Čtyři a více dětí - dá se to zvládnout?

anysek85
22. únor 2012

Zakládám tuto skupin čistě ze zájmu o Vaše názory a zkušenosti. Máme v plánu mít trochu větší rodinku - 3-4 děti. Energie a láska by byla, teď je otázka, co to ostatní 🙂. Máte ve svém okolí nějaké opravdu vícečetné rodiny? Jak zvládají? Stíhají se dětem věnovat? Zvládají finančně? Nebo plánuje to někdo podobně? Co si o opravdu velikých rodinách (třeba 5 a více dětí) myslíte? Vždycky mě to téma tak trochu fascinovalo. Měla jsem kamarádku ze 7 dětí a jejich rodinný život byl opravdu hodně odlišný od toho mainstreamového. Ani nedokážu vystihnout čím...

Předem díky za každý názor 🙂.

yildiz
29. zář 2016

@lajla tak ty uz mas ty dve nejstarsi velky takze 🙂 to uz je docela na pohodu 🙂

lajla
29. zář 2016

@yildiz Tojo... bylo hůř😉 si pamatuju jak ta treti strávila skoro moje celé 4 tehu v nemocnici a já si odskočila jen odrodit ...už je mnohem líp, teď už máme jen zlomenou nohu a operaci očí...ale všude je něco, už je to dobré..

yildiz
29. zář 2016

@lajla no paaaani ! tak to asi bylo narocnee tak at se vse poradi a je vse ok ! 🙂

lucaz
30. zář 2016

@yildiz díky za uklidnění...🙂
Tak když to budou zas "jen 4" tak není co řešit, určitě za mimíska pak budete neskutečně rádi...!

ludovika6
1. říj 2016

@yildiz Tak to muselo být slušné překvápko 😨 a asi i šok... Ale zase já jsem si u posledního (v 39) říkala, že raději teď, než třeba za dva roky, protože mladší už nebudu 😎 (ale máme odstup 2,5 roku, těch 16 měsíců by vyděsilo každého asi 😅 ). Super, že máš podporu doma, to je to nejdůležitější !!!
A já si třeba někdy při nejmladším uklidňuji (z legrace), že máme štěstí, že ho máme (protože je samozřejmě úžasný 😉 ), ale, že i on má štěstí, že má zrovna nás. Protože kolik je dětí, která se narodila jako sedmátka. Jinde už jako horor berou třetí dítě a nedají mu šanci 😒 ... Takže jsi rozhodně skvělá máma !!!
Držím palce, ať je všechno O.K. !
P.S. naše nejstarší holky jsou od sebe přesně na den 18 měsíců a byla to celkem pohoda. A další dvě jsem stihli taky rychle 😉 (nejstarší měla 3,5 roku a mladší přesně 2, když jsme si přivezli z porodnice dvojčata 😀) . To už teda taková pohoda nebyla 😝 , ale přežili jsme všichni 🙂 . Fakt přeji hodně sil i štěstí !!!

yildiz
1. říj 2016

@ludovika6 noo paaanui 7 deticek...klobouk dolu ...to jsem se 4 zabar 🙂 ja mam ty tri presne po 22mes a kdyby bylo Fikovi aspon rok neresim tech 16 me trochu desi bude v zabehu tapkani a? Ja budu funet a pak nestihat...no podporu..tatku prave mame hodne pryc ...takze js3m spis sama ....a hlidani moc nemame..i kdyz moji tchanovci bydli kus od nas :-? Njn....ty joo nakonec dvojicky...to asi taky bylo prekvapko co? No ale jsi, jste taky uzasniiiiiii..drzim pesti at se dari dal a dekuji za podporu....🙂

ludovika6
1. říj 2016

@yildiz Tak snadné to nebude, to si těžko budem nalhávat 😀 😀 😀 . Ale dáte to ! A děti budou super parta !!!
Taky nemáme žádné hlídání, obojí prarodiče bydlí daleko. Takže chápu, že je to náročné, občas člověk by potřeboval chvíli vypnout (a vypadnout)...

lajla
2. říj 2016

@yildiz
@ludovika6
Holky dneška existuje tolik.agentur na hlídání úklid, nebo.po známých...u nás se ohřála až třetí a nepustím,je to.super...občas se vypadnout musí...to nemluvim o tom že maminka sem tam potřebuje melir, kosmetiku, jen tak.poklabosit atd atd😂

lamia
2. říj 2016

@helabella Můžu mít dotaz k učení doma? Mám třetí dceru ve školce poslední rok a brutálně se nudi, vyloženě prahne po tom se učit. Jsem doma s mimcem, tak si říkám,ze bych ji dávala do školky jen občas,at si prohraje s kamaradkami a jinak ji udělala doma takový 'nultak' 🙂 umí číst geneticky, slabikovani ji tudíž učit neplánuju, hezky sčítá do 10, odčítání zatím neni perfekt, ale hlavně ji nejvíc láká psací písmo,porad si ho zkouší - ucis dle nějakých osvedcenych materiálu, nebo pripravujes třeba sama pracovní listy? Nebo jedete prostě dle učebnic ZS? Já jsem našla na Pinterestu spoustu super nápadů na počítání, čtení tak nějak zaclenujeme do všech aktivit (třeba když si čteme o zvířatech, v dětském atlasu atd), ale to psací písmo je pro me trochu ořech🙂. Díky!

