Čtyři a více dětí - dá se to zvládnout?

anysek85
22. únor 2012

Zakládám tuto skupin čistě ze zájmu o Vaše názory a zkušenosti. Máme v plánu mít trochu větší rodinku - 3-4 děti. Energie a láska by byla, teď je otázka, co to ostatní 🙂. Máte ve svém okolí nějaké opravdu vícečetné rodiny? Jak zvládají? Stíhají se dětem věnovat? Zvládají finančně? Nebo plánuje to někdo podobně? Co si o opravdu velikých rodinách (třeba 5 a více dětí) myslíte? Vždycky mě to téma tak trochu fascinovalo. Měla jsem kamarádku ze 7 dětí a jejich rodinný život byl opravdu hodně odlišný od toho mainstreamového. Ani nedokážu vystihnout čím...

Předem díky za každý názor 🙂.

kecalka2
9. črc 2015

@wendy_ Myslím že plno věcí si poneseme z dětství po celý život a hodně nám to dá.Ty jsi třeba rozumná ženská máš tři děti a nijak nestrádají.Určitě jste si řekli pro a proti než jsi je počala.Evidentně ani dětství jsi neměla špatné když jsi to nepocitovala.Moje mamka udělala už tu chybu když pokaždé neplánovaně otěhotněla že si prostě řekla nějak to dáme přitom už když jsem byla jen já a sestra to byla bída a pak to taky tak vypadalo ...Zase mi to hodně dalo do budoucna budu vědět co chci pro své děti.Ano určitě budou chtít každou chvíly nějakou novou hračku ale já třeba zas nejsem zastánce pořád něco kupovat jen tak.To dítě si toho pak neváží a pořádně si s tou hračkou ani nepohraje a už má novou.Ale zase budu vědět že když bude chtít po mě k Vánocům něco dražšího tak mu to koupim než kdybych měla čtyři děti a neměla pomalu ani co jíst.Je to všechno jen o penězích bohužel

terinka1989
11. črc 2015

@kecalka2 teraz si neviem odpustit komentar : Co si mala tvoje mama rict kdyz uz otehotnela? Ist na interupciu by sa ti zdalo spravnejsie ako si povedat nejak to dam??? Tak to asi mala teba odlozit do ustavu a starat sa o tych mladsich. Ved by to bolo to iste akurat vam sancu dala a im nemala dat? Toto mi pride dost chory nazor od niekoho kto ma dieta. 😒

kecalka2
12. črc 2015

@terinka1989 Ne tak sem to vůbec nemyslela sem štastná za svoje sourozence.Jsme velká rodina mám je všechny ráda a neumím si představit že by nebyli.Ukazovala sem tady i na ty horší stránky z pohledu dítěte od více sourozenců.Vy maminky co máte hodně dětí to nevidíte(to nemyslím špatně nechci abys to brala osobně)ale myslíte že když máte hodně dětí další je na cestě tak si řeknete no další taky uživíme.Ale co ten zbytek?Až přijde škola,kroužky,výlety,nové pomůcky.To nemluvím o tom že doba je taková že jsou ted in tablety,telefony a různý kraviny za nehorázný peníze a jak to pořídíš když máš doma další čtyři děti a nemáš prostě na to.Jasně řekněš si no prostě nemáme musí to pochopit.Já jako malá sem to chápala ale stejně mi to bylo líto kort když sem pak viděla u jiných spolužáků jak se mi pochlebují že oni telefon mají a já ne.Nejsem zastáncem toho kupovat každou chvíly něco novýho ale prostě nechci aby mé dítě bylo šizené na úkor toho že mám hodně dětí.

kachnicky
12. črc 2015

Ahoj ja jsem z pěti dětí 🙂 A z mé strany nejmladšího dítěte musím říct že to ma mnoho negativ.Nejdřív bych se zamyslela, jestli mužu dát dětem vše, co mají jeho vrstevníci. Protože já to neměla, tak že jsem byla vždy ta mala "chudinka". Troufla bych si říct že to bylo velmi nezodpovědné, udělat si tolik dětí a nemít na to patřičný příjem. Pak bych chtěla ještě říct, že malo kdo, ma energii vychovat poslední díte stejne jako to první . Já byla vychovávaná opravdu stroze a taky tak podle toho vypadala má puberta. Naštěstí jsem vše přežila, mám střední školu, zaměstnání a čekám rodinu. A vím že nechci víc než dvě děti a to jestli vůbec dvě. Chci, aby mé dítě mělo vše co potřebuje.

