mesicich a je v pohode 🙂

tatinka
30. čer 2019

@hanca2222 ahoj,neviem,ci sem este chodis ale skusim.... Chcela som sa ta popytat ako teda s dietatkom ste pochodili,kedy syncek zacal sediet,chodit? A ked ste boli na magneticku rezonanciu aKo to prebiehalo,ako to syncek znasal?uspavali ho predpokladam...aky bol vysledok z rezonancie?prepac ,ze sa tolko vypytujem,syn bude mat o par dni rocik,ma miernu hypotoniu brus.svalov cize zatial nesedi,otaca sa ,plazi ale sedenie nic...soNo mozgu v poriadku,rozuMovo vsetKo v poriadku vdaka Bohu,,vraj teda rozuMovo ze je aj popredu,len tie svaliky na brusku neposluchaju,neurologicka nas tiez posiela na magneticku rezon.ale mam obavu davat ho uspat....maly je velky na rocne dietatko,je velky ako dvojrocne dieta,mozNo aj dva a pol rocne dieta,ked sa narodil maL 47 cm a uz zaciatKom 7.mesiaca meral 78 cm,teraz mame par dni pred 1.rociKom a meria krpc uz 80 cm,proste je velky a svalstvo nestihlo sa pripsosobit rychlemu rastu,som uz z toho zufala....

hanca2222
autor
30. čer 2019

@tatinka ahoj, u nas takto:na MR sme nakoniec nešli, malý ochorel, dali nám nový termín,na ktorý som už nesla z vlastného rozhodnutia,keďže dovtedy malý vše dobehol. Inak okolo 13.Meš.zacal stvorkovat-je dôležité aby stvorkoval na striedacku prava ľavá ruka a noha.Vtedy mi na rehabke povedali že Dr.Vojta kt.vymyslel vojtovku povedal,že dieťa ktoré stvornozkuje určite bude chodiť.Nasledne asi v 15.mesiacoch zacal cupkat popri nábytku, za ruky som ho nechodila,na rehab.mi to zakázali,že to sa nemá a malému tým neprospeje.Tak dlho čakal len popri nábytku no a sám sa pustil týždeň pred 18.mesiacom.Takisto som od viacerých dr.pocula že fyziologicka norma na samostatnú chôdzu je ukonceny 18.mes.teraz ma malý 2 a pol roka a je to sinter ,zo vsadial nas uz davno vyradili,a je úplne v poriadku, behá,skáče,chodí po schodoch hore dolu,rozpráva o 106,proste vše dobehol potom veľmi rýchlo.Mna dosť od MR dohovárali i lekárov a známych a sama som tak nejako cítila že to nepotrebujeme a ze malý je ok.bala som sa práve tej narkóze,že ho vo vývoji este viac spomaly. Malý mal hraničný hypotoniu a ze to v tej motorke troške spomalilo. Je veľmi šikovný,rozumný. Takže naozaj sa netreba báť,to že dieťa v roku nechodí,mesiace,nesedí,naozaj nič neznamená.Moj neurológ to vravel stále ale ja som sa potom už tak bála že som ho zavolala vláčiť aj po iných dr.a to bola chyba,treba veriť jednému a odolať tlakom okolia.Maly bude určite v poriadku, keby mu niečo naozaj bolo,už by ste to sami doma videli-aj to mi dr.vraveli.Inak to sedenie si vôbec nepamätám akurát sa mi mari že keď začal stvorkovat tak si zacal aj pekne sadat. Ono to všetko pride len si drobec dáva na čas. Skrátka niektoré deti potrebujú čas.nebojte,všetko bude v poriadku,naozaj tento sklz nič neznamena😃

