Čtyři a více dětí - dá se to zvládnout?

anysek85
22. únor 2012

Zakládám tuto skupin čistě ze zájmu o Vaše názory a zkušenosti. Máme v plánu mít trochu větší rodinku - 3-4 děti. Energie a láska by byla, teď je otázka, co to ostatní 🙂. Máte ve svém okolí nějaké opravdu vícečetné rodiny? Jak zvládají? Stíhají se dětem věnovat? Zvládají finančně? Nebo plánuje to někdo podobně? Co si o opravdu velikých rodinách (třeba 5 a více dětí) myslíte? Vždycky mě to téma tak trochu fascinovalo. Měla jsem kamarádku ze 7 dětí a jejich rodinný život byl opravdu hodně odlišný od toho mainstreamového. Ani nedokážu vystihnout čím...

Předem díky za každý názor 🙂.

helabella
25. zář 2016

@katevema -- a ten úklid...to zrovna mají děti docela nastavený a celkem to jde. Oni jsou rychlí, uklídí raz dva, ale vždycky na spoustu věcí "zapomenou". Takže pak musím jít a ještě připomínat. Ale nikdy se nanaučily takovou tu klasiku, že než něco vytáhnou, tak mají uklidit to, s čím si dohrály ...taky mají vytahou spoustu věcí naráz. Ale holt si to pak musí uklidit.

katevema
25. zář 2016

Tak já zareaguju ještě na to, co jste tu řešily ohledně bydlení a auta. My bydlíme nyní v bytě 4+1, není to malý byt, ale je dispozičně dost blbě řešený, průchozí předsíň a kuchyň, takže si smetí a drobky neustále roznášíme po celém bytě. Taky je všude moc dveří, takže je těžké vymyslet rozložení nábytku. A v neposlední řadě, co nás nejvíc vyhání, je příšerná poloha u velmi rušné čtyřproudové silnice, což znamená neustálý hluk a hlavně prach a smog. Zase to ale máme všude blízko, obchody, lékaři, škola, školka, vše je v pěším dosahu. Jinak děti mají k dispozici dva pokoje, ale ten menší je současně i skladištěm sezónních a málo potřebných věcí, takže je celý zastavěný skříněmi a není tam moc místa, prostřední dcera tam ale spí a nejstarší tam má pracovní stůl. Ale celkově nám byt už nedostačuje, jednak tou nic moc dispozicí a je tu jen jedno WC a malá, blbě uspořádaná koupelna. Takže na jaře jsme začali stavět domek, teď jsme ve stadiu hrubé stavby. V novém domku bude mít každé dítko svůj pokojíček, i když teda mini, tak 10m2. Je to ale úplně na kraji města, dost odříznuté, takže do spádové školy a školky to budeme mít pěkně daleko. Ale za ten klid a čistší vzduch nám to rozhodně stojí.
Auto máme osmimístnou dodávku, Citroen Jumpy a jsme naprosto spokojení, perfektní auto pro velkou rodinu.

katevema
25. zář 2016

Ještě k té touze po dalších dětech. Já ne že bych si někdy neřekla, jaké by to bylo mít další dítě, ale spíš to prostě beru po rozumové stránce.
Jednak že další už bychom finančně utáhli jen velmi těžce, zvlášť teď, když budeme platit vysokou hypotéku. Chceme s dětmi občas někam jet, dopřát jim kroužky a nějaké zážitky, což i tak bude s tím splácením domu těžší než teď. Taky fyzicky cítím, že další těhotenství už fakt ne, docela obdivuju všechny ženy, které mají 5 a více dětí, že ta další těhotenství zvládají, hlavně ten konec. Možná je to tím, že jsem pokaždé rodila po termínu s obr břichem, takže ten poslední měsíc byl pro mě utrpení. Taky věk už mě dohání (bude mi 38), bála bych se všemožných rizik spojených s vyšším věkem. No a hlavně taky už chci prostě dělat i něco jiného, než jen pořád kojit a přebalovat, chci se vrátit do práce a dělat něco intelektuálnějšího než jen domácí práce.
Taky se těším, že budeme moci už za krátký čas dělat jako rodina akčnější akce a výlety, že už se nebudeme muset ohlížet na kojence/batole. Je to ale i tím, že já prostě nejsem nastavená úplně na ta malá miminka, děti si užívám mnohem víc, když už se s nimi domluvím a jsou to parťáci. ;) Myslím, že tím, že mám čtyři děti, o kterých jsme s manželem vždy mluvili, a dočkala jsem se kromě tří dcer i synka, se cítím naplněná a prostě sama za sebe vidím, že nastal čas na novou životní etapu. 🙂