lamia
2. říj 2016

Praveze ona ma ted úplně manii se psacím naučit, tak nechci prosvihnout tohle období kdy to sama tolik chce😀.

lamia
2. říj 2016

@lajla Já si a 2 týdny platim uklid. Ne ze bych ho nedala,ale neměla bych o víkendech tolik času na deti kolik bych chtěla a večer na muže. Přijdou mi to skvěle investované peníze, já uklid fakt nemám rada, dam někomu dalšímu vydělat a o to víc si muzu užít naše deti, nemusím tu neustále prudit🙂. Včera jsme místo úklidu šly na místní běžecké závody a po nich jeste na brusle a na hřiště, pro me super, konečně si s dětmi po celém týdnu kdy maji školu a kroužky taky v klidu pokecam🙂

helabella
2. říj 2016

@lamia -- to je právě super, když se dítě samo chce učit a souhlasím s tím, že je dobře toho využít. S tím psaním je to takový ošemetný -- u nás to bylo stejný, hrozně moc se to dcera chtěla naučit, ale neměla prostě připravenou ruku. A právě, že nejdřív to chce hodně uvolňovat ruku -- my dělaly různý "cviky" a teprve pak uvolňování na papíře. Jsou na to stovky různých pracovních listů -- trénování různých těch čárek, vlnovek, atd. My jsme ještě hodně dělaly obrázky jedním tahem -- dala jsem papír s obrázkem do průhledných desek a dcera psala fixou na ty desky - dá se to lehce setřít a jet dál 🙂 Taky je dobrý psát prstem do písku (mouky, apod). Prostě nejdřív to chce tu ruku pořádně uvolnit a rozhýbat. Na skutečný psaní jsem používala sešity od Frause, právě na tu genetickou metodu -- první sešit jsou opět ty vlnky,apod a pak jsou opravdové písanky, kde už se píší písmena.

helabella
2. říj 2016

@lamia -- a ještě je úplně super psát hóódně velký písmena. My nalepili kus papíru na dveře do koupelny a dcera si trénovala psaní tam. Prý je to dobrý začátek začít velký a pak postupně zmenšovat.
Jinak k matice můžu doporučit Hejnýho (opět Fraus). K učebnicím pro první třídu jsou pracovní karty a ty můžete zkusit i jen tak. Učebnici samotnou doporučuju jedině po prostudování manuálu pro učitele, je to fakt hodně jiný přístup (učitel nic nevysvětluje).
A na čtení velkých písmen jsou dobrý knížky od Evy Horákový https://www.megaknihy.cz/do-9-let/191288-pohadk...

lajla
2. říj 2016

Holka přestupovala že školy,z klasické matiky na frause...a musím říct, že i my dva s manželem,byt oba VS jsme museli zapojit mozky😂

orchidis
2. říj 2016

Ahoj, zdravím všechny a děkuji za tipy na knížky s velkými písmeny. Už hrozně dlouho hledám diskuzi s maminkami více dětí (těch je zde spousta), ale chybí mi nějaká skupinka, byť třeba jen virtuální, kde bych našla maminky s více dětmi, kterým vývoj jejich dětí tak nějak není lhostejný 😅 a nevymlouvají se na to, že jich mají hodně. Náhodou jsem do této diskuze po delší době nakoukla a byla jsem moc potěšená 🙂.

A edit: já bych ráda dětičky 4, ale bojujeme s udržením nějakého standardu ve výchově (čas na děti, kroužky, čas na sport i naši kariéru) a zároveň s tím, že vidíme, jak moc dětem svědčí, když vyrůstají spolu, s malým věkovým odstupem. No, ale to asi vyřešit nejde - ono to jde dost proti sobě, žejo 😀,

lili_k
2. říj 2016

@helabella ano, matematika podle Hejneho je super, moc nas nadchla a syn matematiku miluje. A take se sám naučil číst genetickou metodou, škoda, že se na většině škol stále slabikuje, to ty děti pak jen mate..