kecalka2
12. črc 2015

@kachnicky Ahojky tak toto je přesně případ mojí nejmladší sestry.Bude jí ted 14 a mamka už na ní nestačí.Takže tak vypadá prospěch ve škole,finančně to taky nezvládá takže si už prošla i šikanou ve škole kvůli staršímu oblečení,telefonu...:( Kdybysme jí občas nevzali někam na výlet ani by se nikam nepodívala.Je ale pravda že já chci taky max.dvě děti a dát jim co budu moct aby nijak netrpěli.Většinou to tak bývá ti co jsou jedináčci chtějí velkou rodinu protože se jim to zdá super mít hodně dětí a zase naopak ty co vyrůstali ve velké rodině a žili skromně chtějí v budoucnu méně dětí.

kachnicky
13. črc 2015

@kecalka2 Ano tak jsem to měla, nebýt starších sourozencu, byla bych utápnuta šikanovaná puťka. A oblečení jsem řešila brigádami skoro od 14 ti let 🙂 jinak jsem měla vše po sourozencích...

shine2015
13. črc 2015

@kecalka2 musím souhlasit. Člověku pak trha srdce,když vidí,že jeho dítě nemůže jet n výlet, atd....ja jsem pro velkou rodinu, sama mam segru ale snasima jsem nikdy nebyla na dovolené, na horách ani u moře ani po ČR a vždy když jsme v září mluvili kde kdo byl a co kdo zažil.....ono to jde ruku v ruce s tím,jak se mají rodiče i čas věnovat dětem.....můj tatka pil a měla jsem spíš dojem,že jim jsme na obtíž. Dnes vycházíme hodně dobře,čím jsem starší tím víc si vazim že je mám a spoustu věci vidím i chápu jinak...ale je pravda,že každý se má zamyslet, na co stačí a na co už ne....střední škola, VS....oblečení, věci do školy atd....rodiče jsou starší, moudřejší,mavnou rukou - není potřeba, to není podstatne.....ale dítě někdy může trpět.....nejde o to decka rozmazlovat, kupovat si je aby si myslely,že je správně podřizovat se okolí a že musí mít vsechno co teď letí a je in....ale na druhou stranu je potřeba aby dítě mělo základ do školy včetně výletů, lyzaku atd aby nemělo nejhorší lyže a necitilo se špatně v 10let staré kombinéze a rukavicich.....teď to vyzni hnusne,že se povysuju nebo že to přece není podstatn,že nejdůležitější jsou zážitky a ano jsou, ale malé hlavičce těžko vysvětlite,že ten blbecek že třídy, co se posmiva,že naše děťátko neumí lyžovat protože my na hory nejezdíme neb na to nemáme ať už na výbavu nebo permanentky na vikend jsou drahé jako nevím co, že neumí jezdit na lanovce atd...a to vše spolu souvisí. A nemluvě o tom,kdy už dítě jede na lyzak a s sebou má kapesné 100kc a musi se dívat na to,jak ostatní si kupují jídlo,pití a vezou darecky rodičům domů.....takže si nebudeme nalhavat,jak vše je růžové a lze to zvládnout a dítě je i tak šťastné.....prostě někdy se holt cítí špatně ....nebo může cítit.....

Za mě -my čekáme třetí mimco, denně se modlim,aby manžel byl v pořádku,měl práci a já později taky a abychom to vše zvládli. Manžel vydělává slušné,je pracovitý,doma pomáhá a věnuje se dětem i mě....to byl důvod proč jsem kývla na třetí miminko....a tesim se. Ale bydlet v paneláků ve 2+1 a muž ve práce a my měli mít 4 nebo 5 děti, srdce by mi to rvalo abych jim nemohla doprat standart....nikoliv nadstandart,ale standart......

Ale než jít na interupci, raději sehnat si dvě práce......spíš bych brala HA a hodně se zamýšlela......

Moje segra má syna a ten teda díky nasim nestrada, ale i tak jeho otec také nejeví....a segra moc peněz nemá....kdyby nepomohli naší,raději nedomyslim.....a jen mezi řeči, on sám cítí z našich děti,že se mají lip,nejen láskou ale i hrackama, vyletama,dovolenyma atd a mě ho je vzdy strašně líto.....