tatinka
1. črc 2019

@hanca2222 nas vobec nestvornozkuje ale ideme o tyzden na cvicenie s nim,na nervy som uz,ja ho sediet nedavam na silu ale ked aj sa trosku posadi on sa vobc neudrzi a hned ho prekoprcne na bok alebo do predu,dost mam uz obavu z toho,chodili sme neurologicke a ta tu skoncila takze sme museli ist inej a ta maleho objednala na magneticku uz koncom tohto mesiaca ale ja sa toho velmi bojim,nechcem ho davat uspat tak s manzelom premyslam termin odsunut a pockat ako sa nam bude s krpcom darit na cviceni,....na prasky som uz z toho....
Este sa ta spytam ci si dala synceka ockovat?lebo s manzelom sme si vsimli po druhom ockovani ze mu to neurobilo dobre a spustila sa malemu hypertonia na rucicky a nozicky,cize tu zas zvyseny svalovy tnus....opak toho co mame na brusne svalstvo....ale lekari tv4dia,ze to s tym nesuvisi,my ale s ich na,orok nesuhlasime ,lebo vidim ako to u syna je,som s nim prdsa 24 hodin denne...
Super ze tvojmu syncekovi sz to krasne upravilo, snad aj nasmu to sa upravi same od seba..

zzuzzocka
1. črc 2019

@tatinka syn jde teď ve 14 měsících na 3. MR. První a druhou měl 14 dní od sebe v 9. měsíci a zvládl to líp jak mi s manželem😀

tatinka
1. črc 2019

@zzuzzocka neplackal ti syncek?nas sa boji vsetkeho,aj cudzieho prostredia aj kudi....ak sa smiem spytat,zistili vam nieco na MR?pomohlo vam toto vysetrenie k niecomu podstatnemu?....ja stale zvazujem ci syna na to dat ,....keby som tak vedela,ze tie svaliky sa mu upravia aj same ako aj syncekovi hanca2222

zzuzzocka
1. črc 2019

@tatinka on šel kvůli pmeumokokove meningitide, ale zvládl to dobře, můžeš s ním být po celou dobu, vyšetření, uspání trvalo cca 30 min., pak ho hned budili a to se mu nelíbilo. Teď jde za 14 dní.

tatinka
1. črc 2019

@zzuzzocka prosim ta a ako ho uspavali?vraj sa t9 ribi cez koncnik,ako,cim?

zzuzzocka
1. črc 2019

@tatinka do žíly, měl kanylu jednou v ruce a potom v nožičce. Nejhorší pro něj byla hladovka, musí nalačno a potom nesmí asi hodinu nic pít a jíst.

hanca2222
autor
2. črc 2019

@tatinka všetko čo píšeš o malom akoby som čítala o mojom drobcovi.tiez sa v roku sám neposadil, ja som ho nadávala a keď som aj skúsila,nedržal sa a zbalil sa na bok. Tvoje pocity plne chápem, lebo som si tým istým prešla, bolo to pre mňa najhoršie obdobie. Ale vidíš, všetko sa dalo do normálu a ja som presvedčená, že tvoj malý to tiež všetko dobehne, len potrebuje čas. Očkovať sme boli ale nemyslím že by to malo súvis. Mne neurol.vravel,že to kľudne môže byť z obed.pocas tehu-ja som brala eutyrox na štátnu žľazy alebo že to spomalenie mávajú často bábätká kt.mali po narodení silnú žltačku a museli byť pod tým fialovym svetlom.taktiez že to môže byť ak žena berie počas tehu vysoké dávky magnezia-Tiež môj prípad. A kedy sa zacal predávať na bruško?nas až keď mal 7,5m.ale neurol.vysetrenie mal vždy ok a stále ma neur.ubezpecoval,že je ok.Inak cvičiť sme začali vojtovku keď mal ukončený 11.m.a stvorkovat začal až keď mal 13.mes.Potom som už bola fakt o polovicu kludnejsia. A odkiaľ si?Treba byť trpezlivý a malinkeho veriť, naozaj to príde z ničoho nič. Je veľa takto spomalenejsich deticiek a čo ja poznám,vsetky su ok!

