Čtyři a více dětí - dá se to zvládnout?

anysek85
22. únor 2012

Zakládám tuto skupin čistě ze zájmu o Vaše názory a zkušenosti. Máme v plánu mít trochu větší rodinku - 3-4 děti. Energie a láska by byla, teď je otázka, co to ostatní 🙂. Máte ve svém okolí nějaké opravdu vícečetné rodiny? Jak zvládají? Stíhají se dětem věnovat? Zvládají finančně? Nebo plánuje to někdo podobně? Co si o opravdu velikých rodinách (třeba 5 a více dětí) myslíte? Vždycky mě to téma tak trochu fascinovalo. Měla jsem kamarádku ze 7 dětí a jejich rodinný život byl opravdu hodně odlišný od toho mainstreamového. Ani nedokážu vystihnout čím...

Předem díky za každý názor 🙂.

anysek85
autor
24. únor 2012

@aja9
@etinka Já jsem kdysi dávno (tak před rokem) zde na MK četla názor jedné čtyřmaminky, že utáhnou rodinu z 10 000 měsíčně na VŠE (jídlo, kosmetika, drogerie, doprava, oblečky, opravy). Prostě vše mimo nájem. By mě zajímalo JAK, proboha JAK, to dělala 😀.

aja9
24. únor 2012

@anysek85 tak to měli 10000 euro ne? 😉
to není jinak možné. A pokud je tak tu maminu bych chtěla osobně poznat. Nás všechny poplatky od inkasa,paušálu,hypotéky,spoření,školky vyjde na 17000.A to tam nemám jídlo,mléko a oblečení

anysek85
autor
24. únor 2012

@aja9 Nee, právěže 10 000 kč a ještě mi vynadala do rozežranců, když jsem napsala,že to mi nestačí ani na 2 týdny pro dva lidi 😀

aja9
24. únor 2012

@anysek85 tak to nevím co potom by byla naše rodina. 😀

staninka77
24. únor 2012

@anysek85-Já mám teda tři děti a je fak pravda že někdy i my nevyjdem vše táhne muj chlap.
Ráda bych chtěla ještě jedno ale mám strach z té finančí strany že to nezvládneme,tak nevím stále nejsem přesvědčená o tom zda pujdem nebo né do 4.dítka.
Je měsíc kdy je to v pohodě a pak najednou jdeme dolu.
Chlap je na vše sám. 😒
Tady v mím okolí ne dost rodin co mají i více dětí jako například 6.dětí a prej to není konečná a pujdou do dalšího.
Chlap dělá jen nějakého hlídače a podle mě si moc nevydělává penez ale děti jsou strašně hodné. 🙂

janinka1987
24. únor 2012

Pokud si rodina pořídí 4 děti, funguje a má peníze na všechny důležité věci, smekám. Já jsem tzv. "sobecký" typ. Své dítě miluji, ale stejně tak sebe a svého manžela, kterého chci vídat víc než jen v noci v posteli. Mám ráda své zájmy, koníčky, práci. Nechtěla bych se dostat do situace, kdy bych měla přemýšlet, jestli mu mám koupit nové boty nebo zimní bundu protože na oboje nemám ☹. S manželem plánujeme děti 2. Nejlépe tak v rozmezí 4-5 let. Více dětí je luxus, který si může dovolit jen málo rodin (aby za to ten život trochu stál). Jak říkám, pokud to funguje, fandím tomu, ale všichni lidi, co do toho jdou si to musí předem spočítat.

marton
24. únor 2012

@anysek85 a já si pořád říkám,odkud tě znám 🙂 .Pamatuji si diskuzi o které se zmiňuješ.A to jak se to tam pak zvrtlo.Tu paní bych taky ráda poznala,mohla by mě to naučit.

anysek85
autor
24. únor 2012

@janinka1987 Máš pravdu, je to otázka životního standardu a založení lidí. Já např. ty boty a bundu rozkládám běžně, ačkoliv nemusím, protože větší výdaje plánuji předem. Ale pro dítě bych to tak dělat nechtěla 🙂.

lumiga
24. únor 2012

Tak já jsem ze třech dětí, ale víc jak dvě bych sama mít nechtěla. přítel by taky víc dětí jak dvě nechtěl..myslím, že dvě děti jsou dostačující, pokud si chce člověk "zachovat" i nějaké svoje zájmy a že se to dá zvládnout i finančně.. Dnes si nemůže být člověk jistý ničím..