Takže vícero děti za mě ano určité,ale s rozmyslem.....po přemýšlet i jak věci vidí děti a jak to zvladneme do budoucna atd....

akankeo
13. črc 2015

@anysek85 necetla jsem predchozi nazory, kazdopadne hodne zalezi na odstupu veku rodicu a prijmech. Kamardka ma 6 deti, 4 s prvnim manzelem a prvni roky to bylo napytel, nemeli penize, casto meli k veceri krupicku z vody, chlap studoval, zili jen z jejiho rodicaku, prispevku na deti a brigat, on ale moc na brigady nemoh, studoval narocnou vejsku, pak ale zacal velmi dobre vydelavat a vse se u nich o 100 procent obratilo a nastala pohoda. Bohuzel si vramci krize stredniho veku nasel jinou partnerku a po 20 letech se rozvedli no a snovym manzelem se jim povedly dalsi 2 holcicky a to je pohoda nejvetsi, protoze maji 4 hlidace, navic ona ma vleke alimenty na deti a on hodne vydela, takze si to uzivaji se vsim vsudy hodne cestujou, lezou po horach a ziji svym osobnim zivotnim stylem, ktery jim vyhovuje,. Rozhodne nejsou klasicka rodina i co se tyce hodnot, domacich ritualu atd, maji krasny bohaty zivot az na tech prvnich par let driny a odrikani, ale to bylo spis o nacasovani a ona nikdy nelitovala, ze nesla ani jednou na potrat, ma nadherne inteligentni deti, zdrave, silne, zda se, ze vsechny budou mit vejsku a ty male kdyby se s nimi cokoliv stalo budou mit zajisteni ze strany sourozencu, jsou zvykli zit pospolite, takze co je jinde nemyslitelneho, u nich se s tim dokonce pocita, ostatne, deti si odhlasovala rodinna rada 😀 Jinak ja ted cekam treti, pro me konecna, pozdeji maximalne adoptovat a jsem zastance velke rodiny, ale musi si to clovek dovolit finacne, pokud bychom na to nemeli, nesla bych do toho, ja ze sveho platu uzivim rodinu i sama, kdybysme se rozvedli, muz ma ovsem plat vyssi, takze zivotni standard mame dobry, kdybysme meli drit dlouhodobe hubu, tak bych radeji mela deti min a tavila s nima cas nez mela vic praci abych to uzivila....

kecalka2
13. črc 2015

@akankeo Přesně tak více dětí proč né?je to super hlavně pro sourozence vyhrají si spolu jsou to partáci a v dospělosti až se sejdou všichni u tebe budeš mít určitě krásný pocit z toho.Já nezapomenu na Vánoce bylo u nás veselo už při večeři i máma na to do dnes vzpomíná.Ale vše je o financích pokud člověk žije od výplaty k výplatě je to velký nerozum pořizovat si velkou rodinu.Nejvíc pak na tom trpí ty děti.Moc ti fandím určitě to zvládnete 3 děti není tak šílený počet a máš šikovnýho manžela 🙂

klarisek29
13. črc 2015

Napíšu svůj názor. Pocházím z více dětí a i moje kamarádky pochází z rodin, kde je více dětí. Musím říct, že naše město je v tomto hodně rarita v české republice, je tu hodně rodin, které nemají pouze jedno dítě 😅 Rozhodně nemůžu říct, že by moji rodiče byli milionáři, ale také to nejsou lidé, kteří by ždímali stát a pod., vždy jsme vyšli, dokonce musím říct, že se naši vždy snažili, abychom mohli jezdit, třeba výlety i zahraniční... Osobně si myslím, že je to i hodně o stylu. Doma jsem se naučila, že dítě nepotřebuje 20 svetříků, 40 dupaček, 30 botiček atd., a že jde uživit víc jak jedno dítě. Každý den kolem sebe vidím šílené plýtvání. Na každé dítě musí být nový kočár (mám extrém známou, která má 2 děti a už vystřídala 8 kočárků, a není problém v tom, že by jí neseděly.. jen se jí prostě nelíbily a přestaly jí bavit), oblečení, že to ani neunosí a tak dále.
Za sebe, bych asi nechtěla tolik dětí, stačily by mi 3 max. 4, ale není to z důvodu financí, ale spíše z toho důvodu, že opravdu ten čas se potom nahání jak se dá a i na mamce je vidět, že toho má místy dost a ráda by si odpočinula (to vidím jako nevýhodu, velikou), ale zase , když se sejdeme je to opravdu strašně hezké 🙂 a jsem ráda, že mí rodiče nikdy nezůstanou sami, pořád kolem sebe budou někoho mít 🙂