tatinka
2. črc 2019

@zzuzzocka tak mne to dnes nedalo a som si tam volala a tiez teda hovorili, uspatie nabodnutim kanilky do zily,pred tym ked som sa na to pytala cez net,prisla mi odpoved ,ze uspatie je cez konecnik co sa mi zdalo cudne....a pred uspatim ako dlho nic nejedol a nepil?doMov vas kedy pustili?tuna ze jeden den prides,dalsi je mr a treti den doMov ked je vsetko ok

tatinka
2. črc 2019

@hanca2222 ina( toto aj nam neurologicka povedala ohladne zltacky po porode ci mal maly silnu,vravim ano,este aj dva mesiace po porode mal zlte ocka,na stitnu sa licim tiez,mam znizenu funkciu,takze l thyroxin beriem ,plus som prd tehu musela brat aNopirin a pocas celeho tehu pichat fraxiparin kedze mam viacere krvne mutacie lus syndrom lepiv.dosticiek,ale teda s tou zltacKou ta hypotoNia vraj moze dost suvisiet,k tomu maly bol aj zle ulozeny a stale si tlacil na zadnu cast hlavicky,z toho ma aj porusenu cievnu kresbu vzadu na hlavicke,hovoria tomu Bosk bociana,,mala som rizikove a musela som lezat,na lavom boku stale lebo na chrbte sa mi nedalo a na pravo tiez nie kedze som mala bolesti slepaka a zlcnika, s tym zom mavala problem aj pred tehotensvom ale podla lekarov nebolo treba sa mNou zaoberat a potom ked prislo tehu som musela mat velmi obmedzeny jedalnicek lebo bolesti mi sposoboval aj napriklad obycajny chlebik,vegeta a akekolvek bezne dochucovadla do jedla a mnoho dalsich potravin,magnezko som v tehu nebrala,dala som si len raz asi v polke tehu mi stvrdlo raz brusko ale viac nie,nebolo treba.
Inak byvame na dedine 8 km od Prievidze.
Maly sa Mi zacal na lavu stranu pretacat v troch mesiacoch,na pravu v siestich,prve pokus o plazenie tak v 9-10mesiaci ale tak vo vacsom sa pekne rozplazil skor az teraz v tom 11 mesiaci,on je velmi dlhy takze sa aj dost narobi kym sa preplazi....
Ach stale neviem co mam spravit,ideme cvicit bobata,po vojtovke bol maly ako zdiveny,takze tu sme cvicit nemohli

tatinka
2. črc 2019

@hanca2222 a este som chCela napisat,ze som rodila cisarsk.rezom,k tomu bol maly u mna v brusku zaseknuty rukou

zzuzzocka
2. črc 2019

@tatinka teď jdeme také na tři dny, v neděli ve 13:00 příjem, v pondělí MR a v úterý jdeme domů. Přesně si nepamatuji, ale asi ve 12 v noci dostal UM, pak cca ve 4 čaj a v 9:30 šel na MR po narkóze cca hodinu nebo dvě, mně to přišlo nekonečný.

hanca2222
autor
3. črc 2019

@tatinka okrem toho magnezka máš všetky dôvody kt.udajne spôsobujú hypotoniu dieťaťa,takže by som sa nebala že by mal poškodenie mozgu alebo niečo vážne. A tej neue.si sa nepýtala na dôvod pre kt.vas na MR posiela myslím že na čo ma podozrenie resp.co chce vyvrátiť tou MR?a ako sa malý plazi?Správne na striedačku práva ľavá ruka noha?nas začal plazi v 11.m.ale že vraj spatne, on podsunul po zadok obe kolienka a tak sa odrážal ako husenka. V TN je veľmi dobrý dets. Neur.Dr.Orisek-velmi veľa toho videl a takéto vyšetrenia ako napr.MR odporúča naozaj len keď fakt sa dieťa javí pri neur.kontrole nie úplne ok.mne MR napr.on vôbec neodporúčal.Skus sa k nemu objednať keď vahas či na MR ísť či nie, opýtaj sa viacerých. On je dosť taký prísny ale možno sa s nim budeš vedieť dohodko na vysetreni príp.skus sa objednať do Ba.A hlavne sa spýtaj tej tvojej neur.co chce tou MR ona zistiť resp.ake podozrenie ma,kt.chce vyvrátiť.