kocicinka
24. únor 2012

@anysek85
@etinka

Také záleží na bydlení. Pokud je vlastní a topení na tuhá paliva, tak bychom s takovým příjmem vyšli v pohodě i pro dvě děti. Můj muž vydělá sice 40.000,- čistého, ale zase platíme závratný nájem- i s elektrikou jde každý měsíc 15.000,- do háje takže ve výsledku taky nic moc

martulle
2. bře 2012

Tak já mám dětí 5,vubec nelituju,že je mám a su za ně moc štastná.Sice máme větší věkový odstup,ale taky to kolikrát nebylo lehké,hlavně když jsem byla několik let sama se 4dětma.Děti jsou v pohodě,mají se moc rádi,pomáhají si a co je od nich hezké,snaží se pomáhat aj jiným.Co nám přibyl do rodinky další budulínek,tak nás to všechny ještě více semklo a je tu láska a pohoda.Víme,že peníze jsou v životě duležité,ale kolikrát nezáleží na bohatství a luxusu aby člověk mohl být spokojený a v poho.Já jsem taky ten mateřský typ,mě nevadí,že nemužu chodit ven kdy se mě zachce a užívat si života...já si opravdu užívám s dětma a pro mě je duležité,když su moje děti spokojené,když mě dcerka třeba řekla...maminko chtěla bych být jako ty....a nebo druhá mě zavolá a řekne...si ta nejlepší maminka na světě....tak všem vám přeji hodně lásky a pohody

pepibubu
2. bře 2012

No tak Pepa už poslední dobou vysílá, že chce sestřičku. My taky jsme nahlodaní, i když se trochu bojíme jak to zvládneme. Jediná moje podmínka byla, že chci, aby Martinovi (mladšímu) byly aspoň tři až se mrně narodí. Martin se totiž narodil, když Pepovi byl rok a třičtvrtě a souběh vzdorňáka a miminka bych nepřála ani svýmu úhlavnímu nepříteli. Po tom třetím roce už to je přece jen lepší.

Podotýkám že sama jsem jedináček, manžel ze dvou, ale oba tak nějak víme, že ještě nejsme doma všichni. 🙂

pepibubu
2. bře 2012

pardon, nedošlo mi že to je "čtyři" a více, už jsem dneska utahaná. my se třema budem muset končit, ze zdr důvodů "rodím" císařema, a řekli mi ještě jeden a finito. Klidně mě smažte.

amallie
2. bře 2012

@anysek85 já znám rodinu se 4 dětmi a zvládají bezvadně,je to rodina s velkým rozpočtem, mají výpomoc v domácnosti, děti chodí na kroužky, do soukromých školek, mají veliký dům, maminka je chic dáma, která má na děti spoustu času i energie, neb se nemusí zabývat domácností atd..... krásná rodina to je, všechny děti plánované a jsou jako schodečky, 2,4,6 a 8 let 😉

anysek85
autor
2. bře 2012

Jů, to by se mi líbilo!!! Co dělá její m.?

weri1
3. bře 2012

@janinka1987 souhlasím se vším a pro mě hezky napsané.....

weri1
3. bře 2012

@lucikgou takže si mám pořídit hooodně dětí i když na to nemám? hmm...zvláštní

sova33
4. bře 2012

@anysek85 Kamarádka má 4 děti (8,7,6 a 4 roky). Manžel nevydělává nijak slavně, ale jsou spokojení. Děti jsou "hodné" a to jsem neslyšela ji zvýšit hlas, prostě to u nich funguje. Skvěle se doplňují 🙂 Oblečení mají čisté, ale je vidět, že se dědí. Je pravda, že až přijde řeč na kroužky, výlety, kurzy apod, budou o to asi ochuzené, ale ve srovnání se spoustou dětí ze "zámožných", ale nefunkčních rodin, budou mít do života obrovský bonus - spokojené a láskyplné dětství.
Tím nechci říct, že peníze nehrají roli, ale jak už tu zaznělo, záleží i na povaze, na životním standardu (někdo jezdí na Kanáry, někdo jede na výlet do ZOO) apod.
A k tomu školnému, spoření a tak podobně - v 18 bude moje dítě dospělé, já ho samozřejmě budu podporovat ve studiu, ale kde je napsané, že mu musím naspořit desetitísíce? Od toho přece studuje, aby byl schopný se o sebe postarat.

zuzka72
4. bře 2012

Tak já mám 4syny z toho jedny dvojčata a zvládnout se to dá v pohodě, babičky ani nikdo jiný u nás nefunguje a děti mám 24hodin na krku 🙂 🙂 🙂 Kdybych byla mladší, šla bych do dalšího, ale vzhledem k věku přenechám těm mladým...

dagina
4. bře 2012

Několik maminek více dětí tvrdí, že je velký rozdíl mít dvě nebo tři děti. Tři a více je už prý smečka....nevím co si o tom mám myslet, ale asi to bude pěkné rodeo, pokud má rodina normální příjmy a nemůže si dovolit žádnou paní na hlídání, žádnou paní na úklid atd. Jinak je hezké mít velkou rodinu, sama jsem z 6ti dětí, dětství sice nebylo úplně OK, ale v dospělosti to je fajn, když jsou dobrý vztahy.....