kecalka2
13. črc 2015

@shine2015 Máš naprostou pravdu každá maminka by se měla podívat i očima dítěte.Jenže plno jich to bohužel nedělá řeknou si že jsou tak naučený že se nepojede tam a tam,že stačí poděděná aktovka do školy a telefon přeci taky nepotřebuje jedině nějaký starý za který se dítko stydí.Dítě to třeba rodičům neřekne ale určitě ho to pak trápí a závidí ostatním ze třídy.Já třeba nezapomenu na to když mi mamka musela koupit zimní boty a druhý den sem potřebovala na výlet do školy a mamka mi řekla nemůžu ti dát musela jsem ti koupit boty.I když to tak nemyslela hodně mě to mrzelo

shine2015
13. črc 2015

@kecalka2 je to tak...ono jde i o vystoupení, besidky, kroužky atd aby se rodiče oba mohli účastnit.....a je důležité trávit čas někdy i jen s jedním dítětem...samozřejmě všichni dohromady o tom žádná,ale najít si chvilku,aby bylo dítě s mamou nebo tatou i někdy samo....aby nebylo pořad jen v houfu všech....takové ty malé chvilky..

kecalka2
13. črc 2015

Viděli jste třeba včera výměnu manželek?Byla tam rodina s pěti dětmi a byli na tom finančně špatně.Jak ta náhradní maminka udělala dětem nákup a oni měli radost že budou mít k snídani jogurt ☹ Nebo výměna s osmi dětmi kde kvůli tomu ani neslaví Vánoce protože na to rodiče nemají to mi vždycky urve srdce a to tam ta maminka taky říkala jak chtějí aby z nich vyrostli slušní lidé že nic nepotřebujou že jsou zvyklí a pak když jim náhradní maminka koupila dárky jak se po nich sápali a byli štastní ☹

shine2015
13. črc 2015

@kecalka2 neviděla.....aleje to smutné,navíc vše se schovává jakoby za skromnost a setrivost, ale pak přijde někdo, kdo jim ukáže, že se dá žít i jinak a jsou smutné....a děti jsou citlivé, to vnímají....niky jsme nebyli s nasima u moře, dodnes když sedime s tatkou,tak toho lituje, jenže buď nebyl čas nebo peníze.....a když jsem poslouchala, vždy po prázdninách, jak děti byly u babicky, v kempu po ČR a jeste u moře....a vždy došla řada na mě a odpověď zněla každý rok stejně - u babicky. Ano byla jsem za to rada,ale mrzelo mě e jen nikam nejeli s nsima a vůbec třeba k moři......a to samé s dárky - tak strašně moc jsem si přála kolečkové brusle, na vánoce jsem je dostala, o tři čísla větší určité, možná i o víc, plastove, z Polska a měly asi jen dvě přesky, dala se dovnitřmolitanova vlozka podle odhadů velikosti boty, tudíž noha pevně nedrzela...... Prostě ausus a o barvě žluté s červeným netřeba hovořit......dělala jsem že jsem rada,ale tak me mrzelo,že prostě nesehnali na mě ....kvalitnější aby mi nohadrzela,klidne bazarove........a pak si je půjčila o pet let mladší segra a měla samozřejmě ještě větší než já a spadla a musela na operaci s rukou.....a tak to bylo se vším, na základní věci nebylo nebo se koupil ausus.....já to naším nevycitam,měli to taky těžké.....navíc dnes se snaží až až....ale bylo mi to líto.....to samé s kolem, se vším. Koupili mi lyže z bazaru, babička mi na vánoce koupila lyzaky a mamka kombinezu, po breceni tu která byla dráha a pěkna,původně chtěli abych lyzovala v sustakach......a pak když měly jet na lyzak sestrenky a segra tak be z mého souhlasu aniž by cokoliv řekli vše půjčili jim....ony si toho nevazily alyzaky okopane,zničené,lyže jsem už neviděla.....a vše jsem dostala jak dárek......na vánoce,svátek, nározky.....a když jsem něco řekla,musím se umět dělit......ha.....a já si to vše setřila......ale měli jsme i lepší období....ale stejně.....na lyzaku jsem padala z kotvy,byla v nejslabší skupině, na plavání pomalu taky, nikdo mě nic neučil....nikam jsme nechodili. ....nějaké cestování o tom jsem si mohla nechat jen zdát.....navíc děti se nezdaji,ale nepřála bych nikomu zažít když si pivedete kamarádku že třídy domů a obavám řekne,že dnes tu je naposledy, poprvé a naposledy,že maminka ji řekla,že nejste dobrá kamarádka pro ní....když se s vámi ve třídě sice holky vyfoti,ale fotky nechtějí protože už mají jiné lepší kamarádky...dnes se tomu smeju, protože mám vs a vysoce postaveného muze a teď se jim hodim,nikdo nečekal že já budu dělat to co dělám atd.....