@helabella ja vážně uvažuji o domácím vzdělávání druhého syna, ještě uvidíme jak se to vyvine.. strašně by mě zajímalo jak jsi skloubila výuku u starších s péčí o miminko (v době kdy Vaše nejmladší byla ještě malinká).🙂 Díky.🙂

lamia
2. říj 2016

@helabella Díky, knížky od Horákové už máme,ale mala už čte v pohodě i male tiskací,tak pokročila dal (nicméně pohádku o Zirafe Julince naše Julinka stále miluje🙂). Do krupice píšeme, ruku uvolňuje už dlouho,ale taky mám pocit, ze to jeste není ono, budeme trénovat dal. Ona ma rada i magnetickou tabulku, ze si může cmarat sve psací pokusy a pak smazat...Hejný je super, druha dcera chodila rok do školy kde ho měli a je to fakt rozdíl, ale musí se to umět učit. Bohužel naše škola kam ted dvě starší chodí jede klasiku a tak holky matika moc nebavi. Tak já omrknu ty pisanky od Frausu a asi poridim, už jsme udělali spousty grafomotoriky min.sk. rok, kdy porad chtěla taky školní úkoly,ale tuhle jsme nezkouseli. Ta skloubitelnost s miminkem by me taky zajímala, náš malý pirát mel dnes nějakou fnukavou,tak jsme toho moc neudělali ani jinak🙂.

helabella
2. říj 2016

@lamia -- aha, to jsem nevěděle, že už toho máte tolik za sebou 😀 Tak to je jasný, že se chce čím dál víc posunout dopředu. Ještě dodám, že když se děti učily psací písmena, tak jsme to dělala taky přes ty průhledný desky -- mohly to obtahovat.

helabella
2. říj 2016

@lili_k @lamia -- skloubení s miminkem bylo v pohodě...dokud bylo fakt malý 😀 Měla jsem z toho taky obavy, začínala jsem doma učit, když jsem nejmladší čekala. Ale učila jsem jen jednu dceru, druhá si hrála se synem, miminko bylo u mě, dalo se při škole kojit, chovat... takže nakonec to asi byl nejpohodovější rok. Navíc ta první třída je fakt lehká a stačí se učit poměrně málo času. Myslím tím cíleně učit třeba zrovna psát nebo něco číst. Stačí klidně hodina a 2x-3x za týden. Samozřejmě se dítě učí i "neoficiálně" -- na procházce si povídáme o stromech, ročních obdobích, atd. V tý první třídě se děti podle mě učí věci, které už stejně umí (třeba právě ty roční období, že žijí ve městě/na vesnici, apod.).
Další rok už mi nastoupila do školy druhá dcera, syn ignoroval miminko, miminko všude lezlo...to už bylo náročnější. Ale zase jsme se nepotřebovali učit každý den, některý týden to byly 2 dny, jindy 4.
Loni jsem už měla pocit, že jak je starší dcera ve 3.třídě, že už to musíme brát vážně 🙂 A je fakt, že ta třetí je celkem těžká. A letos už zase vidím, že dcera bude za rok v pátý, takže budeme řešit co dál, tudíž musíme fakt zabrat...a druhorozená je v tý těžký třetí třídě...není to úplný leháro 😉 Takže jsou dny, kdy toho mám až nad hlavu a samozřejmě je náročný i to, že mám všechny děti doma (mladší nechodí do školky).

lamia
2. říj 2016

@helabella Super tip, ty průhledné desky, díky!!

numerenka
2. říj 2016

Ahoj holky, ráda bych se k vám přidala do diskuse. Mám tři dcerky 8let, skoro 7let a skoro 4roky. Někdy je to divočina a někdy mám pocit, že bych klidně zvládla i další dvě děti. Teď jsem od září začala chodit do práce na půl úvazku, ale neustále se to ve mě bere. Ráda bych ještě jednoho prcka ( děti mě podporují a už mají jasno...buď Viktorka nebo Tadeáš), manžel občas udělá na toto téma srandu ( hlavně ohledně auta apod.), já zatím nevím...touha tam je, ale jsem i spokojená v práci...Jak jste to měly vy? pralo se to ve vás? Pokud jste se rozhodly, co na to manžel případně děti? Jinak všem těhulkám gratuluji 🙂

eveluska
3. říj 2016

@petja to je skoda, proc? zdravotni nebo jiny duvody?

petja
3. říj 2016

@eveluska manžel 😀

eveluska
3. říj 2016

@petja tak ten se treba casem necha ukecat 😀

lamia
3. říj 2016

@petja Stejne důvody jako u nás 😀 ale nechal se ještě ukecat a s 5,5 lety rozdílu máme to čtvrte. Ale ted vybíráme velke auto a já se muze ptala,kolik to ma sedaček a místo odpovědi mi řekl se smíchem - na to zapomen,žádné další dítě nebude 😀 takže mi už jsme asi komplet ze stejného důvodu🙂

lajla
3. říj 2016

Tak já se holky jednou ze srandy zeptala...jestli si poridime páté😂 a vyrazil mi dech...že ano, no nečekala jsem to vůbec, kolikrát je kvůli dětem? Protivný...ale spíš to bude stres z práce😂

lamia
3. říj 2016

My pochopitelně, ne mi...sorry

lamia
3. říj 2016

@lajla Jsem bledá závistí😀

lajla
3. říj 2016

@lamia 😂😂😂 no já jsem byla paf😂

lamia
3. říj 2016

Jeste k učení doma, deti tedy chodí všechny na angličtinu, ale doma často poustime různá videa a naprostý hit poslední doby je tohle, deti to poprve videly na tabore s anglictinou a naprosto to zerou, tak kdybyste chteli taky infikovat😀

https://www.youtube.com/watch?v=0gyI6ykDwds