Čtyři a více dětí - dá se to zvládnout?

anysek85
22. únor 2012

Zakládám tuto skupin čistě ze zájmu o Vaše názory a zkušenosti. Máme v plánu mít trochu větší rodinku - 3-4 děti. Energie a láska by byla, teď je otázka, co to ostatní 🙂. Máte ve svém okolí nějaké opravdu vícečetné rodiny? Jak zvládají? Stíhají se dětem věnovat? Zvládají finančně? Nebo plánuje to někdo podobně? Co si o opravdu velikých rodinách (třeba 5 a více dětí) myslíte? Vždycky mě to téma tak trochu fascinovalo. Měla jsem kamarádku ze 7 dětí a jejich rodinný život byl opravdu hodně odlišný od toho mainstreamového. Ani nedokážu vystihnout čím...

Předem díky za každý názor 🙂.

lucaz
7. lis 2016

Tak nám koukám diskuze skončila...to je škoda ☹

avajka_f
7. lis 2016

@lucaz Tak by sme to mohli obnoviť. 🙂

keckemet
7. lis 2016

Já jsem pro..... ! Diskuze je přece založená na základě pozitiv vícečetných rodin, nee, abychom se tu utvrzovaly o mainstreamových názorech, jak je to problém, ne?

lajla
8. lis 2016

@avajka_f
@keckemet Souhlasím...vůbec se mi tu nechce momentálně přispívat😞

avajka_f
8. lis 2016

Tak to by som si mala prečítať posledné strany nech som v obraze, aj keď moje nadšenie pre moju ,,prácu,, si asi nechcem nechať pokaziť.

keckemet
8. lis 2016

@lajla to chápu....Já tohle fórum beru výhradně jako motivaci, že je to krása a že to jde. Ne, tady číst o tom jaký je to vopruz a jak jsou děti neplnohodnotne zajištěné...Nojo celá Orchidis, kam vleze, tam prudi.... Kašlem na ni....Je to krása, velká rodina

lamia
8. lis 2016

Souhlas,já se neminim nechat čímkoliv otrávit, protože sama vidím,ze to jde a dobře. V podstatě mám ted na mateřské víc času na všechny děti než když jsem chodila do práce, takže po téhle stránce fakt nestradaji (tuhle jsem dala mimco muži,který zrovna pracoval z domova,ze půjdu na sbor do ZUŠ s dcerou bez něj,at máme nějaký čas jen pro sebe ve dvou. No a mala celou dobu sháněla miminko a nakonec se ujistovala,ze příště už ho fakt doma nenechame...)... Deti vidí spoustu věci úplně jinou optikou než dospělí.

lamia
8. lis 2016

Takže to jen jako boj proti zajetym klišé,ze na dvě deti je casu dost a pokud je jich víc tak stradaji nedostatkem rodičovské pece. Jako vše je to jen o prioritách. Taky vidam ve školce maminky,co jsou na MD s mladším dítětem,starší dávají do školky na sedmou,nechodí po O a chodí do školky i když ma nudli jak švihadlo...pokud rodiče čas najít chtějí,tak ho najdou i při víc dětech.

lamia
8. lis 2016

Odeslala jsem to brzy-priklad se školkou byla ilustrace toho,ze ani mít 2 deti neznamená automaticky jim věnovat adekvátní množství casu, pokud to člověk nemá jako prioritu a naopak.

lucaz
8. lis 2016

@avajka_f doufala jsem v to...🙂 koukám, že to máme s dětma podobně...🙂

avajka_f
8. lis 2016

@lucaz to som koukala aj ja, len s tým prvým sme my niak váhali 🙂 ešte aby sadlo aj pri poslednom pohlavie 🙂
neviem co bude pri štvrtom, ale teraz stíham toho ovela viac ako len pri jednom a čas, ktory trávim s jednotlivým dieťaťom je ovela intenzivnejší ako predtym

salot
8. lis 2016

Za sebe bych si na tolik dětí netroufla.

