Změnila se miminku barva očí později než v 1. půlroce?

melinkaproch
25. črc 2013

Ahoj holky, mám dotaz... Změnila se vašemu miminku barva očí i později než v prvních 6 M?...

Já mám oči hnědo-zelené, manžel tmavě hnědé.... Náš synek (7 M) tmavě modré... Pořád přemýšlím, zda se ještě mohou změnit až na hnědou barvu.
Trochu působí, že jsme ho ukradli 😀

Přikl. aktuální foto

sarusinek
25. črc 2013

@melinkaproch Já i manžel jsme zelenoocí a kluci mají oba výrazně modré a veliké oči 😀 Ale babičky jsou obě modrooké, tak se geny holt přehouply přes generaci 🙂 Staršímu jsou už 4 roky a barva stále modrá 🙂

miiskaa
25. črc 2013

Ahoj, dcera měla do 2 let zářivě modré oči. Ve 4 letech je měla zelené. Jsou teda takové modro-zelené, ale zelená hodně převládá. Na očním nám bylo řečeno, že zelené oči se můžou vybarvovat až do 10 let. Já i manžel máme modré, tchýně zelené

jadie
25. črc 2013

Já mám oči hnědé, manžel zelené. První dcerka, měla pořád modré, já pořád čekala, kdy se změní a nic, teď jsou jí 4 roky a stále modré. Teď máme synka a stejná situace, má modré očička - je mu 10 měsíců, zcela modrá barva stejná jako dcerka a také vypadají, že nijak netmavnou ani se jinak nemění. Takže opravdu také asi ob generaci - dědečci mají modré oči.

melinkaproch
autor
25. črc 2013

No tak zatím to vypadá, že mu spíš zůstanou 😀...

lv
25. črc 2013

já zelené, muž výrazně tmavo hnědé oči..cca od 3m u obou holek bylo jasné, že jsou modroočky...po babi, dědovi...

xvitk101
25. črc 2013

Syn měl skoro rok nejdřív modré oči, pak mu začaly šedivět a teď ve 2 letech má krásné kočičí (zeleno-šedivo-modré). Já mám taky kočičí, ale víc zelené. Manžel má hnědé. Moje babička má modré a děda je měl taky.

rebelie
25. črc 2013

@melinkaproch Chápu, že to vypadá divně, ale geneticky je to naprosto v pořádku - dva hnědoocí (pokud každý z nich má potlačenou vlohu pro modrookost) mohou klidně mít modrooké dítě, aniž by ho někde kradli 🙂.

anushka111
25. črc 2013

Naše malá byla první rok světlejší modroočka, druhý rok, tmavomodroočka, třetí rok už byly spíš do zelena a letos jí budou čtyři a má já zelenohnědé. Uvidíme co bude příští rok 😀

speedygon
26. črc 2013

@melinkaproch ať je má taková, jaká očka jsou-a to nádherná 😵

petaov
26. črc 2013

jak tu už holky psaly, může to být ob generaci, pokud máš modrooké babičky, či dědečky. Má krásná očka, tak to neřeš 🙂

verbalinka
26. črc 2013

Manžel hnědé, já zelené. Syn od narození šedo-modré, od cca roku hnědé. Dcera od narození modré a zatím (16měs.) jsou pořád modré. Ale ona je oproti synovi světlý typ, každý z nich je jiný.
Barva očí se mění i díky hormonům. Takže v pubertě se mohou přebarvit, jako se to stalo mně. Od narození modré, moc se mi líbily zelené (má je máma, otec má hnědé) a kolem toho 13. roku mi zezelenaly 🙂

krokkyna
6. kvě 2014

my máme s manželem oba oči hnědé a malej má modré, je mu 13.měsíců, a to ještě narozenej s úplně tmavýma vlasama a teď je blonďák, a my s manželem oba tm.hnědé vlasy 🙂 obgenerace zapůsobila, manželův taťka i brácha jsou modorooký blondáci

naomi6
4. čer 2014

@melinkaproch Ahoj, dcerka měla až do roka modré oči, pak jí zezelenaly. Já mám oči hnědé, manžel zelené. Teď máme syna - 5 měsíců a zase je má modré. Doufám pořád, že mu ještě zhědnou, ale spíš to vidím zase na zelené 😉