A to je jedno k druhému.....

shine2015
13. črc 2015

@kecalka2 ale ti nahoře mi to vynahradili a teď mám nacestovano tak,že už jsem nejraději doma 😀 fakt.

Po kongresech, dovolených...chodila jsem i do školy v zahraničí.......jako teď jsem rada,že si dam chvíli oraz 🙂))x

orchidis
13. črc 2015

@kecalka2 Nevíš, podle čeho by se ta výměna dala najít? Zajímalo by mne to. Díky 🙂.

kecalka2
13. črc 2015

@orchidis hele na youtube zadáš výměna manželek rodina s osmi dětmi a tu včerejší nevím dávali jí na Telce ale určitě jí budou opakovat nějaký den

kecalka2
13. črc 2015

@shine2015 jojo to bylo tak i u nás naštěstí své životy můžeme ovlivnit aby to naše děti nepocitovali

lenka56501
13. črc 2015

pekny vecer vsem,kazdy prispevek ma neco do sebe.Ja mam tri deti.11let s ex a s nynejsim partnerem 8let a 2 roky.Uvazujeme o ctvrtem.Troufnu si rict,ze nase deti nestradaji,je ale fakt,ze nejstarsimu synovi skoro vse kupuji jeho babi s dedou a jeho otec.Sami od sebe aniz bych se zminila.Od drazsich veci po bundu,boty,aktovku.
Na dovolenou s detmi nejezdime,mame zvirata,nemel by je kdo krmit,ale na vylety poCR jezdime,deti k mori,8 leta dcera k mori s mazoretkami a kazdy rok jezdi obe deti na zimni nebo letni skolu v prirode.Bylo by mi jich lito kdybych jim rekla.ze nemuzou jet z duvodu nedostatku financi.Do predu vime,ze pojedou,tak sestrime.Dvoulety synek toho jeste moc nepotrebuje.Cim jsou deti starsi,tim jsou drazsi.Nedaji se uchlacholit hrackou za 200stovky.V pripade mych dvou starsich deti uz jde o elektroniku.Nemluve placeni skoly,krouzku,vyletu,....sporeni....
Zvladnout se to da i kdyz nekdy tezce i s hypotekou na krku.

kaliali
17. črc 2015

@kecalka2 on ten život je stejně zvláštní. Když se rozhlednu kolem,tak ti opravdu bohatí mají jedno/ dvě děti a ti, co žijí od výplaty k výplatě ( nebo hůře od socky k socce) jich rodí jak myši. Mí rodiče nejsou žádní chuďasové, ale nikdy jsem nic extra neměla, neb můj otec je opravdu skrblík 😅 ale dvě dovolené hory&moře byly každý rok. Teď si to moje mamka vynahrazuje na vnoučatech a bohužel si vynahrazuji i já, co jsem neměla, takže moje děti mají všeho až moc. A mohli by mít ještě víc, ale je třeba je učit i trochu skromnosti.

lu777
17. črc 2015

tak já jsem ze 4 dětí a musím dost souhlasit s @kecalka2....

kdyby nám nepomáhaly babičky, tak nevím... navíc za komunistů bylo levněji a neřešilo se tak, že měl člověk onošené šaty a boty (no vlastně všechno)...
jsem za svoje sourozence moc ráda, ale nemůžu potvrdit, že by spolu větší rodina víc držela, to se u nás bohužel nestalo (ani užší, ani širší rodina)...