ojo
8. lis 2016

ahoj holky,

tak jsme už pořídili více místné auto, je to nakonec VW Sharan...starší kluci sedí nadšeně vzadu v kufru, další dvě místa máme ve druhé řadě, kde už sedí třeťák a vedle bude jezdit mimčo...třetí sedačku jsme vyndali, aby byl větší prostor 🙂 a překvapilo mě dost místa za zadníma sedačkama, normálně tam vozím sporťák 🙂

ohledně financí..tohle je prostě v každé rodině jinak, každý má jinak nastavenou životní úroveň, bydlení apod....těžko budu srovnávat nás, žijící v jedné šumavské vesničce ve vlastním baráku s obr zahradou, kde si vše možné vypěstuji a nemáme žádné úvěry ani hypoteku, školkovné ani družinu neplatíme....s rodinou, která bydlí ve velkým městě, v bytě, který má na hypoteku a platí se tam i školkovné, družina ve škole, dražší voda apod...někdo vystačí nakrásně s rodiným příjem 20tis a má 3 děti a jiné rodině s jedním dítětem nestačí ani 40tis...dnešní doba je zbytečně materialistická, že každý kouká spíš na věci než na lidi...

Vedle ve vsi bydlí rodina, která má 12 dětí, žádní cikáni, prostě normální rodina, je pěkné pozorovat ty děti venku na zahradě, jak si hrají, pomáhají, jak celkově fungují....někdo se prostě na to cítí mít víc dětí, zvládá v pohodě a někdo ne...jen mě také překvapuje ta potřeba těch, kteří by to asi nezvládli, dávat nám najevo, že jsme blázni 😀 😀 😀 naštěstí v našem okolí je spousta rodin se 3 a více dětmi 😎

keckemet
8. lis 2016

Holky, když pominu často avizovanou materiální stránku....Jak stihate domácnost? A máte vůbec nějaký čas samy pro sebe, ,popřípadě s manželem? My spolu nebyli rok sami, když nepočítám, až děti usnou 😀 A obecně teda chodí docela pozdě spát, takže nemáme moc společné večery.... Ale to je naše chyba....kolem osmé je tu šrumec, koupání, večeře a mám pocit, že vše dobře jde....pak se to z nějakého důvodu celé zacyklí a pak kolikrát končím čtení u kluků v pokojíku v třičtvrtě na deset :-O A to zjišťuji, že jsem ještě nevečeřela... Pak pípá pračka, myčka, sušička a je půlnoc, jako teď, kdy tu sedím a brejlim do compu a je mi líto jít spát, když je tu taková pohoda a ticho 😀 A ráno pak lituji.... 😀 Ještě dost kojim, tak ty noci jsou veselé 😀 Ale ráno se na mne zazubí dvojzubka a je to krása 😀

kacenka115
9. lis 2016

Já jsem z 6 dětí a pokud bude děti z čeho živit, tak bych se velké rodině nebránila. 🙂 Luxus jsem neviděla ani z vlaku a nechybí mi. Na druhou stranu opravdu věřím, že je to super a nedivím se těm, kteří ho chtějí. 😉 Z hlediska času hádám, že než jsme my starší povyrostli, tak měla mamka časově asi dost záhul (ať žijí babičky!). Ale jakmile jsme byli věkově schopní, tak jsme doma aktivně pomáhali. Nemyslím si taky, že by se spokojenost, vývoj nebo schopnosti dětí odvíjely od počtu sourozenců nebo peněz (pokud ten základ je dán). 🙂

ojo
9. lis 2016

@keckemet mě přijde, že mám mnohem víc času a vše stíhám než kámoška s jedním prckem v bytě 😀 😀 ale já jsem pohodář, spoustu věcí neřeším a přiznám se, že jsem lenoch 😅 a rodím opravdu pohodářské děti...navíc, kluci už jsou dost velcí a mají své povinnosti, čímž mě usnadňují provoz domácnosti 🙂