hanca2222
autor
3. črc 2019

@hanca2222 ešte viem že takéto spomalenie hrubej motoriky býva ako priznal autizmu ale to sa ani na MR nedá zistiť. Ale to by si už pediater resp.neur.nieco všimol,hlavne by nemal očný kontakt, a to by si si všimla aj ty podľa mňa.

tatinka
3. črc 2019

@hanca2222 pytala som sa jej preco chce mr kedze aj sono Mozgu je v poriadku,chce ho preo lebo maly ma vacsiu hlavicku,ma 50cm hlavicku,ale on je proste dlhy,ma 80cm dlzku,cize dlzku aKo dvojrocne dieta,aj hlavicku velku aj dvojrocne dieta,i ked ma jeden rocik,plazi spravne,aKo vjak,prava strana lava strana,ako aj dospelak plazi,dneska sme boli este na neurol.na krv,mal tym ze je dlhy a chrbatik respektiv brusne svalstvo slabe tak sa mu robi skolioza od malicka,darmo hovorim svokre nech ho nedava sediet a nech ho drzi v poloh vhodnej pre hypot.deti...nepocuva,ked sa rozculim tak som zla a neustale mam pripomienky a podobne...a tu je vysledok...ona pov dala,ze tym,ze ma vacsiu hlavicku tak len chce vylucit ci sa netvori niekde tekutina,ale co som si pozerala tak veomi vela dei s dlzkou ako nas syn maju tiez velku hlavicku....stale neviem co mam spravit,na jednej strane si hovorim,je v poriadku ist sa svalstvo spevni cvicenim a n hcem ho trapit a stresovat vysetreniami,na strane druhej nechcem nic zandbat lebo ....clvk nikdy nevie,do hlavicky nevidim....neurologicka sa vyjadrila ,ze podla nej mu chyba enzim,zodpovedny za spravnu funkciu svalstva,dnes mu na to brala krv a ak sa o potvrdi da sa to doplnit liekmi,ale ze i tak tu magneticku pre istotu by chcela aby sa potvrdilo ze nak je vsetko ok,zatial mame termin koncom mesiaca,no a este dalsie vysetrenie chce s hospitalizaciou na odber krvi v Ba kd sa zistuje este dalsie mnozstvo dalsich enzymov....
@hanca2222 maly je sikovny,podla neurologicky rozuMovo po predu ,hracky vzme z kazdej strany,aj z BoKov,aj s prelozenim ruciciek,pla,i sa ako vojak,otqca na chrbatik,na brusko,rozprava,opakuje slova,smeje sa,ocny kontakt super,on man aj taina vzdy very hladava ked si ho napriklad aj babka vezme na ruky,vzdy ma hlada kde som a uprene sa zahladi az mampocit,ze mi myslienky cita...
viete baby moje,syn bol v dcembry hospital.na bronchitidu obojstrannu,nedobre sme to znasali,uviaZali ho o postel,dali infuzie,pichal8 do ziky,do hlavy,placakl on i ja....est terqz ked si na to spomeniem mi szle vypadnu,aj maly to zl znasal,aj spanie sa mu rozhasilo na dobry mesiac,....na jednwj strane si hovorim mozno sa to napravi cvicenim,na strane druhej co ak nie?toto su terminy,ktpre nam v avila neurologicka prednostne lebo uz mame rocik o par dni a ze teda aby sa zbytocne dlho necakalo s licbou,inak sa caka na terminy aj do jesene....hlavu mam na vybuchnutie uz:((