do života mi to dalo to, že vím co to je být fakt bez peněz... dá se tak fungovat, ale je to omezení v mnoha věcech...
dětem nekupuju blbosti (tablety ani mobil ani počítač, nic takového, ani značkové oblečení) a to ani v období kdy na to je... ale musím říct, že mi z toho zbyl takový "syndrom" - ve chvíli kdy třeba někam jedeme a já si všimnu, že moje děti jsou podstatně hůř oblečené nebo nejsou peníze a nemohli by např. na výlet, tak to těžce nesu a ty peníze schrastím, i kdyby nevím co... zvedne se ve mně takový vztek a frustrace z dětství a taky strach, že by moje děti byly pozadu, že by něco neměli (a fakt nemyslím blbosti)...
minulý rok jsem měla velkou radost, že jsme jeli k moři - já i děti poprvé 🙂
a tento rok se snad podaří, že pojedeme na hory - opět i já poprvé 😅

jinak jsem jako malá musela dost pomáhat doma, ale to mi nevadilo, mě to bavilo - od vaření po úklid nebo starost o mladší nebo hrabání sena apod., byla jsem taková praktická a rychlá a byla jsem ráda, že je hotovo co má být hotovo 🙂

každopádně když mi někdo řekne "jé to je super, ty máš tři sourozence" tak moje odpověď je "ano a můžu Ti říct jaké to bylo z pohledu dítěte".... byla jsem druhá a bráchové byli o kus mladší, takže jen tak si v klidu popovídat s mámou nebo tátou skoro nebylo možné... neustále jsem musela na něco čekat, protože prostě miminko má přednost (což jsem naprosto chápala, ale hodně nám to ochladilo vztahy s rodiči).... samozřejmě soukromí taky nebylo, jako teenager jsem byla hodně z domu někde na kole, na návštěvě apod., všichni okolo věděli, že máme velmi mizerné bydlení a že jsem vděčná kámoška, když mě pozvou...kolikrát jsem někoho doučovala a domů jsem jela za tmy 🙂 výhoda teda byla, že jsem měla jako větší dost volnost, protože naši měli plné ruce práce se bráchama, kteří jim dávali docela zabrat...

navíc naši kromě nedostatku peněz a času dost tím, že měli neplánovaně 4 děti, i pohřbili svůj vztah a máma i svoji práci....
já osobně si umím představit ještě jedno dítě, ale už bych do toho nešla, právě kvůli své zkušenosti z dětství... tím ale nikoho neodrazuju, pokud je někdo klidná povaha a má zázemí (ideálně dům se zahradou) a prima babičky, tak věřím, že velká rodina může být i fajn

kaliali
17. črc 2015

@lu777 ono dost říká to ,,neplánovaně " x dětí. Pokud člověk plánuje a přemýšlí, je ten život úplně někde jinde no :-/

lu777
17. črc 2015

@kaliali asi jo... naši plánovali 3, měli 4, takže zas takový rozdíl to nebyl, jen druhý brácha byl neplánovaný (asi jsem to špatně napsala)... jenže prostě hodně lidí asi neodhadne na co reálně stačí 😉
jednak finančně, ale i vztahově, časově...
ono zplodit a porodit dítě není zas taková práce, ale vychovat ho, věnovat mu dostatek pozornosti, mít s ním dobrý vztah, to je o něčem jiném... a ono taky jsou děti, které jsou tzv. bezproblémové, doma i ve škole a jsou děti, které neustále s něčím marodí, ve škole s tím zápasí atd... takže se dá dopředu i těžko odhadnout jak to bude...
a ono hlavně taky ne každý je vyloženě rodičovský typ, na velkou rodinu to chce k tomu opravdu to nadšení, aby člověka bavila i ta domácnost trochu a vůbec ty dětské věci opravdu x let za sebou....a musí tam být i dost souhra mezi partnery, aby se vzájemně podporovali o to víc o co víc dětí tam je....