praní - peru zásadně na noc (kvůli nočnímu proudu), během dopoledne pověsím, zásadně nežehlím, prádlo ze sušáku rovnou skládám, klukům dám lavor jejich prádla do pokoje, oni si ho už sami uklidí jako já s manželem 🙂

myčka - to nejmenší, jen naplním a pustím, úklid nádobí mají na starosti kluci, to vůbec nedělám 🙂 ale často ještě myju nádobí v ruce třeba během vaření, že to mám hned umyté, kluci uklízí

třeba koupelna - umyvadlo čistím podle potřeby, když si čistím zuby, ráno nebo večer, k tomu sfouknu i vanu, zrcadlo...zabere to tak kolik 10minut? 😀 nevytírám...to dělají kluci, koupou se ve vaně 2x týdně a vždy tolik nacákají, že si to pak po sobě vytírají 🙂
kluci si uklízí pokoj sami, když zavelím, že tam budu luxovat...co nebude uklizené vyluxuju nebo vyhodím do koše 😀

luxuju tak 1-2x týdně, to taky nezabere moc času, to dělám většinou, když třeťák spí, protože se vysavače bojí a pláče...nahoře luxuju, když ho dole starší pohlídají...a mám tu i ten jezdící vysavač, co můžu pustit...

vařím buď dopoledne na oběd nebo odpoledne na véču a to tak ob 2-3dny, normálně při dětech, chlapáky mám na sladké, takže peču buchtu na plech tak 3x týdně 🙂 kluci jí zásadně u stolu v kuchyni (sušenky, buchtu...), max. nad talířkem v obýváku nějakou drobnost, aby nenadrobili (a naučili se to), když byli menší a nadrobili, tak tu mám ten ruční vysavač a museli to po sobě vysát 🙂

čas pro sebe? vždy min. když třeťák spí, o starší se nemusím už vůbec starat, ti jsou samostatní...nejsem ten typ matky, která jde vše stihnout, když dítě spí, třeba ráda cvičím a to jsem vždy dělala dopoledne, když byli děcka vzhůru...Šimon spí 2x denně...dopol. to většinou dodělám nedodělané, když je vařeno, odpočívám, v klídku se naobědvám, kolem 12h vstává, takže jsme spolu, před 13h mu dám oběd a zase si dělám svoje, pletu (mám rozdělané pončo) nebo i pracuju (mám účetní firmu a občas si něco vezmu domů), Šimon jde kolem 14h znovu spát a to skoro pravidelně vytahuju čokošku, hodím krovky na gauč a něco si pustím nebo jdu něco udělat ven, co je potřeba okolo baráku...odpol pak přijedou kluci, vyslechnu jejich zážitky a jdou si po svých nebo si něco zahrajem, já pak buď vařím nebo si jen tak ležím u Šimona, který tu leze nebo čučím s klukama na pohádku, chystám večeři nebo si dám RELAX...strašně ráda se teď v těhu koupu, takže kluky nechám manželovi a jdu si dát půlhodinku se svíčkou do vany, sůl, olej...no pohodička 🙂
v cca 19h pravidelně večeříme, většinou všichni u stolu, pak se věnuju třeťákovi, koupando, kaše (manžel fakt pomáhá), kluci se jdou mýt a po půl osmé je klid, kluci jdou do svého pokoje s jedním z nás na uložení a kontrolu úkolů...před 20h jsou všichni uložení, kluci si můžou ještě do půl 9 hrát a pak si sami zhasínají, Šimon usne takřka ihned...takže od osmi padla pro nás s manželem, co si zmyslíme 😎

ojo
9. lis 2016

jo pravda, nejsem moc procházkový typ, takže raději strčím dítě v kočáru ven před barák nebo teď do ložnice při otevřeném okně 😀 v létě to byla pohodička, kluci si hráli, třeťák se válel na dece a já u něj s časákem, opalovando krando v jednom 😀 😀