lamia
26. zář 2016

@katevema Já taky doufám,ze už me touha po dalším nepopadne. Zatím je Davídek malý, za chvíli bude mít pul roku, takže ještě mimco a v listopadu mi bude 36, takže věk už taky nemám nic moc na další deti. Mezi trojkou a ctyrkou jsem 3 roky pracovala,takže zas tolik po praci netouzim, chci byt aspoň do jeho 2 let doma a i pak jen na část úvazku, jinak to prostě nezvladam se všem adekvátně venovat. I finančně už by to bylo ne tak v pohodě, mít jeste další dítko, radši jedeme s větší rezervou, přeci jen kdyby něco. Ale třeba nase deti by dalšího sourozence braly hned😀

katevema
27. zář 2016

@helabella
No jsi holt šikovná a máš to dobře zorganizované. Já bych to nezvládla vše zkoordinovat tak, abych stihla vše. Stačí mi domácí úkoly nejstarší dcery (a to je dcera v tomhle ohledu dost samostatná) a logopedie prostřední dcery. S tím úklidem, asi máš dětičky líp vycepované s tím uklízením, když jsou tak rychlí. 🙂
Já samozřejmě taky chci, aby si svoje věci uklízeli, ale donutit uklidit znamená stoupnout si nad ně a dohlížet, jinak si místo uklízení hrají. A nezabírá moc ani pozitivní motivace, ani zákazy, oni si prostě libují ve svém nepořádku. 😒
Takže máš dvě nejstarší holky a pak kluka a nejmladší je kluk, nebo holka ?

katevema
27. zář 2016

@lamia
U nás by i manžel chtěl další dítko, děti asi taky, takže jediná proti jsem já. 🙂 Pro jistotu jsem si nechala už před rokem zavést tělísko, protože jsem nechtěla riskovat. Jsme s manželem oba super plodní, všechny holky byly počaty první až druhý měsíc snažení, syn byl mírně neplánovaný (teda plánovaný byl, ale tak o rok později), selhal nám kondom. Samozřejmě pokud by selhalo i tělísko, tak bychom si další dítko nechali, ale plánovat už další nebudu. 😉

helabella
27. zář 2016

@katevema -- kluk je třetí.
S tím úklidem to u nás taky není jen idylický. Všechny děti jsou "sběrači", nejradši by si schovaly i každý obal od bonbónu 😝 😝 A kdybych jim ten úklid nepřipomněla, tak se do něj samy taky nepohrnou. S tou rychlostí je spíš možná vyčůranost - rychle to mít za sebou 😀

lamia
27. zář 2016

@katevema Do tělíska chci jít ted taky. Ale u nás by muž už nechtěl, je větší realista než já, já se své touhy po dalším bojím. Taky jsme hodně plodní, první dcera na první dobrou, druha druhy měsíc po rozhodnutí, třetí byla neplanovana, mela jsem jít do prace a zjistila jsem těhotenství, chtěli jsme ji, ale az tak za 5 let. A syna jsem si pak doma vyloženě ukecala😀

keckemet
27. zář 2016

@lamia a proč ne Vlastně další? 😻

keckemet
27. zář 2016

.....a zkušené maminky...jaký myslíte,ze by byl ideální rozestup? 7,5,1.......a . ?

petja
27. zář 2016

moc bych chtěla čtvrté,bohužel zůstane jen u přání ☹

verusky
28. zář 2016

@keckemet ja mam rok a ctyri mesice a jsem v soucasne dobe uplne spatna... mala byla v nemocnici 3 dny pred 14 dny, doted neda beze me ani ranu, v noci se budi a kuba je nachlazeny, coz s jeho vyraznymi kily, rika pani doktorka, je horsi nez nemoc (opuchaji mu vic sliznice, ale na atb to neni). vecer mi rvou oba... ja si pripadam neschopna... ale uplne... nejak i vic citim zodpovednost za cely ten mancaft tady... nekdy mam uzkost, ze delam vedu i z toho navarit, nakoupit... jak clovek nema vymenu a pomoc nebo aspon vedomi, ze kdyby neco, muz to obstara nebo zaskoci. tak jsem asi vycerpana a snad to bude brzo lepsi. mamka tu byla minuly tyden dve odpoledne a dnes odjela do pondeli pryc, snad to dam...
takze za me do budoucna 2-3 roky odstup... do dalsiho zivota... i kdyz je to nekdy tak krasne, kdyz jsou ty deti u sebe, ale ted to nedavam.......