jinak já si nestěžuju, dětství jsem měla hezké 🙂 - ale hlavně díky tomu, že jsme bydleli na vesnici, měla jsem dost volnosti a přírody..... a taky dvě babičky kousíček od nás a tam jsem bývala často 🙂

kecalka2
17. črc 2015

@kaliali
@lu777
jo holky je dobré že jsme si tím prošly alespon vidíme i očima dětí a snažíme se aby byli nejvíc spokojené jak jen to jde.Mamka to třeba nikdy neřešila že na ten výlet nebyl protože jsem přeci byla zvyklá.Taky znám v okolí plno rodin znám i jejich soukromí.Rodiče se moc nechrání a rodí pořád děti.V jedný rodině jich je už pět a šesté na cestě!Je to mojí mamky známá a už ted je mi jich líto.Neznají výlety,moc dobře se neučí protože na ně nění čas dohlédnout,věci dětí po sobě už několik let a hračky dostávají darem od jiných maminek.Určitě je jim to líto vidí to u ostatních dětech že ty někam jet můžou a oni ne ale nahlas to neřeknou...nechtějí přeci ranit svou mámu.A když se tý známý zeptám jak to dělá tak ona na to no tak na jídle se ušetřit dá a to ostatní děti nepotřebujou nemusí nikam jezdit jsou učený ke skromnosti 😒 takže z toho vyplývá že se třeba do takové ZOO podívají až budou mít sami svoje děti.Naopak moje švagrová má tři děti a chtěli by ještě jedno a moc jim v tom fandím má šikovnýho přítele který umí vydělat peníze a rodina nestrádá

verusky
17. črc 2015

@anysek85 necetla jsem vsechny prispevky, reaguji jen na ten Tvuj, ze ted chcete druhe, pak pauza a dalsi dve. tak takhle to mam ja, ale posledni zatim v cekani 🙂 take jsem musela vymenit v puli tatinky, skoda.
co chci jen napsat, ze mam prvni dve dcery 16mesicu a byl to teda mazec. prve jsem teda kvuli financim chtela jen tri a za sebou, ale pak jsem videla svagrovou, ze je to narocne a nakonec me skolily ty me dve a byla jsem rada, ze po "odchovani" valim do prace. pak teda doslo k te vymene tatinka a ted si uzivam krasne desetimecni dcerky (po letech si mnohem vic vazim detatka, zdravi, predtim to byla takova samozrejmost), rekla bych ze jsem laskyplnejsi, vic se tulim, proste jako mama jsem jeste sikovnejsi (asi je to prirozene). ted teda nevyhoda tehotenskych nevolnosti a unavy, ale znam to uz s holkama, zase budu mit rozdil 16 mesicu. takze drzim palce, at pekne zvladas ty dve a pak prijemnou pauzu a hezke uzivani dalsiho materstvi (jako ja, fakt je to moc krasne). hlavne at slouzi zdravicko!
a jinak do tematu vicecetnych rodin- pokud se shodnou partneri ve vychove, najdou kompromis v reseni potizi vcetne financi, urcite je to parada. ja ted rok a pul zila s pritelem, ktery ma jeste dva syny v peci. dokud se nenarodila mala, bylo fajn, ale ted to dost skripe. obzvlaste kvuli odlisnemu zpusobu vychovy partnera k jeho synum. ale to je to- moje deti, tvoje deti, nase deti.
preji vsem, at zijete jen jedna rodina a stastne 🙂 a at je deti co nejvic 🙂

verka4d
2. zář 2015

Ahoj,
máme čtyři děti,dva kluky a dvě holky,rozdíl mezi nejstarším a nejmladší je 12 let. Je to všechno v pohodě,děti si spolu vyhrají,nenudí se,nevidím v tom problém,právě naopak,mám ráda takový ten domácí ruch,kdy pořád někdo něco chce,takové to mraveniště :D Ve škole se učí dobře,nemůžu říct,že bysme na ně neměli čas. Každému se snažím věnovat chvilku samostatně,abych tady byla jen pro něj,vychází to většinou večer nebo odpoledne,když děti přicházejí ze školy v různý čas. Jediný problém byl technický-museli jsme pořídit sedmimístné auto 🙂 Nevyděláváme miliony,ale děti určitě nestrádají. Nejezdíme na dovolené k moři,ale vyrážíme na výlety,jednodenní nebo víkendy a děcka jsou,myslím,spokojené. Neměnila bych.

3kat3
6. říj 2015

Ahojte,nedavno jsme zjistili,ze cekame ctvrte 🙂

verka4d
7. říj 2015

@3kat3 Tak to moc moc gratuluji a přeji pevné zdraví a nervy 😀
Ne,fakt,je to super!! 😎

loafeer
7. říj 2015

@veruska007 napsala jsi to moc hezky...z velké většiny příspěvků mám pocit, že je to jen a jen o penězích...
Často se tu píše: pokud manžel dost vydělá....co je to dost?

veruska007
7. říj 2015

@loafeer Díky 😵 .