a zábava? jsme s manželem dost společenští...manžel hraje na kytaru v kapele a občas na nějakých akcích...z jara to byla pohodička, starší kluky pohlídala babička, třeťáka jsme měli sebou, ten chrápal v kočáru třeba na prázdném sále a my vedle v salonku slavili kamarádovo narozeniny 🙂 často hrával v kempu přes léto, takže klukům do auta spacáky, třeťák chrápal v kočáru...jen přesuny do autosedaček a jelo se domů, když jsme byli na akci, kde jsme měli přespání uvnitř, tak starší už vydrží sami v pohodě na pokoji, já jen mám chůvičku a třeťák buď s nimi nebo spal venku v kočáru 😀 máme spoustu akcí v roce s kamarády, kdy se scházíme na chatě nebo u někoho doma..děcka se uklidí a my večer proveselíme s kytarama...

od léta už Šimon v kočáru nespí, takže tyhle večerní akce už s ním nedáme, takže prosíme babičky, které jsou ochotny hlídat spící děti, takže večer jsme byli jednou na zábavě na Brutusu a před měsícem na koncertě Nedvěda 🙂 a často spolu teda výletíme jako rodina 🙂

lili_k
9. lis 2016

@ojo Ahoj 🙂 No to se nádherně četlo, taková pohoda, klid. 🙂
Můžu se zeptat, oni ti kluci jezdí sami ze školy?? 🙂 V 6ti a 7mi letech? A to jsou ve škole az do odpoledne?? To je pro mě asi to nejnáročnější, ráno vozím směr školka, škola a poobědě zase s malou vyrážíme - školka a škola, ty cesty sem a tam me teď docela ničí. ☹
A na vesnici neplatíte skolkovne a družinu? Jak to? 🙂
No vypadá to nádherně, je fakt, že bydlet ve městě v bytě a v domečku v přírodě, to musí byt nebe a dudy. Hmmm, až bych se stěhovala!! 🙂

ojo
9. lis 2016

@keckemet jé, koukám, že máš ty starší kluky podobně staré jako já...taky můžeš zapojit do úklidu domácnosti, kluci už se koupou sami, vůbec jim nemusím asistovat, starší čte pohádku mladšímu, u toho taky nemusím být nebo si pustí pohádku na poslouchání..jak jsem psala, vyklízí myčku, starají se o slepice (krmí a vybírají vejce), venku hrabou listí nebo pomahají se dřevem, doma mě pomahájí vařit, umí krájet nožem, co potřebuju, brambory, zeleninu, druhák oloupe i vařené brambory sám, umí luxovat i utírat prach 🙂

ojo
9. lis 2016

@lili_k s vozením pomáhá manžel, kluky vozíme do školy a školky vedle do vsi cca 7km...ráno pomáhám s vypravením, manžel odveze, ale zvládla bych to i já, taky jsem je párkrát vezla i se třeťákem, když manžel nemohl 🙂
nejstarší má 3x týdně zušku (sbor a flétnu), kdy ho musíme převést po škole do města (ze vsi ze školy tak cca 3km, k nám z města 8km)...to zvládá vše manžel, ale pondělky zvládnu i já, že vyzvednu oba po o, staršího vyhodíme v zušce a se zbylýma se pak procházíme po městě cca 2h než skončí (oběhám si co potřebuju), třeťák mezi tím chrní v kočáru....úterky vozí manžel i s jednou spolužačkou, čtvrtky je vozí holčičky maminka (druhák zůstává ve školce), pak ho vždy vyzvedne manžel a jede pro druháka do školky a pak domů...no je to vození sem a tam, ale zvládáme to a jsme rádi, že hudba staršího baví...kluci tedy jezdí domů ut a čt kolem třetí, ostatní dny až po čtvrtej....pátky vyzvedávám kluky někdy i po obědě 🙂
zvažuju, že příští rok by si mohl už nejstarší zkusit jet ze školy sám do města a jít do zušky sám 🙂 a děda ve městě půjde od nového roku do důchodu, tak by se třeba mohl trochu zapojit a ze začátku ho třeba vyzvednout u autobusu a přejít s ním do zušky nebo to převážení...uvidíme...až půjdou na druhý stupeň do města, to už si budou přecházet na kroužky sami 🙂