lili_k
28. zář 2016

@verusky já si myslím, že ty si zasloužíš obrovský obdiv ať už by byli děti jakkoli staré!!! 🙂 A s takovými prťaty obzvlášť! 🙂 Opravdu, jseš skvělá. 😵 Neumím si to ani představit. My nemáme vůbec žádné babičky, dědečky, tudíž vůbec žádné hlídání, jsme na vše s mužem sami, ale za něj jsem nesmírně vděčná, zastane mě ve všem a kdykoli..
Přeji ať u Vás zase brzy svítí sluníčko a jste všichni zcela zdravý!! 😵 😵

lili_k
28. zář 2016

@keckemet 2 - 2,5 roku mezi jednotlivými dětmi. 🙂 Takže směle do toho. 😉

@petja třeba tě život mile překvapí. 🙂 Držím palce ať se ti splní přání! 😵

lajla
28. zář 2016

@verusky držím pěsti ať jste brzo v pořádku...bohužel jak je dětí víc ono to koluje neustále dokola a klidně i 2 měsíce...o nervy..
Jak malá měla 15 měsíců začla trávit hodně času v nemocnicích...to byly doby😞 měsíc co měsíc na jipce, i v den porodu jsem u ní byla a říkám dosud že jsem si odskočila z 5 patra odrodit do 3...byly to hrozné casy, ale díky alternativce už je ok, ne díky d doktorum
Já ale aspon měla střídání s manželem,ktery s ní poté jel na měsíc do lázní
Máte můj nesmírný obdiv, jste úžasná a děti Vám to milionkrát vynahradí...bude dobré uvidíte, zkuste zvážit domácí inhalátor,super věc

lucaz
28. zář 2016

Za mě taky 2-2,5roku,no ale někdy si člověk tak úplně nevybírá...o 2 jsme se snažili 2apul roku. Tak když mu byl rok,rikali jsme si ono to zas nepůjde úplně hned...ani nevím,jak moc hned to šlo...snad jen když jsem na to pomýšlela😊 takže jsou rok a 10mes. No a teď? Fakt nevím,kde se vzalo,tu vzalo,takze od sebe budou cca 20 měsíců...Tak uvidíme,t těch 22mes mi prislo teď tak na hraně...😏 bude to výzva!😉😎

lamia
29. zář 2016

@lucaz Naše jednička s dvojkou jsou o necelych 20 m, byl to teda mazec,ale pak byly jak dvojčata. Trojka je 23 m po dvojce a pak máme 5,5 roku pauzu😀

lucaz
29. zář 2016

@lamia no,mě právě trochu rozhazuje to,že ten nejmenší rozdíl je mezi těmi posledními😌

yildiz
29. zář 2016

@lucaz 🙂 mam 4 deti 🙂 z toho 3 male ....a jsou mezi nimi presne rozdily 22mes 😀 u kazdeho jsem otehotnela kdyz jim byl rok 😀 a uplne super ve 22mes je uz ditko celkem sobestacne a v pohode takze za me ok a neni se ceho bat ....njn jenze ted je nejmensimu 8mes a stala se nam nehoda ☹ a ja ted vaham zda jit do dalsiho...a az by bylo mimi tak malemu by bylo cca 16mes tak to me teda desi :-/

lamia
29. zář 2016

@yildiz Nervozitu chápu, ale už se stalo a 16 m rozdil je porad lepší než třeba jen rok🙂. Tak se držte.

yildiz
29. zář 2016

@lamia nooo to jooo ale i tak 🙂 diky a uvidimeee 🙂

lajla
29. zář 2016

@yildiz nehody a náhody neexistují😉 držím pěsti

yildiz
29. zář 2016

@lajla no kdyz myslis 😀

brozehnal
29. zář 2016

@yildiz Jestli zvládnete čtyři děti, zvládnete i pět! Jste skvělá máma... ;) Držím palce v rozhodování... (I ten poslední bobek má právo na život, asi k Vám prostě chtěl a věděl proč. Pokud máte dobrou podporu i doma, jděte do toho... ;) )

lajla
29. zář 2016

@brozehnal myslím že je rozhodnuto😉 jinak by nebyl 5tt, máma 4 děti jen tak na ... nechodí

yildiz
29. zář 2016

@brozehnal diky za podporu....no mela bych vlastne 4 ..nejstarsi uz je dospela a ma svuj zivot...no uvidime...jinak zazemi i je...a podpora jak kdy ...tatka nas ma celkem narocnejsi praci, takze je stejne vetsina na me 😀

lajla
29. zář 2016

@yildiz JoJo ono uživit tolik děti není sranda,taky máme tatku furt pryč...ale našla jsem si skvělou paní na úklid a hlídání, takže když potřebují,vim na koho se obrátit
Teď začíná 4 kvartál,tak manza nebude doma skoro vůbec a na noc taky ne..

yildiz
29. zář 2016

@lajla tak to jsem rada ze nejsem sama...ja pani nemam zatim vde zvladam sama...e klidani by se nekdy siklo..😉

yildiz
29. zář 2016

@lajla vse zvladam...ale hlidani by se silko nekdy 😉

lajla
29. zář 2016

@yildiz tuz já bych taky zvládla😂 ale když to jde...on ten úklid je většinou spojen s hlídáním, holky pomáhají..a já jdu do klidu😂