assentra
9. čer 2014

Já byla modrooká do roka (do cca 7.třídy blondýna), teď jsem hnědooká skoro černovláska 🙂 Syn má modré oči (8m) a doufám, že mu tak zůstanou 🙂 Byli jsme v ZOO a nějaký pán na něj koukal, pak na mě a najednou vybafnul: "Ten má modrý oči, po kom to má??!!" Taky si asi myslel, že jsme ho ukradli, ale pohled na manžela ho uklidnil, že asi fakt bude náš 😀

vondracek
19. čer 2014

Četla jsem na internetu, že oči nejsou dědičné přímo po rodičích, ale můžou být i po někom z rodiny i 5 generací nazpět. 🙂

veruska007
19. čer 2014

Holky, mě se barva mění dodnes - občas mám hnědé, občas zelené, občas něco mezi. A to jsem dospělá.

curdibilka
19. čer 2014

Dcerce se měnily v průběhu druhého roku do takové zvláštní zelenohnědé. Já mám oči zelené a manžel sytě hnědé. 🙂 Navíc je v pěti letech čistokrevná blondýna a já i manžel máme oba hoooodně tmavě hnědé vlasy, takže my tři opravdu působíme tak, že jsme ji adoptovali. 🙂

kass86
19. čer 2014

Jen pro zajímavost. Pokud si dobře vzpomínám, tak záleží, zda rodič nese jeden gen pro hnědé oči, dva či žádný. Pokud žádný - označím jej "mm", má oči (zjednodušeně řečeno) modré a předat může jen modrý gen. Jestliže nese jeden hnědý "Hm", má oči hnědé (hnědý gen je dominantní), ale může předat také modrý gen. V případě, že se jedna o "HH", má oči hnědé a může předat jen hnědý gen.

Z toho vyplývá, že dva hnědoocí lidé mohou mít modrooké dítě, ale dva modroocí rodiče nemohou mít dítě hnědeoké.

Např. já mám oči modré - mm
Manžel hnědé - zde nevíme, zda je Hm či HH

mm x Hm = mm nebo Hm (náš malý může mít modré nebo hnědé oči)
mm x HH = Hm (náš malý bude mít hnědé oči)
Ve všech případech však naše mimi ponese gen pro modré oči.

Hlouběji do toho nevidím, takže v případě dotazů musíme sehnat nějakého lekáře zabývajícího se genetikou 😉.

marketovna
2. črc 2015

@kass86 - pročítám příspěvky a musím oponovat 🙂 Jsme s manželem modroocí a máme hnědoočka 🙂

takarazestinusakur
3. črc 2015

@melinkaproch a co babičky a dědečci, jak jsou na tom s barvou očí oni? U nás babička měla modré oči, děda hnědé a máma má hnědé oči a druhá babička měla hnědé oči a děda šedomodré. Táta má šedomodré. Já a můj sourozenec máme modré až modrozelené oči, taky jsme si říkali, jestli nás někde nevyměnili. U syna se ještě barva pořád mění, jak se tlučou evropské a asijské geny. Má kolem zorničky hnědé jako paprsky (jakoby sluníčko) a okraj panenky je modrý. Hádám, že syn nakonec skončí s hnědou. 😀

janovkov
3. črc 2015

Nějak tak matně si pamatuju, že jsme se ve škole učili, že modrá barva očí je "recesivní", a ostatní barvy dominantní. Takže pokud má jeden rodič hnědé oči, druhý modré, je větší pravděpodobnost, že budou mít hnědé než modré. Na druhou stranu se barva očí může dědit i ob generaci nebo i více. (jak se tu píše i výše). Moje děti měly po narození obě modré oči a i nyní se synovi vybarvují trochu do modro-šeda. My jsme s mužem oba modroocí, ale v rodě máme i hnědé oči. Další dítě nebude, tak mou teorii už neověřím 🙂

vetyver
3. črc 2015

Manžel oriskove hnědé, já zelené a dcera totální modrá. Po dědovi z manzelovy strany, jinak jsou všude zelené nebo hnědé.. Souhlas s recesivnim genem modrých oči, prostě se to projeví ob generaci/generace..

talina
3. črc 2015

Starší dceři se začaly dělat hnědé skvrnky asi ve dvou letech, v jednom oku. Jinak má modro-zelené oči po mě. 🙂