školkovné ani družinu prostě neplatíme, dotuje obec, platíme jen obědy 🙂

ojo
9. lis 2016

@lili_k a ještě poznatek, jiné vesnické školy v okolí nabízí i možnost svozu svým busíkem 🙂 ráno vyzvednou, odpol přivezou...buď na návsi nebo zajíždí až k domu...to bohužel s naší nemáme 🙂

jinak já jsem docela přísná a důsledná, to jak kluci pomáhají a jsou samostatní rozhodně nebylo zadarmo, máme pravidla 🙂 jen příklad, od začátku rok je ráno budíme vstávat, kluci byli schopný se vykecávat i 20min. neoblečený, dokonce si třeba začli hrát...pak samozřejmě nestíhačka, stres, křik...takže jsem nastavila pravidlo, že do 7h musí být dole, oblečení, jinak odpoledne nebude ani pohádka ani dobrůtka...párkrát přišli pozdě a skoro 14dní už fungujou jako hodinky, takže ráno se v klidu nasnídají, umyjí a vypraví bez honění a křiku...na pohodu 🙂

lajla
9. lis 2016

@lili_k
@ojo tak my bydlime taky na vesnici a platíme vše...

lutshingha691
9. lis 2016

Ahoj holky, já vás tak čtu tak před váma smekám, jste úžasný a když už padám na hubu při starosti o dva dabliky a čekání na třetí tak jdu sem a čtu a čtu. Dodáváme mi psychickou odvahu že se vše dá zvládnout

kacenka115
9. lis 2016

@ojo Moc se mi líbí jak děti vedete k práci a zodpovědnosti, to se v dnešní době jen tak nevidí. Máte můj obdiv. 🙂

helabella
9. lis 2016

@keckemet -- domácnost řeším tak nějak průběžně 🙂 Nejsem typ, který musí mít byt bez poskvrnky a hlavně mě nebaví uklízet pořád dokola, když s dětmi prostě pořádek dlouho nevydrží. A taky u nás platí, že se zapojují děti. Např. holky se zvládají plně postarat o prádlo (dát prát, pověsit, poskládat a uklidit), atd. A menší děti mají svoje povinnosti podle schopností.
Já teda moc času pro sebe nemám, protože nejstarší děti učím doma, takže příprava plus samotné učení. K tomu na částečný úvazek pracuju. Ale přiznám se, že práce je pro mě i relax 🙂 Ale je to občas hodně náročný, jak mám děti 24 hodin denně, takže s sebou na všechny pochůzky, nákupy, atd.

lucaz
9. lis 2016

@avajka_f máme to taky tak...čím víc času člověk má, tím míň toho stihne... Taky se necháváme překvapit...

lucaz
9. lis 2016

@ojo 12??!!! Uau, myslela jsem že v dnešní době už toto není nikde - klobouk dolů, ale je to úžasné... Je fakt jak píšeš na vesnici , nebo ve městě je to velký rozdíl...
My jsme zrovna ta městská rodina - zatím! v paneláku (-to teď musíme vyřešit!) s hypotéku, školkou za 1000,-/měs, družinou za 500/měs, ... ☹ Ale i tak to zatím dáváme - prostě ušetříme jinde... Prostě ked je vůle, tam je i cesta 😀