anysek85
autor
4. bře 2012

@sova33 Já myslím, že takto to asi nikdo nebere - že je nutné naspořit dětem desetitisíce. Spíš se občas zamýšlím nad tím, jestli bude dobra vůbec taková, že bude vůbec nějaká práce a jestli bude vůbec možné na to školné vydělat....Jinak bych se nebála! Mám ruce, hlavu, nohy a chuť dělat! 🙂

weri1
4. bře 2012

@sova33 když ona i ta zoo stojí plno peněz 😉

anysek85
autor
4. bře 2012

@dagina Ze 6ti dětí! Panejo! Nechceš o tom dětství napsat něco víc? Jak to maminka zvládala s časem? Já teď zrovna sedím u našeho valibuka, kterej odmítá mlíko z flašky a tak mu od rána dělám malý "ovečky" z rohlíku z máslem a učíme se, aby si to dal sám do pusinky, trénujeme motoriku, pijem mlíko a vodu z obyčejnýho hrnku. Teď jej musím převlíct, sebe převlíct 😀. Klasika.

dana3262
4. bře 2012

Nasim je 2r a 0,5r a zatim nepocituji vetsi financni zatez. Je fakt, ze jsem zrusila pani na uklid a pomaha mi mama, tak mozna proto,ale poradte, vy, co mate vic deti uz starsich, je to velky fin.rozdil 2 a 3 deti? Mam pocit, ze rozhazujeme(v nasich pomerech se to tak asi neda rikat, ale mam takovy pocit), proste, ze stale mame, kde ubrat. Spis bych dalsi dite neutahla fyzicky-jak to zvladate?

dagina
4. bře 2012

@anysek85 když napíšu, že jsem kolikrát neměla ani svačinu do školy, tak mi to bude těžko někdo věřit..., a to jsou i jiné jobovky..., dodnes se z toho vzpamatovávám..., i sourozenci.... 😖

kocicinka
4. bře 2012

@dagina Tož tak já ti to věřím 🙂 To musí bejt hrozně logisticky náročný, zvládnout tolik dětí se vším všudy. Ohlídat, aby každé mělo všechy věci, svačiny, úkoly, pomůcky a tak. Pro jednu mámu skoro nemožný. Já teda znám rodinu z 5 dětma a ti mají chůvu na výpomoc a paní na doučování, jinak by to ta máma nedala.

kristi
4. bře 2012

no, asi se to zvladnout da, muj muz je ze 3 deti, svagr ma dokonce 4 - ALE, jednak to hodne stoji, jednak je to dost narocny jak fyzicky, tak hlavne psychicky a ac je to z hlediska velky rodiny super, vic jak 3 deti bych osobne nedala....nedejboze,aby ty deti byly chytry a chtely na VS. 😉

dokazu si predstavit ty 3 s dostatecnym vekovym rozdilem a dostatecnym financnim zabezpecenim a nejakou tou mensi pomoci v domacnosti

kazdopadne pokud to tak autorka chce a troufa si, tak dzim pesti 🙂

crawler
4. bře 2012

@anysek85 😀 se stravujete po restauracích? 😀 Myslím si, že se dá žít tak, že i průměrná rodina umí ušetřit. My si s manželem vedeme už rok "rodinné účetnictví" - zapisujeme do jednotlivých kategorií (jídlo/mlsy/drogerie/auto/mobil/internet/splátky a zálohy/...atd atd) každou položku- byť desetikorunovou. Když to sečteme - vidíme pěkně v kterých kategoriích plácáme zbytečné peníze. Díky tomu už utrácíme racionálně a máme k dobru několik stovek až tisíc měsíčně!

Jinak protože jsem věřící, tak v mém okolí znám hodně početných rodin (4-7 dětí). Většinou jsou to rodiny prosté, ale ne chudé tak, že by žily od výplaty k výplatě - ono stačí vyběhat přídavky na umělecké kroužky, oblečení se dědí nebo kupuje v bazárkách...Spíš horší mi přijde pak utáhnout souběžně 3 vysokoškoláky ale i takovou rodinu znám - prostě si pak studenti musí přivydělávat na brigádách...

anysek85
autor
4. bře 2012

@crawler Nene, spíš dbám na kvalitu 😉. Kvalitní ovoce, zelenina, maso a sem tam i nějaká ta restaurace, kultura a hodně taky spolkne vzdělávání 😉. Účetnictví vedeme taktéž, přehledně v kategoriích, rezervy samozřejmě vidím, ale zatím nemám potřebu do nich sahat 🙂. Až nebude co "do huby", tak samozřejmě někde utáhneme opasek 🙂. Ale křehčené kuřecí zatím tedy opravdu kupovat nechci a snad ani nikdy nebudu.

anysek85
autor
4. bře 2012

@dagina To je smutné... a promiň prosím ještě jednu otázku: Byli jste plánovaní? Všichni?