lucaz
9. lis 2016

@ojo dost dobrý takhle vytrénované děti... mě myslím chybí ta důslednost...
Já s vysavačem teda běhám skoro každý den, s mopem tak ob den, ale zas je to na 60m2 (zatím), takže rychlovka, myčku občas pomáhají vyklízet 1 a 2 - kam dosáhnou, to uklidí, zbytek podávají, takže je to rychlé. Pračka nastavená na brzy ráno, takže po 8. ráno, když se vrátím od školy věším. 2 odvádí a většinou i vyzvedává do školky manžel, má to hned vedle práce. Já dopo po cestě od školy někdy nakupuji... odpo vyzvedávám dceru, případně kroužek...
Jinak taky jsem zastáncem hesla bordel v bytě, spokojené dítě, ale uklizeno mám ráda, takže to jedu tak nějak středem.
Taky vařím ideálně večeři i na oběd druhý den, apod.
Snažím se dítka zapojovat, takže vyliješ si to, tak si to utři, po jídle talíř do dřezu, nadrobil sis, tak to zameť, ale někdy je to boj! Nejvíc příprava do školy, protože v tom bytě na to 1 nemá moc klid a na večer uklizený pokoj - to je pořád" a proč to mám uklízet já, to si vytahal Mates..." nebo "ne já, to Titína.." Tak to budu ráda za tip, jak to máte vy...
cca 7h véča,.Spinkat chodí v půl 9. a malinká v 9, takže pak klid... ale taky chodíme spát dost pozdě, čehož ráno hořce lituji! 😀
Jo a taky nežehlím... díky tchýni je manžel vytrénovaný, takže košile, příp. sem tam co je potřeba, si žehlí sám já jen skládám a babi na to měla grif...na složené oblečení posadila dědečka - a funguje to 😀

ojo
9. lis 2016

@lucaz ano, taky mám heslo bordel v bytě spokojené dítě (hlavně nepřetížená maminka 😀 😀), takže uklizeno se snažím mít tak přijatelně, rozházené hračky po obýváku jsou na denním pořádku, to uklízím jen snad před návštěvou 😀 😀 😀 ale ne kluků, to teď má Šimonek, kluky nechávám bordelařit v jejich pokoji jak chtějí, mají tendence nosit hračky do obýváku, to už netoleruju...netrvám na tom, aby byl pokoj denně uklizený, je to jejich království, ať si tam dělají co chtějí, jen před tím luxováním musí vše uklidit z podlahy, abych vyluxovala, vytřela a je to i kolikrát, že dají hračky na postel, na stůl a pak je zase sundají...ale já tohle prostě nehrotím, větší úklid, kdy chci, aby vše dali na své místo je tak jednou za 14dní, ale i déle 🙂
tyhle řeči bývali u nás také, dřív jsem někdy nad nima stála i s vařečkou nebo hrozila čertama a odpovídám na to, že každý si uklidí, co si vytahal a ať se domluví sami, už nehrozím, pokud to prostě nebude uklizené, vyhazuju do koše...teď už nemusím říkat nic, oznámím třeba v úterý, že v pátek se chystám luxovat, aby do té doby byl pokoj uklizený, nechávám na nich kdy a jak to udělají, ale ať je....a vždy je 🙂 vždycky je pochválím, jakou mě udělali radost a i oni z toho mají radost, vždy když to uklidí, tak jdou pro mě, musím zavřít oči než vejdu do pokoje a pak tradá 😀 😀 😀

keckemet
9. lis 2016

@ojo Jako!! Waaau! Teda vidím, že se mám stále co učit! Dokonale propracovaný systém a ještě prostor na Relax! Já osobně u sebe cítím ještě rezervy, ale sama vnímám, že kdybych trochu polevila s touhou po pořádku, tak mám fakt mega pohodu se třema detma....Jsem zvědavá, kdy se k tomu dopracuji. Stále jsem nebyla schopná pochopit, že udržení dokonalé domácnosti je ta nejmarnější činnost na světě.... Jinak jasně, pračka, myčka, sušička, nezehlim též ... S malou ráno vyspáváme, pozdní snidane a než se rozkoukame tak jedeme do školky a školy po O. Pak úlohy, malá spí a já tu denně něco šmudlím..... Neumím vůbec odpočívat... 😕 A když , tak stejně aktivně.....